کپسول CO2 چیست؟ (مزایا + کاربرد + عملکرد)

کپسول CO2 چیست
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تدبیر: کپسول‌های آتش‌نشانی CO2 نوعی خاموش کننده هستند که به طور معمول در محیط‌های تجاری و صنعتی استفاده می‌شوند. این تجهیزات با جابجایی اکسیژن، به طور موثر آتش را خفه می‌کنند. برخلاف سایر انواع کپسول‌های آتش‌نشانی، کپسول‌های CO2 هیچ گونه مواد شیمیایی باقی نمی‌گذارند. همین ویژگی آن‌ها را به‌ویژه برای استفاده در اطفا حریق تجهیزات الکترونیکی یا سایر مناطق حساس ایده‌آل می‌کند. از این رو در این مطلب، بررسی خواهیم کرد که کپسول CO2 چیست و چگونه کار می‌کنند و همچنین با بهترین زمان استفاده از این تجهیز اطفا حریق آشنا می‌شویم.

کپسول CO2 چیست؟

کپسول CO2 چیست؟

اگر برای شما سوال است که کپسول CO2 چیست، باید بگوییم نوعی کپسول اطفا حریق است که از دی اکسید کربن (CO2) به‌عنوان عامل خاموش کننده اصلی استفاده می‌کند. این کپسول‌ها به طور معمول به‌ویژه برای مبارزه با آتش‌سوزی‌هایی که ناشی از مایعات قابل اشتعال و تجهیزات الکتریکی هستند استفاده می‌شوند. کپسول‌های اطفا حریق CO2 به دلیل خواص غیر مخربی که دارند در میان کسب‌وکارها، به‌خصوص آن‌هایی که با لوازم الکترونیکی یا ماشین‌آلات سروکار دارند بسیار محبوب هستند.

دی اکسید کربن گازی است که به طور طبیعی در هوایی که تنفس می‌کنیم وجود دارد. این گاز غیر سمی، قابل اشتعال نیست و جریان الکتریسیته را هدایت نمی‌کند. از این رو به یک مهار کننده موثر آتش تبدیل شده است. هنگامی که یک کپسول آتش‌نشانی CO2 تخلیه می‌شود، گاز CO2 به سرعت منبسط شده، اکسیژن را جابجا کرده و به طور موثر آتش را خفه می‌کند. این فرآیند همچنین باعث خنک شدن منطقه اطراف آتش‌سوزی می‌شود و خطر آتش گرفتن مجدد را کاهش می‌دهد.

کپسول‌های آتش‌نشانی CO2 در طیف گسترده‌ای از اندازه‌ها، از واحدهای کوچک دستی گرفته تا خاموش کننده‌های چرخ‌دار بزرگ که در محیط‌های صنعتی استفاده می‌شوند، در حال تولید و عرضه هستند. دانستن زمان استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی CO2 بسیار مهم است. آن‌ها فقط باید در آتش‌سوزی‌های کلاس B و کلاس E (مایعات قابل اشتعال و آتش‌های ناشی از تجهیزات الکتریکی) استفاده شوند و نباید در آتش‌سوزی‌های کلاس A (مواد قابل احتراق معمولی مانند چوب، کاغذ یا پارچه) مورد استفاده قرار بگیرند. به این دلیل که می‌توانند باعث گسترش آتش شوند.

بیشتر بخوانید: انواع کپسول آتش نشانی

مزایای کپسول CO2 چیست؟

مزایای کپسول CO2 چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید که مزایای کپسول CO2 چیست؟ باید بگوییم که این کپسول‌ها مزایای متعددی نسبت به سایر انواع کپسول‌های آتش‌ نشانی دارند. یکی از مزیت‌های اصلی کپسول CO2 این است که غیر سمی هستند و هیچ گونه اثری از خود باقی نمی‌گذارند و برای استفاده در مناطقی که تجهیزات الکترونیکی حساس وجود دارد، مانند اتاق سرور، آزمایشگاه‌ها و دفاتر ایده‌آل هستند. بر خلاف سایر انواع خاموش کننده‌ها، خاموش کننده‌های CO2 به تجهیزات آسیب نمی‌رسانند و ضایعاتی از خود باقی نمی‌گذارند.

مزیت دیگر خاموش کننده‌های CO2 این است که برای مبارزه با آتش‌سوزی کلاس B، C و E بسیار موثر هستند. آتش‌سوزی‌های کلاس B و C به ترتیب ناشی از مایعات و گازهای قابل اشتعال هستند، در حالی که آتش‌سوزی‌های کلاس E متشکل از تجهیزات الکتریکی است.

خاموش کننده‌های CO2 با جابجایی اکسیژن در اطراف آتش کار می‌کنند و عملا آن را خفه کرده و باعث خاموش شدن آن می‌شوند. از آنجایی که این کپسول‌ها رسانای الکتریسیته نیستند، استفاده از آن‌ها در آتش‌سوزی‌های الکتریکی نیز بی‌خطر است.

کپسول‌های CO2 همچنین دارای فشار بالایی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در فاصله طولانی‌تر و با نیروی بیشتری تخلیه شوند. این ویژگی باعث می‌شود که برای مقابله با آتش‌سوزی در مناطق صعب‌العبور یا برای خاموش کردن آتش‌هایی که دسترسی به آن‌ها دشوار است ایده‌آل باشند. علاوه بر این، خاموش کننده‌های CO2 به راحتی قابل نگهداری هستند و ماندگاری طولانی‌مدتی دارند و از این رو یک راه حل مقرون‌به‌صرفه برای محافظت در برابر آتش به شمار می‌روند.

روش عملکرد کپسول‌های اطفا حریق CO2

روش عملکرد کپسول های اطفا حریق CO2

اگر نمی‌دانید که روش عملکرد کپسول CO2 چیست، باید بگوییم که این کپسول‌ها از گاز دی اکسید کربن برای خاموش کردن آتش استفاده می‌کنند و با جابجایی اکسیژن اساسا شعله‌ها را خفه کرده و از ادامه سوختن آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

هنگامی که یک کپسول اطفا حریق CO2 را فعال می‌کنید، گاز از طریق یک نازل یا شلنگ از خاموش کننده خارج می‌شود. دی اکسید کربن به‌عنوان مایع فشرده در خاموش کننده ذخیره می‌شود اما با آزاد شدن از محفظه به سرعت به گاز تبدیل می‌شود و ابری از CO2 را ایجاد می‌کند که آتش را می‌پوشاند.

کپسول‌های آتش‌نشانی CO2 در آتش‌سوزی‌های کلاس B و کلاس E که به ترتیب شامل مایعات قابل اشتعال و تجهیزات الکتریکی می‌شوند، بیشترین تاثیر را دارند. این نوع آتش‌سوزی‌ها برای خاموش کردن به یک عامل غیر رسانا نیاز دارند که CO2 آن را فراهم می‌کند. توجه به این نکته مهم است که کپسول‌های آتش‌نشانی CO2 در آتش‌سوزی‌های کلاس A (شامل مواد قابل احتراق خشک معمولی مانند چوب یا کاغذ هستند) موثر نیستند و حتی ممکن است با جابجایی اکسیژن و انتشار مواد در حال سوختن، آتش‌سوزی را بیشتر کنند.

هنگام استفاده از کپسول آتش‌نشانی CO2، مهم است که دستورالعمل‌های سازنده آن را به دقت دنبال کنید. در فاصله ایمن از آتش بایستید و نازل یا شیلنگ را به سمت زیر شعله‌ها قرار دهید و به طرفین حرکت دهید تا مطمئن شوید که تمام مناطق آتش پوشیده شده است.

چه زمان از کپسول اطفا حریق CO2 استفاده کنیم؟

چه زمانی از کپسول های اطفا حریق CO2 استفاده کنیم؟

توجه به این نکته ضروری است که خاموش کننده‌های CO2 برای استفاده در انواع آتش‌سوزی‌های کلاس A (کاغذ، چوب یا منسوجات) مناسب نیستند. علاوه بر این، استفاده از خاموش کننده‌های CO2 در فضاهای محدود می‌تواند خطرناک باشد زیرا تجمع CO2 می‌تواند اکسیژن مورد نیاز برای تنفس را کاهش دهد. به این ترتیب استفاده از این خاموش کننده‌ها در مکان‌هایی با تهویه مناسب و عدم استفاده از آن‌ها در فضای بسته بسیار مهم است.

کپسول‌های CO2 مناسب اطفا کدام انواع حریق هستند؟

کپسولهای co2 مناسب کدام انواع حریق هستند؟

همان طور که قبلا هم اشاره شد کپسول‌های آتش‌نشانی CO2 در سرکوب آتش‌سوزی‌های ناشی از مایعات و گازهای قابل اشتعال، بسیار موثر هستند. آن‌ها همچنین برای مقابله با آتش‌سوزی‌های مربوط با تجهیزات الکتریکی ظریف و گران‌قیمت مانند رایانه‌ها و سرورها گزینه‌ای ایده‌آل به شمار می‌روند. گاز CO2 نارسانا است، به این معنی که به تجهیزات آسیب نمی‌رساند یا خطر برق‌گرفتگی را برای اپراتور افزایش نمی‌دهد.

کپسول‌های آتش‌نشانی CO2 برای استفاده در آتش‌سوزی که شامل مواد قابل احتراق مانند کاغذ، چوب و منسوجات است اصلا توصیه نمی‌شود. به این دلیل که گاز CO2 در نفوذ به این مواد و مهار آتش موثر نیست. علاوه بر این، کپسول‌های آتش‌نشانی CO2 برای استفاده در فضاهای بسته نیز مناسب نیستند زیرا گاز می‌تواند اکسیژن را جابجا کرده و باعث خفگی شود.

یکی از مزایای کلیدی کپسول‌های آتش‌نشانی CO2 این است که گاز CO2 به سرعت تبخیر می‌شود و هیچ اثری از خود باقی نمی‌گذارد. از این رو برای استفاده در محیط‌های حساس مانند آزمایشگاه‌ها، اتاق‌های سرور و مناطق آماده‌سازی غذا ایده‌آل هستند.

محدودیت‌های مربوط به کپسول CO2

محدودیت های مربوط به کپسول CO2

در حالی که کپسول‌های آتش‌نشانی CO2 یک انتخاب عالی برای چندین کلاس آتش‌سوزی هستند، اما محدودیت‌هایی نیز به همراه دارند که باید در نظر گرفته شوند. اگر می‌خواهید بدانید که محدودیت‌های مربوط به کپسول CO2 چیست، باید بگوییم که اولا، برای استفاده در آتش‌سوزی‌های کلاس A مناسب نیستند. زیرا خاموش‌کننده‌های CO2 توانایی خنک کردن و اطفا این نوع آتش‌ها را ندارند و عدم خنک‌کنندگی می‌تواند باعث شعله‌ور شدن مجدد آتش پس از استفاده از خاموش‌کننده شود.

خاموش کننده‌های CO2 برد محدودی دارند و کاربر برای استفاده موثر از آن‌ها باید نسبتا نزدیک آتش باشد. به این معنی که ممکن است برای آتش‌سوزی‌های بسیار بزرگ یا آتش‌سوزی‌هایی که در مناطق خاص و صنعتی اتفاق می‌افتند، مناسب نباشند.

کپسول‌های CO2 برای استفاده در آتش‌سوزی‌های الکتریکی مناسب هستند، اما باید ابتدا منبع تغذیه برق قطع شده باشد. به این دلیل که در صورت روشن بودن برق می‌تواند منجر به ایجاد شوک الکتریکی یا برق‌گرفتگی شوند.

در نهایت، خاموش کننده‌های CO2 دارای مخزن محدودی از گاز هستند و هنگامی که گاز آن تخلیه شد، خاموش کننده باید مجددا شارژ شود. توجه به این نکته مهم است که کپسول‌های CO2 نباید برای کاربردهای جانبی مانند باز نگه داشتن درب‌ها یا برای اهدافی غیر از اطفا حریق استفاده شوند. زیرا باعث آسیب به خاموش کننده می‌شود و در مواقع اضطراری کارایی آن کاهش پیدا می‌کند.

معرفی کپسول CO2 تدبیر

معرفی کپسول CO2 تدبیر

کپسول‌های اطفا حریق CO2 یک گزینه عالی برای خاموش کردن آتش‌های کلاس B، C و E به ترتیب ناشی از مایعات قابل اشتعال، گازهای قابل اشتعال و تجهیزات الکتریکی هستند. این کپسول‌ها با جابجایی اکسیژن و خفه کردن آتش کار می‌کنند و هیچ اثری از خود باقی نمی‌گذارند. از این رو برای استفاده در محیط‌هایی که وسایل الکترونیکی یا تجهیزات حساس توسط خاموش کننده‌های آب یا فوم آسیب می‌بینند، ایده‌آل هستند. با این حال، خاموش کننده‌های CO2 نباید در آتش‌سوزی‌های کلاس A که ناشی از مواد قابل احتراق معمولی مانند چوب، کاغذ و منسوجات هستند، مورد استفاده قرار بگیرند.

محصولات شرکت تدبیر از جمله کپسول CO2 و کپسول‌های بیوورسال انتخابی برتر برای شما هستند. زیرا با سازگار محیط زیست، موثر در اطفا حریق در کلاس‌های B، C و E و همچنین نیازمند حداقل تعمیرات و نگهداری هستند. از این رو با انتخاب محصولات این شرکت از ایمنی کسب‌وکار خود، مشتریان و کارکنان مطمئن شوید. پس همین حالا با ما تماس بگیرید و خاموش‌کننده مورد نظر خود را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت سفارش دهید.

سوالات متداول کپسول co2 چیست؟

کپسول co2 چیست؟

کپسول آتش نشانی co2، حاوی گاز کربنیک بوده و یکی از انواع کپسول‌های آتش نشانی صنعتی است.

آیا کپسول co2 مانومتر دارد؟

خیر کپسول co2 مانومتر ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…