سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل شکلی از سیستم اطفای حریق مشابه سیستم اطفای حریق گازی می باشد. به‌طور کلی مواد آیروسل در داخل سیلندرهای بدون فشار که به ژنراتور آیروسل معروف است نگهداری می‌شوند. این مواد به دو طریق شیمیایی و الکتریکی فعال می‌شوند. در زمان فعال شدن ژنراتور آیروسل، انبوهی از ذرات ریز در حدود ۲ میکرون به‌شکل گاز به‌سرعت در فضای محیط مورد نظر پخش شوند. واکنش زنجیره‌ای آتش در این زمان قطع و آتش خاموش می‌شود. معلق شدن و ماندگاری گاز آیروسل در فضا نیز مانع از برگشت حریق و آتش‌سوزی دوباره می‌شود.

سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر، جدیدترین نسل آیروسل است که با تکنولوژی منحصر بفردی ساخته شده است.  سیستم اطفا حریق ایروسل قدیمی، ایراداتی داشت که این عیب‌ها در سیستم‌های جدید اطفا حریق تدبیر به طور کامل برطرف شده است. با تکنولوژی بکار رفته در سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر، نواقصی چون حرارت بالای گاز خروجی، رسوب و پسماند مواد آیروسل و آسیب به افراد حاضر در صحنه، بطور کامل رفع شده است .

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر متعهد است تا بهترین کیفیت را به هموطنان ارائه کند، بنابراین با بهره گیری از متخصصان ایمنی، تمامی عیب‌های آیروسل‌های قدیمی کاوش شده و سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر به عنوان نمونه بدون نقص آیروسل در ایران و منطقه شناخته شد. سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر، بهترین سیستم اطفا حریق ایرانی، امنیت شما و عزیزانتان را تامین می‌کند. برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید.

محصولات آیروسل

مزایای آیروسل تدبیر

  • سرعت انتشار و قدرت بالا در اطفا حریق
  • موثر برای گروه های آتش ABCEF
  • دارای عمر ۱۵ ساله و صرفه اقتصادی
  • غیرسمی و دوستدار محیط زیست
  • نصب و راه اندازی آسان و بدون هزینه نگهداری سالانه
  • عدم نیاز به مخازن و انبارهای مخازن
  • عدم نیاز به لوله کش و تبعات ناشی از نشت
  • قابلیت اطفا موضعی و پوشش کامل و اتوماتیک

معرفی آیروسل

پخش ویدیو

کاربرد سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر

سیستم اطفا حریق آیروسل، بخاطر سرعت و قدرت بالای مهار آتش، برای استفاده در صنایع حساس و غیرحساس مناسب است. فعالیت سریع سیستم آیروسل باعث جلوگیری از پیشروی آتش شده و از صدمات و خسارات جدی پیشگیری می‌کند. از جمله مراکزی که می‌توان از سیستم اطفا حریق آیروسل در آن استفاده کرد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صنایع نظامی

مراکز مخابراتی و دیتاسنتر

پالایشگاه و پتروشیمی ها

کارخانجات صنعتی

صنایع برق و نیروگاه ها

ساختمانهای تجاری

ساختمانهای مسکونی

صنعت حمل و نقل

معنی آیروسل چیست؟

آیروسل در لغت به یک سیستم کلوئیدی گفته می‌شود که از گاز و ذرات داخل آن تشکیل شده است. از جمله aerosol هایی که می‌توانند معنی آیروسل را به راحتی بیان کنند می‌توان ابر، مه و دود را نام برد. البته لازم به ذکر است که ذرات آیروسل در حدود چند میکرومتر هستند و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند.

تاریخچه سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل برای اولین بار و در سال ۱۹۶۰، توسط چین ساخته شد و سیستم اطفا حریق دود نامیده شد. تا قبل از سال ۱۹۹۰ کمتر کسی با ویژگی‌های سیستم آیروسل آشنا بود و استفاده از آن فراگیر نشده بود. به همین خاطر در کشور چین، از آیروسل برای خاموش کردن آتش مخازن مایعات و گروه های آتش A، B و C استفاده می‌کردند. اما زمانی که استفاده از گاز هالون بخاطر مسائل زیست محیطی ممنوع اعلام شد، سیستم اطفا حریق آیروسل توانست در رقابت با سایر سیستم‌های اطفا پیروز شده و به عنوان تنها جایگزین گاز هالون شناخته شود.

در اواخر سال ۱۹۸۰، دانشمندان روسیه نیز به تکنولوژی ساخت آیروسل دست پیدا کردند و توانستند با روش غوطه ور کردن، آتش را خاموش کنند. پس از تولید آیروسل در روسیه، سایر کشورها از جمله آمریکا نیز توانستند از تکنولوژی آیروسل بهره ببرند. اما آیا سیستم اطفا حریق آیروسل کنونی، همان آیروسل تولید شده در سال ۱۹۸۰ است؟

انواع سیستم اطفا حریق آیروسل

آیروسل تدبیر
گروه تولیدی و صنعتی تدبیر، در راستای مسئولیت اجتماعی خود برای ساخت ایرانی ایمن، برای اولین بار در ایران دست به توسعه سیستم آیروسل نوع S زد و پس از انجام آزمایشات فراوان توانست بهترین نوع آیروسل را تولید کند.
آیروسل نوع S
آیروسل نوع S یا همان نسل سوم آیروسل، با کمی تغییر در سیستم نوع K، پا به عرصه گذاشتند. این آیروسل‌ها دیگر به تجهیزات الکترونیکی و فلزات آسیب نمی‌زدند و همچنین گرمای آزاد شده آن‌ها به مراطب کمتر از آیروسل نسل دوم بود. اما بازهم با کاهش خاصیت سمی مواد آیروسل، این سیستم بازهم خطراتی برای افراد حاضر در محل در پی داشت.
آیروسل نوع K
آیروسل نسل K، با استفاده از نمک پتاسیم آتش را اطفا می‌کند. در این نوع آیروسل که به نسل دوم سیستم اطفا دودی معروف است، یون‌های پتاسیم آتش را خاموش می‌کردند. اما این آیروسل‌ها دارای معایبی از جمله خورندگی تجهیزات و تولید گرمای مضاعف بودند. همچنین برخی ترکیبات به کار رفته در این سیستم گاز-جامد، صدمات جبران ناپذیری به دستگاه تنفسی افراد حاضر در محل وارد می‌کردند.

نحوه عملکرد سیستم اطفا حریق آیروسل

به‌طور کلی مواد آیروسل در داخل سیلندرهای بدون فشار که به ژنراتور آیروسل معروف است نگهداری می‌شوند. این مواد به دو طریق شیمیایی و الکتریکی فعال می‌شوند؛ به این صورت که ذرات ایروسل متراکم که شامل کربنات پتاسیم، بخار آب، نیتروژن و کربن دی اکسید مبتنی بر پتاسیم است، بصورت گاز در محیط منتشر می‌شوند.  ذرات گاز آیروسل در اثر برخورد با شعله‌های آتش، با آن واکنش داده و رادیکال‌های آزاد پتاسیم را تولید می‌کنند. سپس این رادیکال‌های آزاد در برخورد با هیدروکسیل‌های آزاد شعله آتش، با آن‌ها واکنش داده و ترکیب پایدار پتاسیم هیدروکسید را تولید می‌کنند. به این صورت، گاز سیستم اطفا حرق آیروسل، بدون کاهش اکسیژن محیط و تنها با قطع واکنش زنجیره‌ای آتش، آتش سوزی را اطفا می‌کند.

 اگر بخواهیم تعریف مختصری از کلمه آئروسل داشته باشیم، می‌توان گفت که این یک سیستم چند فازی است که از پراکندگی ذرات گازی کوچکتر از ۱۰ میکرون در محیط تشکیل شده است.

این سیستم چند فازی در داخل سیستم اطفا حریق آیروسل به صورت قرص‌های فشرده قرار گرفته است  و در صورت آتش سوزی این قرص‌های فشرده در سیستم آیروسل، فعال شده و یک واکنش ردوکس یا اکسیداسیون آن‌ها را به یک ابر مه چند فازی تبدیل می‌کند.

مزایای همکاری با تدبیر

نحوه نصب سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل شامل خاموش کننده آیروسل و سایر اجزای اعلان حریق است، بنابراین این سیستم به هیچ‌گونه شبکه توزیع همانند لوله کشی و ... نیاز ندارد. همچنین این سیستم را بسته به اندازه آن می‌توانید روی دیوار یا روی سقف نیز نصب کنید. تعداد ژنراتورهای سیستم اطفا حریق آیروسل بر اساس ویژگی‌های محیط و با هدف غرقه‌سازی و احاطه کامل آتش تعیین، طراحی و نصب می‌شود. این ویژگی‌ها همچنین باعث کاهش نیاز به فضای بزرگ برای مخازن رایج در سیستم‌های اطفا دیگر می‌شود.

سیستم اطفا حریق آیروسل چگونه فعال می شود؟

همه سیستم‌های اطفا حریق، به صورت دستی یا اتوماتیک، در شرایط آتش سوزی فعال می‌شوند. سیستم آیروسل تدبیر نیز هم قابلیت فعال شدن دستی را دارا بوده و هم می‌توان با استفاده از اتصال آیروسل به دتکتورهای دود و گرما، به صورت اتوماتیک این سیستم اطفا حریق را فعال کرد.  

سیستم اطفا حریق آیروسل پس از تشخیص حریق توسط دتکتورها و به وسیله یک ضربه الکتریکی فعال می‌شود. بعد از فعال شدن این سیستم، ترکیب آیروسل فعال شده و به صورت گاز درمی‌آید. حالا گاز آیروسل بعد از عبور از دهانه خروجی خاموش کننده، در محیط پخش شده و آتش را مهار می‌کند.

قیمت سیستم اطفا حریق آیروسل

چند سالی است که تب و تاب خرید سیستم اطفا حریق آیروسل، در کشور بالا گرفته است. اما با این حال بسیاری از افراد قادر به تشخیص انواع آیروسل از یکدیگر نیستند. به همین خاطر انواع زیادی از سیستم های آیروسل در بازار با قیمت های متفاوت وجود دارند. از آنجایی که سیستم اطفا حریق تدبیر، یک محصول انحصاری بوده و در اختیار نمایندگی‌های دیگر قرار نگرفته است؛ بنابراین اگر قصد خرید آیروسل تدبیر را دارید، بهتر است آن را از شرکت تولید کننده خریداری کنید. در صورتی که قصد خرید سیستم آیروسل تدبیر را دارید، می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت با ما تماس بگیرید.

آیا می توان کپسول آیروسل را جایگزین سیستم اطفا حریق آیروسل کرد؟

امروزه که بازار انواع کپسول‌های آتش نشانی جدید داغ شده است، برخی از افراد از ناآگاهی مشتریان سو استفاده کرده و کپسول‌های آتش نشانی ساده را با نام کپسول آیروسل به آن‌ها معرفی می‌کنند. همانطور که قبلا توضیح دادیم، سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر به گونه‌ای طراحی شده است تا به روش خاصی فعال شده و حجم بالایی از گاز آیروسل را در محیط پخش کند؛ اما مکانیزم فعال سازی ایروسل به هیچ عنوان در کپسول‌های آتش نشانی قابل اجرا نیست. بنابراین تمامی کپسول‌های آیروسل موجود در بازار، همان کپسول‌های آتش نشانی ساده هستند.

خرید سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر

خرید سیستم اطفا حریق آیروسل تدبیر

 گروه تولیدی و صنعتی تدبیر، پیشرو در عرصه ایمنی و آتش نشانی، جدیدترین نسل سیستم اطفا حریق آیروسل در کشور ایران را طراحی و تولید کرده است. تکنولوژی بکار رفته در آیروسل تدبیر منحصر بفرد بوده و با نمونه‌های مشابه در بازار متفاوت است. اگر شما هم به دنبال افزایش ایمنی محل کار یا زندگی خود با آیروسل تدبیر هستید، کافیست با ما تماس بگیرید تا متخصصان تدبیر با ارائه مشاوره رایگان، شما را در انتخاب محصول مناسب راهنمایی کنند.

آیروسل تدبیر در سازمانها

تست قدرت اطفای حریق آیروسل تدبیر

سوالات متداول

سیستم اطفا حریق آیروسل چیست؟
سیستم آیروسل یک سیستم اطفا حریق گازی است که مواد آیروسل به صورت قرص‌های فشرده در داخل ژنراتورهای آیروسل تعبیه می‌شوند. این ذرات با ایجاد اختلال در واکنش زنجیره‌ای شیمیایی آتش، عملیات اطفا را انجام می‌دهند.
مزایای سیستم آیروسل کدامند؟
از مزایای مهم سیستم اطفا حریق آیروسل می‌توان به صرفه اقتصادی، طول عمر بالا، عدم نیاز به تعبیه مخازن و لوله‌کشی، تأثیرگذاری بر روی گروه‌های مختلف آتش، غیر سمی بودن و... اشاره کرد.
سیستم اطفا حریق آیروسل در کجاها کاربرد دارد؟
از سیستم آیروسل در موارد مختلفی مانند صنایع نظامی، مراکز مخابراتی و داده، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها، کارخانه‌های صنعتی، نیروگاه‌ها، ساختمان‌های تجاری و مسکونی و صنعت حمل و نقل استفاده می‌شود.
آیا ایرادات مربوط به نسل های قبلی در سیستم آیروسل تدبیر مرتفع گردیده اند؟
بله، تمامی ایرادات و مشکلات مربوط به مدل‌های قدیمی مانند حرارت بالای گاز خروجی، وجود پسماند مواد آیروسل و احتمال وارد شدن صدمات به افراد حاضر در محل به طور کامل در سیستم آیروسل تدبیر برطرف شده‌اند.

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…