بیوورسال چیست؟

یکی از بزرگترین ترس‌های ما بروز آتش سوزی است. از گذشته‌‎های دور تا به امروز، انسان‌ها از ایجاد آتش ترس داشته‌اند بنابراین لازم است که همیشه برای بروز حوادث غیرمتقربه‌ای از این قبیل آمادگی داشته باشیم. بروز آتش سوزی اتفاقی پیش بینی نشده است از این رو باید وسایل و تجهیزات ایمنی را در خانه، محل کار یا در ماشین خود همراه داشته باشیم.

بیوورسال یک خاموش کننده خیلی عالی و کارآمد است که می‌تواند در چین شرایطی به شما کمک شایانی داشته باشد. خاموش کننده بیوورسال را در این مقاله به شما معرفی کرده و ویژگی‌های آن را بررسی خواهیم کرد.

معرفی خاموش کننده بیورسال

سایت شرکت تدبیر در راستای خدمت رسانی به شما عزیزان و به منظور ایجاد ایمنی برای شما و خانواده‌تان در پست امروز خود به معرفی خاموش کننده بیوورسال پرداخته است. بیوورسال یکی از برترین خاموش کننده‌هایی است که به تکنولوژی‎های فوق مدرن و پیشرفته مجهز شده است.

این وسیله خاموش کننده آتش، قادر به خاموش کردن آتش سوزی‌هایی با حجم بزرگ بوده و می‌تواند در فضاهای سه بعدی به بهترین شکل ممکن آتش را مهار سازد. خاموش کننده بیوورسال قابلیت انجام عملیات‌های گسترده را دارد زیرا این وسیله کارآمد، فرموله شده از مایع کنسانتره است که با استفاده از آب رقیق شده است.

این محصول توسط سازمان‌های محیط زیست تایید شده است زیرا یک خاموش کننده دوستدار محیط زیست است که برای انسان‌ها مخرب نبوده و قادر به حفظ میکروارگانیسم‌های زنده، زیستگاه‌های گیاهی و جانوری در طبیعت است. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این محصول، عدم آسیب رسانی به تاسیسات و تجهیزات و خوردگی و فرسودگی آن‌ها است.

خاموش کننده بیوورسال قابلیت محصور کردن هیدروکربن را دارد و به این طریق آتش سوزیی پرحجم را طوری خاموش می‌کند که در پایان مهار آتش در هر قسمت دیگر به هیچ عنوان امکان اشتعال دوباره آن قسمت وجود نداشته باشد. از قابلیت‌های دیگر بیوورسال، جلوگیری از بروز اتفاقات بسیار خطرناک k draft و flash over است که در صورت بروز آن‌ها سلامت آتش نشان‌ها به خطر خواهد افتاد.

خاموش کننده بیوورسال از طریق خنثی کردن گازهایی که هنوز اشتعال نیافته‌اند، امنیت آتش نشان‌ها را تامین کرده و به این طریق سلامت آن‌ها را در مقابل پدیده‌های k draft و flash over تضمین می‌کند.

کپسول آتش‌نشانی بیوورسال چه مزایایی دارد؟

ماده بیوورسال را می‌توان گزینه برتر برای مهار آتش در سراسر دنیا دانست. این ماده می‌تواند آتش‌هایی با منشا چوب و کاغذ، انواع الیاف، انواع سوخت‌های فسیلی، آتش‌سوزی‌های ناشی از اتصالات الکتریکی و … را خاموش کند.

برخی از مزایای دیگر استفاده از کپسول آتش‌نشانی بیوورسال را با هم مرور می‌کنیم:

  • هزینه مقرون‌به‌صرفه شارژ و ریکاوری کپسول
  • ضریب مصرف مواد کمتر به‌دلیل اثربخشی بالا برای مهار آتش
  • قابلیت کاهش حرارت آتش و مواد سوختنی و خنک کردن محیط
  • افزایش ایمنی محیط‌ها، اموال و افراد در برابر آتش
  • بی‌ضرر بودن ماده بیوورسال برای پوست
  • بی‌ضرر بودن ماده بیوورسال برای محیط زیست

بیوورسال چگونه آتش را خاموش می‌کند؟

بیوورسال از انواع خاموش کننده آتش است که قابلیت کنترل هر چهار وجه موثر و مولد در آتش سوزی را داشته و عملکردی مثبت با قدرت زیاد به صورت همزمان در اطفاء حریق دارد. این چهار وجه عبارتنداز:
۱- اکسیژن: خاموش کننده بیوورسال مجهز به دترجنت‌ است. با استفاده از این دترجنت‌ها، بیوورسال فوم را به صورت لایه‌ای غیرسمی روی آتش می‌گستراند تا به این طریق مانع از تبادل مواد در حال سوختن با اکسیژن موجود در هوا شود.

۲- حرارت: این وسیله قادر به کاهش کشش سطحی آب از ۷۲ Mn/m  به ۱۲ Mn/m  است به این صورت که مواد فعال را در سطح خود ایجاد کرده و از افزایش سطح کششی آب جلوگیری به عمل خواهد آورد در نتیجه با افزایش نفوذپذیری و قابلیت سردکنندگی آب، دمای آتش را به سرعت و در کمترین زمان ممکن کاهش خواهد داد.
۳- سوخت: بیوورسال با استفاده از مواد محصورکننده خود، مولکول‌های موجود در سطح سوخت را محاصره کرده و محبوس خواهد کرد به این طریق مولکول‌های سطحی سوخت دیگر توان تبخیر نداشته و و قابلیت سوختی خود را از دست داده و دیگر قابلیت شعله‌ور شدن را نداشته و اشتعال پذیر نخواهند بود.
۴- زنجیره آتش: خاموش کننده بیوورسال از راه جذب و به انحصار درآورن گازهایی که مستعد سوختن هستند اما هنوز اشتعال نیافته‌اند، زنجیره آتش را قطع می‌کند و به این شیوه مانع از بروز انفجار و مشکلات بزرگتر خواهد شد.

نحوه خاموش کردن آتش با استفاده از بیوورسال

در صورت بروز آتش سوزی آرامش خود را حفظ کرده و ترس و دلهره خود را مهار نمایید. زیرا شما خاموش کننده بیوورسال را در دست دارید.
۱- در اولین مرحل مواد بیوورسال را از فاصله‌ای دورتر به آتش بپاشانید. به این طریق به شعله‌های آتش حمله کرده و اندک اندک شعله‌ها را خاموش کنید و به جلو بروید.
۲- بعد از باز کردن راه خود به آتش نزدیک شوید و آن را دور آن را بپیمایید و مکان‌هایی را که آتش شعله‌ورتر و پرحجم‌تر است را خاموش کنید.
۳- در آخرین مرحله شعله‌های کوچکی را که باقی مانده‌اند خاموش کنید و آتش سوزی را به طور کامل با خاموش کننده بیوورسال اطفاء نمایید.

نحوه اطفاء حریق جامداتی که اشتعال پذیر هستند

یکی از خطرناک‌ترین آتش سوزی‌ها، آتش سوزی در گروه جامدات اشتعال پذیر است در ادامه نحوه خاموش کردن آتش سوزی این گروه را با استفاده از خاموش کننده بیوورسال شرح خواهیم داد.
۱- چانچه جامدات اشتعال پذیری مانند چوب و لاستیک در مکان آتش سوزی وجود داشته باشند با پاشیدن خاموش کننده بیوورسال روی آن‌ها، مواد بیوورسال به لایه‌های سطحی این جامدات نفوذ می‌کند.

بنابراین سطح جامدات خنک می‌شود و در حین سرد شدن منافذی که در سطح آن‌ها وجود دار نیز مسدود شده و به این طریق از ایجاد و خارج شدن گازهای اشتعال پذیر از آن‌ها جلوگیری خواهد شد. بنابراین از منابع تغذیه آتش به وجود آمده، کاسته می‌شود در نتیجه آتش سوزی با سرعت بیشتری خاموش خواهد شد.

۲- بیوورسال به عنوان یک خاموش کننده آتش با سرعت بسیار زیادی بیشترین حجم از بخار آب سرد را در فضایی که آتش گرفته می‌گستراند و به این وسیله بخار آب را در بین اکسیژن و  گازهایی که هنوز مشتعل نشده‌اند، جایگزین می‌کند. با این کار اتمسفر آتش رقیق می‌شود. این امر باعث می‌شود تا شعله‌ها شکل نگیرند و آتش سوزی تداوم نداشته باشد.

شرکت تدبیرمرجع برتر عرضه کپسول آتش‌نشانی بیوورسال

گروه تولیدی صنعتی تدبیر یکی از پیشگامان عرضه تجهیزات آتش‌نشانی بیوورسال در ایران است. ما مواد اطفایی بیوورسال را از شرکت آلمانی با بالاترین کیفیت ممکن وارد می‌کنیم.

تدبیر همچنین دارای طیف متنوعی از کپسول‌های بیوورسال است که از جمله آن‌ها می‌توان به انواع کپسول‌های ۲، ۴، ۶، ۱۲، ۲۵ و ۵۰ لیتری بیوورسال و حتی اسپری خاموش‌کننده بیوورسال اشاره کرد. بنابراین شما می‌توانید متناسب با نیازهای محل سکونت، محیط کسب‌وکار یا صنعت خود این کپسول‌ها را انتخاب و خریداری کنید.

سوالات متداول در مورد بیوورسال

خاموش کننده بیوورسال چیست؟

بیوورسال یکی از برترین خامش کننده های آتش است که با تکنولوژی فوق العاده طراحی و ساخته شده است.

چرا بیوورسال یکی از پرفروش ترین کپسول های آتش نشانی است؟

کپسول آتش نشانی بیوورسال قدرت بالایی در خاموش کردن آتش دارد و برای همه کلاس های آتش مناسب است و از همه مهمتر برای انسان غیر سمی و حالت خورندگی روی مواد ندارد.

پست قبلی

مزایا و معایب سیستم اطفا حریق آیروسل

پست بعدی

بهترین خاموش کننده برای آتش کلاس a

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…