بهترین سیستم اطفا حریق مراکز خرید

سیستم اطفا حریق مراکز خرید
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

مراکز خرید از جمله اماکن عومی شلوغی هستند که روزانه جمعیت زیادی در آن‌ها رفت‌وآمد دارند. این مراکز خرید به دلیل تنوع بالای کالاها و جمعیت زیادی که به آن‌ها وارد می‌شوند، همواره در معرض خطر آتش‌سوزی قرار دارد. مدیران این مراکز خرید می‌توانند با رعایت نکات ایمنی و مجهز کردن مرکز خرید خود به سیستم‌های استاندارد و پیشرفته اطفا حریق از بروز خسارت‌های جانی و مالی جلوگیری کنند. سیستم اطفا حریق مراکز خرید باید از قابلیت خاموش کردن آتش‌های پر حجم در کلاس‌های مختلف برخوردار باشد و بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن، آتش را مهار کند. در این مطلب از تدبیر با بهترین سیستم‌های اطفا حریق برای مراکز خرید آشنا می‌شویم.

سیستم اطفا حریق مراکز خرید

امروزه شما نمی‌توانید هیچ مکانی را پیدا کنید که مواد قابل اشتعال در آن وجود نداشته باشند و مراکز خرید نیز از این قاعده جدا نیستند. در واقع بیشتر کالاهایی که در این مراکز برای فروش عرضه می‌شوند، می‌توانند خود به تنهایی عامل ایجاد آتش‌سوزی باشند. به همین علت، رعایت نکات ایمنی و استفاده از یک سیستم اطفا حریق مناسب نقشی کلیدی در حفظ ایمنی و سلامتی مغازه‌داران و خریداران ایفا می‌کند.

یکی دیگر از دلایل اهمیت استفاده از سیستم اطفا حریق در مراکز خرید، وسعت بالای این مجموعه‌ها و تعداد بالای نفراتی است که در این مراکز عبور و مرور می‌کنند. این دو عامل باعث می‌شود که تخلیه مجتمع در هنگام بروز آتش‌سوزی به فرایندی زمان‌بر و دشوار تبدیل شود. به عنوان مثال، تصور کنید که آتش‌سوزی در طبقه اول یک مرکز خرید آغاز شده است و شما قصد دارید طبقات بالاتر مرکز خرید را تخلیه کنید. مطمئنا برای اطلاع‌رسانی و آگاه کردن افراد حاضر در طبقات بالاتر و تلاش برای خارج کردن آن‌ها زمان زیادی تلف می‌شود و در این هنگام آتش‌سوزی نیز در حال گسترش است. پس شما باید در چنین مواقعی ابتدا به دنبال راهکاری برای مهار آتش باشید.

عوامل وقوع آتش‌سوزی در مراکز خرید

عوامل وقوع آتش سوزی در مراکز خرید

همان‌طور که می‌دانید، مراکز خرید مجموعه‌های گسترده‌ای هستند که از طبقات و بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند. تنوع بالای کالاها و خدمات ارائه‌شده در این مراکز خرید باعث شده است که ما در مراکز خرید شاهد آتش‌سوزی‌هایی در کلاس‌های مختلف باشیم. چرا که در یک مرکز خرید عوامل فراوانی وجود دارند که می‌توانند باعث شروع آتش‌سوزی همزمان در چند نقطه مختلف از این مراکز شوند.

به همین علت سیستم اطفا حریق مراکز خرید باید به گونه‌ای طراحی شود که از قابلیت اطفا حریق کلاس‌های مختلف آتش‌سوزی و همچنین قابلیت مهار آتش در تمامی بخش‌های یک مرکز تجاری برخوردار باشد. اما شما برای انتخاب سیستم اطفا حریق مناسب مرکز خرید باید در قدم اول با عوامل ایجاد آتش‌سوزی در این مراکز آشنا شوید.

نقص فنی در سیستم برق؛ شایع‌ترین عامل آتش‌سوزی در مراکز خرید

علت اصلی درصد بالایی از آتش‌سوزی‌هایی که در مجتمع‌های تجاری و مراکز خرید رخ می‌دهند، به دلیل وجود نقص فنی در سیستم برق این مجتمع‌ها است. ایجاد یک جرقه کوچک در سیستم برق‌کشی می‌تواند منجر به شروع آتش‌سوزی‌های بزرگ و ایجاد خسارت‌های جبران ناپذیر شود. در بسیاری از مواقع مواد قابل اشتعال گوناگونی در مجاورت سیم‌کشی‌های برق مراکز خرید قرار دارند که به گسترش آتش‌سوزی کمک کرده و مهار آن را دشوارتر می‌کنند. انجام بازرسی‌های دوره‌ای می‌تواند از بروز نقص فنی در سیستم برق این مجتمع‌های تجاری جلوگیری کند.

رستوران‌ها و فود کورت‌ها

معمولا یکی از طبقات مراکز خرید بزرگ به طور کامل در اختیار رستوران‌ها و فود کورت‌ها قرار دارد تا افرادی که برای خرید به این مراکز مراجعه کرده‌اند، بتوانند در صورت نیاز یکی از وعده‌های غذایی خود را در داخل مجموعه مورد نظر میل کنند.

رستوران‌های مراکز خرید معمولا حجم بالایی از روغن‌ها و مواد خوراکی را در مجاورت حرارت و اجاق‌های گاز نگهداری می‌کنند. در صورت عدم توجه به نکات ایمنی، این امر می‌تواند به نقطه‌ای برای شروع آتش‌سوزی تبدیل شود. به همین علت سیستم اطفا حریق مراکز خرید باید به گونه‌ای طراحی شود که بتواند این آتش‌سوزی‌ها را به سرعت مهار کند.

استعمال دخانیات در مراکز خرید

استعمال دخانیات و خاموش نکردن فیلتر سیگار یکی از عوامل اصلی ایجاد آتش‌سوزی در اماکن مختلف به شمار می‌آید. با وجود این که امروزه استعمال دخانیات در اماکن عمومی مانند مراکز خرید ممنوع شده است، اما همچنان دیده می‌شود که برخی از افراد بدون توجه به قوانین اقدام به استعمال دخانیات در این اماکن می‌کنند. ساخت اتاق‌های مخصوص استعمال دخانیات با توجه به نکات ایمنی و استفاده از سیستم اطفا حریق در مراکز خرید از بهترین راهکارها برای جلوگیری از آتش‌سوزی هستند.

ایده‌آل‌ترین سیستم اطفا حریق برای مراکز خرید

ایده آل ترین سیستم برای اطفا حریق مراکز خرید

سیستم اطفا حریق آئروسل برای مهار آتش‌سوزی از مکانیزم‌های متفاوتی استفاده می‌کند که همین امر آئروسل را به بهترین سیستم اطفا حریق مراکز خرید تبدیل کرده است. آئروسل برای مهار آتش از ترکیبی از ذرات جامد در مقیاس ۱۰ میکرون و گاز استفاده می‌کند که باعث بهبود عملکرد آن می‌شود. این سیستم مهار حریق مراکز خرید، در مقایسه با سایر سیستم‌ها برای مهار آتش در هر متر مربع به حجم کمتری از مواد خاموش‌کننده آئروسل نیاز دارد.

سیستم اطفای حریق مراکز خرید آئروسل به کمک دتکتور، ترمومتر و ترموکورد تعبیه‌شده در خود، سیگنال اطفا حریق را به کنترل پنل اعلام حریق ارسال می‌کند و فرایند مهار آتش از طریق کاهش دما، کاهش سطح اکسیژن و انجام واکنش‌های شیمیایی آغاز می‌شود.

سیستم‌های اطفا حریق آئروسل از نظر نوع فعال‌سازی به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

  • فعال‌سازی سیستم آئروسل به صورت حرارتی: در صورت رسیدن دمای محیط به ۴۷۵ درجه سانتی‌گراد، سیستم به طور خودکار فعال می‌شود
  • فعال‌سازی سیستم آئروسل به صورت الکتریکی: با دریافت سیگنال از دتکتور در عرض ۶ ثانیه فعال می‌شود
  • فعال‌سازی سیستم آئروسل به صورت مکانیکی: در صورت تشخیص جرقه توسط فتیله حساس به شعله، سیستم آئروسل در عرض ۳ ثانیه فعال می‌شود

مزایای استفاده از سیستم اطفا حریق آئروسل در مراکز خرید

شما برای انتخاب سیستم اطفا حریق مراکز خرید باید به پارامترهای مختلفی انند هزینه‌های تعمیر و نگهداری و سرعت اطفا حریق سیستم مورد نظر توجه کنید. سیستم اطفا حریق آئروسل علاوه‌بر نصب آسان، هزینه‌های تعمیر نگهداری نسبتا پایینی دارد و تجهیزات آن به ندرت دچار خرابی می‌‌شوند. همچنین مواد مورد استفاده در سیستم اطفا حریق آئروسل برای مهار آتش‌سوزی با محیط زیست سازگاری بیشتری دارند و مانند هالون‌ها باعث آسیب رسیدن به لایه اوزون نمی‌شوند.

یکی از مهم‌ترین مزایای سیستم اطفا حریق آئروسل قابلیت مهار آتش‌سوزی در کلاس‌های A، B، C، D، E و F است. در واقع این سیستم می‌تواند هر نوعی از آتش‌سوزی را مهار کند. همچنین آئروسل جامد است و تغییر دما نمی‌تواند باعث افزایش یا کاهش فشار آن شود.

سایر مزایای این سیستم اطفا حریق مراکز خرید عبارتند از:

  • برای استفاده از آئروسل نیازی به لوله‌کشی ندارید
  • این سیستم از حجم کمی برخوردار است
  • به نسبت وزن خود عملکرد بسیار مناسبی در اطفا حریق دارد
  • سیستم آئروسل برای اطفا حریق به ۲ تا ۱۲ ثانیه زمان نیاز دارد
  • دارای GWP و ODP صفر

نکات ایمنی تکمیلی برای اطفا حریق در مراکز خرید

نکات ایمنی تکمیلی برای اطفا حریق در مراکز خرید

شما برای اطفا حریق در مجتمع‌های تجاری و مراکز خرید بزرگ باید خود را برای وقوع هر اتفاقی آماده کنید. استفاده از سیستم اطفا حریق آئروسل به تنهایی نمی‌تواند امنیت مالی و جانی افراد مختلف را تضمین کند و شما باید به سایر نکات ایمنی مانند طراحی مسیرهای خروج اضطراری و نصب پرده ضد حریق برای جلوگیری از گسترش آتش‌سوزی، توجه ویژه‌ای داشته باشید. در ادامه به معرفی برخی از نکات ایمنی که در کنار نصب سیستم اطفا حریق مراکز خرید باید به آن‌ها توجه کنید، می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: انواع سیستم اطفا حریق

استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال به عنوان سیستم اطفا حریق مراکز خرید

باید توجه داشته باشید که تمامی آتش‌سوزی‌ها در ابعاد گسترده رخ نمی‌دهند و استفاده از سیستم آئروسل برای مهار آتش‌سوزی‌های کوچک نمی‌تواند یک گزینه مقرون به صرفه باشد. در چنین مواقعی استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی به عنوان سیستم مهار آتش مراکز خرید می‌تواند باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت عمل در مهار آتش‌سوزی‌های کوچک شود. کپسول‌های بیوورسال به دلیل سازگاری با محیط زیست و برخورداری از قابلیت اطفای کلاس‌های مختلف آتش‌سوزی، بهترین گزینه برای مراکز خرید به شمار می‌آیند.

طراحی مسیرهای خروج اضطراری

یکی از نکات ایمنی مهم در هنگام وقوع آتش‌سوزی، تخلیه هرچه سریع‌تر مجتمع است. برای این منظور مهندسان و طراحان مراکز خرید باید در هنگام طراحی مسیرهای خروج اضطراری را برای ساختمان در نظر بگیرند تا در صورت بروز حادثه، بتوان افراد حاضر در مرکز خرید را به سرعت از خطر دور کرد. توجه به نکات ایمنی در طراحی و ساخت این مسیرهای خروج اضطراری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

با استفاده از سیستم اطفا حریق در مراکز خرید، ریسک آتش‌سوزی را کاهش دهید

با استفاده از سیستم اطفا حریق در مراکز خرید، ریسک آتش سوزی را کاهش دهید

آتش‌سوزی یکی از خطراتی است که همواره تمامی مراکز خرید بزرگ و کوچک را تهدید می‌کند و به همین علت ما به استفاده از یک سیستم مناسب اطفا حریق نیاز داریم. سیستم آئروسل به عنوان یکی از بهترین سیستم‌های اطفا حریق مراکز خرید شناخته می‌شود که می‌تواند آتش‌سوزی را در کمتر از ۱۲ ثانیه مهار کند. البته توجه داشته باشید که استفاده از سیستم اطفا حریق مراکز خرید به تنهایی کافی نیست و طراحی مسیرهای خروج اضطراری و استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال نیز نقش مهمی در حفظ ایمنی و سلامت افراد ایفا می‌کنند.

سوالات متداول سیستم اطفا حریق مراکز خرید

سیستم اطفا حریق مراکز خرید چه ویژگی دارد؟

این سیستم ها باید حجم کم و قدرت اطفای بالایی داشته باشند. مواد خاموش کننده آن باید برای انسان غیرسمی باشد و ….

بهترین سیستم اطفا حریق مراکز خرید کدام است؟

سیستم اطفا حریق آیروسل، بهترین سیستم اطفا در مراکز خرید است که هم قدرت خاموش کنندگی بالایی دارد و هم خاصیت سمی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…