حرف c روی کپسول آتش نشانی نشانه چیست؟

حرف C روی کپسول آتش نشانی نشانه چیست
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

کپسول‌های آتش نشانی قابل حمل بر اساس نوع حریق‌هایی که برای خاموش کردن آن‌ها طراحی شده‌اند، طبقه‌بندی می‌شوند. کپسول‌های آتش نشانی با علامت‌های حروفی و یا تصویری برچسب‌گذاری می‌شوند که نشان می‌دهد برای چه نوع آتش‌سوزی در نظر گرفته شده‌اند. آیا این سؤال برایتان پیش آمده است که حرف c روی کپسول آتش نشانی نشانه چیست؟ حرف c روی کپسول آتش نشانی نشان می‌دهد که از این کپسول می‌توان برای خاموش کردن آتش‌سوزی گازهای قابل اشتعال مانند متان، پروپان و… استفاده کرد. در ادامه با مجله تدبیر همراه باشید تا بیشتر در این مورد به بحث بپردازیم.

طبقه‌بندی آتش و خاموش‌کننده‌ها

طبقه بندی آتش و خاموش کننده ها

کپسول‌های آتش نشانی اولین خط دفاعی برای مهار آتش در مراحل اولیه هستند. یک مؤلفه کلیدی برای استفاده موفقیت‌آمیز از خاموش‌کننده، اطمینان از مطابقت کپسول با نوع آتش است. از همین رو، نخست لازم است که با انواع طبقه‌بندی آتش و خاموش‌کننده‌ها آشنا شویم. انواع آتش و خاموش‌کننده‌ها به شش دسته اصلی طبقه‌بندی می‌شوند که عبارتند از:

  • کلاس A (جامدات)
  • کلاس B (مایعات قابل اشتعال)
  • کلاس C (گازهای قابل اشتعال)
  • کلاس D (فلزات قابل اشتعال)
  • کلاس E (تجهیزات الکتریکی)
  • کلاس F (پخت و پز)

کلاس A (جامدات)

مواد قابل احتراق معمولی مانند پارچه، چوب، کاغذ، لاستیک و بسیاری از پلاستیک‌ها در این دسته جای می‌گیرند. خاموش‌کننده‌های با درجه A برای خاموش کردن آتش‌سوزی جامدات طراحی شده‌اند.

کلاس B (مایعات قابل اشتعال)

 کلاس B به مایعات قابل اشتعال و قابل احتراق مانند بنزین، الکل، رنگ‌های روغنی، حلال‌ها و… تعلق دارد. بنابراین، کپسول‌های آتش نشانی با رتبه‌بندی B برای اطفا کردن این نوع حریق‌ها به کار می‌روند.

کلاس C (گازهای قابل اشتعال)

آتش‌سوزی کلاس C شامل گازهای قابل اشتعال مانند متان، پروپان، گاز طبیعی و… است. خاموش‌کننده‌های با درجه C برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌ گازهای قابل اشتعال طراحی شده‌اند.

کلاس D (فلزات قابل اشتعال)

آتش‌سوزی ناشی از فلزات قابل اشتعال مانند منیزیم، تیتانیوم و سدیم در کلاس D طبقه‌بندی می‌شود. از خاموش‌کننده‌های تخصصی با درجه D برای اطفای حریق فلزات قابل اشتعال استفاده می‌کنند.

کلاس E (تجهیزات الکتریکی)

آتش‌سوزی‌های کلاس E ناشی از برق و تجهیزات الکتریکی است. توجه داشته باشید آتش‌سوزی فقط در صورتی کلاس E در نظر گرفته می‌شودکه برق همچنان به طور فعال به سمت مواد در حال سوختن جریان داشته باشد.

کلاس F (پخت و پز)

آتش‌سوزی کلاس F شامل روغن‌های گیاهی و حیوانی یا چربی‌های مورد استفاده در پخت و پز است. کپسول‌های آتش نشانی با درجه F برای خاموش کردن آتش‌سوزی ناشی از وسایل پخت و پز ساخته شده‌اند.

حرف c روی کپسول آتش نشانی نشانه چیست؟

حرف c روی کپسول آتش نشانی نشانه چیست؟

حال که با طبقه‌بندی آتش و خاموش‌کننده‌ها آشنا شدیم، به سؤال حرف c روی کپسول آتش نشانی نشانه چیست، پاسخ خواهیم داد. برای تمایز بین انواع خاموش‌کننده‌ها، یک سیستم الفبایی-عددی ایجاد شده است. این حروف و اعداد به شما کمک می‌کند تا دقیقاً تشخیص دهید که کپسول آتش نشانی شما برای مقابله با چه نوع آتش‌سوزی طراحی شده است. درک معنای این حروف به شما کمک می‌کند تا ایمنی خود را تأمین کنید و در صورت وقوع آتش‎سوزی از اموالتان محافظت کنید.

حرف c بر روی کپسول‌های آتش نشانی به نوع خاموش‌کننده و کلاس آتش که برای خاموش کردن آن طراحی شده است، اشاره دارد. بنابراین، درج حرف c بر روی کپسول‌های آتش نشانی بدان معناست که این خاموش‌کننده برای اطفا کردن حریق‌های کلاس C یا گازهای قابل اشتعال کاربرد دارد.

حرف c معمولاً بر روی کپسول آتش نشانی پودر و گاز دیده می‌شود که در متداول‌ترین نوع این کپسول‌ها از پودر بی‌کربنات پتاسیم استفاده می‌شود. این خاموش‌کننده‌ها را کپسول آتش نشانی BC نیز می‌نامند که علاوه بر گروه C، می‌تواند آتش‌سوزی مایعات قابل اشتعال را نیز خاموش کند.

حرف c بر روی کپسول‌ آتش نشانی چند منظوره ABC نیز درج می‌شود. همانطور که از نام آن مشخص است، این کپسول برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های سه گروه جامدات، مایعات قابل اشتعال و گازهای قابل اشتعال کاربرد دارد. در این کپسول از پودر مونو آمونیوم فسفات به عنوان ماده خاموش‌کننده استفاده می‌شود.

اعداد روی کپسول آتش نشانی به چه معناست؟

اعداد روی کپسول آتش نشانی به چه معناست؟

اعدادی که ممکن است همراه با حروف روی کپسول آتش نشانی مشاهده کنید، به رتبه‌بندی اندازه خاموش‌کننده‌ برای آتش‌سوزی کلاس A و B اشاره دارد. سایر کلاس‌ها چنین رتبه‌بندی ندارند. این عدد نشان‌دهنده کارایی خاموش‌کننده بر روی یک کلاس آتش‌سوزی خاص است. هر چه این عدد بیشتر باشد، کپسول در خاموش کردن آن نوع آتش مؤثرتر است. به عنوان مثال، یک کپسول آتش نشانی با درجه ۲A در آتش‌سوزی کلاس A عملکرد مؤثرتری از یک کپسول با درجه ۱A دارد.

برای آتش‌سوزی کلاس A، این عدد اثربخشی خاموش‌کننده نسبت به یک چهارم گالن آب را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، اگر خاموش‌کننده‌ای با رتبه ۳A را می‌بینید، این بدان معناست که به اندازه استفاده از سه و سه چهارم گالن آب روی آتش مؤثر است. این به شما کمک می‌کند که بزرگی آتش‌سوزی را محک بزنید.

این تخصیص عددی برای کپسول‌های آتش نشانی گروه B کمی متفاوت است. عدد ضمیمه‌شده به این دسته خاموش‌کننده‌ها نشان می‌دهد که کپسول آتش نشانی می‌تواند چند فوت متراژ را پوشش دهد. به عنوان مثال، کپسول آتش نشانی با رتبه‌بندی ۱۵B به این معنی است که می‌تواند متراژ ۱۵ فوت را پوشش دهد.

نتیجه‌گیری:

از یک نوع کپسول آتش نشانی نمی‌توان برای خاموش کردن تمام گروه‌های آتش استفاده کرد. کپسول‌های آتش نشانی به صورت حروفی یا تصویری برچسب‌گذاری می‌شوند تا مشخص شود که برای خاموش کردن کدام نوع آتش مناسب هستند. درج حرف c روی کپسول آتش نشانی پودر و گاز BC و کپسول چند منظوره ABC نشان می‌دهد که این خاموش‌کننده برای اطفا کردن حریق‌ گازهای قابل اشتعال یعنی گروه C مؤثر است. همچنین، بر روی خاموش‌کننده‌های دسته A و B عدد نیز درج می‌شود که به رتبه‌بندی اندازه خاموش‌کننده برای آتش‌سوزی اشاره دارد.

بیشتر بخوانید: انواع کپسول آتش نشانی کدامند؟

سؤالات متداول حرف c روی کپسول آتش نشانی نشانه چیست؟

انواع آتش و خاموش‌کننده‌ها کدامند؟

انواع خاموش‌کننده‌ها بر اساس نوع آتش‌سوزی که برای آن طراحی شده‌اند، به شش دسته گروه A (جامدات)، گروه B (مایعات قابل اشتعال)، گروه C (گازهای قابل اشتعال)، گروه D (فلزات قابل اشتعال)، گروه E (تجهیزات الکتریکی) و گروه F (پخت و پز) طبقه‌بندی می‌شوند.

حرف c روی کپسول آتش نشانی نشانه چیست؟

حرف c روی کپسول آتش نشانی نشان می‌دهد که خاموش‌کننده برای اطفا کردن آتش‌سوزی گازهای قابل اشتعال (گروه C) مؤثر است.

اعداد روی کپسول آتش نشانی به چه معناست؟

اعدادی که ممکن است همراه با حروف روی کپسول آتش نشانی مشاهده کنید، به رتبه‌بندی اندازه خاموش‌کننده‌ برای آتش‌سوزی کلاس A و B اشاره دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…