معرفی بهترین خاموش کننده برای جامدات

بهترین خاموش کننده جامدات
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

بهترین خاموش کننده جامدات در واقع همان خاموش کننده‌هایی هستند که آتش گروه A را اطفا می‌کنند. از جمله خاموش کننده‌های کلاس A می‌توان به کپسول آب و گاز تدبیر اشاره کرد. اما اگر به شما بگوییم که خاموش کننده‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید با همان قیمت تهیه کرده و تمام گروه‌های آتش را با آن مهار کنید چه؟ در این مقاله قصد داریم قوی‌ترین خاموش کننده جامدات را معرفی کرده و باهم نحوه خاموش کردن آتش گروه A را مرور کنیم. با ما همراه باشید.

بهترین خاموش کننده جامدات کدام است؟

قبل از این که به سراغ معرفی بهترین خاموش کننده برای جامدات برویم، باید در ابتدا با آتش‌سوزی ناشی از اشتعال جامدات آشنا شویم. این نوع آتش در کلاس آتش A قرار می‌گیرد.

به‌طور کلی هر نوع آتش‌سوزی ناشی از اشتعال مواد کربنی مانند چوب، کاغذ و … جزو این دسته‌بندی به‌شمار می‌آید. بهترین روش مقابله با آتش کلاس A، کاهش حرارت آتش است. به‌طور کلی برای اطفا حریق شما باید یکی از اضلاع مثلث آتش یعنی سوخت، حرارت و اکسیژن را از بین ببرید.
اصلی‌ترین عامل تشدید‌ کننده آتش کلاس A، حر‌ارت است. به همین خاطر با کاهش حرارت، می‌توان به‌خوبی آتش‌سوزی‌های ناشی از اشتعال جامدات را مهار کرد. باید اشاره کرد که با حذف یا کاهش دو ضلع دیگر مثلث آتش نیز می‌تواند آتش کلاس A را مهار کرد اما کاهش حرارت بهترین و موثرترین روش مقابله با این کلاس آتش است.

معرفی خاموش کننده های آتش گروه A

اگر می‌خواهید در محیطی که خطر اشتعال جامدات وجود دارد از یک کپسول آتش‌نشانی استفاده کنید، احتمالا به دنبال بهترین خاموش کننده برای جامدات هستید. همان‌طور که اشاره شد، بهترین کپسول برای اطفا حریق جامدات، کپسولی است که بتواند حرارت آتش را کاهش دهد.

اما کپسول‌هایی که آتش را خفه می‌کنند نیز تاثیرگذاری بالایی در مهار آتش‌سوزی جامدات دارند. به همین خاطر انتخاب بهترین خاموش کننده برای جامدات کمی دشوار است.

البته برخی از خاموش‌کننده‌های آتش مانند بیوورسال، از ویژگی‌های مختلفی برخوردار هستند که باعث می‌شود بتوان آن‌ها را بهترین خاموش کننده برای جامدات دانست. در ادامه با برخی از بهترین خاموش‌کننده‌ها برای جامدات آشنا می‌شویم.

خاموش‌کننده‌های پودری

خاموش‌کننده‌های پودری یا خشک را می‌توان یکی از بهترین خاموش‌کننده‌ها برای جامدات دانست. چرا که این نوع خاموش‌کننده‌ها با تداخل در واکنش شیمایی، باعث اطفا حریق جامدات می‌شوند. به علت خشک بودن این نوع خاموش‌کننده‌ها، در محیط‌هایی که وجود رطوبت می‌تواند به تجهیزات آسیب بزند، استفاده از آن‌ها بسیار رایج است.

برای مثال در محیط‌هایی که احتمال اشتعال کاغذ وجود دارد، می‌توان از خاموش‌کننده‌های پودری استفاده کرد. همچنین این نوع خاموش‌کننده‌ها علاوه‌بر اطفا حریق آتش کلاس A، می‌توانند با کلاس‌های آتش B و C نیز به‌خوبی مقابله کنند.

خاموش‌کننده‌های آبی

یکی دیگر از بهترین خاموش‌کننده‌ها برای جامدات، خاموش‌کننده‌های آبی هستند. چرا که این نوع خاموش‌کننده‌ها می‌توانند به‌خوبی و در سریع‌ترین زمان حرارت آتش را کاهش داده و آتش‌سوزی ناشی از اشتعال جامدات را کنترل کنند.

به‌طور کلی از خاموش‌کننده‌های آبی تنها برای اطفا حریق آتش کلاس A استفاده می‌شود و در اطفا حریق کلاس‌های آتش دیگر کاربرد ندارند. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود از این خاموش‌کننده‌ها تنها در محیط‌های خاص استفاده کنید.

قوی‌ترین خاموش کننده آتش سوزی جامدات

اگر به دنبال بهترین خاموش کننده برای جامدات هستید، باید به شما بگوییم که خاموش‌کننده‌های بیوورسال می‌توانند بهترین انتخاب برای شما باشند. این نوع خاموش‌کننده‌ها که در آن‌ها از مواد بیوورسال ساخت آلمان استفاده می‌شود، نه‌تنها برای مهار آتش کلاس A کاربرد دارند، بلکه می‌توان از آن‌ها برای اطفا حریق کلاس‌های آتش دیگر نیز استفاده کرد.

همچنین در این خاموش‌کننده‌ها از موادی استفاده می‌شود که می‌توانند هر سه عامل اکسیژن، سوخت و حرارت را در سریع‌ترین زمان ممکن حذف یا کاهش دهند تا مهار آتش در سریع‌ترین زمان اتفاق بیفتد.

یکی از مهم‌ترین مزایای خاموش‌کننده‌های بیوورسال به‌عنوان بهترین خاموش‌کننده برای جامدات، بی‌خطر بودن آن برای انسان و محیط زیست است. به همین خاطر شما می‌توانید از این خاموش‌کننده در تمام محیط‌ها بدون نگرانی بابت سمی بودن آن‌ها استفاده کنید.

همچنین به علت اثرگذاری بالای خاموش‌کننده‌های بیوورسال، آن‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. باید اشاره کرد که این نوع خاموش‌کننده‌ها توسط آتش‌نشانان نیز استفاده می‌شوند و طی سال‌های اخیر به یک خاموش‌کننده بسیار پرفروش تبدیل شده‌اند.

خاموش کننده جامدات چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای انتخاب بهترین خاموش کننده برای جامدات باید پارامترهای مختلفی را در نظر گرفت. چرا که هر یک از خاموش‌کننده‌ها ویژگی‌های مشخصی دارند و به همین خاطر شما باید به دنبال خاموش‌کننده‌ای با ویژگی‌های مخصوص اطفا حریق جامدات باشید.
از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های بهترین خاموش‌کننده برای جامدات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• اطفا حریق جامدات در سریع‌ترین زمان: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بهترین خاموش‌کننده برای جامدات، سرعت عمل بالا است. یک خاموش‌کننده خوب باید بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن با حذف عواملی مانند اکسیژن، سوخت و حرارت، آتش‌سوزی ناشی از جامدات را مهار کند. برای مثال خاموش‌کننده‌های بیوورسال می‌توانند روی هر سه ضلع مثلث آتش تاثیر بگذارند و در نتیجه سرعت اطفا حریق با این نوع خاموش‌کننده‌ها بسیار بالا است
• قیمت مناسب: یکی دیگر از ویژگی‌های بهترین خاموش‌کننده برای جامدات، قیمت مناسب آن است. چرا که در محیط‌های صنعتی باید از تعداد زیادی خاموش‌کننده برای مقابله با خطر آتش‌سوزی جامدات استفاده شود و این خاموش‌کننده‌ها باید قیمت مناسبی داشته باشند
• امکان مقابله با دیگر کلاس‌های آتش: یک خاموش‌کننده مناسب برای جامدات، باید بتواند با کلاس‌های دیگر آتش نیز مقابله کند. چرا که در صورت وقوع آتش‌سوزی، لزوما تمام مواد قابل اشتعال کربنی نیستند و ممکن است مواد دیگری مانند مایعات نیز در آتش‌سوزی دخیل باشند. به همین خاطر بهترین خاموش کننده برای جامدات باید بتواند با دیگر کلاس‌های آتش‌ نیز به‌خوبی مقابله کند. برای مثال خاموش‌کننده بیوورسال توانایی مقابله با کلاس‌های آتش A، B، C و F را دارد.

بهترین برند خاموش کننده جامدات

به علت اثرگذاری بالا، قیمت مناسب، بی‌خطر بدون برای انسان و محیط زیست و همچنین مقابله با انواع دیگر کلاس‌های آتش، کپسول‌ بیوورسال را می‌توان بهترین خاموش کننده برای جامدات دانست. شما می‌توانید انواع مدل‌های مختلف این کپسول‌های آتش‌نشانی را از شرکت تدبیر خریداری کنید.

این کپسول‌ها از تکنولوژی فوق مدرن آلمان برخوردار هستند و مجموعه ما به‌عنوان نماینده انحصاری شرکت بیوورسال آلمان، کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال را در ایران به‌صورت مستقیم عرضه می‌کند. پس اگر به دنبال بهترین خاموش‌کننده برای جامدات هستید، پیشنهاد می‌کنیم کپسول‌های بیوورسال شرکت تدبیر را خریداری کنید.

سوالات متداول بهترین خاموش کننده برای جامدات

یک خاموش کننده برای جامدات باید چه ویژگی داشته باشد؟

از مهمترین ویژگی برای خاموش کننده جامدات می توان به قدرت بالای آن برای اطفا حریق اشاره کرد و از همه مهمتر برگشت پذیری نداشته باشد.

بهترین خاموش کننده برای جامدات کدام است؟

بهترین خاموش کننده برای جامدات کپسول آتش نشانی بیوورسال است که توان مقابله با انواع کلاس های آتش را دارد.

پست قبلی

راهنمای خرید کپسول آتش نشانی در تبریز

پست بعدی

بهترین نوع کپسول آتش نشانی برای منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…

شروع گفتگو