کدام کپسول آتش‌نشانی بهتر است؟

خیلی از آتش‌سوزی‌هایی که رخ می‌دهند اصولاً به‌خاطر کوچک‌ترین بی‌دقتی اتفاق می‌افتد و عواقب خطرناکی دارد. یکی از بهترین اقدام‌ها جهت خاموش نمودن آتش استفاده از کپسول‌ آتش‌نشانی است. انتخاب بهترین کپسول آتش‌نشانی شرکت تدبیر موجب کمترشدن احتمال آسیب‌ می‌شود و در حفظ سلامت جسمی و مادی مؤثر خواهد بود.

به همین علت انتخاب کپسول آتش‌نشانی بیوورسال خیلی مهم است. به این دلیل که حتی اگر کپسول آتش‌نشانی قسمتی از آتش را خاموش کند تا اشخاص بتوانند به‌جای امنی پناه ببرند، باز هم کمک فراوانی به زنده ماندن آن‌ها خواهد کرد. کپسول‌های آتش‌نشانی انواع گوناگونی دارند و ظرفیت‌های مختلفی دارند.

این کپسول‌ها طبق محل استفاده باید استفاده شوند. در ادامه انواع کپسول آتش‌نشانی را بررسی خواهیم کرد و درباره انتخاب بهترین کپسول آتش‌نشانی توضیح می‌دهیم.

انواع کپسول آتش‌نشانی بیوورسال

برای انتخاب بهترین کپسول اول باید با انواع کپسول آتش‌نشانی آشنا شوید. کپسول آتش‌نشانی انواع مختلفی دارند و از کلاس‌های مختلفی برخوردار هستند. در ادامه انواع کپسول آتش‌نشانی و کاربرد آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

کپسول حاوی آب و گاز تحت‌فشار

این کپسول سیلندر آبی یا محلول ضد یخ دارد و جهت ممانعت از ززنگ‌زدگیظ درون سیلندر از یک‌لایه نازک و مایع ضدزنگ پوشیده شده است. کپسول آتش‌نشانی آب و گاز تحت‌فشار غیرقابل‌کنترل است و گازی که در مخزن آن است غیرقابل‌بازگشت خواهد بود.

کاربرد کپسول حاوی آب و گاز تحت‌فشار

بهترین کاربرد این کپسول برای خاموش‌کردن آتش بر مبلمان، موکت و … است. باید توجه داشته باشید که این نوع کپسول جهت خاموش نمودن روغنی که آتش‌گرفته است، یا مواد مایع قابلیت استفاده نخواهد داشت و درصورتی‌که از این کپسول استفاده نمایید امکان دارد موجب اتفاقات ناگواری شود و به‌جای خاموش‌شدن آتش موجب شعله گرفتن آن می‌شود. بهتر است این کپسول را در پذیرایی یا اتاق‌خواب بگذارید.

کپسول آتش‌نشانی دارای کف

کف یا‌ فوم مورداستفاده جهت خاموش نمودن آتش در این کپسول‌ها مایع است که با سرعت بر روی آتش پاشیده می‌شود و از رسیدن اکسیژن به آتش ممانعت خواهد کرد. وزن این کپسول از وزن مایعات قابل اشتعال کمتر است به این دلیل که سرعت فراوانی دارد و شناور است و به کف سیلندر نمی‌رود. البته در سال‌های اخیر از این کپسول‌ها کمتر استفاده شده است، به این دلیل که اشکالات به‌خصوصی داشتند.

کاربرد کپسول آتش‌نشانی بیوورسال دارای کف

یکی از بهترین تکنیک‌ها جهت خاموش نمودن آتش بر روی مواد خشکی؛ مانند چوب و پارچه کپسول آتش‌نشانی کف‌دار است. استفاده از این کپسول‌ها برای زمان‌هایی که آتش‌سوزی در تأثیر اتصالات و یا روغن‌های خوراکی رخ‌داده است درست نیست و موجب شعله‌ورشدن آتش خواهد شد. استفاده از این کپسول برای اتاق‌خواب یا پارکینگ‌ها مناسب‌ است.

بیشتر بخوانید: بیوورسال چیست؟

کپسول‌های آتش‌نشانی دارای گاز CO2

این کپسول‌ها به‌عنوان یک گاز ضدحریق در دستگاه‌های ثابت اتوماتیک کاربرد دارند. کربن‌دی‌اکسید گازی غیر قابل اشتعال است و دارای بو نیست. اصولاً ‌رسانای جریان الکتریسیته نیست و وزنش حدود یک و نیم برابر هوا خواهد بود. به همین دلیل در موقع آتش‌سوزی باعث پوشاندن سطح آتش می‌شود و اکسیژن را در آن از بین خواهد رفت. گاز کربن‌دی‌اکسید به تحت‌فشار درمی‌آید و مایع است. جنس سیلندر این گاز به علت تحمل فشار فراوان یک‌تکه و بدون درز است.

کاربرد کپسول آتش‌نشانی حاوی گاز CO2

در صورت بروز آتش‌سوزی به دلیل جریانات برقی و یا آتش‌سوزی مایعات اشتعال‌زا مانند نفت و بنزین کاربرد این کپسول زیاد است. استفاده از این کپسول برای مبل‌های چرمی یا آتش‌سوزی ناشی از روغن خوراکی مناسب نخواهد بود.

کپسول آتش‌نشانی دارای پودر و گاز

این کپسول‌ها دو گروه هستند که شامل کارتریج داخل و بیرون است.

کارتریج داخل کپسول دارای پودر و گاز در درون یک سیلندر کوچک قرار دارد که هنگام استفاده با استفاده از فشار اهرم گاز از درون کارتریج باز و به بیرون می‌رود. کارتریج بیرون کپسول آتش‌نشانی دارای پودر و گاز به این شکل است که کارتریج‌ها در بیرون بدنه سوپاپ عملکرد دارند و گاز آن در صورت لزوم خالی خواهد شد.

کاربرد کپسول آتش‌نشانی دارای پودر و گاز

در صورت رخ‌دادن آتش‌سوزی وسیع در منزل استفاده از کپسول آتش‌نشانی پودر و گاز مناسب‌ترین انتخاب است. این کپسول برای خاموش‌کردن آتش‌سوزی ناشی از مایعات، آتش‌سوزی‌های ناشی از جریان برق و گاز‌های اشتعال‌زا استفاده می‌شود. اما جهت خاموش نمودن روغن و چربی‌های خوراکی مؤثر نیست و به همین علت نباید آن را در آشپزخانه نگهداری کرد.

در موقع انتخاب بهترین کپسول برای خانه باید توجه کنید هیچ ضرر دیگری نداشته باشد و رسانا‌ی جریان الکتریسیته نباشد. کپسول آتش‌نشانی CO2 بهترین انتخاب برای استفاده در خانه است.

بهترین نوع کپسول برای خودرو

آتش‌سوزی در خودرو امکان دارد با هم فرق داشته باشد و کلاس‌های گوناگون داشته باشد. کپسول آتش‌نشانی پودر خشک یک انتخاب خوب و بهترین کپسول آتش‌نشانی در خودرو است. به این دلیل که جهت مهار نمودن اشتعال مایعات مواد پلاستیکی درون خودرو استفاده دارد. استفاده از کپسول آتش‌نشانی کف نیز مؤثر است؛ ولی کپسول پودر خشک دارای مزایای بیشتری است.

بهترین کپسول آتش‌نشانی در جایگاه‌های سوخت

اصولاً جهت انتخاب بهترین کپسول برای خاموش‌کردن جایگاه‌های سوخت برخی خاموش‌کننده‌های دستی در محل نصب خواهند شد. در کنار هر سکوی یک دستگاه خاموش‌کننده پودری قرار دارد. یک تانکر حمل سوخت نیز در نزدیکی جایگاه واقع شده است. همچنین در ورودی اداری جایگاه‌ها خاموش‌کننده‌های دی‌اکسیدکربن نیز بکار می‌رود.

فاکتورهای مهم در انتخاب کپسول آتش‌نشانی

در انتخاب کپسول آتش‌نشانی به ده مؤلفه باید توجه نمایید این مؤلفه‌ها عبارت‌اند از:

  1. ظرفیت کپسول
  2. تعیین ماده درونی کپسول آتش‌نشانی
  3. عملکرد کپسول
  4. ظاهری کپسول
  5. زمان تخلیه و طول پرتاب
  6. فشارسنج
  7. جنس بدنه و قدرت تحمل آن
  8. توضیحات برچسب بدنه
  9. مهر استاندارد

نتیجه‌گیری

در این مقاله درمورد انتخاب بهترین کپسول آتش‌نشانی توضیح دادیم و انواع کپسول آتش‌نشانی را همراه با کاربرد‌های آن نام بردیم و معرفی کردیم و کپسول‌های آتش‌نشانی شرکت تدبیر را برای آتش‌سوزی منازل، خودرو‌ها و جایگاه‌های سوخت را معرفی نمودیم.

به‌صورت کلی استفاده از کپسول‌ آتش‌نشانی بیوورسال می‌تواند میزان آسیب‌های ناشی از آتش‌سوزی را به کمترین مقدار برساند و آسیب‌ را به کمترین حد کاهش دهد. به همین علت بهتر است در محل کار یا خانه از کپسول آتش‌نشانی مناسب نگهداری شود تا در زمان‌های ضروری مورداستفاده قرار گیرد.

پست قبلی

کپسول آتش نشانی مناسب خودرو

پست بعدی

واترمیست چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…