روش های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر

روشهای جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

یخ زدگی سیستم اطفا حریق اسپرینکلر می‌تواند به اندازه آتش‌سوزی تهدیدکننده باشد و به طریق مختلف به ساختمان آسیب وارد کند. اطمینان از عملکرد صحیح سیستم اسپرینکلر برای حفظ سلامت و ایمنی کارکنان و اموال ضروری است. اگرچه تمام سیستم‌های اسپرینکلر برای کنترل نوسانات دمای معمولی طراحی شده‌اند، اما احتمال یخ زدگی در زمستان را نمی‌توان نادیده گرفت. از گزینه‌های مختلفی مانند بازرسی منظم سیستم، افزودن ضد یخ، حفظ دمای ایمن محیط، بررسی و تخلیه نقاط پایین‌دستی و عایق‌بندی لوله‌ها می‌توان به عنوان روش های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر استفاده کرد. در این قسمت از مجله تدبیر، بیشتر در این رابطه بحث خواهیم کرد.

سیستم اسپرینکلر در چه دمایی یخ می‌زند؟

سیستم اسپرینکلر در چه دمایی یخ می زند؟

قبل از آنکه وارد بحث روش های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر بشویم و بتوانید کاری برای جلوگیری از این قضیه انجام دهید، بهتر است که با اصول اولیه آشنا شویم. زمانی که دما در منطقه خطر نیست، لازم نیست نگران یخ زدن لوله‌ها باشید. چنانچه دما به زیر ۳۲ درجه فارنهایت (صفر درجه سانتی‌گراد) برسد، سیستم اسپرینکلر یخ می‌زند.

در حال حاضر، بیشتر سیستم‌های اسپرینکلر در داخل ساختمان‌ها یا خانه‌هایی نصب می‌شوند که دما هرگز به منطقه خطر نمی‌رسد. با وجود این، سیستم‌های اسپرینکلر ممکن است به محل‌هایی مانند گاراژ، اتاق‌های زیر شیروانی یا سایر مناطقی امتداد یابند که ممکن است بیشتر مستعد تغییرات دما باشند.

بهترین روش برای جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر

بهترین روش برای جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر

به طور کلی، سیستم‌های اسپرینکلر آتش نشانی اغلب اوقات یا به راحتی منجمد نمی‌شوند. گفته می‌شود احتمال رخ دادن این اتفاق زمانی بیشتر می‌شود که سیستم شما برای مدتی مورد بازرسی قرار نگرفته و سرویس نشده باشد. چند نکته و ترفند برای بازرسی و نگهداری منظم وجود دارد که تکنسین‌های سیستم اسپرینکلر به عنوان بهترین روش های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر در زمستان از آن‌ها استفاده می‌کنند.

انجام عملیات بازرسی و سرویس‌کاری دوره‌ای سیستم اسپرینکلر به صورت منظم، بهترین راه برای جلوگیری از یخ زدن اسپرینکلر در فصل زمستان است. چنانچه مدت زیادی از سرویس کردن سیستم اسپرینکلر شما می‌گذرد، بهتر است که قبل از شروع فصل زمستان، آن را بررسی کنید. در بخش بعدی، به شما خواهیم گفت که چه راه‌های دیگری برای جلوگیری از یخ‌زدگی انواع سیستم اسپرینکلر وجود دارد.

محافظت از انواع مختلف سیستم اسپرینکلر در مقابل یخ‌ زدگی

چند کار برای تعمیرات و نگهداری منظم سیستم اسپرینکلر وجود دارد که جهت جلوگیری از یخ زدن آن در زمستان ضروری است. این وظایف بستگی به نوع سیستم اسپرینکلر نصب‌شده در ساختمان دارد.

اکثر ساختمان‌های تجاری معمولی مانند ساختمان‌های اداری یا آپارتمانی، دارای سیستم اسپرینکلر تر هستند. در برخی از ساختمان‌ها، به ویژه در مواردی که دارایی‌ها یا تجهیزات ارزشمندی وجود دارد، از سیستم اسپرینکلر لوله‌کشی خشک استفاده می‌کنند. روش های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر، با توجه به نوع سیستم، متفاوت است.

روش های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر تر

روشهای جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر تر

بهترین راه برای جلوگیری از یخ‌زدگی سیستم اسپرینکلر لوله‌کشی تر در زمستان آن است که مراقب باشیم دما به زیر ۵۰ درجه فارنهایت (۱۰ درجه سانتی‌گراد) نرسد.

دمای ایمن را تا حد امکان حفظ کنید

اکثر سیستم‌های اسپرینکلر تر در مناطقی نصب می‌شوند که بعید است دما به زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد برسد. خانه‌ها، دفاتر و ساختمان‌های تجاری در طول زمستان گرم هستند و این لوله‌ها را از یخ‌زدگی محافظت می‌کند. در رابطه با اسپرینکلرهای تر نصب‌شده در ساختمان، فقط مهم است مطمئن شوید که سیستم گرمایشی ساختمان به درستی کار می‌کند و تمام مسیر لوله‌کشی در معرض گردش هوای گرم قرار داشته باشد.

سیستم‌های اسپرینکلر تر معمولاً هنگام قطع برق یا خاموش شدن تصادفی سیستم گرمایشی، در معرض یخ‌زدگی قرار می‌گیرند. در اکثر سیستم‌های لوله‌کشی تر، این یک مشکل به حساب نمی‌آید، اما باز هم هر چیزی ممکن است.

در ساختمان‌های تجاری، در اتاق‌هایی که دمای پایینی دارند، مانند اتاق‌های نگهداری تجهیزات، مهم است که گردش هوای گرم وجود داشته باشد، دریچه‌ها باز باشند و درها نیز تا حد امکان باز نگه داشته شوند.

اگر مناطقی در ساختمان خود دارید که هیچ‌ گردش هوای گرمی در آنجا وجود ندارد، مهم است که لوله‌های سیستم اسپرینکلر را عایق‌بندی کنید. از جمله مناطقی که خطر یخ‌زدگی و ترکیدگی لوله‌های اسپرینکلر را تهدید می‌کند، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • نورگیرها
  • طبقات زیرزمین
  • ورودی‌ها
  • راه پله‌ها

از ضد یخ استفاده کنید

در برخی موارد غیرمحتمل، ممکن است قسمتی از سیستم اسپرینکلر تر تا مناطق با دمای پایین مثل گاراژ پارکینگ امتداد یافته باشد. در چنین مواردی، لازم است که از ضد یخ استفاده کنید. افزودن ضد یخ، نقطه انجماد آب را کاهش می‌دهد که این امر به نوبه خود، منجر به کاهش احتمال یخ‌زدگی و ترکیدگی لوله‌ها خواهد شد.

هنگامی که تکنسین سیستم اطفا حریق اسپرینکلر شما را مورد بازرسی سالانه قرار می‌دهد، نمونه‌های آزمایشی می‌گیرد تا از میزان مناسب ضد یخ در آب اطمینان حاصل کند. این یک دلیل دیگر برای انجام عملیات بازرسی و سرویس سیستم اسپرینکلر به صورت منظم است. اگر مقدار کافی ضد یخ در سیستم لوله کشی اسپرینکلر وجود نداشته باشد، خطر یخ‌زدگی و متعاقباً، ترکیدگی لوله‌ها را تهدید می‌کند.

روش های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر خشک

روش های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر خشک

اگرچه سیستم‌های لوله‌کشی خشک پر از آب نیستند، اما آب می‌تواند در طول زمان به خاطر فرآیند میعان در لوله‌ها جمع شود. این جمع‌شدگی آب می‌تواند در طول زمستان خطرآفرین باشد. خصوصاً هنگامی که سیستم اسپرینکلر لوله‌کشی خشک در مناطقی مانند پارکینگ‌ها یا فضاهای باز اجرا می‌شود، متخصص حفاظت از حریق وظیفه دارد که عملیات زیر را برای جلوگیری از یخ‌زدگی اسپرینکلر در زمستان انجام دهد.

بررسی و تخلیه نقاط پایین‌دستی

به طور معمول، نقاطی تحت عنوان نقاط پایین‌دستی در سیستم‌های اسپرینکلر خشک برای جمع‌آوری آب ناشی از میعان تعبیه می‌شوند. در طول عملیات بازرسی سالانه، متخصص حفاظت از آتش شما این نقاط پایین دستی را تخلیه می‌کند تا مطمئن شود که آب اضافی در لوله‌های سیستم اسپرینکلر وجود ندارد. به این ترتیب، می‌توان از یخ‌زدگی لوله‌های اسپرینکلر در فصول سرد جلوگیری کرد.

بررسی گام و زاویه لوله‌ها

در طول عملیات بازرسی سالانه و به ویژه در فصول سرد سال، تکنسین سیستم اسپرینکلر بررسی می‌کند تا مطمئن شود که گام یا زاویه لوله‌ها به گونه‌ای باشد که هر گونه آب جمع‌شده ناشی از میعان را به سمت زهکشی‌های نقاط پایین‌دستی هدایت کنند. این کار تضمین می‌کند که هیچ آبی داخل سیستم به دام نخواهد افتاد و متعاقباً، از انبساط و یخ‌زدگی جلوگیری می‌شود.

نتیجه‌گیری:

اگرچه یخ‌زدگی یک مشکل شایع در سیستم‌های اسپرینکلر نیست، اما احتمال وقوع آن در فصول سرد سال وجود دارد. بهترین روش برای جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر آن است که عملیات بازرسی و سرویس سیستم به صورت منظم توسط یک متخصص انجام شود. تکنسین سیستم اسپرینکلر می‌داند که برای کاهش خطر یخ‌زدگی سیستم اسپرینکلر شما در ماه‌های سرد چه باید بکند. با انجام بازرسی منظم و نگهداری مناسب از سیستم اسپرینکلر، بعید است که با مشکلی مواجه شوید، حتی در طول زمستان.

سؤالات متداول روش های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر

اسپرینکلر در چه دمایی یخ می‌زند؟

اگر دما به زیر ۳۲ درجه فارنهایت (صفر درجه سانتی‌گراد) برسد، سیستم اسپرینکلر یخ می‌زند.

بهترین راه برای جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر چیست؟

بهترین راه برای جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر آن است که عملیات بازرسی و سرویس سیستم به صورت منظم توسط یک متخصص انجام شود.

روش های جلوگیری از یخ زدگی اسپرینکلر کدامند؟

در کنار بازرسی منظم سیستم، از روش‌های افزودن ضد یخ، حفظ دمای ایمن محیط، بررسی و تخلیه نقاط پایین‌دستی و عایق‌کاری لوله‌ها می‌توان برای جلوگیری از یخ زدن سیستم اسپرینکلر استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…