مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال چیست؟

مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

کپسول آتش نشانی بیوورسال یکی از ابزارهای نوین برای مهار حریق به شمار می‌رود. این نوع کپسول در خاموش کردن آتش در محیط‌های بزرگ بسیار کارآمد است. مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال با کپسول‌های آتش نشانی معمولی تفاوت زیادی دارد که همین تفاوت‌ها باعث بیشتر شدن کارایی کپسول بیوورسال شده است. این مواد مشابه مواد تشکیل دهنده کپسول‌های آب و گاز می‌باشد؛ یعنی بخش بزرگی از مواد تشکیل دهنده آن، گاز نیتروژن و آب است. اما به جای فوم، مواد شیمیایی دیگری با آب ترکیب می‌شوند. در این مقاله از تدبیر قصد داریم به بررسی مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال بپردازیم.

مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال

مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال

آتش با وجود فوایدی که در زندگی انسان داشته است، اگر از کنترل خارج شود، می‌تواند خسارات جبران‌‌ناپذیری در پی داشته باشد. به همین دلیل، انسان‌ها همواره به فکر استفاده از ابزارهایی بوده‌اند تا بتوانند آتش را کنترل کنند و از آن به‌شکل بهینه و بی‌خطر استفاده کنند. با پیشرفت تکنولوژی و پس از آزمون و خطا‌های بسیار، وسیله‌ای به نام کپسول آتش‌نشانی ساخته شد که مانع از رسیدن اکسیژن به آتش می‌شد و بدین‌ترتیب آتش را مهار می‌کرد.

با گذشت زمان، کپسول‌های آتش‌نشانی کاربردهای هرچه بیشتری پیدا کردند و برای ساخت آنها از موادی استفاده شد که با محیط زیست نیز سازگاری داشته باشد. یکی از این کپسول‌های آتش‌نشانی، کپسول بیوورسال است که مواد خاموش‌کننده آن برای محیط زیست، جانوران، گیاهان و همچنین میکرو ارگانیسم‌های زنده هیچ ضرری به همراه ندارند. کپسول‌های آتش نشانی نسل پیشین حاوی مواد سمی و بسیار خطرناک بودند. اما مواد تشکیل دهنده خاموش‌کننده بیوورسال، از آب یا کف مخصوص ساخته شده است.

مواد تشکیل دهنده بیوورسال غیرسمی هستند و برای انسان و محیط زیست ضرر ندارند. از همه مهم‌تر اینکه بیوورسال هیچ‌گونه اثر خوردگی ندارد و باعث صدمه وارد شدن به تجهیزات نمی‌شود. بیوورسال می‌تواند هیدروکربن‌ها را محصور و آتش را طوری خاموش کند که امکان اشتعال مجدد آن وجود نداشته نباشد. از سوی دیگر، این ماده با خنثی کردن گازهای مشتعل‌نشده، از پدیده خطرناک بک درفت (back draft) و فلش اُور (flash over) نیز پیشگیری می‌کند.

روش عملکرد کپسول بیوورسال

قدرت پرتاب کف در کپسول بیوورسال در مقایسه با دیگر کپسول‌های آتش نشانی، بسیار بیشتر است. در تولید کپسول بیوورسال از نازل‌های ویژه پاشش کف و مایع استفاده شده است. همچنین شیلنگ مونتاژشده بر روی کپسول بیوورسال جنس بسیار مقاومی دارد و می‌تواند فشار تا ۲۰ بار را تحمل کند. بدنه کپسول بیوورسال از ورق جنس فولاد با ضخامت ۱.۵ تا ۲ میلیمتر ساخته می‌شود.

ویژگی کپسول آتش نشانی بیوورسال این است که روی چهاروجهی آتش (اکسیژن، گرما، ماده سوختی و واکنش زنجیره‌ای) اختلال ایجاد می‌کند. در واقع، مواد تشکیل دهنده بیوورسال با جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش، باعث مختل شدن زنجیره آتش می‌شوند. همچنین این مواد با خاصیت سردکنندگی خود، دمای آتش و محیط را پایین می‌آورند.

بیشتر بخوانید: انواع کپسول آتش نشانی

مواد تشکیل دهنده کپسول آتش نشانی بیوورسال

کپسول‌های سنتی آتش نشانی از نظر زیست‌محیطی سمی هستند و بر پایه سورفکتانت‌های ارزان‌قیمت ساخته شده‌اند. امروزه کپسول‌هایی ترجیح داده می‌شوند که در عین پایین آوردن خسارات، محافظ طبیعت نیز باشند. در این میان، کپسول‌های آتش‌نشانی بیورسال دوستدار محیط زیست و بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند.

در هر یک از انواع کپسول بیوورسال، مواد تشکیل دهنده متفاوتی به کار برده می‌شود. اما به طور کلی، ماده تشکیل دهنده کپسول بیوورسال با نام تجاری Bioversal QF Foam شناخته می‌شود که به‌صورت مایع کنسانتره فرموله‌شده تهیه و سپس با آب رقیق می‌شود. این کپسول‌ها مقداری گاز پیشرانه دارند که معمولا نیتروژن یا ازت است. یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده بیوورسال، فوم یا همان کف آتش نشانی است. جالب آنکه با وجود طیف متنوعی از مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال، این عوامل خاموش‌کننده باعث آسیب دیدن تجهیزات جانبی و محیط اطراف نمی‌شوند.

به دلیل بهره‌گیری از فناوری مدرن در ساخت کپسول آتش نشانی بیوورسال، این خاموش‌کننده قابلیت مهار آتش‌های پرحجم را نیز دارد. از سوی دیگر، مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال گاز‌هایی که از آتش بوجود آمده و منتشر شده‌اند را خنثی می‌کنند و جلوی مسمومیت آتش‌نشان‌ها را نیز می‌گیرند.

در واقع می‌توان گفت که مواد تشکیل دهنده این کپسول آتش نشانی، مانند کپسول‌های آتش نشانی فوم است؛ با این تفاوت که کیفیت کارایی بهتری نسبت به کپسول‌های فوم معمولی دارند. نکته بسیار مهم این است که کپسول بیوورسال برای اطفا حریق از هیدروکربن‌ها استفاده می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود تا آتش گسترش پیدا نکند.

مزایای کپسول بیوورسال

کپسول‌های بیوورسال هر سه‌سال یک‌بار شارژ می‌‌شوند که این مساله برای آنها یک امتیاز به شمار می‌رود؛ چرا که تا حد زیادی می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد. مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال با آب رقیق شده‌اند و کنسانتره‌های استفاده‌شده برای آنها، فرموله شده‌اند. به همین دلیل، در صورت استفاده از این کپسول برای مهار حریق، امکان اشتعال مجدد آتش وجود ندارد؛ زیرا این مواد تشکیل دهنده، هیدروکربن‌ها را محاصره می‌کنند تا آتش به‌کلی خاموش شود.

گفتنی است مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال می‌توانند آتش‌های ناشی از روغن‌ها را نیز خاموش کنند. حتی با اینکه ۹۴ درصد از مواد تشکیل دهنده برخی از انواع کپسول بیوورسال از آب تشکیل شده، اما در هنگام ترکیب شدن آب و روغن، هیچ‌گونه انفجاری ایجاد نمی‌‌شود. به طور مشخص، این کپسول‌ها می‌توانند برای خاموش کردن حریق ناشی از چربی، روغن، مایعات قابل‌اشتعال و همچنین دیگر مواد جامد با قابلیت اشتعال، استفاده شوند.

کاربردهای کپسول آتش نشانی بیوورسال

کاربردهای کپسول آتش نشانی بیوورسال

کاربرد کپسول بیوورسال به محتویات آن و نوع حریق بستگی دارد. نکته مهم این است که کپسول آتش نشانی باید با درنظر داشتن اندازه فضای مورد استفاده خریداری شود. مثلا اگر قصد خرید کپسول آتش نشانی برای یک رستوران بزرگ را دارید، بهتر است بزرگترین کپسول ممکن را تهیه کنید؛ چرا که آتش سوزی در چنین محیطی می‌تواند حجم بسیار زیادی داشته باشد.

خوشبختانه کپسول آتش نشانی بیورسال برای مهار آتش‌های پرحجم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کپسول آتش نشانی می‌تواند انواع کلاس‌های حریق A، B، C، D، E و F را خاموش کند. برخی از مکان‌ها که می‌توانند از کپسول آتش نشانی بیوورسال استفاده کنند، عبارتند از:

 • سازمان آتش نشانی
 • سیستم اطفا حریق پالایشگاه
 • پتروشیمی‌ها
 • سیستم اطفا حریق نیروگاه
 • مراکز اداری و تجاری
 • مجتمع‌های مسکونی
 • کپسول آتش نشانی بیمارستان
 • مدارس و مراکز آموزشی
 • مراکز نظامی
 • مراکز امداد و نجات
 • کپسول آتش نشانی مناسب خودرو
 • کتابخانه‌ها و موزه‌ها

انواع کپسول آتش نشانی بیوورسال

مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال بر اساس نوع کاربرد، متغیر هستند. بهتر است برای مهار آتش با استفاده از کپسول بیوورسال، از مواد تشکیل دهنده آن اطلاع داشته باشید. در ادامه، برخی از مدل‌های کپسول بیوورسال را مرور می‌کنیم.

مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال ۶ لیتری

مواد تشکیل دهنده این کپسول بیوورسال، ۶ لیتر کف مخصوص بیوورسال است. روی این خاموش‌کننده، مانومتر (فشارسنج) و براکت نیز نصب شده‌اند. از دیگر کاربردهای عمده این کپسول آتش نشانی بیوورسال می‌توان به خاموش کردن چربی‌ها و روغن‌ها در آشپزخانه‌ها، موتورخانه‌ها، نانوایی‌ها، کارگاه‌ها، انبارها و غیره اشاره کرد.

همچنین، می‌توان از این کپسول برای خاموش کردن دستگاه‌های تحت ولتاژ بالا حداکثر تا ۱۰۰۰ ولت و در فاصله دست‌کم ۱ متر از یکدیگر استفاده کرد. در صورت بروز آتش‌سوزی، استفاده از این کپسول باعث آلوده شدن تجهیزات نمی‌شود. گاز پیشرانه مورد استفاده در این کپسول N۲ (نیتروژن) است و بازه دمایی عملکرد آن ۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد می‌باشد. مدت زمان عملکرد این کپسول ۲۵ ثانیه و برد پاشش آن ۵ متر است. از میان کاربردهای این نوع کپسول بیوورسال می‌توان به برای مهار آتش کلاس‌های A ، B و F (حریق ناشی از جامد قابل‌احتراق، مایعات قابل‌اشتعال، چربی‌ها و روغن‌ها) اشاره کرد.

کپسول آتش نشانی بیوورسال ۲ لیتری

این نوع کپسول بیوورسال نیز برای خاموش کردن مواد مایع قابل‌احتراق و برخی مواد جامد مناسب است. همچنین این کپسول بیوورسال مهار آتش حاصل از چربی و روغن را نیز دارد. حجم این کپسول ۲ لیتر است. تنها تفاوت این نوع کپسول با کپسول PII 6L حجم مواد خاموش‌کننده است.

کپسول بیوورسال ۱۲ لیتری

این نوع کپسول آتش نشانی بیوورسال برای استفاده در محیط‌هایی مانند انبار کاغذ، چوب یا پارچه مناسب است. این کپسول قابلیت مهار حریق حاصل از چوب، کاغذ و پارچه را دارد. باید توجه داشت که این کپسول توانایی مقابله با شعله‌های آتش ناشی از فلزات یا لوازم برقی را ندارد. مواد تشکیل دهنده این کپسول، ۱۲ لیتر کف مخصوص بیوورسال است. همچنین این کپسول به براکت و مانومتر نیز مجهز است.

خرید کپسول بیوورسال از نماینده انحصاری

خرید کپسول بیوورسال از نماینده انحصاری

با افزایش میزان ساخت‌وساز، بالا رفتن دما و همینطور نزدیک شدن به فصل تابستان، احتمال آتش سوزی در محیط‌ها نیز بیشتر می‌شود. به همین دلیل تهیه یک کپسول آتش نشانی مناسب اقدامی هوشمندانه است. کپسول آتش نشانی بیوورسال توانایی خاموش کردن تمامی گروه‌های آتش را دارد. از این کپسول برای مهار آتش‌های پر حجم استفاده می‌شود. همچنین این خاموش‌کننده از اشتعال مجدد حریق جلوگیری می‌کند. ماده تشکیل دهنده کپسول بیوورسال در آلمان ساخته شده است و برای مواد و اشیا اثر خوردگی ندارد. گروه تولیدی و صنعتی تجهیزات ایمنی و آتش نشانی تدبیر نماینده انحصاری شرکت آلمانی بیوورسال در ایران است. ما در تدبیر برای مهار انواع آتش‌سوزی، کپسول آتش نشانی همه‌کاره بیوورسال را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر یا دریافت مشاوره، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال

مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال چیست؟

مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال، ماده فوم بیوورسال، قوی‌ترین ماده اطفایی جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…