همه چیز در مورد سیستم اطفا حریق fm-200

سیستم اطفا حریق fm-200 چیست؟
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

سیستم اطفا حریق نباید به گونه‌ای باشد که بیشتر از خود آتش‌سوزی خسارت به بار بیاورد. اهمیت این موضوع خصوصاً برای تأسیسات صنعتی که تجهیزات بسیار حساس و یا ارزشمندی را در خود جای می‌دهند، دو چندان است. اما چاره کار چیست؟ در چنین مواقعی، چاره کار استفاده از سیستم‌ اطفا حریق پاک یا همان کلین ایجنت (Clean Agent) است. این سیستم‌ها نارسانا، فرار یا گازی هستند و پس از تبخیر، ماده‌ای در محیط باقی نمی‌ماند. سیستم اطفا حریق fm-200 یکی از متداول‌ترین سیستم‌های اطفا حریق پاک است که با حذف عنصر گرما از واکنش آتش، می‌تواند حریق‌های ناشی از جامدات، مایعات و آتش‌سوزی‌های الکتریکی را مهار کند. گاز fm-200 سمی نیست و پسماندی ندارد و در محیط‌هایی مثل مراکز داده نصب می‌شود. با تدبیر همراه باشید.

سیستم اطفا حریق fm-200 چیست؟

fm-200 یک سیستم اطفا حریق پاک برای آتش‌سوزی‌های کلاس A، B و C است. گاز fm-200 یک گاز بی‌رنگ و غیرسمی است که هیچ اثری از خود باقی نمی‌گذارد. به همین دلیل، سیستم fm-200 گزینه‌ای ایده‌آل برای محافظت از جاهایی است که تجهیزات گران‌ قیمت یا بسیار حساسی در آنجا قرار دارند و یا پاکسازی ایجنت‌های دیگر از محیط مشکل‌ساز خواهد بود.

نحوه عملکرد سیستم fm-200

نحوه عملکرد سیستم fm-200

آتش‌ فقط زمانی رخ می‌دهد که سه عنصر گرما، اکسیژن و منبع سوخت وجود داشته باشند. برای آنکه سیستم‌های اطفا حریق پاک بتوانند به طور مؤثر آتش را خاموش کنند، بایستی حداقل یکی از این سه رأس «مثلث آتش» را حذف کنند. مکانیسم اصلی خاموش‌کننده در سیستم‌های fm-200، جذب گرما است، یعنی اینکه عنصر گرما را از مثلث حذف می‌کنند.

کاربرد سیستم اطفا fm200

کاربرد سیستم اطفا fm-200

از گاز fm-200 در صنایع مختلفی استفاده می‌شود، اما از آنجایی که این گاز هیچ اثری از خود به جا نمی‌گذارد و برای انسان نیز غیرسمی است، بیشتر در صنایع زیر کاربرد دارد.

 • گاوصندوق‌های بانکی
 • مراکز مخابراتی
 • انبارهای مایعات قابل اشتعال
 • کتابخانه‌ها
 • موزه‌ها

بسیاری از کارشناسان از سیستم اطفا حریق fm200 برای افزایش ایمنی دیتاسنترها استفاده می‌کنند. اما باید اشاره کنیم که استفاده از fm200 در دیتاسنترها و اتاق‌های سرور می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد که این امر بی‌سابقه هم نبوده است. چنانچه به دنبال سیستم اطفا حریق مناسب برای دیتاسنتر خود هستید، می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از گاز fm-200

مزایای استفاده از گاز fm-200

در اینجا به ۳ مزیت اصلی سیستم‌های اطفا حریق fm-200 اشاره شده است.

 • این سیستم امنیت بالایی در فضاهای بسته دارد.
 • در مقایسه با سایر عامل‌های گازی، گاز fm-200 نسبتاً مقرون‌به‌صرفه‌تر است.
 • fm-200 یک جایگزین محبوب برای سیستم‌ اطفا حریق گاز هالون به حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید: سیستم اطفا حریق گازی

معایب سیستم‌های اطفا حریق fm-200

معایب سیستم های اطفا حریق fm-200

چنانکه اشاره شد، اگرچه سیستم سیستم اطفا حریق fm-200 چند مزیت مهم دارد، اما بدون ایراد نیست. معایب اصلی گاز fm-200 عبارتند از:

 • سیستم‌های fm-200 به مراتب گران‌تر از سیستم اطفا حریق اتوماتیک آبی هستند و همچنین، هزینه نصب و راه‌اندازی آن‌ها بالاتر از سیستم‌های هالون است.
 • در مقایسه با سایر سیستم‌های اطفا حریق پاک، پتانسیل گرمایش جهانی (GWP) گاز fm-200 کمی بالاتر است.
 • اگرچه این سیستم حاوی گاز هالون نیست، اما همچنان از هیدروفلوئوروکربن‌ها (HFC) برای مهار آتش استفاده می‌کند که به اندازه سایر کلین ایجنت‌ها، با محیط زیست سازگار نیست.

بیشتر بخوانید: انواع سیستم اطفا حریق

آیا گاز fm-200 خطرناک است؟

به طور کلی، این گاز سمیت کمی دارد و چنانچه بر اساس دستورالعمل‌های سازنده مورد استفاده قرار بگیرد، خطرات حاد یا طولانی مدت ایجاد نمی‌کند. بخارات حاصل از گاز fm-200 تأثیری بر روی پوست و چشم‌ها ندارند یا تأثیر اندکی دارند. اما fm-200 چنانچه به شکل مایع با بدن تماس پیدا کند، می‌تواند پوست یا چشم‌ها را منجمد کند.

استنشاق بخارات fm-200 با غلظت بالای بیش از حد مجاز، ممکن است باعث بروز عوارضی مثل سردرد، سرگیجه، از دست دادن هماهنگی، گیجی و یا در بدترین حالت، از دست دادن هوشیاری در فرد شود. در کل، چنانچه هنگام استفاده از دستورالعمل‌های سازنده پیروی شود، گاز fm-200 برای استفاده ایمن است.

طراحی و نصب سیستم اطفا حریق fm-200

طراحی و نصب سیستم اطفا حریق fm-200

در ابتدا باید اشاره کنیم که از سیستم‌های اطفا حریق fm-200 در مناطق بسته و دارای تهویه کنترل‌شده استفاده می‌شود. اگرچه نمی‌توان این سیستم را برای مهار آتش‌سوزی در جاهایی مثل انبارهای نگهداری مواد شیمیایی با اکسیژن فعال یا فلزات واکنشی نصب کرد، اما در طیف وسیعی از مناطق و شرایط کاربرد دارد.

به طور کلی، امکان طراحی سیستم اطفا حریق fm-200 به صورت تک منطقه‌ای یا چند منطقه‌ای وجود دارد. برای فعال‌سازی سیستم، می‌توان از یک سیگنال پنوماتیک، هیدرولیک یا الکتریکی استفاده کرد. امکان فعال کردن سیستم اطفا حریق fm-200 با نازل‌های دستی نیز وجود دارد.

تعداد سیلندرهای مورد استفاده در این سیستم بر اساس وسعت منطقه حفاظت‌شده و غلظت گاز مورد نیاز برای خاموش کردن مطلوب آتش متغیر است. سیستم‌های اطفا حریق fm-200 در حالت پیش‌فرض به صورت باز طراحی می‌شوند، اما چنانچه خطر انجماد لوله‌ها وجود داشته باشد، سیستم را می‌توان با عایق محافظ طراحی و نصب کرد.

مقایسه سیستم fm-200 و آیروسل

نسل جدید سیستم اطفا حریق آیروسل به لطف استفاده از تکنولوژی منحصربه‌فرد، ایرادات نسل قبلی این نوع سیستم‌ها را مرتفع کرده است. به این ترتیب، نواقصی مثل حرارت بالای گاز خروجی، رسوب و پسماند مواد آیروسل و احتمال وارد شدن صدمات به افراد حاضر در صحنه به طور کامل برطرف شده است. سیستم آیروسل جدید تدبیر در مقایسه با سیستم‌های متداولی مثل fm-200 مزایایی چون عمر بالا و مقرون‌به‌صرفگی را به ارمغان می‌آورد. سیستم آیروسل همچنین دوستدار محیط زیست بوده و بر خلاف گاز fm-200، دارای پتانسیل تشدید گرمایش جهانی نیست.

از سیستم اطفا حریق آیروسل می‌توان با خیال راحت در مکان‌هایی که افراد حضور دارند، استفاده کرد. این سیستم اطفا حریق با ترکیبی از مکانیسم‌های فیزیکی و شیمیایی آتش را خاموش می‌کند. این سیستم باعث جابجایی اکسیژن نمی‌شود، بنابراین برای استفاده در فضاهای شلوغ بدون ترس از کمبود اکسیژن بی‌خطر است. با نصب سیستم اطفا حریق آیروسل، در صورت وقوع آتش‌سوزی، پرسنل می‌توانند ببینند، نفس بکشند و با خیال راحت محیط را ترک کنند.

از سایر مزایای این سیستم اطفا حریق به‌روز می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • سرعت انتشار و قدرت بالا در عملیات اطفا حریق
 • قابلیت استفاده در آتش‌سوزی‌های کلاس A، B، C، E و F
 • نصب و راه‌اندازی آسان سیستم
 • بدون نیاز به هزینه نگهداری سالانه
 • عدم نیاز به لوله‌کشی، مخازن و انبارهای مخازن

نتیجه گیری:

با اعلام ممنوعیت استفاده از گاز هالون در دهه ۱۹۹۰ میلادی، سیستم‌های اطفا حریق پاک راه خود را به عرصه تجهیزات ایمنی و آتش نشانی باز کردند. سیستم اطفا حریق fm-200 یک سیستم اطفا حریق کلین ایجنت برای آتش‌سوزی‌های کلاس A، B و C است. گاز fm-200 بی‌رنگ و غیرسمی است و از آنجایی که اثری از خود باقی نمی‌گذارد، یک راه حل ایده‌آل برای محافظت از دارایی‌های با ارزش بالا در محیط‌هایی به شمار می‌رود که پاکسازی سایر خاموش‌کننده‌ها می‌تواند دشوار یا مشکل‌ساز باشد. همچنین، این گاز چون رسانای الکتریسیته نیست، در محیط‌هایی مانند مراکز داده یا اتاق‌های سرور پرکاربرد است.

سؤالات متداول سیستم اطفا حریق fm200

سیستم اطفا حریق fm-200 چیست؟

fm-200 یک سیستم اطفا حریق پاک برای آتش‌سوزی‌های کلاس A، B و C است. گاز fm-200 یک گاز بی‌رنگ و غیرسمی است که هیچ اثری از خود باقی نمی‌گذارد.

آیا گاز fm-200 سمی است؟

گاز fm-200 ممکن است باعث بروز حساسیت پوستی و تنفسی در افراد شود، پس بهتر است از این سیستم در فضاهای بسته استفاده نشود.

بهترین جایگزین برای سیستم اطفا حریق fm-200 چیست؟

سیستم اطفا حریق آیروسل، با توجه به مزایای متعدد و برتری‌هایی که دارد، بهترین جایگزین برای سیستم اطفا حریق fm200 به خصوص در محیط‌هایی مانند دیتاسنترها به حساب می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…