ناگفته‌های سیستم اطفا حریق پارکینگ

سیستم اطفا حریق پارکینگ
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

سیستم‌های اطفا حریق از آن دسته تجهیزاتی هستند که حضور آن‌ها در تمام ساختمان‌های ضروری است. خیال مالکان ساختمان‌ها با نصب این سیستم‌ها نسبت به آتش‌سوزی کاملا راحت خواهد بود. یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساختمان که باید به سیستم‌های اطفا حریق مجهز باشد، پارکینگ است. چرا که ریسک آتش‌سوزی در پارکینگ‌ها بسیار بالا است و از طرف دیگر، عموما دسترسی مناسبی برای اطفا حریق به این بخش‌ وجود ندارد. پارکینگ‌های کوچک ساختمان‌های اداری و مسکونی یا پارکینگ‌های عمومی و بزرگ، هر یک سیستم اطفا حریق مخصوص به خود را دارند. به همین خاطر در این مطلب از گروه تولیدی صنعتی تدبیر با بهترین سیستم اطفا حریق پارکینگ و نکات مرتبط با آن آشنا می‌شویم.

دلایل نصب سیستم اطفا حریق پارکینگ

دلایل نصب سیستم اطفا حریق پارکینگ

برخی افراد تصور می‌کنند که تجهیز پارکینگ به سیستم اطفا حریق ضروری نیست. اما باید گفت که این تصور کاملا اشتباه است. چرا ریسک وقوع آتش‌سوزی در پارکینگ‌ها نیز بالا و در برخی موارد از ریسک آتش‌سوزی در ساختمان‌های مسکونی بالاتر است. به همین خاطر تمام پارکینگ‌های کوچک و بزرگ باید به این سیستم کاربردی مجهز باشند. در ادامه با مهم‌ترین دلایل ضرورت نصب سیستم اطفا حریق در پارکینگ آشنا می‌شویم.

خطر آتش‌سوزی در پارکینگ‌ها بسیار بالا است

همان‌طور که اشاره شد، خط وقوع آتش‌سوزی در پارکینگ‌ها بسیار بالا است. اما چرا پارکینگ‌ها در معرض خطر آتش‌سوزی قرار دارند؟ بسیاری از خودروها به علت مشکلات برقی یا نشتی بنزین، ممکن است دچار حریق شوند و به همین خاطر پارکینگ‌ها نقطه شروع آتش‌سوزی در بسیاری از موارد هستند. احتمالا خودروهای زیادی را مشاهده کرده‌اید که در پارکینگ منازل یا مجتمع‌های تجاری دچار حریق شده‌اند. باید اشاره کرد که با آتش گرفتن یک خودرو، امکان سرایت حریق به دیگر خودروها نیز وجود دارد. این امر ریسک‌ آتش‌سوزی در پارکینگ‌ها را چندبرابر می‌کند.

امکان سرایت آتش از پارکینگ به دیگر بخش‌های ساختمان

پارکینگ‌ها عموما در طبقه همکف یا طبقات منفی ساختمان‌ها قرار دارند. به همین خاطر وقع آتش‌سوزی در پارکینگ‌ها می‌تواند برای بخش‌های دیگر ساختمان بسیار خطرناک باشد. حریق می‌تواند در سریع‌ترین زمان، به دیگر بخش‌های ساختمان سرایت کرده و فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر را رقم بزند. درصورتی‌که با نصب سیستم اطفا حریق پارکینگ، شما می‌توانید از وقوع این فاجعه جلوگیری کنید.

پارکینگ‌های عمومی باید به یک سیستم اطفا حریق مجهز باشند

پارکینگ‌های عمومی مساحت بسیار بالایی دارند و صدها و یا هزاران خودرو در آن‌ها پارک می‌کنند. به همین خاطر ریسک آتش‌سوزی در پارکینگ‌های عمومی بسیار بالا و مهار حریق در این محیط‌ها نیز بسیار دشوار است. در نتیجه نصب سیستم اطفا حریق در پارکینگ عمومی یک ضرورت به‌شمار می‌آید. از همین رو، طبق آخرین قوانین صنعت ساختمان در ایران، تمام پارکینگ‌های عمومی باید به یک سیستم اطفا حریق دستی یا خودکار مجهز باشند.

افزایش ایمنی همیشه گزینه خوبی است!

شما برای افزایش ایمنی ساختمان خود به هیچ دلیلی نیاز ندارید. نصب سیستم اطفا حریق پارکینگ، ایمنی این بخش از ساختمان شما را بالا می‌برد. در پارکینگ‌های عمومی نیز شما با نصب یک سیستم اطفا حریق مناسب، می‌توانید از بروز خسارات مالی بسیار سنگین جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: انواع سیستم اطفا حریق

ویژگی بهترین سیستم اطفا حریق پارکینگ

ویژگی بهترین سیستم اطفا حریق پارکینگ

همان‌طور که اشاره شد، سیستم‌های اطفا حریق تنوع بسیار بالایی دارند. این سیستم‌ها از نظر عملکرد، نوع خاموش‌کننده و هزینه نگهداری بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. به همین خاطر انتخاب یک سیستم اطفا حریق مخصوص پارکینگ شاید برای بسیاری از افراد دشوار باشد. به‌طور کلی شما در انتخاب سیستم اطفا حریق مخصوص پارکینگ‌های کوچک یا بزرگ باید به مواردی مانند سرعت اطفا حریق، هزینه نصب و نگهداری سالانه و توانایی مقابله با کلاس‌های مختلف آتش توجه داشته باشید. در ادامه با مهم‌ترین ویژگی‌های یک سیستم مناسب اطفا حریق پارکینگ‌های کوچک و بزرگ آشنا می‌شویم.

قابلیت اطفا حریق در سریع‌ترین زمان ممکن

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در انتخاب سیستم اطفا حریق مناسب پارکینگ باید در نظر داشته باشید، سرعت اطفا حریق است. در سیستم‌های اطفا حریق از خاموش‌کننده‌های مختلفی استفاده می‌شود. به همین خاطر سرعت اطفا حریق این سیستم‌ها با یکدیگر متفاوت است. در نتیجه شما باید به سراغ سیستمی بروید که می‌تواند حریق پارکینگتان را در سریع‌‌ترین زمان ممکن خاموش کند. برای مثال سیستم اطفا حریق آیروسل گروه صنعتی تدبیر می‌تواند با پاشش ذرات ریز ۲ میکرونی در محیط، در سریع‌ترین زمان ممکن زنجیره آتش را قطع و سپس حریق را مهار کند. مواد آیروسل تمام اضلاع مثلث آتش یعنی سوخت، اکسیژن و حرارت را تضعیف می‌کنند تا آتش در سریع‌ترین زمان ممکن خاموش شود.

هزینه پایین نصب و نگهداری سالانه

همان‌طور که می‌دانید، تمام سیستم‌های اطفا حریق باید به‌صورت سالانه شارژ شوند. به همین خاطر شما باید بودجه‌ای را به‌صورت سالانه برای نگهداری از این سیستم‌ها در نظر بگیرید. اما یک سیستم حرفه‌ای اطفا حریق پارکینگ، باید هزینه نگهداری سالانه کمی داشته باشد. یکی از بهترین سیستم‌ها در این زمینه، خاموش‌کننده‌های بیوورسال هستند. کپسول‌های این کمپانی که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان سیستم دستی اطفا حریق استفاده کرد، هزینه نگهداری بسیار پایینی دارند. چرا که تا ۵ سال، به هیچ هزینه‌ای از بابت شارژ نیاز نخواهند داشت. سیستم اطفا حریق آیروسل گروه تدبیر نیز هزینه نگهداری سالانه ندارد.

از طرف دیگر، نصب سیستم اطفا حریق در پارکینگ‌های بزرگ یا عمومی نیز بسیار هزینه‌بر است. به همین خاطر شما باید به دنبال سیستم اطفا حریقی باشید که هزینه نصب آن پایین است. خوشبختانه سیستم اطفا حریق آیروسل از این مزیت برخوردار است و شما می‌توانید آن را بدون نیاز به لوله‌کشی و با کم‌ترین هزینه در انواع پارکینگ‌های بزرگ یا عمومی نصب کنید.

قابلیت مقابله با انواع کلاس‌های آتش

در محیط پارکینگ، خطر وقوع کلاس‌های آتش A، B، C و F وجود دارد. چرا که کربن موجود در وسایل محیط یا تایرهای خودرو، سوخت بنزین یا گاز خودرو و روغن آن می‌توانند به‌راحتی مشتعل شوند. درنتیجه شما باید از سیستم اطفا حریقی در پارکینگ‌ها استفاده کنید که می‌تواند با تمام این کلاس‌های آتش مقابله کند.

کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال به‌عنوان سیستم اطفا حریق دستی می‌توانند با تمام کلاس‌های آتش A، B، C و F مقابله کنند. درواقع این مهم‌ترین مزیت این خاموش‌کننده‌های مدرن آتش به‌شمار می‌آید. از طرف دیگر، سیستم اطفا حریق آیروسل نیز می‌تواند علاوه‌بر مقابله با کلاس‌های آتش عنوان‌شده، با آتش کلاس E نیز مقابله کند. در نتیجه شما با استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال یا سیستم اطفا حریق آیروسل، می‌توانید ایمن‌ترین پارکینگ را از نظر ریسک آتش‌سوزی داشته باشید.

انواع سیستم اطفا حریق مناسب پارکینگ

انواع سیستم اطفا حریق پارکینگ

به‌طور کلی شما می‌توانید از دو سیستم اطفا حریق دستی و خودکار در پارکینگ استفاده کنید. برای پارکینگ‌های کوچک ساختمان‌های مسکونی یا اداری، سیستم‌های اطفا حریق دستی کاملا کاربردی و موثر هستند. از طرف دیگر، در پارکینگ‌های بزرگ مانند پارکینگ‌های عمومی باید از سیستم‌های اطفا حریق خودکار استفاده کرد. البته در این پارکینگ‌ها می‌توان هر دو سیستم اطفا حریق را به‌صورت ترکیبی به کار برد تا ایمنی محیط به حداکثر برسد. در ادامه با انواع سیستم اطفا حریق مناسب پارکینگ آشنا می‌شویم.

سیستم‌های اطفا حریق مناسب پارکینگ‌های عمومی

در پارکینگ‌های عمومی شما باید از سیستم‌های اطفا حریق خودکار استفاده کنید. چرا که تشخیص وقوع آتش‌سوزی و مقابله سریع با آن در این محیط‌ها بسیار دشوار است. پارکینگ‌های عمومی یا پارکینگ‌های بزرگ، مساحت بسیار بالایی دارند و به همین خاطر نمی‌توان در سریع‌ترین زمان ممکن وقوع آتش‌سوزی را تشخیص داد. با استفاده از سیستم‌های اطفا حریق خودکار، آتش‌سوزی توسط دتکتورهای دود و حرارت در همان ثانیه‌های اولیه تشخیص داده می‌شود و سپس با استفاده از نازل‌ها، حریق مهار خواهد شد.

یکی از بهترین سیستم‌های اطفا حریق برای پارکینگ‌های عمومی، سیستم اطفا حریق آیروسل است. در این سیستم اطفا حریق، مواد خاموش‌کننده با نام آیروسل درون سیلندرهایی با نام ژنراتور قرار دارند. بعد از وقوع آتش‌سوزی، این سیلندرهای بدون فشار فعال شده و ذرات ریز ۲ میکرونی آیروسل در محیط پخش می‌شوند. بعد از اطفا حریق، مواد آیروسل در محیط می‌مانند تا احتمال وقوع دوباره آتش‌سوزی وجود نداشته باشد.

روش عملکرد سیستم اطفا حریق آیروسل به این شکل است که در ابتدا ذرات این سیستم به‌صورت گاز در فضا منتشر می‌شوند. سپس این مواد سوخت را سرکوب کرده و شعله آتش را احاطه می‌کنند. در ادامه شعله خنک شده و آتش به سرعت مهار می‌شود. سیستم اطفا حریق آیروسل به‌عنوان یک سیستم مدرن، به هیچ‌گونه لوله‌کشی یا شبکه توزیع نیاز ندارد و می‌توان آن را در تمام پارکینگ‌های عمومی نصب کرد.

سیستم‌های اطفا حریق مناسب پارکینگ‌های کوچک

در پارکینگ‌های کوچک به علت مساحت کم، می‌توان از کپسول‌های آتش‌نشانی به‌جای سیستم اطفا حریق خودکار استفاده کرد. بهترین گزینه در این زمینه، کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال گروه صنعتی تدبیر هستند. بیوورسال را می‌توان پیشرفته‌ترین ماده خاموش‌کننده در جهان دانست که توسط گروه تولیدی و صنعتی تدبیر به‌صورت انحصاری در ایران تولید می‌شود. کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال می‌توانند در کم‌ترین زمان ممکن شعله‌های آتش را مهار کنند. همچنین این کپسول‌ها تا ۵ سال به شارژ نیاز ندارند و می‌توانند با انواع گروه‌های آتش A، B، C و F نیز مقابله کنند. درواقع خاموش‌کننده‌های بیوورسال دقیقا همان سیستم اطفا حریقی هستند که شما در پارکینگتان به آن‌ها نیاز دارید.

خرید بهترین سیستم اطفا حریق پارکینگ از تدبیر

خرید بهترین سیستم اطفا حریق پارکینگ از تدبیر

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر به‌عنوان نمایندگی انحصاری و رسمی شرکت بین‌المللی بیوورسال در ایران فعالیت می‌کند. همچنین مجموعه ما مجری اصلی نصب سیستم اطفا حریق آیروسل در ایران به‌شمار می‌آید. شما می‌توانید این دو سیستم اطفا حریق پارکینگ را با بهترین قیمت و خدمات پس از فروش کامل از گروه تدبیر خریداری کنید. برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می‌کنیم تا با کارشناسان ما در گروه تولیدی صنعتی تدبیر تماس بگیرید

سوالات متداول سیستم اطفا حریق پارکینگ

بهترین سیستم اطفا حریق پارکنیگ کدام است؟

سیستم اطفا حریق آیروسل و کپسول های بیوورسال برای استفاده در پارکینگ مناسب هستند.

سیستم اطفا حریق برای پارکینگ خانگی لازم است؟

لزوما خیر، شما می‌توانید از کپسول آتش نشانی بیوورسال اصل برای افزایش ایمنی پارکینگ استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…