راهنمای انتخاب سیستم اطفا حریق دیتاسنتر

سیستم اطفا حریق دیتاسنتر
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

سیستم اطفا حریق دیتاسنتر، یکی از تجهیزات مهم برای تامین امنیت اطلاعات و تجهیزات اتاق سرور و دیتاسنتر است. از آنجایی که دیتاسنترها دائما در حال فعالیت هستند، بنابراین گرمای زیادی تولید می‌کنند و ممکن است هر لحظه آتش سوزی جبران ناپذیری در این مکان‌ها رخ دهد. اما آیا واقعا سیستم اطفا حریق دیتاسنتر کارآمد است؟ در این مقاله قصد داریم تا حقایق سیستم اطفا اتاق سرور را برملا کنیم. با ما همراه باشید.

بهترین سیستم اطفا حریق دیتاسنتر کدام است؟

امروزه بحث بسیار داغی بین متخصصان ایمنی بر سر انتخاب بهترین سیستم اطفا حریق دیتا سنتر، به وجود آمده است. بسیاری از افراد تازه کار ادعا دارند که سیستم اطفا حریق FM200، برای اطفا حریق اتاق سرور کافی است. اما در این میان اکثریت رای‌ها همراه با استفاده از سیستم اطفا حریق آیروسل برای اتاق سرور است.

آیروسل تنها سیستم مناسب اطفا حریق دیتاسنتر

اگر به دنبال یک پاسخ کوتاه و تخصصی هستید، تنها با خرید سیستم اطفا آیروسل قادر خواهید بود تا امنیت دیتا سنتر و اتاق سرور را تامین کنید. اما در ادامه قصد داریم تا بطور تخصصی همه روش‌های اطفا حریق دیتاسنتر را تحلیل کنیم تا به برتری‌های آیروسل پی ببرید.

برای دریافت مشاوره رایگان خرید سیستم اطفا حریق دیتاسنتر کلیک کنید.

دیتا سنترها در معرض خطرات جبران ناپذیر

همانطور که می‌دانید، تمامی اطلاعات موجود در وب، بر روی مراکز داده ثبت و نگهداری می‌شوند. طبق آمار ارائه شده، روزانه نزدیک به ۸۰۰ هزار وبسایت در دنیا ایجاد می‌شود و تقریبا بیش از ۵ هزار مرکز داده، این اطلاعات را در خود ذخیره می‌کنند. اهمیت اطلاعات دیتاسنترها باعث شده است تا حفاظت از این اطلاعات کاری سخت باشد و یک دیتاسنتر بایستی از این داده‌ها در برابر عواملی همچون حملات سایبری، بلایای طبیعی (زلزله، سیل و …) و مهم‌تر از آن آتش سوزی دیتاسنتر، محافظت کند.

طبق آمار ارائه شده جهانی، آتش سوزی دیتا سنتر از خطراتی است که بیش از ۶۰ درصد از دیتاسنترها را تهدید می‌کند. اما دلیل اصلی آتش سوزی در اتاق سرور چه چیزی می‌تواند باشد؟

دلایل رخ دادن آتش سوزی در دیتاسنتر

در واقع وجود سیستم های مهار آتش در این اماکن صرفا برای حفاظت از این تجهیزات است. از طرفی هم برخی از مواد اطفایی مورد استفاده در انواع سیستم های اطفا حریق دارای مواد رسانا هستند. لذا وحود این مواد در هنگام انجام عملیات اطفا صدمات بسیار زیادی را به تجهیزات موجود در این اماکن وارد می کند.

به دلایل بالا استفاده از بسیاری از تجهیزات مهار آتش در دیتا سنتر ها عملاً غیر ممکن است. چرا که این اماکن دارای سیستم های الکترونیکی بسیار حساسی هستند که با پاشش مواد رسانا بروی آنها از نظر سخت افزاری موجب تخریب می شوند. لذا باید مواد اطفایی دارای ویژگی نارسایی باشند.

از طرف دیگر به دلیل اهمیت سرعت عملکرد عملیات مهار آتش در این اماکن نیاز است که مواد اطفا کننده به سرعت گسترش یافته و تمامی منافذ را در برگیرند. به عبارت دیگر وسعت و سرعت پوشش این مواد باید بالا باشد. در این مطلب به برسی و معرفی سیستم های اطفا حریق در دیتا سنتر ها خواهیم پرداخت.

اهمیت نوع سیستم اطفا حریق در دیتا سنتر ها

تجهیزات اطفا حریق چه نوع اتوماتیک آن ها چه دستی، از نظر ماده اطفا کننده آن تقسیم می شوند. از اهمیت انتخاب نوع سیستم اطفا حریق در دیتا سنتر ها نیز نوع ماده اطفا کننده در آن ها هستند. علاوه بروز صدمات جدی به تجهیزات موجود در این محیط، انتخاب نادرست این مواد می تواند به تخریب طولانی تر تجهیزات توسط آتش منجر شود.

چرا که هر یک از انواع مواد مهار کننده در این سیستم ها دارای خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاصی هستند که آن ها را برای مصارف مشخصی مناسب می کند. از این رو انتخاب نوع سیستم های مهار کننده در اتاق های سرور باید متناسب با آن صورت گیرد.

 سیستم های اطفا حریق آیروسل تدبیر مناسب برای اطفا در دیتا سنتر

سیستم اطفا حریق آیروسل به دلیل کاربرد بالا و مزایای متعددی که دارد برای اتاق سرور مناسب است. ایروسل تدبیر برای اکثر کلاس هاس آتش مناسب است و در کمترین زمان آتش را مهار می کند. از همه مهمتر این سیستم هیچ گونه خورندگی برای اشیا و مواد ندارد.

به راحتی قابل نصب است. عمر این سیستم بالای ۱۵ سال است. ماده آیروسل بدون بو و برای انسان و محیط بی ضرر است. پس اگر دنبال بهترین گزینه برای اتاق سرور خود هستید با کارشناسان تدبیر بری مشاوره و راهنمایی بیشتر تماس بگیرید.

طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق با گروه صنعتی تدبیر

بر اساس استانداردهای تایید شده یک سری فاکتور برای طراحی سیستم های اطفا حریق در نظر گرفته شده است. طراحی و اجرای این سیستم ها در دیتا سنترها دارای اهمیت بالایی است و در مرحله اول مکان مورد نظر باید از نظر کارشناس تایید شود و در ادامه یک سری مولفه باید در نرم افزار محاسبه شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • ابعاد سالن یا اتاق
 • سقف کاذب و کف و ارتفاع آن ها
 • آرایش رک ها و طرز چینش
 • نوع سیستم گرمایشی
 • نحوه کابل کشی
 • ارتفاع شهر از سطح دریا
 • مناطق مورد نیاز اعلام و اطفا حریق
 • دمای کاری اتاق
 • غلظت محیط

برای دریافت مشاوره رایگان و مشاهده لیست خدمات طراحی و اجرای سیستم اطفا حریق دیتاسنتر کلیک کنید.

معرفی سیستم های اطفا حریق اتاق سرور

از تجهیزات بسیار متنوعی در این اماکن استفاده می شود. اما بهترین نوع آن تجهیزاتی است که از مواد گازی به عنوان ماده اصلی در اطفا حریق بکارگرفته می شود. در واقع برای معرفی سیستم های اطفا حریق مناسب دیتا سنتر ها میتوان به سیستم های گازی اشاره کرد.

این سیستمها معمولا از گاز های نارسنا تشکیل شده اند. لذا با استفاده از آن ها هیچ مشکلی به تجهیزات الکترونیکی وارد نمی شود. از طرف دیگر این مواد مناطق بیشتری را پوشش می دهند.

همچنین ویژگی گاز ها این امکان را به این مواد می دهد که در منافذ ریز نیز وارد شده و آتش سوزی را با تأثیرگذاری بالاتری انجام دهند. البته این تجهیزات دارای محدودیت های بسیاری در اسنتفاده از آن است. با این حال این محدودیت ها نیز ارتباط چندانی به اتاق های سرور ندارند. برای معرفی بهتر این سیستم ها در ادامه توضیحاتی در این خصوص داده شده است.

اهمیت سیستم های اطفا حریق گازی در اتاق سرور

به طور کلی استفاده از سیستم های اطفا حریق گازی در اتاق های سرور به دلیل عملکرد سریع در عین حال عدم صدمه به تجهیزات دارای اهمیت بسیار بالایی است. به طور کلی گاز ها ببا سرعت بسیار زیادی پخش شده و در زمان کوتاه تری مناطق بسیار بیشتری را پوشش می دهند.

لذا این سیستم ها از نظر ناحیه پوشش دارای اهمیت زیادی در دیتا سنتر ها هستند. به عبارت دیگر سیستم اطفاء حریق گازی با سرعت عمل بالا (زمانی کمتر از ده ثانیه)، توانایی کم نظیری در کنترل آتش دارد. سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی، با حذف عامل‌های آتش، به آن فرصتی برای خودنمایی نخواهند داد.

از ویژگی‌های منحصر به فرد سیستم اطفا حریق گازی با گاز CO2، خسارت حداقلی به وسایل و تجهیزات الکترونیکی گران قیمت و اسناد و آثار هنری ارزشمند است. لذا می توان گفت بهترین انتخاب نوع سیستم های اطفا حریق در دیتا سنتر ها ( به دلیل وجود تجهیزات الکتریکی گران قیمت ) نوع اطفا گازی آن است.

از طرف دیگر بهترین نوع این سیستم ها، سیستم اطفا حریق آرگونایت است. مواد اطفایی در این تجهیزات شامل گاز های نیتروژن و گاز آرگون است. در ادامه برای برسی این سیستم از تجهیزات اطفا گازی توضیحاتی می دهیم.

سوالات متداول سیستم اطفا حریق دیتاسنتر

بهترین سیستم اطفا حریق دیتا سنتر چیست؟

در این مقاله سیستم اطفا حریقی معرفی کردیم که حتی بعد از خاموش کردن آتش، به تجهیزات شما آسیبی نمی‌رساند.

آیا سیستم اطفا fm200 برای اطفا حریق دیتا سنتر مناسب است؟

سیستم اطفا fm200، پس از خاموش کردن آتش دیتا سنتر، تمامی سیستم‌های شما را از کار انداخته و باعث بروز صدمات جبران ناپذیر می‌شود.

پست قبلی

سیستم اطفا حریق ورتکس (همه چیزی که باید بدانید)

پست بعدی

اسپرینکلر چیست و چگونه آتش را اطفا می‌کند؟

2 نظر درباره “راهنمای انتخاب سیستم اطفا حریق دیتاسنتر

 1. با سلام و خسته نباشید
  از مجموعه خوب شما بابت نصب سیستم اطفا حریق برای دیتا سرورمان تشکر میکنم. سیستم ایروسل به نظر من بهترین خاموش کننده هست چون داخل دیتاسنتر نصب کردیم و خیالمون راحت شد

  • سلام خوشحالیم که تونستیم شما رو در خانواده تدبیر داشته باشیم. بله سیستم آیروسل عملکرد فوق العاده تو اطفا حریق دیتاسنترها داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…

شروع گفتگو