توپ اطفا حریق چیست؟

توپ اطفا حریق چیست؟
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تدبیر: توپ اطفا حریق یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین وسایل مدرن جهت مبارزه با آتش محسوب می‌شود. این محصول را می‌توان در رده fire extinguishers قرار داد که وسیله اصلی آن‌ها خاموش کردن آتش در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

نحوه کار جالب این نوع توپ‌ها و همچنین ساختار متفاوت‌شان موجب شده است تا نظر بسیاری از کاربران به سمت آن‌ها جلب شود. در این متن قصد داریم به طور کلی در مورد توپ‌های اطفا حریق و همچنین معایب و مزایای کلی آن‌ها صحبت کنیم، بنابراین اگر در رابطه با این محصولات پرسش خاصی دارید، توصیه می‌کنیم ادامه متن را به هیچ وجه از دست ندهید.

توپ‌های اطفا حریق چیست؟

توپ اطفا حریق چیست؟

در قرن ۱۹، توپ‌های شیشه‌ای خاصی حاوی مواد اطفا حریق به طور گسترده‌ برای مبارزه با آتش‌سوزی‌های مختلف استفاده می‌شدند. این طراحی در نهایت از مد افتاد اما در سال‌های اخیر تنها دوباره به سراغ آن رفته‌اند. توپ‌های اطفا حریق امروزی از شیشه تهیه نمی‌شوند، بلکه به طور معمول با یک پوشش فومی PVC ساخته خواهند شد.

این محصولات به سرعت به حرارت و شعله‌ها واکنش نشان می‌دهند. در واقع حرارت باعث فعال‌شدن سنسورهای داخل توپ و پخش ماده مهار کننده شیمیایی درون آن می‌گردد.

برای مبارزه فعالانه با آتش‌سوزی، باید این محصولات را به طور مستقیم در درون شعله‌ها قرار داد. فسفات مونوآمونیوم موجود در توپ‌ اطفا حریق به عنوان جایگزینی غیر سمی به طور معمول برای خاموش کردن شعله‌ها در آتش‌های کلاس A، B یا C استفاده می‌شود.

این توپ‌ها به صورت غیر فعال نیز موثر هستند، یعنی بدون دخالت انسانی. به عنوان مثال می‌توان آن‌ها را در بخش خاصی از انبار نصب کرد تا در صورت آتش‌سوزی به صورت خودکار منفجر شوند و در خاموش کردن آتش‌سوزی موثر باشند.

امروزه آتش نشانی‌های کشورهای مختلف به خصوص آتش نشانی‌های کشور هند به سمت استفاده از این نوع توپ‌های خاص روی آورده‌اند. باید دید که در سال‌های آینده میزان استفاده از این نوع ابزارهای خاص به چه نحوی ادامه پیدا می‌کند. قاعدتاً اگر نتیجه مناسبی از آن‌ها به عمل آید، می‌توان انتظار داشت که میزان استفاده از آن‌ها افزایش می‌یابد.

انواع توپ‌ اطفا حریق

شرکت‌های تولیدکننده توپ‌های اطفا حریق

امروزه شرکت‌های خارجی مختلفی در زمینه تولید توپ‌های اطفا حریق فعالیت می‌کنند. به طبع محصولات ارائه شده توسط این شرکت‌ها از نظر کارکرد، سایز و… با هم متفاوت است. شما باید با توجه به نیاز خود نسبت به خریداری این نوع توپ‌های اطفا حریق اقدام کنید. مهم‌ترین شرکت‌های تولیدکننده این محصول خاص عبارت‌اند از:

به طبع علاوه بر این شرکت‌ها، موارد دیگری نیز در این زمینه فعالیت می‌کنند که شما می‌توانید از محصولات آن‌ها استفاده کنید. عمده تفاوت موجود در توپ‌های اطفا حریق چنین شرکت‌هایی را می‌توان در اندازه کلی آن‌ها و همچنین نوع ماده خاموش‌کننده دانست. به همین دلیل اگر آشنایی خاصی با روند خریداری توپ‌های مذکور ندارید، بهتر است از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید.  

هزینه کلی خریداری این توپ‌ها نیز به شرکت مربوطه و همچنین کیفیت کلی آن‌ها بستگی دارد. توپ‌هایی که سایز بزرگ و کیفیت بالاتری دارند قیمت بیشتری خواهند داشت و این مورد را باید در زمان انتخاب آن‌ها در نظر داشته باشید.

توپ‌های اطفا حریق چگونه کار می‌کنند؟

توپ‌های اطفا حریق چگونه کار می‌کنند؟

مدل‌های مختلف توپ اطفا حریق ممکن است به یک شیوه متفاوت عمل کنند، اما اصول اساسی آن‌ها یکسان است. یک نوار فعال‌ساز یا تریگر در پوسته خارجی توپ جای می‌گیرد که عامل خاموش‌کننده خشک را درون توپ به‌خوبی نگه می‌دارد.

وقتی که فعال‌ساز یا تریگر به مدت بیش از چند ثانیه به علت وجود شعله‌ها حرارت می‌بیند، پوسته بیرونی توپ باز خواهد شد و یک ابر از غبار شیمیایی در محیط پخش می‌شود. توپ اطفا حریق به طور معمول می‌تواند شعله‌ها را در یک منطقه با شعاعی بین ۴ و ۵ متر خاموش کند. درون توپ، یک هشداردهنده صوتی به کمک یک سری صداهای خاص به سایر افراد وقوع آتش‌سوزی را اطلاع می‌دهد.

این آلارم یک ویژگی عالی محسوب می‌شود، زیرا افرادی که در ساختمان هستند خبردار شده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سمت بیرون حرکت می‌‌کنند که خود منجر به کاهش خسارات می‌شود.

معایب توپ اطفا حریق

مزایای توپ اطفا حریق

توپ‌های اطفا حریق یا کره‌های اطفا حریق، مزایای منحصر به فردی را ارائه می‌دهند و اغلب به‌همراه دیگر ابزارهای اطفا حریق‌های سنتی برای ارائه حفاظت و پوشش اضافی در منازل و دفاتر کار استفاده می‌شوند. این نوع دستگاه بدون نیاز به تعمیر و نگهداری است و به طور معمول حدود پنج سال، کارکرد مناسبی را ارائه می‌دهد تا زمانی که نیاز به تعویض داشته باشد.

ابزارهای اطفا حریق‌های سنتی نیاز به مراقبت دارند و همین امر خود منجر به افزایش هزینه‌های شما می‌شود. توپ‌های اطفا حریق به صورت غیرفعال و فعال موثر هستند، به عبارت دیگر می‌توانند روی دیوار نصب شده یا به سوی شعله‌ها پرتاب یا رول شوند. انعطاف‌پذیری و آسانی استفاده آن‌ها را به انتخاب هوشمندانه‌ای برای منازل تبدیل کرده است.

اگرچه به طور عمومی توصیه نمی‌شود که این دستگاه به طور فعال برای آتش کلاس B استفاده شود، اما می‌تواند برای حفاظت غیرفعال در مناطقی که خطر آتش کلاس  A بالا است مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

هنگامی که این توپ فعال می‌شود، عامل خاموش‌کننده شیمیایی خشک درون دستگاه به طور معمول برای انسان‌ها و حیوانات بی‌ضرر و بدون سمیت است. این امکان وجود دارد که تعدادی از توپ‌های اطفا حریق را به طور جمعی در یک آتش بزرگ پرتاب یا رول کرد تا گسترش آتش را کنترل کرده و شعله‌ها را به سطح قابل مدیریت‌ برساند.

اگرچه توصیه می‌شود دستگاه در داخل ذخیره شود تا از عوامل آب و هوایی محافظت شود، اما می‌توان از آن به طور موثر برای مبارزه فعال با آتش‌سوزی‌ها در فضای باز استفاده کرد.

مزایای توپ اطفا حریق

معایب توپ اطفا حریق

یکی از مهم‌ترین معایب این دستگاه‌ها را می‌توان به عملکرد کلی آن‌ها ارتباط داد. همان‌طور که گفته شد، این نوع خاموش‌کننده‌ها باید به طور کامل منفجر شوند تا بتوانند اثر خوبی از خود بر جای بگذارند. این انفجار هرچقدر هم که کوچک باشد می‌تواند خطرات مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال اگر در زمان منفجر شدن توپ فردی در نزدیکی آن قرار بگیرد، قاعدتاً امکان آسیب دیدن به وی وجود دارد.

عیب دیگر آن‌ها را می‌توان شعاع کم اثر گذاری‌ دانست. این محصولات تنها چهار الی پنج متر را پوشش می‌دهند که عدد چندان بالایی محسوب نمی‌شود. در واقع برای خاموش کردن یک آتش‌سوزی بزرگ به هزاران توپ اطفا حریق نیاز خواهیم داشت که قاعدتاق امر به صرفه‌ای محسوب نمی‌شود.

در ادامه باید بیان کنیم که این محصولات برای هر نوع آتش ‌سوزی خاصی مناسب نیستند. باید با توجه به نوع آتش‌سوزی یک توپ خاص را به همراه داشت و همین امر انتقال و انتخاب آن‌ها را به یک امر نسبتاً دشوار تبدیل می‌کند. در هر صورت باید همراه با مزایا،‌ این معایب را در نظر داشته باشید تا بتوانید یک گزینه مناسب را در این رابطه انتخاب کنید.

نتیجه‌گیری:

یک توپ اطفا آتش دارای محفظه‌ای ساخته شده از پی وی سی است که به محض حس کردن حرارت منفجر می‌شود و فسفات مونوآمونیوم را در محیط پخش می‌کند. این نوع توپ‌ها سال‌ها پیش مورد استفاده قرار می‌گرفتند و اکنون دوباره به بازار راه یافته‌اند. از جمله مزایای آن‌ها می‌توان به تسریع روند خاموش کردن آتش اشاره کرد، البته این محصولات دارای معایبی همچون انفجاری بودن نیز هستند. امیدواریم از مطالعه این متن به طور کامل لذت برده و اطلاعات مناسبی در مورد این محصولات به دست آورده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…