راهنمای خرید کپسول آتش نشانی مناسب مغازه

کپسول آتش نشانی مناسب مغازه
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب برای مغازه شما بسیار مهم، اما دشوار است. به این دلیل که استفاده از نوع نامناسب خاموش‌کننده، می‌تواند آتش را شعله‌ورتر کند یا به افرادی که سعی در خاموش کردن آن دارند آسیب برساند. از این رو بهتر است قبل از انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب مغازه، راهنمای خرید کپسول آتش نشانی مناسب کسب و کارهای مختلف را بخوانید.

کپسول‌ آتش نشانی مناسب مغازه

کپسول آتش نشانی وسیله‌ای است که برای خاموش کردن آتش‌های کوچک یا کنترل کردن آتش‌سوزی از آن استفاده می‌شود. کپسول‌ها شامل یک ماده اطفا کننده آتش هستند که با فعال شدن دستگاه آزاد می‌شود. کپسول‌های آتش نشانی ابزار ایمنی ضروری هستند که می‌توانند از تبدیل شدن آتش کوچک به آتش بزرگ و پر حجم جلوگیری کنند. به این ترتیب، کپسول آتش نشانی مناسب برای هر مغازه ضروری هستند، زیرا می‌توانند قبل از رسیدن ماموران آتش نشانی به خاموش کردن آتش کمک کنند.

اهمیت کپسول آتش نشانی برای مغازه

به‌عنوان صاحب مغازه، به یک کپسول آتش نشانی نیاز دارید زیرا این یک الزام قانونی است. طبق گفته اداره ایمنی و بهداشت شغلی، تمامی مشاغل ملزم به داشتن کپسول اطفا حریق هستند. داشتن یک کپسول آتش نشانی مناسب کسب‌وکار مغازه خود، می‌تواند به شما کمک کند تا با این مقررات مطابقت داشته باشید و از مجازات جلوگیری کنید. علاوه بر این، می‌تواند جان و مال را نجات دهد. به این دلیل که آتش در مغازه‌ها می‌تواند به سرعت گسترش پیدا کند و یک کپسول آتش نشانی مناسب به جلوگیری از، از کنترل خارج شدن آتش‌سوزی، کمک بسیار زیادی می‌کند.

The employer shall provide portable fire extinguishers and shall mount, locate and identify them so that they are readily accessible to employees without subjecting the employees to possible injury.

osha.gov

انواع کپسول آتش نشانی مناسب مغازه

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب برای کسب‌وکار خود در نظر بگیرید، درک طبقه‌بندی کپسول‌های آتش نشانی است. کپسول‌های آتش نشانی بر اساس نوع آتش‌سوزی که برای اطفای آن طراحی شده‌اند به دسته‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند.

برای آشنایی بیشتر با کلاس‌های آتش و اطفا حریق مقاله زیر را مطالعه کنید.

سیستم طبقه‌بندی به چهار دسته تقسیم می‌شود:

خاموش‌کننده‌های کلاس A

برای خاموش کردن آتش‌هایی طراحی شده‌اند که شامل مواد قابل احتراق مانند چوب، کاغذ یا پارچه هستند.

خاموش‌کننده‌های کلاس B

برای خاموش کردن آتش‌هایی متشکل از مایعات قابل اشتعال مانند بنزین، روغن یا گریس طراحی شده‌اند.

خاموش‌کننده‌های کلاس C

به خاموش کردن آتش‌هایی کمک می‌کنند که شامل تجهیزات الکتریکی مانند رایانه، لوازم خانگی یا سیم‌کشی است.

خاموش‌کننده‌های کلاس D

برای خاموش کردن آتش‌هایی طراحی شده‌اند که شامل فلزات قابل احتراق مانند منیزیم، سدیم یا تیتانیوم هستند.

خاموش‌کننده‌های کلاس F

برای خاموش کردن آتش‌هایی هستند که شامل روغن‌ها و چربی‌های پخت‌وپز می‌شود.

توجه به این نکته مهم است که همه کپسول‌های آتش نشانی یکسان ساخته نمی‌شوند. هر نوع خاموش‌کننده به طور خاص برای خاموش کردن نوع خاصی از آتش طراحی شده است. استفاده از نوع نامناسب خاموش‌کننده در آتش در واقع می‌تواند وضعیت را بدتر کند، بنابراین مهم است که نوع مناسب خاموش‌کننده را برای مغازه خود انتخاب کنید.

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر، نماینده انحصاری بیوورسال در ایران، قوی‌ترین خاموش کننده اطفایی را برای اولین بار در ایران عرضه کرده است. کپسول آتش نشانی بیوورسال، قادر است تمامی گروه‌های آتش را اطفا کرده و شما را از خرید چند کپسول آتش نشانی برای مغازه بی‌نیاز کند.

چگونه حجم کپسول آتش نشانی برای مغازه را تعیین کنیم؟

وقتی نوبت به انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب مغازه شما می‌رسد، اندازه کپسول اهمیت دارد و به میزان و نوع آتشی بستگی دارد که احتمال وقوع آن در مغازه شما بیشتر است. از این رو بر اساس نوع کسب‌وکار خود باید یک کپسول آتش نشانی را انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد که بتواند آتش را خاموش کند، اما نه آن‌قدر بزرگ که کار با آن دشوار باشد. برای انتخاب حجم کپسول مناسب مغازه بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید:

تعیین مساحت مغازه

برای تعیین اندازه مناسب کپسول اطفا حریق برای مغازه خود، باید اندازه محلی را که می‌خواهید از آن محافظت کنید را در نظر بگیرید. به‌عنوان یک قاعده کلی، هر چه فضا بزرگ‌تر باشد، به کپسول آتش نشانی بزرگ‌تری نیاز خواهید داشت. به‌عنوان مثال، یک مغازه کوچک ممکن است فقط به یک کپسول آتش نشانی ۲ کیلوگرمی نیاز داشته باشد، در حالی که یک کسب‌وکار بزرگ‌تر مانند یک انبار به یک کپسول آتش نشانی ۹ کیلوگرمی نیاز دارد.

تشخیص نوع آتش سوزی احتمالی

شایان ذکر است که نوع آتش‌سوزی احتمالی در کسب‌وکار به انواع مختلفی از کپسول‌های آتش نشانی نیاز دارند و نوع اشتباه خاموش‌کننده در واقع می‌تواند آتش را وخیم‌تر و شدیدتر کند. به‌عنوان مثال، کپسول آتش نشانی مبتنی بر آب هرگز نباید در آتش‌سوزی الکتریکی استفاده شود. زیرا جریان الکتریکی را هدایت می‌کند و باعث برق‌گرفتگی می‌شود.

محل نصب کپسول آتش نشانی در مغازه

علاوه بر اندازه و نوع، در نظر گرفتن محل کپسول آتش نشانی نیز بسیار مهم است. کپسول‌های آتش نشانی باید به راحتی در دسترس باشند و در مناطقی مانند نزدیک تجهیزات الکتریکی یا در آشپزخانه قرار بگیرند که احتمال وقوع آتش‌سوزی وجود دارد. با صرف زمان برای انتخاب اندازه و نوع مناسب کپسول آتش نشانی برای کسب‌وکار خود، می‌توانید به جلوگیری از آتش‌سوزی و محافظت از اموال و کارکنان کمک کنید.

نکات مهم انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب مغازه

انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب مغازه شما برای اطمینان از ایمنی کارکنان و مشتریان و همچنین به حداقل رساندن خسارات ناشی از آتش‌سوزی بسیار مهم است. انواع مختلف کسب‌وکار خطرات آتش‌سوزی متفاوتی دارند و انتخاب کپسول اطفا حریق متناسب با آن برای مقابله با خطرات خاص اهمیت زیادی دارد.

برای مثال، احتمال وقوع آتش‌سوزی در یک رستوران زیاد است، بنابراین داشتن یک کپسول آتش نشانی کلاس F که به طور خاص برای آتش‌سوزی آشپزخانه طراحی شده باشد، بسیار مهم است. از طرف دیگر، یک مغازه تعمیرات کامپیوتر ممکن است خطر آتش‌سوزی الکتریکی در آن محتمل‌تر باشد، بنابراین باید از یک کپسول آتش نشانی کلاس C استفاده شود که برای خاموش کردن آتش ناشی از تجهیزات الکتریکی طراحی شده است.

در انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب، علاوه بر نوع کسب‌وکار، اندازه کسب‌وکار و چیدمان مغازه نیز باید در نظر گرفته شود. یک مغازه بزرگ‌تر با چندین طبقه مطمئنا نیاز به کپسول‌های اطفا حریق بیشتری دارد که به‌صورت استراتژیک در سرتاسر ساختمان قرار گیرند.

برای تعیین خطرات آتش‌سوزی خاص هر کسب‌وکار و انتخاب کپسول آتش نشانی مناسب، مشورت با یک متخصص ایمنی آتش مهم است. به این دلیل که یک متخصص همچنین می‌تواند در مورد روش استفاده صحیح از کپسول‌های آتش نشانی و ایجاد یک طرح تخلیه در مواقع اضطراری آتش‌سوزی آموزش‌های ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهد.

چه تعداد کپسول آتش نشانی برای مغازه لازم است؟

تعداد کپسول‌های آتش نشانی مورد نیاز مغازه شما به اندازه محل کار و نوع خطرات آتش‌سوزی موجود بستگی دارد. طبق مقررات ایمنی کپسول‌های آتش نشانی باید در مناطقی قرار داده شوند که احتمال وقوع آتش‌سوزی در آنجا بیشتر است. به‌عنوان مثال، اگر در مغازه خود آشپزخانه دارید، به یک کپسول آتش نشانی در نزدیکی محل پخت‌وپز نیاز خواهید داشت. اما در یک کارگاه، به یک کپسول آتش نشانی در نزدیکی مایعات قابل اشتعال نیاز دارید. یک قانون کلی جانی این است که برای هر ۷ متر مربع فضای کف باید یک کپسول آتش نشانی وجود داشته باشد.

نصب و نگهداری کپسول آتش نشانی در مغازه

هنگامی که کپسول آتش نشانی مناسب را برای مغازه خود انتخاب کردید، باید از نصب و نگهداری مناسب آن اطمینان حاصل کنید. کپسول‌های آتش نشانی باید در مناطقی که به راحتی در دسترس هستند قرار داده شوند و قابل رویت باشند. آن‌ها همچنین باید روی دیوار نصب شوند یا روی پایه مخصوص قرار بگیرند. علاوه بر این، کپسول‌های آتش نشانی باید به طور منظم بازرسی شوند تا اطمینان حاصل شود که در شرایط عملیاتی مساعدی قرار دارند و همچنین باید در صورت لزوم شارژ یا تعویض شوند.

بیوورسال بهترین کپسول آتش نشانی برای مغازه

بیوورسال نوع جدیدی از کپسول آتش نشانی است که سازگار با محیط زیست و در اطفا حریق بسیار موثر است. این خاموش‌کننده شامل یک کپسول حاوی فوم مخصوص خاموش کننده آتش است که به منظور مهار آتش آزاد می‌شود. بیوورسال برای تمام کلاس‌های آتش‌سوزی مناسب است و از این رو بهترین گزینه برای مغازه‌ها به شمار می‌رود. به این دلیل که استفاده از آن آسان است و به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارد. علاوه بر این، بیوورسال برای انسان و حیوانات بی‌خطر است و هیچ گونه پسماندی از خود باقی نمی‌گذارد.

ویژگی‌های کپسول بیوورسال برای اطفا حریق مغازه

کپسول‌های بیوورسال در اندازه‌های مختلف موجود هستند و می‌توانند مطابق با نیاز مغازه شما سفارشی شوند. این کپسول‌ها سبک هستند و به راحتی نصب می‌شوند. همچنین ماندگاری بسیار بالایی دارند و می‌توانند تا بیش از حتی ۱۰ سال دوام بیاورند. این در حالی است که بیوورسال یک راه حل مقرون‌به‌صرفه برای مغازه‌ها می‌باشد و دلیل آن این است که نیازی به نگهداری سالانه یا شارژ مجدد ندارد.

در مقاله زیر با کپسول آتش نشانی بیوورسال و مزایا و ویژگی‌های مواد تشکیل دهنده آن آشنا می‌شوید. برای خواندن مقاله جامع و تخصصی بیوورسال بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

حفظ ایمنی مغازه با خرید کپسول آتش نشانی بیوورسال تدبیر

به انتهای مقاله راهنمای خرید کپسول آتش نشانی مناسب مغازه رسیدیم. همانطور که در مقاله خواندید، تهیه کپسول آتش نشانی مناسب مغازه به این دلیل که می‌تواند از تبدیل شدن یک آتش‌سوزی کوچک به آتشی بزرگ و فاجعه‌بار جلوگیری کند و جان و مال کارکنان و مشتریان را نجات دهد، برای کسب‌وکار شما الزامی است. همچنین هنگام انتخاب یک کپسول آتش نشانی، باید نوع کلاس آتش‌سوزی احتمالی و مساحت مغازه خود را در نظر بگیرید. همچنین باید از نصب و نگهداری صحیح آن مطمئن شوید.

کپسول بیوورسال شرکت تدبیر یک انتخاب عالی برای تمامی مغازه‌ها با هر نوع کسب‌وکار است. زیرا سازگار با محیط زیست، موثر در اطفا حریق و نیازمند حداقل تعمیرات و نگهداری است. به این ترتیب با انتخاب کپسول بیوورسال از ایمنی مغازه خود، مشتریان و کارکنان خود محافظت کنید. کپسول آتش نشانی بیوورسال، محصول انحصاری شرکت تدبیر است؛ بنابراین بهتر است در موقع خرید به نام برند تدبیر بر روی آن توجه کرده و یا این محصول را از نماینده انحصاری تهیه کنید.

سوالات متداول خرید کپسول آتش نشانی مناسب مغازه

بهترین کپسول آتش نشانی مناسب مغازه چیست؟

کپسول آتش نشانی بیوورسال برای استفاده در تمامی مغازه‌ها مناسب است. دلیل تخصصی آن را در مقاله بخوانید.

آیا استفاده از کپسول آتش نشانی در مغازه اجباری است؟

بله، طبق قانون اداره ایمنی و بهداشت شغلی، تمامی مشاغل ملزم به داشتن کپسول اطفا حریق هستند.

پست قبلی

مرکز شارژ کپسول آتش نشانی در تبریز

پست بعدی

کپسول آتش نشانی بیوورسال چیست؟ (مقاله جامع و تخصصی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…

شروع گفتگو