پودر داخل کپسول آتش نشانی چیست؟

پودر داخل کپسول آتش نشانی چیست
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

برای مقابله با آتش‌سوزی، حداقل یکی از اضلاع مثلث آتش را باید به طریقی حذف کرد تا عملیات مهار حریق به درستی انجام شود. یکی از راه‌های مقابله با حریق آن است که مانع از رسیدن اکسیژن به آتش شویم. برای این منظور، از روش‌های مختلفی از جمله کپسول‌های آتش نشانی که خط مقدم مقابله با حریق در محل به شمار می‌روند، می‌توان استفاده کرد. همانطور که احتمالاً می‌دانید، کپسول‌های آتش نشانی بر اساس ماده اطفایی به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند که از آن جمله می‌توان به کپسول‌های آتش نشانی پودری یا پودر و گاز اشاره کرد. این نوع کپسول‌ها با ایجاد پوششی بر روی آتش، از رسیدن اکسیژن به آتش جلوگیری کرده و حریق را مهار می‌کنند. اما آیا این سؤال برایتان پیش آمده است که پودر داخل کپسول آتش نشانی چیست؟ در ادامه، راجع به این سؤال بیشتر توضیح خواهیم داد. با مجله تدبیر همراه باشید.

کپسول آتش نشانی پودری چیست؟

کپسول آتش نشانی پودری چیست؟

قبل از آنکه به پاسخ سؤال پودر داخل کپسول آتش نشانی چیست بپردازیم، بهتر است تعریف کنیم که اصلاً کپسول آتش نشانی پودری چه نوع کپسولی است. کپسول‌های آتش نشانی پودری یک خاموش‌کننده چند منظوره هستند که برای مقابله با حریق‌های دسته A (جامدات)، B (مایعات قابل اشتعال) و C (گازهای قابل اشتعال) کاربرد دارند. به همین دلیل است که آن‌ها را تحت عنوان کپسول آتش نشانی ABC نیز می‌شناسند. البته، داخل پرانتز باید اشاره کرد که کپسول‌های پودری معمولی (حاوی بی‌کربنات) گروه A را پوشش نمی‌دهند. عامل خاموش‌کننده مورد استفاده در این کپسول‌ها، لایه‌ای همانند یک پتوی ضخیم روی آتش ایجاد کرده و از رسیدن اکسیژن به آتش جلوگیری می‌کند. با این حال، بایستی اشاره کنیم که چون خاموش‌کننده‌های پودری آتش را خنک نمی‌کنند، احتمال شعله‌ور شدن مجدد آتش وجود دارد.

از کپسول‌های پودری می‌توان در آتش‌سوزی‌های شامل تجهیزات الکتریکی زیر ۱۰۰۰ ولت، بدون ایجاد خطر برق‌گرفتگی، نیز استفاده کرد. با وجود این، در مواقعی که مثلاً از تجهیزاتی مانند بخاری برقی استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود که یک کپسول آتش نشانی CO2 در دسترس داشته باشید. از کپسول‌های آتش نشانی پودری برای تجهیزات الکتریکی بیش از ۱۰۰۰ ولت استفاده نمی‌کنند و در هنگام استفاده از این نوع خاموش‌کننده‌ها برای وسایلی مانند رایانه بایستی مراقب باشید، زیرا می‌توانند باعث خوردگی شوند. به علاوه، خاموش‌کننده‌های پودری برای آتش‌سوزی کلاس F (پخت و پز) مناسب نیستند، چون دمای اشتعال خودبخودی روغن پخت و پز در حال سوختن بالاتر از سایر مایعات قابل اشتعال معمولی است.

پودر داخل کپسول آتش نشانی چیست؟

پودر داخل کپسول آتش نشانی چیست؟

جواب سؤال پودر داخل کپسول آتش نشانی چیست، در انواع موادی نهفته است که به عنوان عامل خاموش‌کننده در کپسول‌های آتش نشانی پودری به کار برده می‌شوند. مواد خاموش‌کننده به‌کاررفته در کپسول‌های پودری از ترکیبات مختلفی تشکیل یافته‌اند که عبارتند از:

  • بی‌کربنات سدیم
  • بی‌کربنات پتاسیم
  • بی‌کربنات پتاسیم بر پایه اوره
  • کلرید پتاسیم
  • فسفات آمونیوم
  • مانکس

بی‌کربنات سدیم

پودرهای شیمیایی معمولی از ۹۷ درصد بی‌کربنات سدیم یا همان جوش شیرین تشکیل می‌شوند. بی‌کربنات سدیم اولین ماده خاموش‌کننده پودری شناخته‌شده است که یک ابر دی اکسید کربنی در اطراف حریق ایجاد کرده و جلوی رسیدن اکسیژن به آتش را می‌گیرد. از این پودر برای خاموش کردن حریق‌های دسته B و C و همچنین تجهیزات الکتریکی با ولتاژ معین (دسته E) استفاده می‌شود.

بی‌کربنات پتاسیم

این نوع پودر خاموش‌کننده عمدتاً در صنایع نفت و گاز کاربرد دارد. از بی‌کربنات پتاسیم نیز برای مقابله با آتش‌سوزی‌های کلاس B و C و همچنین، تجهیزات الکتریکی با ولتاژ معین استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع کپسول آتش نشانی

بی‌کربنات پتاسیم بر پایه اوره

پودر بی‌کربنات پتاسیم بر پایه اوره نیز همانند بی‌کربنات پتاسیم برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های ناشی از مایعات و گازهای قابل اشتعال و همچنین، برخی تجهیزات الکتریکی کاربرد دارد. البته، بهتر است که از خاموش‌کننده‌های حاوی این نوع پودر برای اطفای حریق در وسایل الکتریکی و رایانه‌ای استفاده نکنید، چون می‌تواند به قطعات آن‌ها آسیب وارد کند.

کلرید پتاسیم

پودر کلرید پتاسیم به صورت نمک در کپسول‌های آتش نشانی پودری مورد استفاده قرار می‌گیرد. پودر کلرید پتاسیم نیز مانند نمونه‌های قبلی است، با این تفاوت که عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد.

فسفات آمونیوم

فسفات آمونیوم نوع دیگری از پودرهای خاموش‌کننده است که به رنگ زرد کم‌رنگ یافت می‌شود. از فسفات آمونیوم برای خاموش کردن جامدات، مایعات و گازهای قابل اشتعال و همچنین، تجهیزات الکتریکی با ولتاژ معین استفاده می‌شود. بایستی توجه داشته باشید که قدرت خورندگی فسفات آمونیوم نسبت به بقیه پودرهای خاموش‌کننده بیشتر است.

مانکس

این نوع پودر شیمیایی در مقایسه با بقیه، عملکرد مؤثرتری دارد و از ترکیب اوره و بی‌کربنات تشکیل می‌شود که به آن کربن دو پتاس نیز می‌گویند. دلیل تأثیرگذاری بالاتر پودر مانکس آن است که هنگام برخورد با حرارت، به سرعت تجزیه و بر روی آتش پخش می‌شود.

کپسول آتش نشانی پودر و گاز تدبیر

کپسول آتش نشانی پودر و گاز تدبیر

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر با بهره‌گیری از تجربه چندین ساله خود در صنعت آتش نشانی و ایمنی، توانسته است که باکیفیت‌ترین کپسول آتش نشانی پودر و گاز را در داخل کشور تولید کند. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد کپسول پودر و گاز تدبیر می‌توان به بدنه کششی در کنار استفاده از ورقه فولادی با ضخامت بالا اشاره کرد که باعث شده است تا این محصول دارای کیفیتی فراتر از استانداردهای معمول باشد. سیلندرهای کپسول‌های تدبیر به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تمامی کپسول‌ها در وزن تولیدی، دقیقاً با مقدار پودر درج‌شده بر روی لیبل آن پر شوند. به علاوه، کپسول پودر و گاز تدبیر حاوی ترکیب مونو آمونیوم فسفات با کیفیت بالا است که در مقایسه با نمونه‌های مشابه در بازار، حاوی پودر خاموش‌کننده با درصد خلوص بالاتر و کاملاً همگن است.

برای دریافت مشاوره و راهنمایی رایگان، می‌توانید از طریق دکمه‌ زیر اقدام کنید.

سؤالات متداول پودر داخل کپسول آتش نشانی چیست؟

از کدام نوع پودر در داخل کپسول‌های آتش نشانی پودری استفاده می‌شود؟

از مواد مختلفی مانند بی‌کربنات سدیم، بی‌کربنات پتاسیم، بی‌کربنات پتاسیم بر پایه اوره، کلرید پتاسیم، فسفات آمونیوم و مانکس در کپسول‌های پودری استفاده می‌شود.

کپسول آتش نشانی پودری برای کدام انواع حریق مناسب است؟

از کپسول‌های پودری برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های کلاس B و C استفاده می‌شود. کپسول‌های حاوی پودر مونو آمونیوم فسفات برای هر سه گروه A، B و C کاربرد دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…