افزایش ایمنی فضای پارک ساختمان با سیستم اطفا حریق پارکینگ

سیستم اطفا حریق پارکینگ

امروزه پارکینگ‌ها در تمامی مجتمع‌های مسکونی، تجاری و صنعتی به شکل سرپوشیده و روباز ساخته می‌شوند. حفظ امنیت پارکینگ‌ها در مقابل آتش‌سوزی از آنجایی اهمیت دارد که وقوع هر گونه آتش‌سوزی حتی در ابعاد کوچک می‌تواند باعث آتش‌سوزی و انفجار یک خودرو یا وسیله نقلیه شود و به سرعت حجم آتش را چندین برابر و در نتیجه مهار آن را غیر ممکن کند.

از این رو استفاده از سامانه دستی و به‌ویژه اتوماتیک برای سیستم اطفا حریق پارکینگ مانند آیروسل به منظور جلوگیری از خسارت مالی و گاها خسارات جانی اهمیت زیادی دارد. در این مطلب با انواع سیستم اطفا حریق پارکینگ و کاربرد سیستم آیروسل برای پارکینگ‌ها آشنا می‌شویم.

انواع سیستم اطفا حریق پارکینگ

اطفا حریق به طور کلی به فرایند مورد نیاز برای جلوگیری از گسترش آتش و خاموش کردن آن با کمتریم میزان آسیب به جان و مال افراد است. اطفا حریق پارکینگ‌ها معمولا با استفاده از روش‌های مختلفی انجام می‌شود که شامل استفاده از سیستم اطفا حریق دستی و اتوماتیک است. در ادامه با انواع دستی و اتوماتیک سیستم اطفا حریق پارکینگ آشنا می‌شویم.

سیستم اطفا حریق دستی پارکینگ‌ها

تجهیزاتی در سیستم اطفا حریق پارکینگ از نوع دستی به کار برده می‌شود که برای استفاده از آن‌ها نیاز به نیروی انسانی است و بدون آن عملا کاربردی ندارد. نمونه رایج سیستم اطفا حریق دستی، کپسول‌های آتش‌نشانی هستندکه عبارت‌اند از:

 • خاموش کننده‌های پودر خشک شیمیایی، پودر تر شیمیایی، پودر خشک
 • خاموش کننده‌های دی اکسید کربن
 • خاموش کننده‌های حاوی ترکیبات هالوژنه
 • خاموش کننده‌های حاوی کف

سیستم اطفا حریق اتوماتیک پارکینگ‌ها

سیستم اطفا حریق پارکینگ از نوع اتوماتیک بدون دخالت انسان به وسیله سنسورها طوری عمل می‌کند که به محض دریافت اعلام حریق به‌صورت خودکار فعال شده و از پیشرفت و گسترش آتش جلوگیری کرده و در نهایت باعث مهار حریق می‌شود.

انواع سیستم اطفا حریق اتوماتیک در پارکینگ‌ها عبارت‌اند از:

 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک مه آب: سیستمی است که از اسپری آب بسیار ریز مانند مه استفاده می‌کند و از طریق خنک‌سازی شعله و گازهای محیط اطراف همراه با عملیات تبخیر فرایند اطفا را انجام می‌دهد
 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک ورتکس: سیستم ورتکس، به‌صورت ترکیبی از گاز نیتروژن و مه آب عمل می‌کند که آب در اثر فشار نیتروژن به ذرات بسیار ریز (۱۰ میکرونی) تبدیل شده و بعد از ترکیب با گاز نیتروژن، از نازل خارج می‌شود
 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی هالون: در این سیستم از انواع گازهای مختلف استفاده می‌شود که شامل Fm 200، Co2، IG ، Novec1230 هستند
 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک آبی اسپرینکلر: به سیستم آب‌پاشی گفته می‌شود که در سقف تعبیه شده و به مهار آتش کمک می‌کند و به شبکه لوله‌کشی سقفی یا دیواری در محل نیاز دارد
 • سیستم اطفا حریق آیروسل یا ذرات معلق: این سیستم بر پایه گاز و پودر عمل می‌کند. زمانی که سنسورها دود و حرارت را شناسایی کردند، کپسول آیروسل فعالیت شده و به‌صورت مه ذرات ریز جامد را بر روی آتش پخش می‌کند
 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک فوم: آب و فوم در این سیستم با هم ترکیب شده و از طریق نازل‌های لوله‌کشی شده خارج می‌شود و روی سطح مایع در حال اشتعال قرار می‌گیرد و مانع از ورود هوا به آن و در نهایت موجب اطفای حریق می‌شوند

سیستم اطفا حریق آیروسل چیست؟

سیستم اطفا حریق آیروسل یا با نام‌های دیگر پودری یا هواپخش مهم‌ترین سیستم اطفا حریق پارکینگ است که جایگزین سیستم اطفای هالون ۱۳۰۱ و کربن دی اکسید CO2 پرفشار می‌شود. این سیستم مشابه سامانه اطفای آتش گازی یا پودر شیمیایی خشک بر پایه ذرات است.

در سیستم آیروسل از ذرات بسیار ریز جامد و مواد گازی برای خاموش کردن آتش استفاده ‌می‌شود. به این صورت که بر اثر یک واکنش گرمازا، ذرات ریز آیروسل فشرده و گاز سیال از سیستم اطفا آتش‌سوزی آیروسل خارج می‌شوند.

سیستم اطفا حریق آیروسل چگونه فعال می‌شود؟

سیستم اطفا حریق پارکینگ از نوع آیروسل از سه طریق فعال می‌گردد که به طور کلی شامل بالا رفتن دما (بیش از ۳۰۰ درجه سانتی گراد)، با دستور گرفتن از سیستم اعلام حریق و همچنین فعال شدن توسط کورد مجود بر روی محصول است.

آیا سیستم اطفا حریق آیروسل به‌جز استفاده در پارکینگ کاربرد دارد؟

سیستم اطفا حریق آیروسل از ترکیب ذرات پتاسیم تشکیل شده است. به همین دلیل در صورت وجود حرارت و یا تحریک الکتریکی در بین ذرات، پتاسیم از سیلندر خارج و با بخار آب و گازهای CO2 و N2 ترکیب می‌شود و ماده اطفایی را برای کنترل و مهار آتش پخش می‌کند. آیروسل در ۵ نوع کلاس حریق A تا F کاربرد دارد اما در محیط‌های زیر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • پارکینگ‌ها
 • نیروگاه‌ها
 • انبارهای مواد شیمیایی
 • اتاق کنترل
 • صنعت نفت، گاز و پتروشیمی
 • حفاظت از موتور برق و ژنراتور
 • صنعت مخابرات و ارتباطات
 • صنعت دریانوردی و بنادر

انواع سیستم اطفا حریق آیروسل

باید اشاره کرد که سیستم اطفا حریق پارکینگ از نوع آیروسل بر اساس روش فعال‌سازی، غلظت مواد تشکیل دهنده و همچنین قابلیت تحرک، دارای انواع متفاوتی است که به خاموش کردن و مهار آتش در پارکینگ‌های روباز و سرپوشیده کمک بسیار زیادی می‌کند.

از انواع سیستم اطفا حریق آیروسل عبارت‌اند از:

 • سیستم اطفا حریق آیروسل از نظر نحوه فعال‌سازی: کپسول آیروسل مکانیکی که سیلندر آن دارای یک فتیله حساس به شعله است و با وقوع حریق فعال شده و در زمانی بسیار کوتاه در حدود سه ثانیه مواد درون کپسول تخلیه می‌شوند. کپسول آیروسل الکتریکی که در عرض ۶ ثانیه آیروسل را آزاد می‌کند. همچنین کپسول آیروسل حرارتی که زمانی که دمای محیط به بالاتر از ۳۰۰ درجه می‌رسد فعال می‌شود
 • سیستم اطفای حریق آیروسل از نظر غلظت مواد: این سیستم اطفای حریق شامل انواع پراکنده و متراکم است
 • سیستم اطفا حریق آیروسل بر اساس قابلیت تحرک: متشکل از انواع آیروسل ثابت و آیروسل قابل حمل یا پرتابل است

مزایایاستفاده از سیستم اطفای حریق آیروسل برای پارکینگ‌ها

از جمله مزایای سیستم اطفای حریق پارکینگ از نوع آیروسل می‌توان به وزن کم و حجم کم، کمترین میزان آلودگی در محیط، بدون نیاز به مخازن تحت فشار و لوله‌کشی، هزینه نگهداری پایین، جایگزین هالون ۱۳۰۱، عدم نیاز به بازرسی سالانه، نصب بسیار آسان و عمر طولانی در حدود ۱۰ سال اشاره کرد.

خرید سیستم اطفای حریق پارکینگ آیروسل از شرکت تدبیر

سیستم‌های اطفا حریق پارکینگ آیروسل مانند سیستم‌های گازی برای خاموش کردن آتش در مناطقی که استفاده از عوامل خاموش کننده معمولی مانند آب یا فوم منجر به آسیب بیشتر می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم‌های اطفای حریق آیروسل جایگزین سیستم‌های هالون هستند و هیچ تاثیر مخربی بر روی محیط زیست ندارند.

گروه تولیدی صنعتی تدبیر برای افزایش ایمنی پارکینگ‌ها اقدام به فروش این تجهیزات با بالاترین و مناسب‌ترین کیفیت کرده است. شرکت ما علاوه بر فروش مستقیم تجهیزات آتش‌نشانی از طریق نمایندگی‌های خود در استان‌ها و مناطق گوناگون کشور و فروش این محصولات از طریق فروشگاه‌های فیزیکی و اینترنتی داخلی، توانسته محصولات خود را به کشورهای آذربایجان، عراق و اقلیم کردستان صادر کند و در بازارهای جهانی نیز حضوری پررنگی داشته باشد.

پست قبلی

معرفی بهترین سیستم اطفا حریق خودکار دنیا

پست بعدی

افزایش ایمنی در ساختمان با انواع سیستم اطفا حریق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…

شروع گفتگو