سیستم اطفا حریق novec 1230 چیست؟

سیستم اطفا حریق novec 1230
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تدبیر: همانطور که احتمالاً می‌دانید، امروزه از سیستم‌های مختلفی از فوم و مواد شیمیایی مرطوب گرفته تا گاز دی اکسید کربن برای اطفای حریق استفاده می‌شود. بیش از یک دهه است که جستجو برای یافتن جایگزین‌های گاز هالون ۱۳۰۱ ادامه دارد و جایگزین‌هایی که تا کنون معرفی شده‌اند، هر یک مزایای منحصربه‌فردی را به همراه داشته‌اند. سیستم اطفا حریق novec 1230 یکی از همین جایگزین‌هاست که پا به عرصه گذاشته است تا جای سیستم اطفا حریق گاز هالون را بگیرد. مایع novec 1230 به عنوان یک کتون فلوئوردار شناخته می‌شود، سمیت کمی دارد و دارای نقطه جوش ۴۹ درجه سانتی‌گراد است. اگر شما هم به دنبال جواب هستید که سیستم اطفای novec 1230 چیست، چگونه کار می‌کند و چه مزایایی دارد، ادامه مطلب را از دست ندهید.

سیستم اطفا حریق novec 1230 چیست؟

سیستم اطفای حریق novec 1230 یک سیستم با عامل پاک یا همان کلین ایجنت (Clean Agent) است که به واسطه مواد خانواده هالوکربن‌ها عمل اطفای حریق را انجام می‌دهد. این ماده نه سمی است و نه ضرری برای انسان دارد و از همین رو، برای کسب و کارهایی که به دنبال نصب و راه‌اندازی یک سیستم اطفا حریق تجاری هستند، گزینه محبوبی به شمار می‌رود. سیستم‌های اطفا حریق novec 1230 با تمام مقررات و استانداردهای NFPA مطابقت دارند و ایمنی کافی را برای افراد حاضر در محل (چه قبل و چه بعد از آتش‌سوزی) فراهم می‌کنند.

از سیستم اطفا حریق novec 1230 می‌توان برای مهار آتش‌سوزی‌های تجهیزات الکتریکی و گازی استفاده کرد. امروزه، novec 1230 به شکل سیلندرهایی تولید و به بازار عرضه می‌شود که آن را به گزینه‌ای مناسب برای همه سناریوها تبدیل می‌کند. بنابراین، چنانچه به دنبال نصب یک سیستم اطفا حریق هستید که به طور بالقوه می‌تواند جان انسان‌ها و تجهیزات گران قیمت و مواد قابل اشتعال را نجات دهد و در عین حال، ضرری برای محیط زیست ایجاد نکند، سیستم novec 1230 همان گزینه‌ای است که باید جزو انتخاب‌هایتان باشد. البته این گزینه را در نظر بگیرید که سیستم اطفای novec هم اکنون در ایران وجود ندارد. اما اگر به دنبال یک سیستم اطفا حریق قدرتمند و در عین حال غیرسمی هستید، بهتر است از سیستم اطفا حریق آیروسل استفاده کنید.

تاریخچه و ترکیب شیمیایی novec 1230

تاریخچه و ترکیب شیمیایی novec 1230

در سال ۲۰۰۴، شرکت آمریکایی ۳M، سیستم اطفا حریق novec 1230 را به عنوان جایگزین جدید و پاک سیستم‌های اطفا حریق گاز هالون با اثرات زیست محیطی کم و حاشیه امنیت بالا معرفی کرد. هدف این شرکت ارائه سیستمی با پایداری و ایمنی زیست محیطی بالا بود که بتواند به عنوان یک راه حل بلند مدت در صنعت آتش ‌نشانی و ایمنی عمل کند. همانطور که گفته شد، ماده سیال novec 1230 یک کتون فلوئوردار بوده که به خانواده هالوکربن‌ها تعلق دارد. فرمول ساختاری این ماده به صورت CF3CF2C(O)CF(CF3)2 است. novec 1230 نه اکسیژن محیط را از بین می‌برد و نه آن را کاهش می‌دهد و غلظت ۴ تا ۶ درصدی حجم اتاق برای عملکرد مؤثر آن کفایت می‌کند. این ترکیب همچنین به سرعت تبخیر می‌شود و اثری از آن باقی نمی‌ماند.

سیستم novec 1230 مطابق با استانداردهای UL، ULC و NFPA 2001 طراحی شده است. همچنین، این سیستم اطفا حریق گازی تمام الزامات مندرج در برنامه EPA SNAP (مربوط به سمیت عامل گازی) را برآورده می‌کند. ماده خاموش‌کننده novec 1230 دارای بیشترین حاشیه ایمنی برای استفاده در فضاهایی است که پرسنل حضور دارند و سطح اثر نامطلوب غیرقابل مشاهده (NOAEL) آن فقط ۱۰ درصد است. novec 1230 باعث تخریب لایه اوزون و تشدید گرمایش جهانی نمی‌شود و عمر جوی آن بسیار کوتاه (۵ روز) است. همه این ویژگی‌ها باعث می‌شود که ترکیب novec 1230 گزینه ارجح‌تری در مقایسه با سایر خاموش‌کننده‌های پاک قبلی باشد.

عملکرد سیستم اطفا حریق novec 1230

عملکرد سیستم اطفا حریق novec1230

ماده خاموش‌کننده novec 1230 با از بین بردن سریع گرما، آتش را قبل از شروع آن خاموش می‌کند. در سیستم‌های novec 1230، ماده سیال به صورت مایع در سیلندرهای تحت فشار نیتروژن ذخیره می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که اگرچه ماده خاموش‌کننده به صورت مایع نگهداری می‌شود، اما در هنگام آزادسازی به شکل گاز در محیط آزاد می‌گردد. ماده خاموش‌کننده novec 1230 در مقایسه با آب، پنجاه برابر سریع‌تر تبخیر می‌شود. فرض کنید که یک کتاب را در ظرفی پر از سیال novec 1230 غوطه‌ور کنید؛ تنها در عرض یک دقیقه می‌توانید برگردید و کتاب را بدون آنکه اثری از novec 1230 باشد، بردارید!

زمانی که آتش در مرحله اولیه است، حسگرهای تشخیص خودکار آزادسازی خاموش‌کننده، عملایت اطفا را فعال کرده و در عرض چند ثانیه آتش را خاموش می‌کند. پس از آنکه حسگر وجود حریق را تشخیص داد، تنها ۶ تا ۱۰ ثانیه طول می‌کشد تا گاز در محیط آزاد شود. به این ترتیب، قبل از اینکه آتش حتی فرصتی برای شروع پیدا کند، خاموش خواهد شد. ترکیب شیمیایی novec 1230 پس از تخلیه، آتش را با اثر خنک‌کننده خود سرکوب کرده و به سرعت گرما را از بین می‌برد. این ویژگی خنک‌کننده سیستم novec 1230 آن را قادر می‌سازد که در عرض چند ثانیه آتش را خاموش کند.

بیشتر بخوانید: انواع سیستم اطفا حریق

مزایای سیستم‌های اطفا حریق novec 1230

مزایای سیستم های اطفا حریق novec 1230

با بررسی مواد سیال خاموش‌کننده حریق، متوجه خواهید شد که همه آن‌ها خواص منحصربه‌فرد خود را دارند. این که آیا چنین خواصی در مقایسه با انواع دیگر مواد خاموش‌کننده مزیت به حساب می‌آیند یا ایراد، جای بحث دارد. اما به طور کلی، سیستم اطفا حریق novec 1230 مزایای زیر را ارائه می‌دهد.

 • شعله‌های آتش را در عرض چند ثانیه پس از شروع آتش‌سوزی خاموش می‌کند.
 • از وارد آمدن صدمات طولانی مدت (یا پیامدهایی که به طور بالقوه می‌توانند تهدیدکننده زندگی باشند) به افراد حاضر در محل جلوگیری می‌کند.
 • برای آتش‌های گروه A، B و E قابل استفاده است.
 • به تجهیزات الکترونیکی گران قیمت صدمه وارد نمی‌کند.
 • پس از تخلیه، اثری از خود باقی نمی‌گذارد.
 • باعث تشدید پدیده گرمایش جهانی نمی‌شود.
 • دوستدار محیط زیست بوده و ایمن‌ترین ماده خاموش‌کننده برای محیط زیست است که به شکل مایع یافت می‌شود.
 • با استفاده از حسگرهای گرما، آتش را تشخیص داده و شناسایی و سرکوب می‌کند.
 • با سرعت بسیار بالا تبخیر می‌شود و خطری برای سلامتی ندارد.
 • پتانسیل تخریب لایه اوزون آن برابر صفر است.

کاربرد سیستم اطفا حریق novec 1230

کاربرد سیستم اطفا حریق novec 1230

ترکیبات مورد استفاده در سیستم اطفا حریق novec 1230 به اندازه کافی منحصربه‌فرد است تا برای محافظت از مواد حساس و تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار بگیرد. این سیستم همچنین قدرت کافی را برای محافظت از جان انسان‌ها دارد. از سیستم‌های novec 1230 با خیال راحت می‌توان برای محافظت از فناوری و تجهیزات حساس در مقابل حریق (حتی در اماکنی که پرسنل حضور دارند) استفاده کرد. از کاربردهای رایج و ایده‌آل سیستم‌ اطفای novec 1230 می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • اماکنی که در آنجا تجهیزات پزشکی وجود دارد.
 • دیتاسنترها
 • اتاق‌های یو پی اس
 • اماکنی که در آنجا تجهیزات مخابراتی وجود دارد.
 • اتاق‌های ارتباطات
 • موزه‌ها
 • تأسیسات تولید و انتقال برق
 • ایستگاه‌های نفت و گاز
 • تأسیسات صنعتی
 • شناورهای دریایی

جایگزینی هالون با novec 1230

جایگزینی هالون با novec 1230

از سیستم novec 1230 می‌توان برای مقابله با بیشتر آتش‌سوزی‌هایی که به طور سنتی با گاز هالون ۱۳۰۱ خاموش می‌شوند، استفاده کرد. خواص فیزیکی هر یک از جایگزین‌های هالون تعیین می‌کند که چه مقدار ماده خاموش‌کننده برای فراهم کردن سطح حفاظتی معادل مورد نیاز است. برای فراهم کردن سطح حفاظتی معادل، بایستی از لحاظ جرمی حدوداً دو برابر سیال novec 1230 مورد استفاده قرار بگیرد. البته، غلظت ماده نهایی برای استفاده تقریباً یکسان خواهد بود و به اندکی فضای بیشتری برای ذخیره‌سازی نیاز است. این احتمال وجود دارد که لازم باشد سیستم لوله‌کشی را تعویض کرده یا حداقل ظرفیت آن را افزایش داد. البته، نیاز دقیق برای هر سیستم خاص را تنها پس از بررسی دقیق نصبیات موجود می‌توان تعیین کرد.

مزایای novec 1230 نسبت به سیستم‌های دیگر

مزایای novec 1230 نسبت به سیستم های دیگر

در اینجا به برخی از مزایای خاص سیستم اطفا حریق novec 1230 نسبت به سایر سیستم‌های اطفا حریق متداول مانند واترمیست اشاره شده است.

 • آتش را سریع‌تر از سیستم اطفا حریق واترمیست یا گازهای بی‌اثر خاموش می‌کند.
 • ۵۰ برابر سریع‌تر از آب تبخیر می‌شود و اثری از خود باقی نمی‌گذارد.
 • خرابی سیستم را به حداقل می‌رساند.
 • جهت استفاده برای تجهیزات الکترونیکی ظریف ایمن است.
 • جهت استفاده برای مواد ظریف و حساس مانند کاغذ، اقلام هنری و مصنوعات ایمن است.
 • به فضای کمتری برای ذخیره‌سازی نیاز دارد.

نتیجه‌گیری:

به انتهای مقاله معرفی سیستم اطفا حریق novec 1230 رسیدیم. همانطور که در متن مقاله خواندید، سیستم اطفا novec، یک سیستم اطفا حریق پاک و غیرسمی است که به عنوان یکی از جایگزین‌های سیستم هالون معرفی شده است. چنانکه احتمالاً می‌دانید، استفاده از سیستم‌های اطفا حریق بایستی متناسب با مکانی باشد که قرار است در آن نصب شوند. در متن مقاله نیز اشاره کردیم که این سیستم اطفا حریق در حال حاضر در ایران موجود نیست، بنابراین بهتر است از سیستم اطفا حریق آیروسل، بهترین جایگزین برای هالون، استفاده کنید. برای دریافت مشاوره رایگان انتخاب سیستم اطفا حریق، با ما در ارتباط باشید.

سؤالات متداول سیستم اطفا حریق novec 1230

سیستم اطفا حریق novec 1230 چیست؟

این یک سیستم پاک و جایگزینی برای سیستم‌های قدیمی هالون است.

آیا سیستم‌های novec 1230 در ایران وجود دارند؟

خیر، این نوع سیستم‌های اطفا حریق در ایران تولید و عرضه نمی‌شوند.

بهترین جایگزین برای سیستم اطفا حریق novec کدام است؟

سیستم اطفا حریق آیروسل بهترین جایگزین برای سیستم‌های novec است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…