خاموش کننده های نسل جدید آیروسل و بیوورسال

خاموش کننده های نسل جدید آیروسل و بیوورسال
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آتش همیشه در کمین است و بهترین راه مقابله با آن، آمادگی قبلی و استفاده از خاموش‌کننده‌های مناسب است. اگرچه سال‌هاست که از انواع مختلف کپسول‌های آتش‌ نشانی و سیستم‌های اطفا حریق برای مقابله با حریق استفاده می‌شود، اما هر کدام از این محصولات مزایا و معایب خاص خود را دارند. از همین رو، گروه تولیدی و صنعتی تدبیر، با بیش از دو دهه سابقه درخشان در عرصه ایمنی و آتش نشانی، بر آن بوده تا خاموش کننده های نسل جدید را طراحی، تولید و به بازار عرضه کند. سیستم اطفا حریق آیروسل و کپسول آتش نشانی بیوورسال، به عنوان نسل جدید خاموش‌کننده‌ها توانسته‌اند که گام مثبتی در جهت مقابله مؤثر با گروه‌های مختلف آتش بردارند. در ادامه، بیشتر با این محصولات آشنا می‌شویم.

کپسول آتش نشانی چیست؟

کپسول آتش نشانی چیست؟

کپسول‌های آتش نشانی دستگاه‌های قابل حمل یا متحرک هستند که نخستین خط دفاعی در مقابل آتش به شمار می‌روند و برای خاموش کردن حریق‌های کوچک طراحی شده‌اند. این نوع خاموش‌کننده‌ها، با توجه به مواد خاموش‌کننده موجود در داخل سیلندر و نوع آتش، به روش‌های گوناگونی حریق را مهار می‌کنند.

کپسول‌های آتش نشانی ممکن است مواد در حال سوختن را خنک کنند، مانع از رسیدن اکسیژن به شعله‌ها شوند یا باعث ایجاد تداخل در واکنش‌های شیمیایی شعله گردند. یکی از تفاوت‌های اصلی خاموش کننده های نسل جدید مانند کپسول آتش نشانی بیوورسال به همینجا برمی‌گردد که به چند طریق گوناگون مانع از ادامه یافتن حریق و مهار آن می‌شوند. در بخش‌های بعدی، بیشتر در این رابطه توضیح خواهیم داد.

به طور کلی، کپسول آتش نشانی آب و گاز پرکاربردترین نوع خاموش‌کننده‌های دستی متداول است که با استفاده از آب و گازی مانند نیتروژن (به عنوان عامل خارج‌کننده ماده اطفاگر) به جنگ حریق می‌رود. انواع دیگر کپسول آتش نشانی عبارتند از:

خاموش کننده های نسل جدید بیوورسال

خاموش کننده های نسل جدید بیوورسال

بیوورسال را می‌توان قوی‌ترین ماده اطفاگر جهان دانست که با بهره‌گیری از فناوری مدرن، قادر است گروه‌های مختلف آتش را به سرعت و به طور مؤثر خاموش کند. ماده خاموش‌کننده بیوورسال در اصل یک نوع فوم است، با این تفاوت که منحصر به یک گروه آتش نیست، تأثیرگذاری زیادی بر روی انواع آتش‌سوزی دارد و قادر است آتش‌های پرحجم را هم خاموش کند.

شرکت تدبیر، به عنوان تنها نماینده انحصاری و رسمی بیوورسال آلمان در ایران، در راستای مسئولیت اجتماعی خود برای ساختن ایرانی ایمن، کپسول‌های آتش نشانی و سیستم اطفا حریق سقفی بیوورسال را در اختیار مشتریان عزیز قرار می‌دهد.

نحوه عملکرد خاموش کننده بیوورسال

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، یک وجه تمایز خاموش کننده های نسل جدید بیوورسال با محصولات مشابه، به نحوه عملکرد آن در خاموش کردن آتش برمی‌گردد.

بیوورسال این قابلیت را دارد که هر چهار وجه مؤثر و مولد در آتش‌سوزی را هدف قرار دهد. این چهار وجه عبارتند از:

 • اکسیژن: استفاده از دترجنت‌ها در خاموش‌کننده‌های بیوورسال باعث می‌شود که ماده خاموش‌کننده فوم بیوورسال به صورت یک لایه غیرسمی بر روی آتش گسترانده شود. به این ترتیب، از تبادل اکسیژن با سوخت جلوگیری می‌شود‌. همانطور که می‌دانید، اکسیژن یک عنصر مهم و لازم برای ادامه یافتن آتش است.
 • حرارت: بیوورسال می‌تواند میزان کشش سطحی آب را کاهش دهد. کاهش کشش سطحی آب، به نوبه خود، باعث می‌شود که قابلیت نفوذپذیری و خنک‌کنندگی آب افزایش پیدا کند. حرارت به این طریق به سرعت کاهش می‌یابد. کاهش حرارت در اطفای مؤثرتر و سریع‌تر آتش نقش بسزایی دارد.
 • سوخت: ماده فوم بیوورسال همچنین مولکول‌های سطحی سوخت را محاصره و محبوس می‌کند. بنابراین، مولکول‌های سوختی توان تبخیر و در نتیجه، قابلیت سوختی خود را از دست می‌دهند. به این ترتیب، یکی دیگر از اضلاع مثلث آتش حذف می‌شود.
 • زنجیره آتش: بخارات و گازهایی که در نتیجه اشتعال تولید می‌شوند، عامل مؤثر دیگری در گسترش هر چه بیشتر آتش هستند. خاموش‌کننده بیوورسال این گازهای مستعد سوختن را به انحصار خود درمی‌آورد و در واقع، زنجیره آتش را مختل می‌کند. به علاوه، از انفجار و بروز مشکلات بزرگتر جلوگیری می‌شود.

مزایای کپسول آتش نشانی بیوورسال

در مقایسه با کپسول‌های آتش نشانی فوم متداول، خاموش کننده های نسل جدید بیوورسال مزایای بسیاری را برایتان به ارمغان می‌آورند، از جمله:

 • دوستدار محیط زیست و تجزیه‌پذیر
 • عمر بالای مواد بیوورسال
 • فاقد هر گونه مواد سمی و زیان‌آور
 • ضریب مصرفی کم در عین قدرت خاموش‌کنندگی بالا
 • بدنه کششی، مقاوم و فراتر از استاندارد
 • استفاده از پوشش داخلی ویژه در سیلندر برای افزایش طول عمر
 • مناسب برای انواع گروه‌های آتش A، B، C و F
 • عدم نیاز به شارژ سالانه تا ۵ سال
 • جلوگیری از پدیده‌های خطرناک بک درفت و فلش اور

سیستم اطفا حریق چیست؟

سیستم اطفا حریق چیست؟

سیستم اطفا حریق به مجموعه‌ای از تجهیزات گفته می‌شود که برای کنترل، سرکوب و یا خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار می‌گیرند. هدف از به‌کارگیری سیستم اطفا حریق آن است که بتوانیم آتش را قبل از اینکه فرصتی برای رشد و گسترش پیدا کند، مهار نماییم.

سیستم‌های اطفا حریق کاربردهای  بسیار زیادی دارند و به همین دلیل، امروزه از انواع مختلفی از سیستم‌های اطفا حریق برای کاربری‌های مختلف استفاده می‌شود. از این میان، برخی از انواع سیستم‌های اطفا حریق مانند اسپرینکلر همچنان‌ پرکاربرد هستند، اما برخی دیگر، مانند سیستم‌های هالون، دیگر تولید نمی‌شوند.

انواع اصلی سیستم‌های اطفا حریق عبارتند از:

 • سیستم اطفا حریق آبی
 • سیستم اطفا حریق پودری
 • سیستم اطفا حریق گازی
 • سیستم اطفا حریق فوم

خاموش کننده های نسل جدید آیروسل تدبیر

خاموش کننده های نسل جدید آیروسل تدبیر

سیستم اطفا حریق آیروسل (Aerosol) یک سیستم اطفا حریق گازی است که توانایی مقابله با گروه‌های مختلف آتش را در محیط‌ها و کاربری‌های مختلف دارد. اگرچه این سیستم سال‌هاست که در بازارهای جهانی وجود دارد، اما شرکت تدبیر برای نخستین بار نسل جدید و متمایز این سیستم را وارد بازار داخلی کرده است.

سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر با بهره‌گیری از متخصصان مجرب داخلی و با اتکا به فناوری منحصربه‌فرد روز دنیا ساخته شده است. نسل‌های قبلی این سیستم ایراداتی داشتند که این عیب‌ها در نسل جدید سیستم اطفا حریق آئروسل تدبیر به طور کامل مرتفع شده‌اند.

نحوه عملکرد سیستم اطفا حریق آیروسل

مواد خاموش‌کننده آیروسل داخل سیلندرهای بدون فشار، ژنراتور آیروسل، نگهداری می‌شوند. این سیستم به دو طریق شیمیایی و الکتریکی قابل فعال‌سازی است. ذرات متراکم آیروسل به شکل قرص‌های فشرده داخل ژنراتورها قرار می‌گیرند. با فعال شدن سیستم، این ذرات میکرونی به شکل گاز در محیط تخلیه می‌شوند.

ذرات ایروسل در برخورد با هیدروکسیل‌های آزاد شعله، با آن‌ها واکنش داده و ترکیب پایداری به نام پتاسیم هیدروکسید تولید می‌کنند. به این طریق، سیستم آیروسل با قطع واکنش زنجیره‌ای آتش، آن را اطفا می‌کند. نکته مهم قابل ذکر آن است که سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر باعث کاهش سطح اکسیژن محیط نمی‌شود و از این رو، خطر خفگی افراد حاضر در محل را تهدید نمی‌کند.

مزایای سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر

در خاموش کننده های نسل جدید آیروسل تدبیر، اشکالاتی چون حرارت بالای گاز خروجی، پسماند مواد آیروسل و احتمال وارد شدن آسیب به افراد حاضر در محل به طور کامل برطرف شده‌اند. اما قضیه به همینجا ختم نمی‌شود؛ از سایر مزایای این سیستم اطفا حریق مدرن می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سرعت انتشار و قدرت بالا در اطفای حریق
 • مؤثر برای تمام گروه‌های آتش A، B، C، E و F
 • طول عمر بالای ۱۵ ساله
 • مقرون‌به‌صرفگی اقتصادی
 • غیرسمی و دوستدار محیط زیست
 • نصب و راه‌اندازی آسان
 • بدون هزینه‌های نگهداری سالانه
 • عدم نیاز به لوله‌کشی یا تعبیه مخازن
 • قابلیت اطفای موضعی و پوشش کامل آتش
 • قابل استفاده در محیط‌های با کاربری گوناگون

سؤالات متداول خاموش کننده های نسل جدید

خاموش کننده های نسل جدید چیست؟

خاموش کننده های نسل جدید به سیستم‌های اطفا حریق و کپسول‌های آتش نشانی مانند آیروسل و بیوورسال گفته می‌شود که علاوه بر رفع مشکلات مربوط به خاموش‌کننده‌های متداول قدیمی، مزایای مهمی مانند سازگاری کامل با محیط زیست و تأثیرگذاری همزمان بر گروه‌های آتش مختلف را به ارمغان می‌آورند.

خاموش کننده های نسل جدید آیروسل برای کدام گروه‌های آتش مؤثر هستند؟

سیستم اطفا حریق آیروسل توانایی خاموش کردن آتش‌های گروه A، B، C، E و F را دارد.

خاموش کننده های نسل جدید بیوورسال برای کدام گروه‌های آتش مؤثر هستند؟

از کپسول‌های بیوورسال می‌توان برای خاموش کردن آتش‌های حتی پرحجم در کلاس A، B، C و F استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…