راهنمای خرید کپسول آتش نشانی مناسب مغازه

کپسول آتش نشانی مناسب مغازه
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب برای مغازه شما بسیار مهم، اما دشوار است. به این دلیل که استفاده از نوع نامناسب خاموش‌کننده، می‌تواند آتش را شعله‌ورتر کند یا به افرادی که سعی در خاموش کردن آن دارند، آسیب برساند. از این رو، بهتر است که قبل از انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب مغازه، راهنمای خرید کپسول آتش نشانی مناسب برای کسب و کارهای مختلف را بخوانید.

کپسول‌ آتش نشانی مناسب مغازه

کپسول آتش نشانی وسیله‌ای است که برای خاموش کردن آتش‌های کوچک یا کنترل کردن آتش‌سوزی از آن استفاده می‌شود. کپسول‌ها شامل یک ماده اطفاکننده آتش هستند که با فعال شدن دستگاه آزاد می‌شود. کپسول‌های آتش نشانی یک ابزار ضروری برای ایمنی هستند که می‌توانند از تبدیل شدن آتش‌سوزی‌های کوچک به آتش‌های بزرگ و پرحجم جلوگیری کنند. به این ترتیب، خرید کپسول آتش نشانی مناسب برای هر مغازه یک ضرورت به حساب می‌آید، زیرا با استفاده از آن می‌توانید قبل از رسیدن مأموران آتش نشانی به خاموش کردن آتش کمک کنید.

اهمیت کپسول آتش نشانی برای مغازه

اهمیت کپسول آتش نشانی برای مغازه

به‌ عنوان صاحب مغازه، به یک کپسول آتش نشانی نیاز دارید، زیرا در وهله نخست این یک الزام قانونی است. طبق گفته اداره ایمنی و بهداشت شغلی، تمامی مشاغل ملزم به داشتن کپسول اطفا حریق هستند. داشتن یک کپسول آتش نشانی مناسب کسب‌ و کار مغازه خود، می‌تواند به شما کمک کند تا با این مقررات مطابقت داشته باشید و از مجازات جلوگیری کنید. در وهله بعد، با خرید کپسول آتش نشانی برای مغازه می‌توانید جان و مالتان را نجات دهید. به این دلیل که آتش در مغازه‌ها می‌تواند به سرعت گسترش پیدا کند و یک کپسول آتش نشانی مناسب به شما کمک خواهد کرد که برای از کنترل خارج شدن آتش اقدام مؤثری انجام دهید.

The employer shall provide portable fire extinguishers and shall mount, locate and identify them so that they are readily accessible to employees without subjecting the employees to possible injury.

osha.gov

انواع کپسول آتش نشانی مناسب مغازه

انواع کپسول آتش نشانی مناسب مغازه

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب برای کسب‌ و کار خود در نظر بگیرید، درک طبقه‌بندی کپسول‌های آتش نشانی است. کپسول‌های آتش نشانی بر اساس نوع آتش‌سوزی که برای اطفای آن طراحی شده‌اند، به دسته‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند.

برای آشنایی بیشتر با کلاس‌های آتش و انواع کپسول آتش نشانی مقاله زیر را مطالعه کنید.

اما به طور کلی، این سیستم طبقه‌بندی به چهار دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از:

خاموش‌کننده‌های کلاس A

برای خاموش کردن آتش‌هایی طراحی شده‌اند که شامل مواد قابل احتراق جامد مانند چوب، کاغذ یا پارچه هستند.

خاموش‌کننده‌های کلاس B

برای خاموش کردن آتش‌هایی متشکل از مایعات قابل اشتعال مانند بنزین، روغن یا گریس طراحی شده‌اند.

خاموش‌کننده‌های کلاس C

به خاموش کردن آتش‌هایی کمک می‌کنند که شامل تجهیزات الکترونیکی مانند رایانه، لوازم خانگی یا سیم‌کشی هستند.

خاموش‌کننده‌های کلاس D

برای خاموش کردن آتش‌هایی طراحی شده‌اند که شامل فلزات قابل احتراق مانند منیزیم، سدیم یا تیتانیوم هستند.

خاموش‌کننده‌های کلاس F

برای خاموش کردن آتش‌هایی هستند که شامل روغن‌ها و چربی‌های پخت‌وپز می‌شوند.

توجه به این نکته مهم است که همه کپسول‌های آتش نشانی به صورت یکسان ساخته نمی‌شوند. هر نوع خاموش‌کننده به طور خاص برای خاموش کردن نوع مشخصی از آتش طراحی شده است. استفاده از نوع نامناسب خاموش‌کننده برای اطفای حریق در واقع می‌تواند وضعیت را بدتر کند، بنابراین مهم است که هنگام خرید کپسول آتش نشانی برای مغازه، نوع مناسب خاموش‌کننده را انتخاب کنید.

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر، نماینده انحصاری بیوورسال در ایران، قوی‌ترین خاموش‌کننده اطفایی را برای اولین بار در ایران عرضه کرده است. کپسول آتش نشانی بیوورسال، قادر است تمامی گروه‌های آتش را اطفا کرده و شما را از خرید چند کپسول آتش نشانی برای مغازه بی‌نیاز کند.

چگونه حجم کپسول آتش نشانی برای مغازه را تعیین کنیم؟

وقتی نوبت به انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب مغازه شما می‌رسد، اندازه کپسول یکی از فاکتورهای مهم بوده و به میزان و نوع آتشی بستگی دارد که احتمال وقوع آن در مغازه شما بیشتر است. از همین رو، بر اساس نوع کسب‌ و کار خود، باید کپسول آتش نشانی را انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند آتش را خاموش کند، اما نه آنقدر بزرگ که کار با آن دشوار باشد. برای انتخاب حجم کپسول مناسب مغازه بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید.

تعیین مساحت مغازه

برای تعیین اندازه مناسب کپسول اطفا حریق برای مغازه خود، باید اندازه محلی که می‌خواهید از آن محافظت کنید را در نظر بگیرید. به‌ عنوان یک قاعده کلی، هر چه فضا بزرگ‌تر باشد، به کپسول آتش نشانی بزرگ‌تری نیاز خواهید داشت. به‌عنوان مثال، یک مغازه کوچک ممکن است فقط به یک کپسول آتش نشانی ۲ کیلوگرمی نیاز داشته باشد، در حالی که برای یک کسب‌ و کار بزرگتر مانند انبار به یک کپسول آتش نشانی ۹ کیلوگرمی نیاز خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: کپسول آتش نشانی آب و گاز چیست؟

تشخیص نوع آتش سوزی احتمالی

شایان ذکر است که بر اساس نوع آتش‌سوزی احتمالی در کسب‌ وکار خود، به انواع مختلفی از کپسول‌های آتش نشانی نیاز دارید و انتخاب نوع اشتباه خاموش‌کننده در واقع می‌تواند آتش را وخیم‌تر و شدیدتر کند. به‌ عنوان مثال، کپسول آتش نشانی مبتنی بر آب هرگز نباید در آتش‌سوزی‌های تجهیزات الکترونیکی استفاده شود، زیرا جریان الکتریسیته را هدایت کرده و می‌تواند باعث برق‌گرفتگی شود.

محل نصب کپسول آتش نشانی در مغازه

علاوه بر اندازه و نوع، در نظر گرفتن محل نصب کپسول آتش نشانی نیز بسیار مهم است. کپسول‌های آتش نشانی باید به راحتی در دسترس باشند و در مناطقی مانند نزدیک تجهیزات الکترونیکی یا در آشپزخانه قرار بگیرند که احتمال وقوع آتش‌سوزی وجود دارد. با صرف زمان برای انتخاب اندازه و نوع مناسب کپسول آتش نشانی برای کسب‌وکار خود، می‌توانید به جلوگیری از آتش‌سوزی و محافظت از اموال و کارکنان کمک کنید.

نکات مهم انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب مغازه

نکات مهم انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب مغازه

انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب مغازه برای اطمینان از ایمنی کارکنان و مشتریان و همچنین، برای به حداقل رساندن خسارات ناشی از آتش‌سوزی بسیار مهم است. انواع مختلف کسب‌ و کارها خطرات آتش‌سوزی متفاوتی دارند و انتخاب کپسول اطفا حریق متناسب با آن برای مقابله با این خطرات خاص اهمیت زیادی دارد.

برای مثال، احتمال وقوع آتش‌سوزی در یک رستوران زیاد است، بنابراین داشتن یک کپسول آتش نشانی کلاس F که به طور خاص برای آتش‌سوزی آشپزخانه طراحی شده باشد، بسیار مهم است. از طرف دیگر، در یک مغازه تعمیرات کامپیوتر ممکن است خطر آتش‌سوزی الکتریکی محتمل‌تر باشد، بنابراین باید از یک کپسول آتش نشانی کلاس C استفاده شود که برای خاموش کردن آتش ناشی از تجهیزات الکترونیکی طراحی شده است.

بیشتر بخوانید: کپسول پودر و گاز چیست؟ (معرفی مشخصات و انواع)

در هنگام خرید کپسول آتش نشانی برای مغازه، علاوه بر نوع کسب‌ و کار، اندازه کسب‌ و کار و چیدمان مغازه نیز باید در نظر گرفته شود. یک مغازه بزرگ‌تر با چندین طبقه مطمئناً نیاز به کپسول‌های اطفا حریق بیشتری دارد که بایستی به‌ صورت استراتژیک در سرتاسر ساختمان قرار بگیرند.

برای تعیین خطرات آتش‌سوزی خاص هر کسب‌ و کار و انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب، مشورت با یک متخصص ایمنی آتش مهم است. به این دلیل که یک متخصص همچنین می‌تواند در مورد روش استفاده صحیح از کپسول‌های آتش نشانی و ایجاد یک طرح تخلیه در مواقع اضطراری آتش‌سوزی آموزش‌های ارزشمندی را در اختیارتان قرار دهد.

چه تعداد کپسول آتش نشانی برای مغازه لازم است؟

چه تعداد کپسول آتش نشانی برای مغازه لازم است؟

تعداد کپسول‌های آتش نشانی مورد نیاز مغازه شما به اندازه محل کار و نوع خطرات آتش‌سوزی موجود بستگی دارد. طبق مقررات ایمنی، کپسول‌های آتش نشانی باید در مناطقی قرار داده شوند که احتمال وقوع آتش‌سوزی در آنجا بیشتر است. به‌عنوان مثال، اگر در مغازه خود آشپزخانه دارید، به یک کپسول آتش نشانی در نزدیکی محل پخت‌ و پز نیاز خواهید داشت. اما در یک کارگاه، به کپسول‌های آتش نشانی در نزدیکی مایعات قابل اشتعال نیاز دارید. یک قانون کلی برای حفظ جان افراد وجود دارد که بر اساس آن، برای هر ۷ متر مربع فضای کف باید یک کپسول آتش نشانی وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: کپسول CO2 چیست؟ (مزایا + کاربرد + عملکرد)

نصب و نگهداری کپسول آتش نشانی در مغازه

نصب و نگهداری کپسول آتش نشانی در مغازه

هنگامی که کپسول آتش نشانی مناسب را برای مغازه خود انتخاب کردید، باید از نصب و نگهداری مناسب آن نیز اطمینان حاصل کنید. کپسول‌های آتش نشانی باید در مناطقی که به راحتی در دسترس هستند، قرار داده شوند و قابل رویت باشند. آن‌ها همچنین باید روی دیوار نصب شوند یا روی پایه مخصوص قرار بگیرند. علاوه بر این، کپسول‌های آتش نشانی باید به طور منظم بازرسی شوند تا اطمینان حاصل شود که در شرایط عملیاتی مساعدی قرار دارند و بایستی در صورت لزوم نیز شارژ یا تعویض شوند.

آموزش تصویری نصب کپسول آتش نشانی را در لینک زیر ببینید.

بیوورسال بهترین کپسول آتش نشانی برای مغازه

بیوورسال نوع جدیدی از کپسول آتش نشانی است که سازگار با محیط زیست بوده و در اطفای انواع حریق بسیار مؤثر است. این خاموش‌کننده شامل یک کپسول حاوی فوم مخصوص خاموش‌کننده آتش است که به منظور مهار آتش آزاد می‌شود. بیوورسال برای تمام کلاس‌های آتش‌سوزی مناسب است و از این رو، بهترین گزینه برای مغازه‌ها به شمار می‌رود، چرا که استفاده از آن آسان است و به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارد. علاوه بر این، بیوورسال برای انسان و حیوانات بی‌خطر است و هیچ گونه پسماندی از خود باقی نمی‌گذارد.

ویژگی‌های کپسول بیوورسال برای اطفا حریق مغازه

کپسول‌های بیوورسال در اندازه‌های مختلف عرضه می‌شوند و امکان سفارشی‌سازی متناسب با نیاز مغازه شما وجود دارد. این کپسول‌ها سبک هستند و به راحتی نصب می‌شوند. همچنین، ماندگاری بسیار بالایی دارند و می‌توانند تا بیش از حتی ۱۰ سال دوام بیاورند. مخلص کلام، بیوورسال یک راه حل مقرون‌به‌صرفه برای مغازه‌ها است، زیرا نیازی به نگهداری سالانه یا شارژ مجدد ندارد.

در مقاله زیر با کپسول آتش نشانی بیوورسال و مزایا و ویژگی‌های مواد تشکیل‌دهنده آن آشنا می‌شوید. برای خواندن مقاله جامع و تخصصی بیوورسال بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

حفظ ایمنی مغازه با خرید کپسول آتش نشانی بیوورسال تدبیر

به انتهای مقاله راهنمای خرید کپسول آتش نشانی مناسب مغازه رسیدیم. همانطور که در متن مقاله خواندید، تهیه کپسول آتش نشانی مناسب مغازه به این دلیل که می‌تواند از تبدیل شدن یک آتش‌سوزی کوچک به آتشی بزرگ و فاجعه‌بار جلوگیری کند و جان و مال کارکنان و مشتریان را نجات دهد، برای کسب‌ و کار شما الزامی است. همچنین، هنگام خرید کپسول آتش نشانی برای مغازه، باید نوع کلاس آتش‌سوزی احتمالی و مساحت مغازه خود را در نظر بگیرید. از نصب و نگهداری صحیح کپسول نیز باید مطمئن شوید.

کپسول بیوورسال شرکت تدبیر یک انتخاب عالی برای تمامی مغازه‌ها با هر نوع کسب‌ و کار به شمار می‌رود، زیرا با محیط زیست سازگار است، در اطفای انواع حریق مؤثر است و به حداقل تعمیرات و نگهداری نیاز دارد. به این ترتیب، با انتخاب کپسول بیوورسال می‌توانید از ایمنی مغازه خود، مشتریان و کارکنان محافظت کنید. کپسول آتش نشانی بیوورسال، محصول انحصاری شرکت تدبیر است. پس، حتماً در هنگام خرید به نام برند تدبیر بر روی آن توجه کرده و یا این محصول را از نمایندگی انحصاری تهیه کنید.

سؤالات متداول خرید کپسول آتش نشانی مناسب مغازه

بهترین کپسول آتش نشانی مناسب مغازه چیست؟

کپسول آتش نشانی بیوورسال، با توجه به مزایای منحصربه‌فرد آن، برای استفاده در تمامی مغازه‌ها مناسب است.

آیا استفاده از کپسول آتش نشانی در مغازه اجباری است؟

بله، طبق قانون اداره ایمنی و بهداشت شغلی، تمامی مشاغل ملزم به داشتن کپسول اطفا حریق هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…