زمان شارژ کپسول آتش نشانی

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

کپسول‌های آتش‌نشانی به عنوان خط مقدم مقابله با حریق، بایستی کاملاً شارژ شده و از فشار لازم برخوردار باشند تا در مواقع حریق اثرگذاری مناسبی داشته باشند. اما متأسفانه بسیاری افراد نمی‌دانند که زمان شارژ کپسول آتش نشانی چه موقعی است و چطور باید این کار را انجام دهند. زمان دقیق شارژ کپسول‌های آتش‌نشانی به نوع آن‌ها بستگی دارد، اما به طور کلی، زمان شارژ کپسول آتش نشانی بلافاصله بعد از هر بار استفاده و به صورت دوره‌ای در طول عمر آن است. ما در این قسمت از مجله تدبیر به شما خواهیم گفت که چه موقع و چرا کپسول‌های آتش نشانی را باید شارژ کنید و فرآیند شارژ کپسول آتش‌نشانی چگونه انجام می‌شود.

چرا شارژ کپسول آتش نشانی مهم است؟

یک کپسول آتش نشانی کم‌شارژ، تاریخ گذشته یا کم‌فشار در مواقع اضطراری عملکرد لازم را نخواهد داشت و می‌تواند جان شما یا کارکنانتان را به خطر بیندازد و خسارات مالی به همراه داشته باشد. توصیه می‌شود برای شارژ کپسول آتش نشانی از شرکت‌های معتبر و باتجربه در این زمینه کمک بگیرید تا خیالتان از بابت استفاده از مواد باکیفیت و رعایت اصول و استانداردهای شارژ کپسول راحت باشد.

شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ایمنی و آتش‌نشانی معتبر ابزارها، نیروهای متخصص و دانش لازم را برای اطمینان از اینکه کپسول‌هایتان با عامل اطفاگر مناسب به طور صحیح پر می‌شوند، دارند. گروه تولیدی و صنعتی تدبیر، با بیش از دو دهه سابقه، خدمات شارژ انواع کپسول آتش‌نشانی را با مواد درجه یک و رعایت اصول ایمنی و استانداردهای آتش‌نشانی ارائه می‌دهد، از جمله:

 • کپسول آتش نشانی آب و گاز
 • کپسول آتش نشانی پودر و گاز
 • کپسول آتش نشانی CO2
 • کپسول آتش نشانی بیوورسال

زمان شارژ کپسول آتش نشانی چه موقع است؟

بلافاصله پس از هر بار استفاده – کپسول‌های آتش نشانی باید بلافاصله پس از هر بار استفاده دوباره شارژ شوند. حتی اگر ماده خاموش‌کننده به طور کامل تخلیه نشده باشد، کپسول همچنان نیاز به سرویس دارد تا اطمینان حاصل شود که برای استفاده بعدی آماده است. تخلیه حداقلی معمولاً منجر به نشتی و در نهایت، از دست دادن کل فشار مورد نیاز برای عملکرد صحیح می‌شود.

به طور دوره‌ای در طول عمر آن‌ها – کپسول‌های آتش نشانی باید به طور مرتب در طول عمر خود شارژ شوند. طبق استاندارد NFPA 10، خاموش‌کننده‌های قابل حمل نیاز به بازرسی داخلی دوره‌ای و شارژ مجدد دارند، حتی اگر استفاده نشوند.

نشانه‌های آسیب ظاهری، خوردگی یا انسداد نازل – کپسول‌های آتش نشانی به دلیل خراب شدن یا سایر عوامل محیطی که ممکن است منجر به کاهش فشار آن‌ها شود، باید بازرسی یا شارژ شوند.

چگونه فشارسنج کپسول آتش نشانی را بررسی کنیم؟

بررسی فشارسنج کپسول، یکی از بهترین راه‌ها برای تعیین زمان شارژ کپسول آتش نشانی است. چنانچه کپسول آتش نشانی دارید، بایستی ماهانه حداقل یک بار آن را بازرسی کنید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این بازرسی باید مورد توجه قرار بگیرد، فشارسنج یا گیج فشار کپسول آتش نشانی است.

فشارسنج کپسول به شما می‌گوید که آیا فشار خاموش‌کننده کم، بیش از حد یا نرمال است. فشارسنج‌ها معمولاً دارای سه رنگ قرمز، سبز و زرد هستند.

رنگ سبز: فشار استاندارد

رنگ زرد: فشار زیاد

رنگ قرمز: فشار کم

چنانچه عقربه‌ فشارسنج کپسول در موقعیت شارژ مجدد یا محدوده تحت فشار بیش از حد قرار دارد، از دستکاری کپسول خودداری کرده و به یک شرکت معتبر ارائه‌دهنده خدمات تست و شارژ کپسول‌های آتش نشانی مراجعه کنید.

فرآیند شارژ کپسول آتش نشانی

در اینجا به شما خواهیم گفت که فرآیند شارژ کپسول آتش نشانی شامل چه مراحلی است. توجه داشته باشید که در زیر راهنمای شارژ کپسول آتش نشانی ارائه نشده است، بلکه یک نمای کلی است تا بتوانید با مراحل شارژ خاموش‌کننده‌های دستی آشنا شوید.

 • ابتدا، فشار کپسول و مواد خاموش‌کننده از سیلندر به طور کامل تخلیه می‌شود.
 • شیر تخلیه از سیلندر جدا می‌گردد.
 • لوله سیفونی شیر تخلیه و میل و فنر سوپاپ را خارج می‌کنند.
 • یک تکنسین سوپاپ را تمیز می‌کند، حلقه اورینگ گلویی شیر را تعویض می‌کند و دستگاه را برای وجود علائم آسیب، به صورت داخلی و خارجی بازرسی می‌کند.
 • پس از تمیزکاری، شیر تخلیه با یک میل سوپاپ جدید جاسازی می‌شود تا اطمینان حاصل گردد که به درستی در جای خود قرار گرفته و از افت فشار در آینده جلوگیری شود.
 • بر اساس دستورالعمل‌های شارژ مجدد، کپسول با مواد خاموش‌کننده مناسب دوباره پر می‌شود.
 • کپسول با عامل گازی مناسب که وظیفه تأمین فشار را به عهده دارد، مجدداً تحت فشار قرار داده می‌شود.
 • تکنسین تست نشتی را برای بررسی نشانه‌های نشتی انجام می‌دهد و نازل یا شلنگ تخلیه را دوباره نصب می‌کند.
 • کپسول مجدداً وزن می‌شود.
 • ضامن جدید در جای خود قرار داده شده و برچسب مشخصات شارژ شامل نوع مواد خاموش‌کننده، وزن یا حجم و تاریخ شارژ روی کپسول چسبانده می‌شود.

کارگاه شارژ کپسول آتش نشانی تدبیر

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر، با بیش از بیست سال سابقه در عرصه تولید و واردات تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی، کارگاه تخصصی شارژ کپسول آتش نشانی را در شهر تبریز راه‌اندازی کرده است. کارگاه شارژ کپسول آتش‌نشانی تدبیر یکی از تنها ۳ کارگاه مجاز ارائه خدمات شارژ کپسول‌های آتش نشانی در استان آذربایجان شرقی است که خدمات شارژ، بازرسی و تست هیدرواستاتیک انواع کپسول‌های آتش‌نشانی را با نرخ مصوب ارائه می‌کند.

در کارگاه شارژ تدبیر، علاوه بر شارژ انواع رایج کپسول‌های آتش نشانی، خدمات شارژ کپسول‌ و سیستم‌ اطفا حریق بیوورسال سقفی نیز ارائه می‌گردد. تدبیر تنها نماینده انحصاری و رسمی بیوورسال آلمان در ایران است. از آنجایی که حق واردات مواد فوم بیوورسال در انحصار مجموعه تدبیر است، شارژ خاموش‌کننده‌های بیوورسال تنها توسط این گروه انجام می‌شود. از همین رو، لطفاً از دریافت خدمات از شرکت‌های دیگری که تحت هر عنوان مدعی ارائه خدمات شارژ کپسول بیوورسال هستند، اجتناب نمایید.

سؤالات متداول زمان شارژ کپسول آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…