درجه کپسول آتش نشانی چیست؟ (تفسیر رنگ‌های عقربه)

درجه کپسول آتش نشانی
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تدبیر: فشارسنج یا درجه کپسول آتش نشانی، یکی از اجزای کپسول آتش نشانی است که سالم یا خراب بودن کپسول را نشان می‌دهد. به عبارتی، درجه کپسول نشان‌دهنده مقدار فشار داخل سیلندر کپسول آتش نشانی است. فشار داخل سیلندر کپسول نیز بر اساس گاز ازت یا نیتروژن (عامل خروج مواد از کپسول) تعیین می‌شود. اما این فشارسنج کپسول باید در کدام موقعیت قرار بگیرد؟ آیا ممکن است درجه کپسول به درستی عمل نکند؟ برای دریافت پاسخ این سؤالات و بیشتر، به ادامه مطلب رجوع کنید.

درجه کپسول آتش نشانی چیست؟

درجه کپسول آتش نشانی با نشان‌ دادن میزان آمادگی کپسول برای عملیات اطفای حریق، نقش مهمی در استفاده مناسب از این وسیله ایفا می‌کند. این درجه فشار داخل مخزن کپسول را نشان داده و در صورت مطلوب نبودن اندازه فشار، کپسول توانایی خاموش‌ کردن حریق را نخواهد داشت. مانومتر، نمایشگر فشار و گیج نیز نام‌های دیگری هستند که برای درجه کپسول آتش نشانی استفاده می‌شوند.

کپسول‌های آتش نشانی از ۵ نوع ماده برای اطفای حریق استفاده می‌کنند که بر اساس کلاس آتش‌سوزی، نوع مناسب کپسول را انتخاب می‌کنند. کپسول‌های حاوی آب، کپسول‌های حاوی پودر، کپسول‌های گازی، کپسول‌های دارای کف و کپسول‌های حاوی مواد هالوژنه از انواع کپسول‌های آتش نشانی هستند. آگاهی از میزان فشار داخل سیلندر کپسول آتش نشانی در هر یک از این انواع، در شرایط بحرانی می‌تواند جان افراد را نجات دهد. در صورت خرابی مانومتر کپسول آتش نشانی یا بیش از حد نشان‌ دادن فشار داخل مخزن، می‌توان به خرابی کپسول پی برد و آن‌ را با کپسول سالم دیگری جایگزین کرد.

چرا بررسی درجه کپسول آتش نشانی مهم است؟

چرا بررسی درجه کپسول آتش نشانی مهم است؟

میزان فشار مطلوب در مخزن کپسول‌های آتش نشانی نشان از سلامت کپسول دارد. حد استانداردی برای سلامت کپسول‌ها و کارایی بالای آن‌ها در زمان حریق تعیین شده است که در صورت عدم آگاهی از این میزان، استفاده مناسب از کپسول امکان‌پذیر نخواهد بود. همچنین، درجه استاندارد کپسول‌ آتش ‌نشانی نشانگر سالم بودن کپسول است که در زمان استفاده از آن سلامت افراد با خطر مواجه نشود.

یکی از نکات مهمی که برای شارژ کپسول آتش نشانی خود بایستی به آن توجه کنید، درجه کپسول آتش نشانی است. کارگاه شارژ کپسول آتش نشانی تدبیر یکی از مراکز معتبر طبق وندورلیست آتش نشانی تبریز است که خدمات تست و شارژ کپسول آتش نشانی را ارائه می‌دهد.

اجزای درجه‌‌ کپسول‌ آتش نشانی

اجزای درجه کپسول آتش نشانی

شناخت کامل عملکرد مانومتر کپسول آتش نشانی تا حد قابل توجهی به شناخت اجزای آن بستگی دارد. درجه کپسول‌های آتش نشانی از سه جزء متفاوت تشکیل شده‌ است که هر کدام از آن‌ها وظیفه مخصوصی را بر عهده دارند. محفظه دایره‌ای‌ شکل با صفحه محافظ شفاف، عقربه نشانگر و صفحه وضعیت، سه جزء اصلی درجه کپسول آتش نشانی هستند.

مهم‌ترین وظایف اجزای عقربه کپسول آتش نشانی عبارتند از:

محفظه دایره‌ای از جنس شیشه

اطلاع از وضعیت عقربه و پیشگیری از آسیب به تجهیزات داخلی مانند صفحه نمایشگر مانومتر و درجه

عقربه نشانگر

نشان‌ دادن وضعیت فشار داخل محفظه که معمولاً با ۱۸۰ درجه مدار حرکتی، کمترین و بیشترین حالت خود را مشخص می‌کند. کمترین حالت برای آن ۰  PSI و بیشترین حالت ۳۰۰ PSI است.

صفحه وضعیت

نمایش اطلاعات وضعیت کپسول که شامل فشار پایین (Low Pressure)، فشار بالا (High Pressure) و فشار نرمال (Normal Pressure) است.

اگر از کپسول CO2 استفاده می‌کنید، حتماً این سؤال برای شما پیش آمده است که چرا کپسول CO2 مانومتر ندارد! برای یافتن جواب، مقاله زیر را بخوانید.

انواع درجه کپسول‌ آتش‌ نشانی

انواع درجه کپسول آتش نشانی

کپسول‌های آتش نشانی درجه‌های مختلفی دارند که در شکل ظاهری و صفحه زیرین با یکدیگر متفاوت هستند؛ اما به‌ طور کلی، گیج کپسول آتش نشانی دارای سه نوع متفاوت است که بر اساس نوع عملکرد آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع درجه کپسول آتش نشانی عبارتند از:

درجه ایبور

بهترین نوع درجه کپسول آتش نشانی که قیمتی گران‌تر از سایر انواع دارد.

درجه فیک ایبور

درجه‌ای شبیه به ایبور که پایه عقربه آن با درجه ایبور واقعی متفاوت است. معمولاً این درجه‌ها از همین ناحیه نیز خراب می‌شوند.

درجه برزیلی

با نام درجه حلزونی در بازار به فروش می‌رسد و ضعیف‌ترین و پرمصرف‌ترین درجه در بین کپسول‌های آتش نشانی است.

انواع فشارسنج کپسول‌ آتش نشانی

انواع فشارسنج کپسول آتش نشانی

شرکت‌های تولیدکننده مانومترهای کپسول آتش‌ نشانی، آن‌ها را متناسب با کیفیت، کاربرد و قیمت در سه نوع مختلف تولید می‌کنند. آشنایی با انواع فشارسنج‌های کپسول آتش نشانی درک بهتری از چگونگی عملکرد و کار با کپسول‌های آتش نشانی در اختیار شما قرار می‌دهد. در ادامه، به معرفی انواع مانومترهای کپسول‌ آتش نشا‌نی می‌پردازیم.

فشارسنج دیافراگمی

فشارسنج‌های دیافراگمی، فشار درون سیلندرهای کپسول را با استفاده از دیافراگم اندازه‌گیری می‌کنند. دیافراگم معمولاً از یک غشای انعطاف‌پذیر، فلز نازک، چرم، لاستیک، پارچه و سایر مواد مشابه ساخته می‌شود. در این نوع فشارسنج، تغییر فشار وضعیت دیافراگم را تغییر می‌دهد.

فشارسنج کپسولی

فشارسنج‌های کپسولی با نشان‌ دادن مقدار فشار داخل سیلندر، اطلاعات مناسبی از وضعیت کپسول در اختیار ما قرار می‌دهند. در زمان شارژ کپسول‌های پودری و گازی، باید با گاز نیتروژن درون کپسول را با فشار معینی پر کرد تا کپسول قدرت تخلیه مواد بر روی آتش را داشته باشد. فشارسنج کپسولی به‌عنوان یکی از بهترین انواع درجه کپسول آتش نشانی این وظیفه را بر عهده دارد.

فشارسنج بوردونی

درجه کپسول آتش نشانی بوردونی به دلیل نشان‌ دادن فشارهای بالا، در صنایع نیز کاربرد زیادی دارد و یکی از بهترین نمونه‌های فشارسنج به‌ شمار می‌رود. این درجه‌ها بر خلاف عقربه‌های ساعت طراحی شده‌اند و مقدار درجه هر کپسول بر روی چسب آن‌ قرار گرفته است.

حالت‌های مختلف درجه‌ کپسول‌ آتش نشانی

حالت های مختلف درجه کپسول آتش نشانی

برای نحوه محاسبه درجه کپسول آتش نشانی، باید با حالت‌های مختلف آن آشنا شوید. درجه‌های نصب‌شده بر روی انواع کپسول‌های آتش نشانی، اندازه و طراحی متفاوتی دارند. با این‌ حال، دو مدل از آن‌ها کاربرد بیشتری داشته و به‌کارگیری آن‌ها در انواع کپسول‌ها رایج‌تر است. مدل اول آن‌ها دو قسمت دارند که فقط با رنگ سبز و قرمز از یکدیگر جدا شده‌اند؛ اما مدل دوم از سه بخش مجزا در رنگ تشکیل شده‌ است.

به‌ طور کلی، در هر دو مدل، انواع حالت‌های فشار درجه کپسول آتش نشانی عبارتند از:

  • قرمز حالت فشار پایین (Low pressure): زمانی که کپسول قدرت پرتاب مناسبی ندارد.
  • سبز حالت نرمال (Normal pressure): حالت فشار استاندارد و قابل استفاده
  • زرد حالت فشار بالا (High pressure): در این حالت کپسول در معرض حرارت بالا قرار گرفته است.

معنی رنگ‌های عقربه درجه کپسول آتش نشانی

معنی رنگ عقربه های درجه کپسول آتش نشانی

درجه‌ کپسول آتش نشانی صرفاً برای نشان‌ دادن میزان فشار داخل کپسول طراحی شده است که عقربه موجود در این نمایشگر، سه حالت متفاوت را برای فشار کپسول نشان می‌دهد. این سه حالت با رنگ‌های قرمز، زرد و سبز مشخص شده‌اند که در ادامه، به توضیح این سه بخش می‌پردازیم.

رنگ قرمز عقربه کپسول آتش نشانی

قرارگیری درجه کپسول آتش نشانی بر روی رنگ قرمز به معنای کافی‌ نبودن فشار کپسول برای فرآیند اطفای حریق است. در این حالت، فشار داخل مخزن کپسول کمتر از یک مگاپاسکال بوده و مواد خاموش‌کننده آتش یا اصلاً از کپسول خارج نمی‌شوند و یا فشار بسیار کمی دارند. چناچه درجه کپسول بر روی رنگ قرمز قرار دارد، باید به‌ سرعت کپسول آتش نشانی خود را شارژ کنید. برای این کار از خدمات مجموعه‌های معتبر و افراد حرفه‌ای کمک بگیرید.

رنگ سبز درجه کپسول آتش نشانی

اگر درجه مانومتر کپسول آتش نشانی را بر روی رنگ سبز دیدید، کپسول شما در بهترین و آماده‌ترین حالت خود قرار دارد. میزان فشار در این زمان کاملاً مناسب بوده و در زمان حریق می‌توانید بدون هیچ مشکلی از کپسول آتش نشانی استفاده کنید. قرارگیری درجه کپسول بر روی رنگ سبز نشان‌دهنده سلامت کامل کپسول است.

رنگ زرد عقربه نمایشگر کپسول

اگر درجه کپسول آتش نشانی را بر روی رنگ زرد مشاهده کردید، حتماً آن را جدی بگیرید. این اتفاق زمانی رقم می‌خورد که فشار داخل سیلندر کپسول بیش از حد نرمال باشد. در زمان استفاده از کپسول در این حالت، کپسول فشار خوبی دارد، اما به دلیل فشار زیاد مخزن احتمال انفجار بسیار بالا است.

در برخی از کپسول‌ها که صفحه فشارسنج آن‌ها رنگ زرد ندارد، محدوده فشار بیش از حد با رنگ قرمز مشخص می‌شود. اگر مشاهده کردید که عقربه مانومتر در چنین حالتی قرار دارد، حتماً کپسول را برای تعمیر به یک مجموعه معتبر بسپارید.

ضرورت بررسی درجه کپسول آتش نشانی

ضرورت بررسی درجه کپسول آتش نشانی

میزان فشار موجود در کپسول نشانه قابل استفاده بودن یا خراب بودن آن است. طبق یک قاعده کلی، توصیه می‌شود که ماهانه یک بار کپسول آتش نشانی را بررسی کنید تا نشانگر آن در منطقه سبز قرار گرفته باشد. در صورت قرارگیری درجه بر روی نواحی زرد و قرمز، باید کپسول را برای سرویس و شارژ مجدد به یک مرکز معتبر بسپارید. برای این منظور، می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان تدبیر استفاده کنید.

تدبیر؛ ارائه‌دهنده انواع خدمات ایمنی و آتش نشانی

تولید و توزیع کپسول‌های آتش نشانی و تجهیزات جانبی آن‌ها توسط مراکز متنوعی انجام می‌شود. گروه تولیدی و صنعتی تدبیر یکی از این مراکز است که با بیش از ۲۰ سال تجربه و دانش سیستم‌های اطفا حریق، باکیفیت‌ترین خدمات را به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. مجموعه ما با تولید انواع کپسول‌های آتش نشانی، سیستم اطفا حریق آیروسل و کپسول‌های آتش نشانی بیوورسال به افزایش امنیت ساختمان‌ها با کاربری‌های مختلف کمک می‌کند. شرکت تدبیر با ارائه خدمات اطفا و اعلان حریق، مشاوره ایمنی و شارژ و سرویس کپسول‌های آتش نشانی، نامی آشنا در صنعت آتش نشانی و تجهیزات ایمنی به‌ شمار می‌رود. شما می‌توانید برای بهره‌مندی از خدمات تدبیر، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سؤالات متداول درجه کپسول آتش نشانی

درجه کپسول آتش نشانی چیست؟

مانومتر یا درجه کپسول آتش نشانی، نشان‌دهنده فشار داخل کپسول است. زمانی که درجه روی رنگ قرمز باشد، یعنی کپسول شما فشار لازم را برای عملکرد مناسب دارا نیست.

انواع درجه کپسول آتش نشانی کدامند؟

درجه ایبور، درجه فیک ایبور و درجه برزیلی از انواع درجه کپسول آتش نشانی هستند.

نحوه محاسبه درجه کپسول آتش نشانی چگونه است؟

کپسول آتش نشانی دارای سه درجه مختلف است که عبارتند از فشار پایین (Low Pressure)، فشار بالا (High Pressure) و فشار نرمال (Normal Pressure).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…