کپسول پودر و گاز چیست؟ (معرفی مشخصات و انواع)

کپسول پودر و گاز چیست
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تدبیر: کپسول‌های پودر و گاز از جمله کپسول‌های آتش‌نشانی برای اطفای سریع انواع حریق هستند. این کپسول‌ها این امکان را می‌دهند تا بتوانید به راحتی انواع حریق را در شرایط مختلف از جمله آتش‌سوزی وسایل نقلیه، حریق در منازل، آتش‌سوزی‌های صنعتی و حریق در فضای باز مهار کنید. این کپسول‌ها با توجه به نوع پودر، دارای انواع مختلفی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به بی سی (BC)، ای بی سی (ABC)، مانکس (Monnex)، M28 و L2 اشاره کرد. اگر به دنبال خرید کپسول پودر و گاز هستید، توصیه می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید.

کپسول پودر و گاز چیست؟

کپسول‌های پودر و گاز کپسول‌هایی هستند که با پودر خشک پر می‌شوند و با کمک گاز نیتروژن تحت فشار قرار می‌گیرند. پودرهایی که در این کپسول‌ها استفاده می‌شوند، دارای ترکیبات شیمیایی هستند که مخصوص واکنش با گرمای حاصل از حریق طراحی شده‌اند. در واقع، این نوع پودرها می‌توانند شعله‌های حریق را به راحتی از بین ببرند.

در زمان اطفای حریق از طریق کپسول پودر و گاز، باید این نکته را در نظر داشته باشید که گرمای ناشی از حریق می‌تواند باعث انقباض و انبساط پودر شود. این اتفاق باعث می‌شود تا میان آتش و اکسیژن لایه‌ای محافظ ایجاد شود و شعله‌ها راحت‌تر مهار شوند. توجه داشته باشید که کپسول‌های پودری با توجه به نوع حریق، دارای کلاس‌های متفاوتی هستند.

ویژگی‌های کپسول پودر و گاز

ویژگی های کپسول پودر و گاز

از نظر ظاهری، کپسول‌های پودر و گاز دارای ویژگی‌هایی هستند که یکی از مشخص‌ترین ویژگی‌های آن‌ها، مشخصات ظاهری کپسول است. محفظه این کپسول‌ها از سه بخش یا تکه مجزا تشکیل شده است. همچنین روی این سه بخش خال‌جوش‌هایی وجود دارد. این در حالی است که در کپسول‌های دیگر مانند کپسول CO2 خبری از این جای جوش‌ها نیست.

برای تشخیص کپسول‌های پودر و گاز می‌توانید به لوله پلاستیکی آن‌ها دقت کنید. معمولا لوله پلاستیکی که در کپسول‌های پودر و گاز استفاده می‌شود، دارای خروجی شیپوری است. البته توجه داشته باشید که کپسول آب و گاز هم تا حد زیادی به کپسول پودر و گاز شبیه است. برای تشخیص این دو کپسول از هم، باید نوشته روی کپسول‌ها را مطالعه کنید.

موارد استفاده از کپسول پودر و گاز

موارد استفاده از کپسول پودر و گاز

از کپسول‌های پودر و گاز می‌توان برای انواع حریق در محیط‌های مختلف استفاده کرد. گستردگی کاربرد باعث شده است تا این کپسول‌ها به محبوب‌ترین مدل‌های کپسول آتش‌نشانی در بازار تبدیل شوند. در ادامه با کاربردهای این کپسول‌ها آشنا می‌شویم.

اطفای حریق در منازل

کپسول‌های پودر و گاز می‌توانند برای اطفای حریق در منازل استفاده شوند. تصور کنید در اثر اتصالی برق یا نشتی گاز، منزلتان دچار حریق شده است. در این موقعیت، نیاز به کپسولی دارید که بتواند به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن حریق ایجاد شده را مهار کند. برای این منظور، کپسول پودر و گاز می‌تواند گزینه‌ای عالی برای شما باشد.

اطفای حریق در فضای باز

بافت‌های گیاهی همواره مستعد آتش‌سوزی هستند. خطر آتش‌سوزی نیز در بافت‌های خشک شده به مراتب بیشتر است. مخصوصا در فصول گرم سال که شاهد افزایش دما هستیم، این امکان وجود دارد که بافت‌های خشک شده آتش بگیرند. در صورت رخ دادن چنین اتفاقی، باید به سرعت و قبل از گسترش آتش، آن را مهار کنید. برای انجام این کار، کپسول پودر و گاز بهترین گزینه است. چرا که این نوع کپسول می‌تواند به سرعت شعله‌ها را مهار کند و با ایزوله کردن آتش، مانع از گسترش آن و شعله‌ور شدن دوباره شود.

آتش‌سوزی وسایل نقلیه

همیشه باید در وسایل نقلیه خود انواع تجهیزات برای مهار آتش را در اختیار داشته باشید. ممکن است در مواقعی به دلیل نشت سوخت یا اتصالی سیم‌کشی، خودروتان دچار حریق شود. در این موقعیت، لازم است که حتما به سراغ کپسولی بروید که بتواند در مدت زمانی کوتاه و بدون آسیب رساندن به بخش‌های دیگر خودرو، حریق ایجاد شده را مهار کند. برای این منظور، کپسول پودر و گاز می‌تواند گزینه‌ای عالی محسوب شود. با کمک این کپسول می‌توانید هر نوع حریق ایجاد شده در خودرو را مهار کنید و مانع از ایجاد خسارت بیشتر به ماشینتان شوید.

انواع آتش‌سوزی‌های صنعتی

تمام کارخانجات صنعتی باید دارای تجهیزات مناسب برای اطفای حریق باشند. چرا که در این کارخانه‌ها تجهیزات گران‌قیمت و مواد اولیه زیادی وجود دارند. در صورت ایجاد حریق، آتش می‌تواند به سرعت به تمام بخش‌ها سرایت کند و باعث ایجاد مشکلات بیشتر شود. به همین خاطر، باید کپسول پودر و گاز را در بخش‌های مختلف کارگاه و کارخانه داشته باشید تا بتوانید به سرعت حریق ایجاد شده را مهار کنید.

کپسول‌های پودر و گاز دارای چه اجزایی هستند؟

کپسول های پودر و گاز دارای چه اجزایی هستند؟

یک کپسول پودر و گاز از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. هرکدام از این بخش‌ها دارای وظیفه خاص خود هستند و در صورت وجود خطا در عملکرد، باعث ایجاد اختلال در عملکرد تمام بخش‌های کپسول می‌شوند. به همین خاطر، توصیه می‌کنیم همواره از سلامت بخش‌های مختلف کپسول پودر و گاز اطمینان داشته باشید.

از جمله بخش‌های مختلف کپسول پودر و گاز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بدنه کپسول
  • سیستم فعال‌سازی کپسول
  • لوله لاستیکی کپسول پودر و گاز
  • پوشش مربوط به لوله پودر پاش
  • لوله سیفون کپسول پودر و گاز

در مقاله زیر تاریخچه کپسول آتش نشانی و داستان پیدایش اولین خاموش کننده را برای شما روایت کردیم.

انواع کپسول پودر و گاز

انواع کپسول پودر و گاز

یکی از سوالاتی که همواره درباره کپسول پودر و گاز مطرح می‌شود این است که این کپسول‌ها از چند نوع پودر تشکیل شده‌اند و هر نوع کپسول چه ویژگی‌هایی دارد؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که کپسول‌های پودر و گازی را می‌توان به انواع مختلفی از جمله BC، ABC، مانکس (Monnex)، M28 و L2 تقسیم کرد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

کپسول پودر و گاز BC

یکی از انواع پودرهای مورد استفاده در کپسول پودر و گاز، پودر BC است. این پودر از بی‌کربنات سدیم و در برخی مواقع بی‌کربنات پتاسیم ساخته می‌شود. به همین خاطر، می‌توان از آن برای مهار آتش‌سوزی‌های ناشی از بنزین، روغن، حلال‌ها و موارد مشابه استفاده کرد. اگر هم قصد خرید کپسولی برای مهار حریق احتمالی ناشی از گازهای قابل اشتعال را دارید، کپسول پودر و گاز با پودر BC می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما باشد. اما اگر به دنبال استفاده از این محصول در محیط‌های صنعتی با دستگاه‌های الکترونیکی مختلف هستید، توصیه می‌کنیم به سراغ انواع دیگر کپسول پودر و گاز بروید. چرا که پودر BC ممکن است به برد الکترونیکی آسیب وارد کند.

کپسول پودر و گاز ABC

یکی دیگر از پودرهای مورد استفاده در کپسول پودر و گاز، پودر خشک ABC است. این پودر امکان استفاده از کپسول پودر و گاز را برای حریق‌های مختلف می‌دهد. به عنوان مثال، می‌توانید از آن برای مهار آتش‌سوزی‌های مواد جامد، مایعات قابل اشتعال و گازهای قابل احتراق استفاده کنید.

برای ساخت پودر abc از فسفات آمونیوم استفاده می‌شود. به همین خاطر، ممکن است این پودر به بردها و تجهیزات الکترونیکی آسیب وارد کند. در عین حال، بهتر است از این محصول برای آتش‌سوزی‌های ناشی از مواد چرب استفاده نشود.

پودر مانکس

پودر مانکس پودر برای مهار آتش‌سوزی‌های کلاس B و C استفاده می‌شود. به این معنی که برای آتش‌سوزی مایعات هم می‌توانید از کپسول پودر و گاز حاوی این پودر استفاده کنید. توجه داشته باشید که در حال حاضر از کپسول‌های حاوی این پودر در فرودگاه‌ها، پمپ بنزین‌ها، گاراژ‌ها، پیست‌های مسابقه و سایر مکان‌های در تماس با مایعات قابل اشتغال استفاده می‌شود.

پودرهای M28 و L2

دو نوع دیگر پودر در کپسول‌های پودر و گاز استفاده می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به M28 و L2 اشاره کرد. کپسول‌هایی که دارای پودر M28 هستند، قابلیت مهار حریق‌های ناشی از احتراق را دارند. در عین حال، برای مهار آتش‌سوزی‌هایی که ناشی از سوختن سدیم، منیزیم یا آلومینیوم هستند هم می‌توانید از این نوع پودر استفاده کنید. کپسول‌های حاوی پودر L2 هم عملکرد مشابهی با M28 دارند. با این تفاوت که پودر L2 توانایی مهار حریق ناشی از لیتیوم را هم دارد.

انواع حجم‌های کپسول پودر و گاز

انواع حجم های کپسول پودر و گاز

با توجه به موارد استفاده، نوع مواد تشکیل‌دهنده و نیاز مصرف‌کننده، کپسول‌های پودر و گاز در ابعاد و حجم‌های مختلفی ساخته و روانه بازار می‌شوند. به طور کلی، کوچک‌ترین نوع این کپسول، حجمی معادل ۲ لیتر دارد. در حالی که در برخی مواقع، حجم بعضی از این نوع کپسول‌ها به ۵۰ لیتر هم می‌رسد. در نهایت، این شما هستید که مطابق با نیاز خود، کپسول پودر و گاز مناسب را با حجم مناسب خریداری می‌کنید.

بیشتر بخوانید: انواع کپسول آتش نشانی

اطفای حریق آسان با استفاده از کپسول پودر و گاز

اطفای حریق آسان با استفاده از کپسول پودر و گاز

کپسول پودر و گاز از گاز نیتروژن و انواع پودرهای مختلف تشکیل شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به BC، ABC، MONNEX، M28 و L2 اشاره کرد. اگر شما هم قصد خرید این نوع کپسول را دارید، توصیه می‌کنیم مطابق با نیاز و شرایط خود به سراغ کپسول پودر و گاز مناسب بروید. در غیر این صورت، ممکن است محصولی را انتخاب کنید که امکان برطرف کردن نیاز شما را ندارد و مجبور به تهیه دوباره کپسول آتش‌نشانی مناسب می‌شوید.

سوالات متداول کپسول پودر و گاز

کپسول پودر و گاز چیست؟

کپسول‌های پودر و گاز کپسول‌هایی هستند که با پودر خشک پر می‌شوند و با کمک گاز نیتروژن تحت فشار قرار می‌گیرند.

انواع کپسول پودر و گاز کدام اند؟

کپسول‌های پودر و گاز در دو نوع bc و abc در بازار موجود هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…