آشنایی با خاموش کننده و کپسول abc

کپسول abc چیست؟
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تدبیر: انواع گوناگونی از کپسول‌ آتش نشانی برای مقابله با کلاس‌های مختلف آتش وجود دارد. از اینرو، قبل از هر چیزی باید اطمینان حاصل کنیم که خاموش‌کننده مناسب را برای خطرات احتمالی آتش‌سوزی انتخاب و نصب می‌کنیم. کپسول آتش نشانی ABC یکی از شناخته‌شده‌ترین و پرکاربردترین انواع خاموش‌کننده‌های موجود در بازار است. کپسول abc یک کپسول آتش نشانی چند منظوره است که جزو خاموش‌کننده‌های پودری به حساب می‌آید. در این کپسول از پودر مونو آمونیوم فسفات استفاده می‌شود که توانایی مهار حریق‌های گروه A، B و C را دارد. از این خاموش‌کننده برای مهار حریق‌های تجهیزات الکتریکی مانند رایانه، تلویزیون و… نیز استفاده می‌شود. کپسول‌های abc برای کاربردهای صنعتی، خانگی و تجاری گزینه مناسبی هستند.

انواع مختلف آتش کدامند؟

پیش از آنکه تعریف کنیم کپسول abc چیست، بهتر است با انواع مختلف آتش آشنا شویم. آتش‌سوزی به شش دسته اصلی تقسیم شده و خاموش‌کننده‌ها با نمادهای حروفی یا تصویری طبقه‌بندی می‌شوند که مشخص می‌کند برای چه نوع آتش‌سوزی مناسب هستند. انواع مختلف آتش عبارتند از:

 • کلاس A: این دسته شامل مواد قابل احتراق معمولی مانند پارچه، چوب، کاغذ، لاستیک، پلاستیک و… می‌شود.
 • کلاس B: این دسته شامل مایعات قابل اشتعال و احتراق مانند بنزین، الکل، رنگ‌های روغنی و… است.
 • کلاس C: این دسته مربوط به آتش‌سوزی ناشی از گازهای قابل اشتعال مانند متان، پروپان، گاز طبیعی و غیره است.
 • کلاس D: آتش‌سوزی‌های فلزات قابل اشتعال مثل منیزیم، باریم، تیتانیوم و سدیم جزء آتش‌سوزی‌های دسته D طبقه‌بندی می‌شوند.
 • کلاس E: این دسته شامل آتش‌سوزی‌های مربوط به تجهیزات الکتریکی مانند رایانه، تلویزیون، یخچال و بسیاری موارد دیگر است.
 • کلاس F: روغن‌های گیاهی، حیوانی یا چربی‌های معمولی که برای پخت و پز استفاده می‌شوند، در آتش‌سوزی کلاس F یا K دسته‌بندی می‌شوند.

کپسول abc چیست؟

کپسول آتش نشانی ABC یک گزینه ایده‌آل برای بسیاری از افراد است، زیرا قابلیت مهار انواع مختلف حریق را دارد. این کپسول‌ها از یک ماده شیمیایی خشک مانند مونو آمونیوم فسفات استفاده می‌کنند. مونو آمونیوم فسفات یک نوع پودر شیمیایی خشک با رنگ زرد کم‌رنگ بوده که قادر است هر سه دسته آتش A، B و C را خاموش ‌کند. ماده شیمیایی خشک ABC معمولاً ترکیبی از مونو آمونیوم فسفات و سولفات آمونیوم است که اولی جزء فعال به حساب می‌آید. ترکیب بین این دو عامل معمولاً بین ۶۰-۴۰%، ۴۰-۶۰% و یا ۱۰-۹۰%، بسته به استانداردهای مختلف، متغیر است.

کپسول‌های abc را خاموش‌کننده‌های چند منظوره می‌نامند، زیرا برای اطفای حریق در کلاس‌های مختلف به کار برده می‌شوند. کپسول abc با جلوگیری از رسیدن اکسیژن به شعله‌ها، عملیات اطفا را انجام می‌دهد. کپسول‌های آتش نشانی ABC در اندازه‌ها و ظرفیت‌های مختلف تولید می‌شوند و برای کاربردهای تجاری و غیرتجاری ساخته شده‌اند. هنگام انتخاب این نوع خاموش‌کننده، باید توجه داشته باشید که پس از خاموش شدن آتش، پسماند باقی می‌ماند و نیاز به عملیات تمیزکاری خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: کپسول پودر و گاز چیست؟

نحوه عملکرد کپسول آتش نشانی ABC

حال که تعریف کردیم کپسول abc چیست، به نحوه عملکرد آن خواهیم پرداخت. برای آتش‌سوزی، وجود سه عنصر حرارت، اکسیژن و سوخت ضروری است که به آن‌ها مثلث آتش نیز می‌گویند. چنانچه می‌خواهید آتش را خاموش کنید، باید یکی از این سه ضلع مثلث آتش را حذف کنید. خاموش‌کننده‌های پودری مانند کپسول ABC با پوشاندن سوخت با لایه نازکی از غبار، اکسیژن‌رسانی به آتش را قطع می‌کنند.

به عبارت دیگر، کپسول abc مانع از رسیدن اکسیژن موجود در هوا به شعله‌های آتش شده و آن را به اصطلاح خفه می‌کند که مانع از ادامه یافتن آتش می‌شود. پودر خاموش‌کننده همچنین واکنش شیمیایی آتش را مختل می‌کند، بنابراین این نوع کپسول آتش نشانی در خاموش کردن آتش بسیار مؤثر عمل می‌‌کند. البته، باید اشاره کنیم از آنجایی که کپسول‌های آتش نشانی abc آتش را خنک نمی‌کنند، خطر احتراق مجدد و شعله‌ور شدن دوباره آتش وجود خواهد داشت.

کاربرد کپسول آتش نشانی abc

با توجه به تأثیرگذاری بر روی دسته‌های مختلف آتش، از کپسول‌های آتش نشانی abc می‌توان در طیف مختلفی از محیط‌ها استفاده کرد. کپسول آتش نشانی abc از محیط‌های صنعتی گرفته تا خانه‌های مسکونی عادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علاوه، از آنجایی که این نوع خاموش‌کننده پودری قابلیت اطفای حریق‌های کلاس B و C را نیز دارد، آن‌ها را می‌توانید در آشپزخانه‌های تجاری و سایر مکان‌هایی که با مایعات قابل اشتعال سر و کار دارند نیز مشاهده کنید. از جمله کاربردهای کپسول ABC می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم.

 • دفاتر و ادارات
 • بانک‌ها
 • خانه‌های مسکونی
 • مدارس
 • هتل‌ها
 • انبارها
 • راهروهای عمومی
 • اتاق‌های مکانیکی
 • آزمایشگاه‌ها
 • انبارهای ذخیره‌سازی مواد شیمیایی
 • وسایل نقلیه
 • تأسیسات نگهداری مایعات قابل اشتعال
 • و…

بیشتر بخوانید: انواع کپسول آتش نشانی

کاربرد کپسول ABC در آتش‌سوزی‌های الکتریکی

کپسول مونو آمونیوم فسفات گزینه‌ای ایمن و مؤثر برای آتش‌سوزی‌های الکتریکی به شمار می‌آید، زیرا رسانای جریان الکتریسیته نیست. آتش‌سوزی‌های مرتبط با تجهیزات الکتریکی باید با تجهیزاتی خاموش شوند که مانند آب رسانا نیستند و خطر برق‌گرفتگی فرد را تهدید نمی‌کند. به علاوه، لازم به ذکر است که جریان الکتریسیته می‌تواند منجر به آتش‌سوزی‌ سایر کلاس‌ها شود.

از کپسول abc در چه مواردی نباید استفاده کنیم؟

مزایای کپسول abc

پودر شیمیایی خشک ABC برای آتش‌سوزی کلر یا اکسیدکننده نامناسب است. در چنین مواردی، استفاده از پودر ABC می‌تواند باعث انفجار یا تجزیه مواد شیمیایی شود که گازهای سمی آزاد می‌کنند. در این صورت، بایستی از آب به عنوان ماده خاموش‌کننده استفاده کرد. این خاموش‌کننده برای آتش‌سوزی فلزات قابل اشتعال (گروه D) نیز نامناسب است و از آنجایی که خاصیت صابونی شدن ندارد، نباید در آتش‌سوزی‌های کلاس F هم به کار برده شود.

مزایای کپسول آتش نشانی abc

 • به عنوان یک خاموش‌کننده چند منظوره برای خانه و محل کار گزینه مناسبی است.
 • دو برابر مؤثرتر از خاموش‌کننده‌های فوم برای آتش‌سوزی‌های کلاس A است. به عنوان مثال، خاموش‌کننده پودری ۶ کیلوگرمی دارای رتبه ۲۷A بوده، در حالی که خاموش‌کننده فوم ۶ لیتری دارای رتبه ۱۳A است.
 • به اندازه خاموش‌کننده‌های آبی مستعد یخ‌زدگی نیست.
 • رسانای الکتریسیته نیست و برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های الکتریکی مؤثر است.
 • برای خاموش کردن حریق مایعات قابل اشتعال بسیار مؤثر است.
 • به سرعت و به طور مؤثر می‌تواند آتش‌سوزی‌ کلاس‌های مختلف را سرکوب کند.
 • باعث ایجاد شوک حرارتی نمی‌شود.
 • سپر حرارتی مؤثری در برابر گرمای تابشی آتش ایجاد می‌کند.
 • قابلیت کارکرد در طیف دمایی گسترده (بین ۲۰- تا ۶۰+ درجه سانتی‌گراد) را دارد.

معایب کپسول آتش نشانی abc

معایب کپسول آتش نشانی abc
 • چون از خود پسماند باقی می‌گذارد، باعث کثیف شدن محیط می‌شود و عملیات پاکسازی ممکن است هزینه‌بر و وقت‌گیر باشد.
 • هنگام تخلیه، باعث کاهش میدان دید در محیط می‌شود.
 • ممکن است باعث ایجاد یا تشدید مشکلات تنفسی در افراد حاضر در محل شود.
 • دارای خاصیت خنک‌کنندگی نیست و احتمال شعله‌ور شدن مجدد آتش وجود دارد.
 • اگرچه برای حریق‌های الکتریکی مؤثر است، اما می‌تواند باعث ایجاد خوردگی در تجهیزات شود.

کپسول آتش نشانی abc تدبیر

کپسول آتش نشانی abc تدبیر

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر با بهره‌گیری از تجربه چندین ساله خود در عرصه ایمنی و تولید تجهیزات آتش نشانی، توانسته است که کپسول‌های آتش نشانی abc را با بالاترین کیفیت و بهترین خلوص مواد خاموش‌کننده مونو آمونیوم فسفات در ایران تولید و روانه بازار کند. در مقایسه با نمونه‌های مشابه در بازار، کپسول آتش نشانی abc تدبیر حاوی پودر خاموش‌کننده با درصد خلوص بالاتری است.

همچنین، در کپسول‌های پودر و گاز تدبیر، از پودر کاملاً همگن استفاده شده است که کیفیت و قدرت اطفایی بالای محصول را تضمین می‌کند. علاوه بر این، از جنس ورقه با ضخامت بالا و تکنولوژی بدنه کششی در تولید این کپسول‌ها بهره گرفته می‌شود که منجر به افزایش طول عمر سیلندر و کیفیت فراتر از استاندارد آن‌ها شده است.

برای اقدام به خرید و یا دریافت اطلاعات و راهنمایی‌های بیشتر، با ما تماس بگیرید!

نتیجه‌گیری:

کپسول آتش نشانی abc یک خاموش‌کننده پرکاربرد در محیط‌های گوناگون صنعتی، تجاری و خانگی است. کپسول abc را به عنوان یک خاموش‌کننده چند منظوره می‌شناسند، زیرا قادر به اطفا کردن حریق‌های دسته A، B و C است. در این نوع کپسول، از پودر مونو آمونیوم فسفات به عنوان ماده خاموش‌کننده استفاده می‌شود. از آنجایی که این پودر رسانای جریان الکتریسیته نیست، برای خاموش کردن حریق‌های تجهیزات الکتریکی نیز کاربرد دارد. کپسول آتش نشانی ABC مانعی بین اکسیژن و شعله‌های آتش ایجاد می‌کند که با به اصطلاح خفه کردن آتش، آن را سرکوب می‌کند. توجه داشته باشید که این خاموش‌کننده نباید برای حریق فلزات (گروه D)، چربی و روغن (گروه F) و آتش‌سوزی‌های کلر و اکسیدکننده مورد استفاده قرار بگیرد.

سؤالات متداول کپسول abc چیست؟

کپسول abc چیست؟

کپسول abc یک خاموش‌کننده چند منظوره است که با استفاده از پودر مونو آمونیوم فسفات می‌تواند انواع مختلف حریق را خاموش کند.

کپسول آتش نشانی ABC برای کدام کلاس‌های آتش مؤثر است؟

کپسول آتش نشانی ABC برای اطفای آتش‌سوزی‌های کلاس A، B و C کاربرد دارد. با توجه به خاصیت نارسانایی، از این کپسول برای آتش‌سوزی‌های الکتریکی نیز استفاده می‌شود.

از کپسول abc در چه مواردی نباید استفاده کنیم؟

کپسول abc برای خاموش کردن حریق گروه D و F و همچنین، آتش‌سوزی‌های کلر و اکسیدکننده مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…