سیستم اطفا حریق بیوورسال چیست؟

سیستم اطفا حریق بیوورسال چیست؟
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تجهیزات به کار رفته در سیستم‌های اطفا حریق وظیفه خاموش کردن آتش و جلوگیری از گسترش آن را به عهده دارند. سیستم‌های اطفا حریق مختلفی در بازار وجود دارند که با استفاده از مکانیسم‌های عملکردی و مواد اطفایی گوناگون برای مقابله با حریق نصب و راه‌اندازی می‌شوند. اما چند سالی است که یک نام بیشتر به گوش می‌خورد، بله بیوورسال. بیوورسال لقب قوی‌ترین ماده اطفا حریق دنیا را یدک می‌کشد. شرکت تدبیر، به عنوان نماینده انحصاری و رسمی بیوورسال آلمان، این خاموش‌کننده کم‌نظیر را به دو صورت کپسول آتش نشانی بیوورسال و سیستم اطفا حریق بیوورسال تولید و در دسترس مشتریان قرار می‌دهد. سیستم اطفا حریق بیوورسال یک سیستم اطفا حریق سقفی بوده که قابلیت فعال‌سازی به دو صورت دستی و خودکار را دارد. در ادامه راجع به سیستم‌های اطفا حریق سقفی بیوورسال بیشتر توضیح خواهیم داد.

سیستم اطفا حریق سقفی چیست؟

سیستم اطفا حریق سقفی چیست؟

قبل از آنکه به معرفی سیستم‌های اطفا حریق بیوورسال بپردازیم، بهتر است که تعریفی از سیستم اطفا حریق سقفی ارائه دهیم. سیستم‌های اطفا حریق سقفی برای مقابله با آتش‌سوزی بر روی سقف محیط نصب می‌شوند. این نوع سیستم‌ها در اصل توسط دود و گرما یا ترکیبی از این دو فعال شده و با واکنش به افزایش سریع دمای محیط با یا بدون دخالت عامل انسانی وارد عمل می‌شوند. معمولاً این نوع سیستم‌ها با استفاده از حسگرهای تعبیه شده احتمال وقوع حریق را تشخیص داده و متعاقباً مواد خاموش‌کننده را در محیط آزاد می‌کنند.

در سیستم اطفا حریق سقفی از تجهیزات داخلی مخصوصی بهره گرفته می‌شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن حریق را شناسایی کند. حسگرهای مورد استفاده در سیستم ابتدا وجود دود یا شعله را تشخیص می‌دهند و در نتیجه، آژیر هشدار به صدا درمی‌آید. در نهایت، سیستم فعال شده و با پخش کردن مواد خاموش‌کننده در محیط، قبل از آنکه آتش برای گسترش فرصت پیدا کند، عمل اطفا را انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید: سیستم اطفا حریق فوم چیست؟

سیستم اطفا حریق بیوورسال چیست؟

سیستم اطفا حریق بیوورسال چیست؟

سیستم اطفا حریق بیوورسال مثل هر سیستم اطفا حریق دیگری با هدف جلوگیری از گسترش و سرایت آتش و مقابله با آن طراحی و ساخته شده است. وجه تمایز اصلی این سیستم با دیگر سیستم‌های اطفا حریق، به ماده خاموش‌کننده آن برمی‌گردد. امروزه استفاده از عوامل خاموش‌کننده معمولی دیگر قابل قبول نیست، زیرا این مواد بعضاً سمی بوده و بر پایه سورفاکتانت‌های ارزان قیمت تولید می‌شوند. از همین رو، استفاده از مواد اطفایی مناسب که ضرری برای انسان و محیط زیست ندارند، منطقی است. بیوورسال قوی‌ترین ماده اطفایی در دنیاست که برای مهار آتش‌سوزی‌های پرحجم در انواع گروه‌های آتش به کار می‌رود و ضرری برای انسان یا طبیعت ندارد.

سیستم‌های اطفا حریق بیوورسال را می‌توان برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های با حجم زیاد در گروه‌های مختلفی از جمله گروه A، B، C و F به کار گرفت. این ماده خاموش‌کننده قدرتمند محصول کشور آلمان است و گروه تولیدی و صنعتی تدبیر، در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی خود و برای تضمین امنیت ایران و ایرانی، توانسته است تا به عنوان تنها نماینده انحصاری و رسمی این برند در ایران برای نخستین بار سیستم اطفا حریق بیوورسال را تولید و به بازار عرضه کند. علاوه بر قدرت اطفایی کم‌نظیر این محصول، سیستم‌های اطفا حریق بیوورسال مزایای دیگری را نیز ارائه می‌دهند که در بخش‌های بعدی به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

عملکرد سیستم اطفا حریق بیوورسال

چنانکه اشاره شد، سیستم اطفا حریق بیوورسال قابلیت فعال‌سازی به دو صورت دستی و خودکار را دارد. برای عملکرد خودکار، سیستم اطفا حریق با دتکتور دود یکپارچه‌سازی می‌شود. در صورت تشخیص دود در محیط، دتکتور دود سیگنالی را به پنل کنترل اعلام حریق به عنوان بخشی از سیستم اعلام حریق مرکزی ارسال کرده و متعاقباً، سیستم اطفا را فعال می‌کند. سیستم‌های اطفا حریق بیوورسال از آنجایی که قادر به کنترل هر چهار وجه مؤثر در آتش‌سوزی هستند، عملکرد قابل توجه و کاملاً مؤثری را در اطفای انواع حریق از خود به نمایش می‌گذارند. در ادامه، بیشتر در این رابطه توضیح خواهیم داد.

سیستم‌های اطفا حریق بیوورسال مجهز به دترجنت هستند. به این طریق، سیستم بیوورسال قادر است که ماده خاموش‌کننده فوم را به صورت یک لایه بر روی سطح آتش بگستراند. این لایه باعث می‌شود که ارتباط مواد در حال سوختن با اکسیژن موجود در هوا قطع شود که به نوبه خود، به اطفای حریق کمک می‌کند. خاصیت دیگری که در عملکرد فوق‌العاده سیستم اطفا حریق بیوورسال نقش دارد، به قدرت این سیستم در کاهش کشش سطحی آب برمی‌گردد که می‌تواند کشش سطحی آب را از ۷۲Mn/m به ۱۲Mn/m کاهش دهد. به این ترتیب، قدرت نفوذپذیری و سردکنندگی آب افزایش یافته و دمای آتش را پایین می‌آورد. این امر باعث می‌شود که سرعت اطفای حریق بیشتر شده و متعاقباً، مدت زمان کمتری برای مهار آتش لازم باشد.

به علاوه، مواد محصورکننده به کار رفته در فرمولاسیون ماده خاموش‌کننده بیوورسال، مولکول‌های موجود در سطح سوخت را به محاصره خود درمی‌آورند. از همین رو، مولکول‌های موجود در سطح سوخت دیگر نمی‌توانند تبخیر شوند و قابلیت سوختی خود را از دست می‌دهند. در نتیجه، یکی از ضلع‌های اصلی مثلث آتش یعنی سوخت از میان برداشته می‌شود. و اما در نهایت، سیستم اطفا حریق بیوورسال گازهای مستعد سوختن موجود در محیط را جذب کرده و به این طریق، زنجیره آتش را قطع می‌کند. این امر به نوبه خود علاوه بر آنکه از گسترش و سرایت آتش جلوگیری می‌کند، مانع از احتمال بروز انفجار و خطرات بزرگتر خواهد شد.

مزایای سیستم اطفا حریق بیوورسال

مزایای سیستم اطفا حریق بیوورسال

سیستم‌های اطفا حریق بیوورسال با توجه به مزایای متعددی که ارائه می‌دهند، برای اطفای انواع حریق در کلاس‌های مختلف به کار می‌روند. با توجه به قدرت و تأثیرگذاری بالای ماده خاموش‌کننده بیوورسال، از این سیستم برای مهار آتش‌سوزی‌هایی با منشأ مواد جامد مانند چوب و کاغذ، انواع الیاف، سوخت‌های فسیلی، آتش‌سوزی‌های ناشی از اتصالات الکتریکی و غیره استفاده می‌شود. از مزایای سیستم‌های اطفا حریق بیوورسال می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • ضریب مصرف مواد کمتر به دلیل اثربخشی بالا برای مهار حریق
  • قابلیت کاهش حرارت آتش و خنک کردن محیط
  • افزایش ایمنی اموال و افراد در مقابل حریق
  • بی‌ضرر بودن ماده بیوورسال برای انسان و محیط زیست
  • بدون پسماند و آلودگی محیطی
  • عدم وجود خاصیت خورندگی تجهیزات
  • عدم بازگشت شعله پس از اطفای حریق
  • عدم نیاز به شارژ سالانه و مقرون‌به‌صرفگی
  • سرعت و قدرت بالا در اطفای انواع حریق
  • عدم نیاز به لوله‌کشی و تعبیه مخازن

ویژگی‌های منحصربه‌فرد سیستم‌های اطفا حریق بیوورسال

علاوه بر مزایایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، سیستم اطفا حریق بیوورسال دو ویژگی منحصربه‌فرد دارد که آن را از سایر رقبا متمایز می‌کند. در اینجا به توضیح این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

ویژگی فلش اُور (Flash Over)

زمانی که فضایی بسته سریعاً و با حالت انفجار شعله‌ور می‌شود، فلش اور رخ داده است. از نقطه نظر علمی، این پدیده ریشه در بازخورد تابشی حرارت دارد. گرمایی که در نتیجه حریق تولید می‌شود، توسط دیوارهای فوقانی و سقف و محتویات اتاق، جذب شده و دمای گازهای قابل اشتعال و اثاثیه منزل را تا حدی بالا می‌برد که سایر لوازم موجود در محیط ممکن است خود به خود آتش بگیرند. ماده خاموش‌کننده بیوورسال با محاصره کردن آتش و کاهش متعاقب دما، محیط را خنک کرده و از بروز فلش اور جلوگیری می‌کند. این ویژگی به اطفای سریع‌تر و مؤثرتر حریق و افزایش ضریب ایمنی کمک می‌کند.

ویژگی بک درفت (Back Draft)

بازافروختگی یا برگشت شعله (به انگلیسی بک درفت، Back Draft) عبارت است از انفجار ناگهانی ناشی از آتش که در اثر وارد شدن یکباره حجم بالایی از اکسیژن هوا به محیط بسته‌ای که دارای مواد قابل اشتعال بسیار داغ است، رخ می‌دهد. در یک محیط بسته که آتش وجود دارد، بعد از مدت زمانی به علت بسته بودن درها و پنجره‌ها اکسیژن مورد نیاز برای سوختن کاهش می‌یابد و در نتیجه، ناقص‌سوزی سوخت آغاز می‌شود.

در این شرایط، مواد نیم‌سوز می‌توانند محیط را به‌ طور خطرناکی با بخارات و گازهای اشتعال‌پذیر پر کنند و با رسیدن هوای کافی (مثلاً به واسطه باز شدن در یا پنجره)، آتش‌سوزی ناگهانی یا حتی انفجار رخ دهد. مواد خاموش‌کننده موجود در سیستم اطفا حریق بیوورسال، با محاصره کردن شعله آتش، سوخت‌رسانی به شعله را قطع کرده و مانع از ترکیب اکسیژن با آتش می‌شود. به این ترتیب، حتی در صورت ورود ناگهانی حجم بالایی از اکسیژن به محیط، آتش‌سوزی یا انفجاری رخ نخواهد داد.

تدبیر نماینده انحصاری سیستم‌های اطفا حریق بیوورسال در ایران

تدبیر نماینده انحصاری سیستم های اطفا حریق بیوورسال در ایران

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر، به عنوان یکی از پیشگامان عرصه تجهیزات آتش نشانی، توانسته است که نمایندگی رسمی و انحصاری بیوورسال آلمان را کسب کند. سیستم‌های اطفا حریق بیوورسال در ایران تنها تحت عنوان برند تدبیر تولید، نصب و راه‌اندازی می‌شوند. این شرکت به منظور رفع نیاز بازار داخلی و با رویکرد انتقال فناوری روز دنیا، اقدام به واردات اقلام و تجهیزات اطفای حریق و به ویژه محصولات مدرن بیوورسال از کشور آلمان کرده است. شرکت تدبیر، سیستم اطفا حریق بیوورسال را با یک سال گارانتی و ۵ سال خدمات پس از فروش در اختیار مشتریان عزیز قرار می‌دهد. برای اقدام به خرید و دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید با کارشناسان تدبیر در تماس باشید.

سؤالات متداول سیستم اطفا حریق بیوورسال

سیستم اطفا حریق بیوورسال چیست؟

سیستم اطفا حریق بیوورسال یک سیستم اطفا حریق سقفی بوده که از ماده اطفایی قدرتمند بیوورسال استفاده می‌کند.

آیا سیستم اطفا حریق بیوورسال قابلیت فعال‌سازی خودکار دارد؟

بله، سیستم‌های اطفا حریق بیوورسال قابلیت فعال‌سازی خودکار (با دتکتور دود) و همچنین دستی را دارند.

برای خرید سیستم اطفا حریق بیوورسال از کجا باید اقدام کنم؟

شرکت تدبیر، به عنوان نماینده انحصاری و رسمی بیوورسال آلمان، خدمات فروش، نصب و راه‌اندازی این سیستم را ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…