سیستم اطفا حریق گازی: مزایا + معایب + راهنمای خرید

سیستم اطفا حریق گازی
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

ایمنی در برابر آتش یک جنبه حیاتی برای تمامی افراد در محیط کار و منزل است. در واقع انتخاب نوع مناسب سیستم اطفا حریق، می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد و از آسیب به اموال جلوگیری کند. سیستم‌های اطفا حریق گازی از موثرترین سیستم‌ها برای جلوگیری از آتش‌سوزی قبل از گسترش آن هستند و انواع مختلفی دارند که متناسب با نیازهای خاص طراحی شده‌اند. با این حال، با وجود گزینه‌های متعدد انتخاب یکی از انواع سیستم اطفا حریق گازی کاری دشوار است. از این رو در مقاله با انواع سیستم اطفا حریق گازی و سیستم آئروسل به‌عنوان مدلی از این سیستم‌های خاموش‌کننده گازی با فناوری جدید، آشنا می‌شویم.

سیستم اطفا حریق گازی

سیستم‌های اطفا حریق گازی نوعی سیستم خاموش‌کننده آتش هستند که با حذف اکسیژن از محیط کار خود را انجام می‌دهند. این سیستم‌ها معمولا در مکان‌هایی استفاده می‌شوند که نمی‌توان از سیستم‌های خاموش‌کننده مبتنی بر آب یا فوم مانند مراکز داده، موزه‌ها و بایگانی‌ها استفاده کرد. چرا که در این مکان‌ها آب می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به تجهیزات، اموال یا اسناد وارد کند.

انواع سیستم اطفا حریق گازی با رهاسازی یک عامل گازی در منطقه آتش‌سوزی عمل می‌کنند که باعث جابجایی اکسیژن و خاموش شدن آتش می‌شود. سیستم‌های اطفا حریق گازی اغلب بهترین انتخاب برای حفاظت از دارایی‌های باارزش و مکان‌هایی هستند که در آن سیستم‌های اطفا حریق سنتی مبتنی بر آب نمی‌توانند استفاده شوند. نکته بسیار مهم این است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام یک در انواع این سیستم‌ها را استفاده کنید، با انواع آن آشنا باشید.

انواع سیستم‌ اطفا حریق گازی

امروزه انواع مختلفی از سیستم‌های اطفا حریق گازی در بازار موجود است. رایج‌ترین انواع آن شامل مواردی از جمله CO2، نوک (Novec) 1230، هالوکربن، سیستم‌های گاز نجیب و آئروسل هستند. هر یک از انواع سیستم اطفا حریق مشخصات و مزایا و معایبی دارند و انتخاب مناسب آن برای کسب‌وکار شما به عوامل مختلفی از جمله اندازه منطقه‌ای که باید محافظت شود، نوع تجهیزات موجود در منطقه و نوع آتش‌سوزی بستگی دارد. از این رو در ادامه با این سیستم‌ها آشنا می‌شویم.

انواع سیستم اطفا گازی عبارتند از:

  • سیستم اطفا حریق ایروسل

سیستم اطفا حریق CO2

سیستم‌های CO2 برای استفاده در مناطقی که تجهیزات الکتریکی زیادی وجود دارد، مانند اتاق سرور یا مراکز داده، ایده‌آل هستند. گاز کربن دی اکسید یک عامل تمیز است که پس از اطفا حریق هیچ اثری از خود باقی نمی‌گذارد. اما در غلظت‌های بالا می‌تواند برای انسان خطرناک باشد و به همین دلیل استفاده از آن در مناطقی که افراد در آن حضور دارند توصیه نمی‌شود.

سیستم اطفا حریق گازهای نجیب

انواع سیستم‌های اطفا حریق گازهای نجیب یا گازهای بی‌اثر بسته به نوع آن از ترکیب متفاوتی از گازهای بی‌اثر از قبیل آرگون، دی اکسید کربن و نیتروژن دارند. گازهای بی‌اثر فضای بسیار زیادی را به خود اختصاص می‌دهند. از این رو سیلندرهای نگهدارنده آن‌ها دارای ابعاد بزرگ‌تری است. همچنین از دیگر ویژگی‌های این گروه از گازها، طولانی بودن زمان فعال‌سازی آن‌ها است.

سیستم اطفا حریق Novec1230

سیستم اطفا حریق Novec 1230، با نداشتن اثر تخریبی بر روی محیط زیست، از گزینه‌های اطفا حریق گازی پاک به شمار می‌رود. روش عملکرد این سیستم  از طریق حذف عامل حرارت انجام و باعث ایجاد وقفه در فرایند حریق می‌شود. این عامل اطفا حریق به‌صورت مایع ذخیره، اما به‌صورت گاز آزاد می‌شود.

سیستم اطفا حریق گازی هالوکربن

عوامل مورد استفاده در اطفا حریق هالوکربن عوامل پاک هستند و خاصیت سمی و مضری ندارند. از طرفی باید اشاره کرد که هالوکربن در برابر جریان برق عایق است و زمان فعال‌سازی آن به طرز عجیبی کمتر از ۱۰ ثانیه می‌باشد.

آیروسل، بهترین سیستم اطفا حریق گازی

آیروسل؛ بهترین سیستم اطفا حریق گازی

فناوری اطفا حریق آئروسل از محبوب‌ترین انواع سیستم اطفا حریق گازی و یک رویکرد نسبتا جدید و نوآورانه برای حفاظت در برابر آتش است. سیستم آئروسل یک روش تمیز، فشرده و بسیار موثر برای خاموش کردن آتش به شمار می‌رود. این فناوری از غبار ریز ذرات خشک برای سرکوب شعله‌ها و خاموش کردن سریع و کارآمد آتش استفاده می‌کند. آئروسل معمولا از ترکیبات پتاسیم و سایر عوامل تشکیل شده است که برای تولید یک سرکوب‌کننده شعله بسیار موثر واکنش نشان می‌دهند.

سیستم‌های اطفا حریق آئروسل با تولید ابری از ذرات آئروسل عمل می‌کنند که به سرعت در سراسر منطقه حفاظت شده پخش می‌شوند. عملکرد آئروسل با مهار واکنش شیمیایی است که باعث سوختن آتش می‌شود و این کار را با شکستن رادیکال‌های آزاد انجام می‌دهد که به سوختن آتش کمک می‌کنند و در نتیجه از گسترش شعله جلوگیری می‌کند.

یکی از مزایای کلیدی سیستم‌های اطفا حریق آئروسل این است که در مهار آتش در فضاهای بسته بسیار موثر هستند. از آنجایی که ابر آئروسل قادر است حتی به کوچک‌ترین فضاها نفوذ کند، می‌تواند به سرعت آتش‌هایی را خاموش کند که انواع دیگر سیستم‌های اطفا حریق ممکن است نتوانند به آن‌ها دسترسی پیدا کنند. علاوه بر این، از آنجایی که سیستم‌های اطفا حریق آئروسل به مواد شیمیایی یا گازهای مضر متکی نیستند، نسبت به سیستم‌های مبتنی بر گاز سنتی بسیار ایمن‌تر و با محیط زیست سازگارتر هستند.

باید اشاره کرد که آئروسل محصولی معتبر و باکیفیت برای سیستم‌های اطفا حریق گازی هوشمند است که از فناوری پیشرفته برای شناسایی و سرکوب سریع و خودکار آتش‌سوزی استفاده می‌کند. این سیستم اطفا حریق هوشمند مبتنی بر گاز کاربردهای گسترده‌ای دارد که از جمله این کاربردها می‌توان در مراکز داده، اتاق‌های برق، مخابرات، موزه‌ها، گالری‌های هنری، خودروسازی، تاسیسات دریایی، صنعتی و ساختمان‌های مسکونی اشاره کرد.

بسیستم اطفا حریق آیروسل انواع مختلفی دارد و در طی چندین سال دستخوش تغییراتی شده است. آخرین نسل سیستم اطفا حریق آیروسل، آیروسل تدبیر است. گروه تولیدی و صنعتی تدبی رتمامی ایرادات آیروسل قدیمی را کاوش و رفع کرده است و یک سیستم ایده‌آل را برای اولین بار در خاورمیانه تولید و عرضه کرده است. برای آشنایی بیشتر با سیستم اطفا حریق آیروسل مقاله تخصصی آیروسل چیست را بخوانید.

سیستم آئروسل چگونه کار می‌کند؟

سیستم مهار آتش آئروسل یک فناوری انقلابی است که از یک واکنش شیمیایی منحصربه‌فرد برای خاموش کردن آتش استفاده می‌کند. این سیستم از طریق انتشار یک غبار ریز از ذرات جامد کوچک در هوای اطراف کار می‌کند. این ذرات از یک ترکیب شیمیایی تشکیل شده‌اند که وقتی در معرض گرما قرار می‌گیرند، تحت یک واکنش گرمازا، ابری از گاز خاموش‌کننده آتش تولید می‌کنند.

ابر گازی تولید شده در سرکوب آتش بسیار موثر است، زیرا اکسیژن موجود در هوا که برای سوختن آتش نیاز است را جابجا می‌کند. در نتیجه، آتش با کمبود اکسیژن روبه‌رو شده و به سرعت خاموش می‌شود. پس اگر شما در محل زندگی و کسب‌وکارتان نیاز به سیستم اطفا حریق گازی دارید، همین حالا آئروسل را به‌عنوان بهترین نوع از این سیستم‌ها از شرکت تدبیر خریداری کنید.

مزایای سیستم آئروسل نسبت به انواع دیگر سیستم اطفا حریق گازی

سیستم‌های آئروسل آینده انواع سیستم اطفا حریق گازی هستند. به این دلیل که مزایای متعددی را نسبت به سیستم‌های اطفا حریق گازی سنتی ارائه می‌دهند. سیستم‌های گاز سنتی از مواد شیمیایی مانند هالون یا سیستم اطفا حریق FM-200 استفاده می‌کنند که می‌توانند برای محیط زیست مضر باشند و در برخی موارد در صورت وجود در حین تخلیه می‌توانند باعث آسیب به افراد شوند. از سوی دیگر، سیستم‌های آئروسل از یک عامل غیر سمی و غیر خورنده استفاده می‌کنند که برای افراد و محیط زیست بی‌خطر است.

آئروسل می‌تواند به سرعت آتش را قبل از اینکه فرصتی برای گسترش داشته باشد، خاموش کند، آسیب را به حداقل برساند و خطرات مربوطه را کاهش دهد. علاوه بر این، از آنجایی که این سیستم برای خاموش کردن آتش به آب یا مایعات دیگر نیاز ندارد، می‌توان از آن در محیط‌هایی مانند مراکز داده یا اتاق‌های سرور استفاده کرد که امکان ایجاد آسیب با آب وجود دارد.

مزیت دیگر سیستم‌های اطفا حریق آئروسل این است که بسیار فشرده‌تر و سبک‌تر از سیستم‌های گاز سنتی هستند. به این معنی که فضای کمتری را در محل نصب اشغال می‌کنند و نصب و نگهداری آن‌ها به مراتب آسان‌تر است.

این سیستم‌ها نسبت به سیستم‌های گازی سنتی طول عمر بسیار بیشتری دارند. سیستم‌های گاز سنتی نیازمند تعمیر و نگهداری دوره‌ای و شارژ مجدد هستند تا اطمینان حاصل شود که درست کار می‌کنند. این در حالی است که سیستم‌های آئروسل طول عمر بسیار بیشتر و به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند که به مرور زمان هزینه‌های کمتری را به همراه خواهد داشت.

در نهایت، سیستم‌های اطفا حریق آئروسل نسبت به سیستم‌های گاز سنتی در سرکوب آتش بسیار موثرتر و قادر به خاموش کردن سریع‌تر آتش هستند. در حالی که سیستم‌های گاز سنتی برای خاموش کردن آتش به جابه‌جایی اکسیژن متکی بوده که بیشتر طول می‌کشد و کارایی کمتری دارد.

تاثیرات زیست‌محیطی سیستم اطفا حریق آئروسل

مزایای زیست محیطی اطفا حریق آئروسل بسیار زیاد است.. به این معنی که در صورت فعال شدن سیستم، گاز تولید شده برای افراد و محیط زیست مضر نیست. این یک مزیت قابل توجه نسبت به انواع سیستم اطفا حریق گازی سنتی به شمار می‌رود که گازهای سمی آزاد می‌کنند و می‌تواند برای مردم و محیط زیست خطرناک باشند.

سیستم‌های اطفا حریق آئروسل نیز پتانسیل گرمایش جهانی (GWP) بسیار کمتری نسبت به سیستم‌های گاز سنتی دارند. مولفه GWP معیاری است که نشان می‌دهد گاز پخش شده چقدر در گرم شدن کره زمین نقش دارد. هر چه GWP کمتر باشد، تاثیر گاز بر محیط زیست کمتر است. از این رو GWP سیستم آئروسل ۹۹٪ کمتر از سیستم‌های گاز سنتی است که آن را به انتخابی بسیار سازگار با محیط زیست تبدیل می‌کند.

دیگر تاثیر مفید زیست محیطی سیستم اطفا حریق آئروسل، استفاده کارآمد از منابع است. سیستم‌های گاز سنتی اغلب نیاز به مقدار زیادی گاز برای ذخیره‌سازی در محل دارند که می‌تواند گران باشد و فضای ارزشمندی را اشغال کند. از سوی دیگر، سیستم‌های آئروسل از مقدار بسیار کمتری از مواد استفاده می‌کنند که این عاملی بر کارآمدی بیشتر آن‌ها است.

بیشتر بخوانید: معایب سیستم اطفاء حریق آیروسل که باید بدانید!

هزینه سیستم خاموش‌کننده آئروسل

یکی از مزیت‌های عمده سیستم‌های اطفا حریق آئروسل نسبت به انواع سیستم اطفا حریق گازی سنتی، مقرون‌به‌صرفه‌تر بودن آن است. سیستم‌های خاموش‌کننده گازی سنتی از مقادیر زیادی گاز استفاده می‌کنند که جایگزینی آن پرهزینه است. از سوی دیگر، سیستم‌های اطفا حریق آئروسل، گاز بسیار کمتری مصرف می‌کنند که به هزینه کمتری برای تعمیر و نگهداری نیاز خواهید داشت.

علاوه بر مصرف گاز کمتر، سیستم‌های اطفا حریق آئروسل همچنین به فضای کمتری برای نصب نیاز دارند. به این معنی که این سیستم را می‌توان در مناطق کوچک‌تر نصب کرد که باعث صرفه‌جویی در هزینه کلی آن می‌شود. از مزایای مربوط به هزینه سیستم‌های اطفا حریق آئروسل، نیاز به تعمیر و نگهداری پایین آن‌ها است. سیستم‌های گاز سنتی نیاز به بازرسی و تعمیر و نگهداری منظم دارند تا اطمینان حاصل شود که به درستی کار می‌کنند. با سیستم‌های اطفا حریق آئروسل، نیازهای تعمیر و نگهداری شما به حداقل می‌رسد و در نتیجه هزینه‌های تعمیر و نگهداری سیستم کاهش می‌یابد.

در نهایت در صورت وقوع آتش‌سوزی، سیستم‌های اطفا حریق آئروسل به دلیل داشتن ذرات بسیار کوچک‌تر از مولکول‌های گاز می‌تواند به عمق آتش نفوذ کنند و آن را به طور موثرتر خاموش کنند. این قابلیت می‌تواند منجر به آسیب کمتری به اموال و تجهیزات و در نهایت در درازمدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

تطبیق‌پذیری سیستم‌های اطفا حریق آئروسل

یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌ها و دلایل محبوبیت سیستم‌های اطفا حریق آئروسل تطبیق‌پذیری آن‌ها است. این سیستم‌ها را می‌توان در طیف وسیعی از کاربردها، از فضاهای بسته کوچک مانند اتاق سرور گرفته تا مناطق باز بزرگ مانند انبارهای صنعتی استفاده کرد. به این دلیل که می‌توانند برای محافظت از تجهیزات ارزشمند، زیرساخت‌های حیاتی و حتی افراد موجود در منطقه استفاده شوند. این ویژگی آن‌ها را برای استفاده در مناطقی ایده‌آل می‌کند که انواع سیستم اطفا حریق گازی سنتی ممکن است موثر نباشند.

تنها تولید کننده سیستم اطفا گازی آیروسل در ایران

سیستم‌های اطفا حریق آئروسل به دلیل کارآمدی و سازگاری با محیط زیست و تاثیر بیشتر آن‌ها در خاموش کردن و مهار آتش، نسل آینده انواع سیستم اطفا حریق گازی هستند. برخلاف سیستم‌های سنتی اطفا حریق مبتنی بر گاز، ژنراتورهای آئروسل تحت فشار نیستند و برای توزیع عامل به لوله‌کشی نیازی ندارند. این سیستم‌ها همچنین جمع‌وجور هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را در هر مکانی نصب کرد.

اگر مایل به خرید سیستم اطفا حریق آئروسل هستند، باید چندین نکته را در نظر داشته باشید. ابتدا، مطمئن شوید که با یک تامین کننده معتبر کار می‌کنید که می‌تواند سیستمی با کیفیت بالا به شما ارائه دهد. دوم این که مطمئن شوید نصب و نگهداری سیستم توسط متخصصان واجد شرایطی انجام می‌شود که در زمینه استفاده از فناوری اطفا حریق آئروسل آموزش دیده‌اند. گروه تولیدی و صنعتی تدبیر مرجعی مطمئن برای خرید خاموش‌کننده‌های هوشمند مبتنی بر گاز آئروسل است که می‌توان آن‌ها را برای رفع نیازهای خاص سفارشی کرد. برای خرید این محصولات کافی است با کارشناسان ما در مجموعه تدبیر تماس بگیرید.

سوالات متداول سیستم اطفا حریق گازی

چرا سیستم اطفا حریق گازی آیروسل بهترین سیستم اطفا است؟

سیستم آیروسل قدرت خاموش کنندگی بالایی دارد و هیچ آسیبی به تجهیزات الکتریکی وارد نمی‌کند. همچنین این گاز کاملا غیر سمی و بدون پسماند است.

انواع سیستم اطفا حریق گازی کدامند؟

آیروسل، هالو کربن، CO2 و … از جمله سیستم‌های اطفا حریق گازی متداول هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…