اسپرینکلر مخفی چیست؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

فراهم کردن حفاظت قابل اطمینان در مقابل آتش در تمامی زمینه‌ها ضروری است، به ویژه در ساختمان‌هایی مانند انبارها و ساختمان‌های بلند مرتبه که بیشتر در معرض آتش‌سوزی هستند. در ساختمان‌های مسکونی و منازل، اسپرینکلر مخفی یا Concealed Sprinkler محبوب‌ترین گزینه به حساب می‌آید، زیرا به راحتی می‌تواند با دکوراسیون خانه ترکیب شود. برخلاف اسپرینکلرهای آویزان، اسپرینکلرهای مخفی در صورت وقوع آتش، نمایان شده و مقدار مناسبی آب را در محیط پراکنده می‌کنند. در این قسمت از مجله تدبیر، به شما خواهیم گفت که اسپرینکلر مخفی چیست، چگونه کار می‌کند و چه تفاوتی با اسپرینکلر توکار (Recessed Sprinkler) دارد.

اسپرینکلر چیست؟

اسپرینکلرها رایج‌ترین نوع سیستم اطفا حریق برای کنترل یا مهار آتش هستند که در بیش از ۹۰ درصد موارد می‌توانند در همان مراحل اولیه آتش را کنترل یا خاموش کنند. سیستم اسپرینکلر نوعی سیستم اطفاء خودکار است که با رهاسازی آب در محیط حفاظت‌شده، از رشد و گسترش آتش جلوگیری می‌کند.

سیستم‌های اسپرینکلر از یک منبع ذخیره آب، سیستم لوله‌کشی و سری یا هِدهای اسپرینکلر تشکیل می‌شوند که در صورت تشخیص حریق، آب را بلافاصله در محیط تخلیه می‌کنند. این نوع سیستم یک روش حفاظت از حریق فعال است که می‌تواند به افزایش ضریب ایمنی آتش‌نشانان و کسانی که برای محافظت از آن‌ها تلاش می‌نمایند، کمک کند.

اسپرینکلر مخفی چیست؟

سری‌های اسپرینکلر مخفی یک گزینه محبوب و زیباتر هستند که بیشتر در ساختمان‌های مسکونی و خانه‌ها کاربرد دارند، زیرا در حالت عادی دیده نمی‌شوند و زیبایی دکوراسیون خانه را برهم نمی‌زنند. در اسپرینکلرهای کانسیلد، بالب اسپرینکلر یا حباب شیشه‌ای داخل اسپرینکلر پوشانده می‌شود، اما باز هم با تشخیص گرمای آتش، صفحه پوشاننده یا کاور پلیت باز می‌شود و آب برای کنترل یا مهار آتش در محیط تخلیه می‌شود.

اسپرینکلرهای مخفی در سوراخ‌هایی که قبلاً در سقف ایجاد شده‌اند، قرار می‌گیرند و دارای چند بخش اضافی، در مقایسه با انواع دیگر(مانند اسپرینکلرهای آویزان)، هستند. کاپ (Cup) وظیفه متصل نگه داشتن اسپرینکلر به لوله را دارد، در حالی که کاور دستگاه را مخفی می‌کند. این کاور که در پایین اسپرینکلر قرار دارد، مانع از دیده شدن آن می‌شود. در داخل، یک تیوب شیشه‌ای یا همان بالب اسپرینکلر وجود دارد که با شکستن آن، آب جریان پیدا کرده و در محیط پخش می‌شود.

نحوه عملکرد اسپرینکلر مخفی

همه سیستم‌های اسپرینکلر به دنبال یک فرآیند طراحی پیچیده نصب می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که بهترین عملکرد را در مواقع اضطراری آتش‌سوزی داشته باشند. اسپرینکلرهای Concealed یک دستگاه دو مرحله‌ای هستند، به این معنی که صفحه پوشاننده (کاور) قبل از فعال شدن حباب شیشه‌ای حساس به گرما، از اسپرینکلر جدا می‌شود.

کاور در مرحله اولیه از جای خود کنده شده و به زمین می‌افتد، زیرا معمولاً در سه ناحیه کوچک لحیم‌کاری می‌شود که با گرم شدن تا دمای از پیش تعیین‌شده، ذوب خواهند شد. در مرحله دوم، خود بالب اسپرینکلر در اثر حرارت می‌شکند که در نتیجه آن، آبپاش فعال شده و آب را برای خاموش کردن آتش آزاد می‌کند.

کاربرد اسپرینکلر مخفی

در ساختمان‌هایی مانند انبارها و فضاهای صنعتی، نگرانی زیادی در مورد دیده شدن اسپرینکلرها وجود ندارد. در واقع، به چشم دیده شدن اسپرینکلرها حتی به افراد حاضر در محل این اطمینان خاطر را می‌دهد که اقدامات ایمنی لازم انجام شده‌اند.

با وجود این، در دفاتر و منازل که زیبایی‌شناسی اهمیت زیادی دارد، اسپرینکلرهای معمولی می‌توانند باعث شوند فضا چندان دلپذیر به نظر نرسد. بنابراین، اسپرینکلرهای مخفی برای فضاهایی که افراد حرفه‌ای در آنجا تردد می‌کنند و برای داخل خانه‌ها گزینه مناسبی هستند. اسپرینکلرهای مخفی نه تنها به افزایش ضریب ایمنی کمک می‌کنند، بلکه به خاطر شکل طراحی خود، با زیبایی‌شناسی ملک تداخلی ایجاد نمی‌کنند.

باید اشاره کرد که چنانچه تصمیم دارید از اسپرینکلر مخفی در ملک خود استفاده کنید، باید از دستکاری یا هر کاری که ممکن است مانع از عملکرد صحیح آن‌ها شود، خودداری کنید. به عنوان مثال، از رنگ‌آمیزی کاورها پرهیز کنید، زیرا مانع از آزاد شدن کاور و متعاقباً، باعث ایجاد تداخل در عملکرد صفحه دفلکتور اسپرینکلر خواهد شد.

تفاوت‌های اسپرینکلر مخفی با اسپرینکلر توکار

  • سری‌‌های مخفی به طور کامل اسپرینکلر را با یک صفحه پوشاننده یا همان کاور می‌پوشانند، در حالی که سری‌‌های توکار در معرض دید قرار می‌گیرند و توسط یک اسکوچون یا سپر دیسکی شکل احاطه می‌شوند.
  • نصب سری‌های اسپرینکلر مخفی سخت‌تر بوده، اما تعویض کاورها آسان‌تر است. عکس این قضیه در مورد سری‌های اسپرینکلر توکار و جایگزین کردن اسکوچون‌ها صادق است.
  • سری‌های اسپرینکلر مخفی به لوله‌ها و اتصالات سفت و سخت متصل می‌شوند و در هنگام نصب، نیاز به جایگذاری دقیق دارند. اگر لوله‌ها به دیوار خیلی نزدیک باشند یا از دیوار خیلی دور باشند، کاور به درستی در جای خود چفت نمی‌شود.
  • حلقه داخلی یک اسکوچون توکار معمولاً بین سری اسپرینکلر و لوله‌های بالا یا پشت آن قرار می‌گیرد. در نتیجه، تعویض اسکوچون ممکن است دشوار باشد.
  • هنگام نصب، اسکوچون‌های توکار راحت‌تر به لوله‌های سفت و سخت وصل می‌شوند. اسکوچون قابل تنظیم به اسپرینکلر اجازه می‌دهد تا در صورت نیاز، در عمق بیشتری در سقف یا دیوار قرار بگیرد و نصاب فضای بیشتری برای خطا خواهد داشت.

تدبیر؛ خدمات طراحی، نصب و اجرای انواع سیستم اسپرینکلر

هنگامی که صحبت از طراحی، نصب و اجرای سیستم اطفا حریق اسپرینکلر می‌شود، مطابقت سیستم‌های اسپرینکلر با قوانین برای ایمنی ساختمان و ساکنان آن حیاتی است. راه‌های مختلفی برای بهینه‌سازی سیستم اسپرینکلر آتش نشانی وجود دارد تا در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی شود و در عین حال، ایمنی ساختمان افزایش پیدا کند.

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر، با بیش از دو دهه سابقه در عرصه ایمنی حریق و تجهیزات آتش‌نشانی، با بهره‌گیری از جدیدترین روش‌های روز دنیا و با اتکا به متخصصان این عرصه، خدمات طراحی، نصب و اجرای انواع سیستم اطفا حریق اسپرینکلر را برای کاربری‌های گوناگون ارائه می‌دهد.

نتیجه‌گیری:

اسپرینکلر مخفی در داخل دیوارها یا سقف‌ها نصب می‌شود و با استفاده از صفحه پوشاننده یا کاور، سری اسپرینکلر را به طور کامل می‌پوشاند. این کاور حساس به گرما در دمای تقریباً ۲۰ درجه فارنهایت پایین‌تر از سری اسپرینکلر، جدا می‌شود. مانند انواع دیگر اسپرینکلر، اکثر مدل‌های کانسیلد نیز دارای اتصال رزوه‌ای ۱/۲ اینچی هستند. اسپرینکلر مخفی محبوب‌ترین گزینه در منازل مسکونی و محیط‌هایی مثل دفاتر اداری به شمار می‌رود، زیرا به راحتی قابلیت ترکیب با دکوراسیون خانه را دارد و تعادل زیبایی‌شناختی محیط را برهم‌ نمی‌زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…