تفاوت فلش اور و بک درفت

تفاوت فلش اور و بک درفت
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

فلش اور و بک درفت. این دو عبارت برای توصیف شرایط خاص در هنگام آتش‌سوزی استفاده می‌شوند. قطعاً نمی‌خواهید در موقعیتی گرفتار شوید که هر یک از این پدیده‌ها در مجاورت شما در حال وقوع است. حتی با وجود همه تجهیزات آتش‌نشانان، این شرایط برای آن‌ها نیز خطرناک است. مهم است که بدانیم چگونه‌ می‌توانیم احتمال وقوع فلش اور و بک درفت را کاهش دهیم. در چنین مواردی، آتش‌نشانان باید به سرعت اقدامات لازم را برای تکمیل عملیات اطفا حریق انجام دهند. شاید این سؤال برایتان پیش آمده باشد که تفاوت فلش اور و بک درفت چیست؟ بک درفت یک پدیده هوا محور است، بر خلاف فلش اور که از حرارت نشأت می‌گیرد. در ادامه با مجله تدبیر همراه باشید تا با جزئیات بیشتری به این سؤال پاسخ دهیم.

بک درفت چیست؟

بک درفت چیست؟

بک درفت زمانی است که در اثر ورود ناگهانی اکسیژن به اتاقی پر از گازهای داغ و قابل اشتعال، انفجار رخ می‌دهد. هنگامی که آتش در یک محیط بسته شروع می‌شود، در نهایت تمام اکسیژن محیط را مصرف می‌کند. این باعث می‌شود که اتاق با گازهای داغ و قابل اشتعال پر شود و دما و فشار افزایش یابد. اگر ناگهان در یا پنجره‌ای باز شود و اکسیژن وارد محیط شود، گازهای قابل اشتعال آتش می‌گیرند که نتیجه می‌تواند وقوع یک حالت انفجار ناگهانی باشد. در نتیجه، یک گلوله آتشین در حال چرخش به وجود می‌آید که هیچ کس نمی‌خواهد در آن گیر بیافتد!

فلش اور چیست؟

فلش اور چیست؟

فلش اور شرایطی است که در آن همه چیز در داخل اتاق به طور ناگهانی و همزمان مشتعل می‌شود. در چنین شرایطی، حتی بعید است که آتش‌نشانان با تجهیزات حفاظتی کامل هم جان سالم به در ببرند، اگرچه آن‌ها آموزش داده می‌شوند تا تشخیص دهند که چه زمانی فلش اور در شرف وقوع است. گازهای داغ حاصل از آتش‌سوزی به سمت سقف بالا می‌روند و در دیوارها پخش می‌شوند. گرما تا حدی شدت پیدا می‌کند که باعث می‌شود تمام مواد قابل احتراق به دمای اشتعال خود به خودی برسند. به این ترتیب آن‌ها به شعله‌های سوزانی تبدیل می‌شوند که در عرض چند ثانیه دما را تا بالای ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد افزایش می‌دهد.

تفاوت فلش اور و بک درفت

تفاوت فلش اور و بک درفت

تفاوت فلش اور و بک درفت در اصل به منشأ آن‌ها برمی‌گردد. هر دو پدیده‌های خطرناکی در هنگام حریق به حساب می‌آیند که جان حتی آتش‌نشانان مجهز به تجهیزات کامل را نیز به طور جدی تهدید می‌کنند. چنانکه اشاره شد، بک درفت یک پدیده هوا محور است و در مقابل، منشأ فلش اور به حرارت زیاد برمی‌گردد. به عبارت دیگر، برای آنکه بک درفت اتفاق بیافتد، باید حجم ناگهانی و زیادی از ورود هوا به محیط محبوس وجود داشته باشد. در مقابل، حرارت زیاد محیط که در نتیجه ادامه یافتن آتش به وجود می‌آید، منشأ وقوع فلش اور است. فلش اور نشان می‌دهد که آتش به مرحله گسترش کامل رسیده است. فاکتورهای مختلفی مانند اندازه اتاق، محتویات قابل احتراق، تأمین هوا و عایق بودن اتاق می‌توانند پتانسیل وقوع فلش اور را تعیین کنند.

بک درفت ممکن است در هر زمانی در مرحله فروپاشی توسعه آتش رخ دهد، یعنی در هر زمانی که گازها تا حدی خنک شوند که به زیر دمای اشتعال خود برسند. اگر قبل از ورود اکسیژن بتوان اتاق را خنک کرد، بک درفت اتفاق نمی‌افتد. در صورت مشکوک بودن به احتمال وقوع بک درفت یا فلش اور، تهویه مناسب بهترین راهکاری است که می‌تواند از وقوع این دو پدیده خطرناک جلوگیری کند. فلش اور و بک درفت هر دو به یک اندازه خطرناک هستند و می‌توانند کشنده باشند. شناخت علائمی که احتمال وقوع این پدیده‌ها را نشان می‌دهند و توانایی حفظ آرامش، بیشترین شانس زنده ماندن را به شما خواهند داد.

 سؤالات متداول تفاوت فلش اور و بک درفت

بک درفت چیست؟

با ورود ناگهانی هوا به اتاقی که دچار حریق شده است، حالت انفجار رخ می‌دهد که به آن بک درفت می‌گویند.

فلش اور چیست؟

فلش اور به شرایطی اطلاق می‌شود که تمام وسایل موجود در داخل اتاق به طور همزمان و خود به خود شروع به سوختن می‌کنند.

منشأ تفاوت فلش اور و بک درفت چیست؟

ورود جریان هوا نقش اصلی را در ایجاد بک درفت دارد، در حالی که حرارت زیاد باعث می‌شود فلش اور اتفاق بیافتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…