بررسی کاربرد های کپسول بیوورسال

کاربرد کپسول بیوورسال
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تدبیر: آتش سوزی می‌تواند در هر محیطی رخ بدهد و در زمان وقوع آن، فرصت کمی برای فرار وجود دارد. آتش می‌تواند در عرض چند ثانیه گسترش و حجم آن افزایش پیدا می‌کند. در کمتر از ۳۰ ثانیه، آتش می‌تواند از کنترل خارج شود و منطقه را با گرما و دود سمی و غلیظ پر کند. جالب است بدانید که دمای آتش می‌تواند از ۱۰۰ درجه تا ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد متغیر باشد و گرمای ناشی از آن می‌تواند باعث مرگ یا سوختگی ریه‌ها شود. در اینجا است که اهمیت نصب و استفاده از یک کپسول آتش نشانی پررنگ می‌شود. اگر به دنبال تهیه یک کپسول آتش نشانی مناسب هستید، حتما تا به حال نام کپسول بیوورسال را شنیده‌اید. در این مطلب قصد داریم به بررسی کاربردهای کپسول بیوورسال بپردازیم.

کاربرد کپسول بیوورسال چیست؟

کپسول‌های بیوورسال برای اطفا انواع کلاس‌های آتش A، B، C، D، E و F مناسب هستند. علاوه بر این، کپسول بیوورسال به محیط زیست هیچ آسیبی نمی‌رساند و مواد تشکیل دهنده آن به گونه‌ای عمل می‌کنند که مانع از بازگشت شعله می‌شوند. از سوی دیگر، کپسول بیوورسال اثر خورندگی بر روی تجهیزات ندارد و می‌تواند آتش‌های پرحجم را نیز به خوبی مهار کند.

کپسول بیوورسال با ایجاد لایه‌ای بر روی سطح آتش، مانع از رسیدن اکسیژن شده و آتش به این ترتیب مهار می‌شود. لازم به ذکر است که بیوورسال به‌شکل کنسانتره فرموله شده و سپس با آب رقیق می‌شود. وقتی که فوم درون کپسول آتش نشانی بیوورسال گرما می‌بیند، پروتئین‌های آن دناتوره می‌شوند و حالت فیزیکی آنها تغییر می‌کند. این کپسول نوین در سراسر جهان استفاده می‌شود و اثرات آنها مورد تایید قرار گرفته‌اند. در ادامه به کاربردهای کپسول بیوورسال می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: کپسول بیوورسال چیست؟

کاربردهای کپسول بیوورسال در آتش‌سوزی خودروها

یکی از رایج‌ترین حوادث آتش‌سوزی، حریق در خودروها و وسایل نقلیه است. علت اصلی آتش‌سوزی خودروها، خطوط سوخت پوسیده است که باعث نشتی بنزین یا گازوئیل روی قطعات داغ موتور می‌شوند. بنزین در دمای ۴۵ درجه یا بالاتر می‌تواند در اثر یک جرقه کوچک مشتعل شود. البته خرابی سیستم برق خودرو نیز یکی از مهم‌ترین عوامل آتش سوزی در وسایل نقلیه است.

یکی از کاربردهای عمده کپسول بیو‌ورسال، خاموش‌کردن آتش خودروها است. کپسول‌های بیو‌ورسال اثربخشی بسیار بالایی در مقابله با آتش‌سوزی خودروها دارد. به همراه داشتن یک کپسول کوچک بیوورسال در وسیله نقلیه می‌تواند از بروز فجایع جبران‌ناپذیر جلوگیری کند.

کاربردهای کپسول بیوورسال در آتش‌سوزی ساختمان‌ها

آتش‌سوزی در ساختمان‌ها یکی از مرگبارترین و خطرناک‌ترین انواع حریق است که خسارات جانی و مالی به همراه دارد. سالانه حدود ۵۰ هزار مرگ در سراسر جهان به دلیل وقوع آتش‌سوزی در ساختمان‌ها گزارش می‌شود. برخی از علل خطر آتش سوزی در ساختمان‌ها عبارتند از:

  • احتراق مواد قابل اشتعال
  • اتصال کوتاه الکتریکی
  • مشکل در وسایل برقی
  • ذخیره سازی مواد شیمیایی و مایعات قابل اشتعال
  • رعد و برق
  • سیگار کشیدن

یکی از کاربردهای کپسول بیوورسال، فرونشاندن در ساختمان‌ها است. از آنجا که مواد تشکیل دهنده بیوورسال اثربخشی بسیار بالایی در برابر انواع کلاس آتش دارند، می‌توان از کپسول بیو‌ورسال برای خاموش کردن آتش در ساختمان‌ها استفاده کرد. داشتن یک کپسول بیوورسال در ساختمان و استفاده از آن تا زمان رسیدن نیروهای آتش‌نشانی می‌تواند حریق را مهار کند و یا از گسترش آتش جلوگیری کند.

کاربرد کپسول بیوورسال در آتش‌سوزی جنگل‌ها

در چند سال اخیر و به دلیل پدیده گرمایش زمین، حریق در جنگل‌ها رشد زیادی داشته است. به‌همین دلیل، این نوع حریق به یکی از رایج‌ترین آتش‌سوزی‌ها در سال‌های اخیر تبدیل شده است. از کپسول بیوورسال می‌توان برای اطفا حریق در جنگل‌ها نیز استفاده کرد. خوشختانه مواد تشکیل دهنده بیوورسال کاملا با محیط زیست سازگار است و بدون نگرانی از آسیب رسیدن به جاندان می‌توان از آن برای مهار حریق در جنگل استفاده کرد. از سوی دیگر، ماده بیو‌ورسال می‌تواند به بازسازی محیط زسیت پس از اطفا حریق نیز کمک کند.

کاربرد کپسول بیوورسال در منازل

بهتر است که هر خانه به یک کپسول آتش نشانی مناسب مجهز باشد. یکی از مهم‌ترین دلایل این کار، اقدامات پیشگیرانه‌ای است که می‌توانید برای محافظت از خانه و خانواده خود انجام دهید. کپسول‌های آتش نشانی می‌توانند بخش کوچک اما مهمی از طرح ایمنی آتش سوزی خانه باشند. این وسایل می‌توانند با خاموش کردن یک آتش کوچک تا رسیدن آتش نشانی، جان و دارایی شما را نجات دهند.

اما استفاده از کپسول آتش نشانی اشتباه می‌تواند خطرناک باشد و آتش به طور کارآمد مهار نشود. به همین دلیل است که بیشتر افراد خانه‌های خود را با کپسول‌های بیوورسال مجهز می‌کنند. این دستگاه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابل حمل باشند. از طرفی به دلیل وجود مواد شیمیایی در داخل این کپسول‌ها می‌توان با آزاد کردن جت گاز، فوم، آب و سایر مواد از گسترش آتش جلوگیری کرد.

بنابراین، با داشتن یک کپسول آتش نشانی بیوورسال در منزتان و قرار دادن آن در محل‌هایی مانند نزدیکی اجاق گاز، اتاق خواب یا مناطقی که احتمال آتش سوزی آن‌ها بسیار زیاد است، می‌توانید ایمنی را تا حد زیادی بالا ببرید.

بیشتر بخوانید: انواع کپسول آتش نشانی

کاربرد کپسول بیوورسال در مغازه‌ها

مهم نیست که صاحب چه نوع مغازه‌ای هستید؛ بلکه مهم این است که بدانید خطر آتش سوزی در همه جا وجود دارد. اما نمی‌توان برای مهار آتش سوزی از هر کپسولی استفاده کرد. این کار ممکن است آتش سوزی را تشدید کند و سلامت شما را در معرض خطر جدی‌تری قرار دهد. از رایج‌ترین خطرات آتش‌سوزی در مغازه‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: سیم‌کشی/پریز برق، نورپردازی، لوله‌های گاز، دستگاه‌های تهویه مطبوع و محصولات قابل اشتعال مانند مواد شیمیایی، لباس و کاغذ. ماده تشکیل دهنده بیوورسال قادر است انواع حریق در مغازه‌ها را در کمترین زمان ممکن مهار کند.

بدین ترتیب، داشتن کپسول آتش نشانی بیوورسال در مغازه در کنار دیگر تجهیزات آتش نشانی می‌تواند منجر به افزایش سطح ایمنی و حفاظت در برابر آتش سوزی در محیط کاری شما گردد. بدین ترتیب با تهیه این تجهیزات، می‌توانید ایمنی و آرامش خاطر را برای خود و کارکنان‌تان فراهم کرده و در صورت بروز حادثه آتش سوزی، خسارت وارده را به حداقل برسانید.

کاربرد کپسول بیوورسال در مراکز تجاری

یک مرکز خرید بزرگ یا کوچک، باید از نظر وقوع حریق ایمن‌سازی شده باشد. پاساژها با انبوهی از مشتریان مواجه هستند و به همین خاطر ریسک وقوع حریق در این مکان‌ها بالا است. اما در صورت وقوع حریق، تا زمان رسیدن آتش نشانی زمان قابل‌توجهی می‌گذرد. از دست رفتن زمان طلایی، به معنای شعله‌ور شدن بیشتر آتش و از کنترل خارج شدن حریق است.

دمای گازهای پرحرارت حاصل از احتراق باید زیر ۵۵۰ درجه سانتی‌گراد باشد تا ساختمان دچار ریزش نشود. همچنین هنگامی که افراد در حال خارج شدن از مسیرهای فرار هستند، دمای گازها نباید به بالاتر از ۲۰۰ درجه سانتیگراد باشد. مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال توانایی پایین آوردن دمای محیط را دارند. به همین دلیل داشتن یک کپسول بیوورسال می‌تواند در هنگام وقوع انواع آتش در مراکز تجاری، نقش تعیین‌کننده داشته باشد.

کاربرد کپسول بیوورسال در انبارها

انبارها فضاهای بزرگی هستند که باعث می‌شود استفاده از تجهیزات گرمایشی در آنها رایج باشد. با این حال، نصب سیستم‌های قدیمی یا ضعیف نادرست سیستم‌های گرمایشی، خطر آتش‌سوزی جدی را به همراه دارند. از سوی دیگر، بسیاری از آتش سوزی‌ها در انبارها مربوط به تجهیزات الکتریکی معیوب یا سیم‌های لخت است. همچنین، انبار معمولا مقدار قابل‌توجهی زباله تولید می‌کند و این یکی از دلایل رایج بروز آتش سوزی در انبارها است.

لازم به ذکر است انبارهایی که حاوی مواد قابل احتراق هستند، در معرض خطر آتش سوزی بیشتری هستند و باید به خوبی ایمن‌سازی شوند. یکی از کاربردهای کپسول بیوورسال در انبارها است. استفاده از یک کپسول بیوورسال در فضای انبار می‌تواند به معنای تفاوت بین فاجعه و ایجاد زمان کافی برای تخلیه موفق باشد.

عملکرد بی نظیر کپسول‌های بیوورسال در اطفا حریق محیط‌های درمانی

بیمارستان‌ها یکی از رایج‌ترین مکان‌ها برای وقوع آتش سوزی هستند. آتش‌سوزی بیمارستان‌ها به دلیل وجود مواد قابل اشتعال فراوان در این ساختمان‌ها می‌تواند به سرعت گسترش یابد و امکان تخلیه سریع افراد وجود نداشته باشد.

عوامل متعددی در خطر آتش سوزی در بیمارستان‌ها نقش دارند؛ از جمله زیرساخت‌های قدیمی، مقررات ایمنی ناکافی و خطای انسانی. اما باید گفت یکی از شایع‌ترین علل آتش سوزی بیمارستان‌ها، تجهیزات الکتریکی است. برای جلوگیری از این نوع آتش سوزی، تمام تجهیزات الکتریکی باید به طور منظم بررسی شوند. پریزها و کابل‌های برق نیز می‌توانند باعث آتش سوزی شوند. همچنین با اینکه استعمال دخانیات در محیط‌های بیمارستانی ممنوع است، ولی همچنان خطر حریق در نتیجه استفاده از سیگار در این فضاها وجود دارد.

از سوی دیگر، تجهیزات آشپزخانه در بیمارستان‌ها نیز یک تهدید دائمی به شمار می‌روند. استفاده روغن‌های پخت و پز، اجاق‌های برقی، شعله‌های گاز و موارد دیگر، همه خطرات بالقوه هستند. کپسول بیوورسال توانایی مهار حریق حاصل از تمامی این عوامل آتش‌زا در بیمارستان را دارد و به خوبی می‌تواند از پس آن بر بیاید.

کاربرد کپسول بیوورسال در شرکت‌ها

آتش سوزی خطر قابل توجهی برای مشاغل ایجاد می‌کند. حریق می‌تواند کارمندان یا میهمانان را به کام مرگ بکشاند و یا دچار آسیب‌دیدگی شدید کند. آتش همچنین می‌تواند به ساختمان و تجهیزات نیز آسیب برساند یا آنها را تخریب کند. از شایع‌ترین علل آتش سوزی در شرکت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: آتش سوزی سوکت و کابل در اثر اضافه بار، استفاده از سیم‌های معیوب که جرقه ایجاد می‌کنند، خطای انسانی همچون سهل‌انگاری و سیستم گرمایشی قابل حمل.

با توجه به اینکه منشا آتش‌سوزی در شرکت‌ها می‌تواند بسیار متنوع باشد، داشتن یک کپسول آتش نشانی که بتواند از پس همه نوع آتش بر بیاید، یک ضرورت است. کپسول آتش نشانی بیوورسال را می‌توان یک خاموش‌کننده همه‌کاره دانست. به همین دلیل این نوع کپسول می‌تواند در صورت بروز حریق در شرکت‌ها، مفید واقع شود.

کاربرد کپسول بیوورسال در پارکینگ‌ها

پارکینگ‌ها در مقایسه با سایر مناطق ساختمان، خطرات آتش سوزی بیشتری دارند. وجود مایعات قابل اشتعال، مواد جامد قابل احتراق، وسایل گازسوز و ابزارهای الکتریکی، همگی می‌توانند منجر به آتش سوزی شوند. باید گفت آتش‌سوزی‌های پارکینگ نسبت به آتش‌سوزی‌هایی که در سایر قسمت‌های ساختمان شروع می‌شوند، بیشتر گسترش می‌یابند و باعث صدمات جانی و مالی بیشتری می‌شوند. از مهم‌ترین علل آتش سوزی در فضای پارکینگ می‌توان به سیم‌کشی معیوب، مدارهای الکتریکی قدیمی، وجود پریزهای برق بیش از حد، استفاده نادرست از سیم‌های اتصال، استفاده از لامپ‌های با وات اشتباه، که منجر به اضافه بار می‌شوند و همینطور به‌هم ریختگی پارکینگ اشاره کرد.

از سوی دیگر، گاز، روغن و رنگ‌ها حلال‌های خطرناکی هستند ممکن است در پارکینگ قرار داده شوند و نگهداری نادرست این مایعات می‌تواند آتش سوزی به دنبال داشته باشد. ماده تشکیل دهنده بیوورسال به خوبی می‌تواند با حریق ناشی از مایعات قابل اشتعال مقابله کند و آتش را به طور کامل فرو بنشاند.

تدبیر؛ نماینده انحصاری بیوورسال در ایران

در این مطلب به برخی از مهم‌ترین کاربردهای کپسول بیوورسال اشاره کردیم. کپسول آتش‌نشانی بیوورسال، خاموش‌کننده‌ای بی‌همتا با فناوری مدرن آلمان است که برای خاموش کردن آتش‌های پرحجم در انواع فضاها به کار برده می‌شود. این خاموش‌کننده با محصور کردن هیدروکربن‌ها آتش را به شکلی مهار می‌کند که چه در طی عملیات و چه پس از آن، امکان اشتعال مجدد آتش فراهم نشود.

شرکت تدبیر در زمینه تامین تجهیزات ایمنی و آتش نشانی، دارای سال‌ها تجربه است. ما در تدبیر با توجه به کاربردهای وسیع کپسول بیوورسال، این خاموش‌کننده را یک راهکار همه‌منظوره می‌دانیم. شما می‌توانید برای دریافت خدمات مشاوره برای ایمن‌سازی فضای مورد نظر خود، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول کاربرد کپسول بیوورسال

کاربرد کپسول بیوورسال چیست؟

کپسول بیوورسال در تامین امنیت مراکز حساس وغیرحساس از جمله، خودرو، منزل، نیروگاه، پالایشگاه و … کاربرد دارد.

چرا کپسول بیوورسال بخریم؟

کپسول بیوورسال برای اطفای انواع آتش کاربرد دارد و ضریب مصرف مواد بیوورسال نسبت به سایر خاموش کننده‌ها کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…