شارژ کپسول آتش نشانی چیست؟

منظور از شارژ کپسول آتش نشانی چیست و چه اهمیتی دارد؟ به عنوان خط مقدم مقابله با آتش سوزی، کپسول آتش نشانی باید همیشه در وضعیت مطلوب و آماده به کار قرار داشته باشد.

به همین دلیل شارژ به موقع کپسول اقدامی حیاتی در تأمین امنیت ساختمان در برابر حریق به حساب می‌آید. در این مطلب همه آن چه که باید در خصوص اهمیت شارژ کپسول آتش نشانی بدانید پوشش داده‌ایم.

شارژ کپسول آتش نشانی چیست؟

اگر صاحب یک خودرو باشید، طبیعتاً می‌دانید که بدون سرویس روتین نمی‌شود انتظار داشت که خودروی شما همیشه مثل ساعت کار کند و هیچ ایرادی پیدا نکند. همین قاعده در مورد کپسول‌های آتش نشانی نیز صادق است. همانطور که ماشین شما نیاز به نگهداری دائم دارد، کپسول آتش نشانی نیز باید به شکل مداوم تحت نظر قرار بگیرد و سرویس آن سر وقت انجام شود تا بتواند در مواقع اضطراری عملکرد قابل قبولی داشته باشد.

سرویس کپسول آتش نشانی شامل مجموعه‌ای از اقدامات می‌شود که از جایگزین کردن مواد خاموش کننده آتش که بر اثر استفاده و یا گذر زمان از بین می‌روند گرفته تا باز و بسته کردن قطعات کپسول آتش نشانی برای مطمئن شدن از سلامت آنها را شامل می‌شود.

به طور خلاصه در پاسخ به سؤال شارژ کپسول آتش نشانی چیست؟ باید گفت به پر کردن کپسول آتش نشانی از مواد خاموش کننده، شارژ کپسول گفته می‌شود. کپسول‌های آتش نشانی باید حتماً به شکل منظم مورد بازرسی قرار بگیرند تا مشخص شود که آیا مقدار مواد خاموش کننده آنها برای مقابله با آتش سوزی کافی است یا نه.

چرا که حتی اگر هیچ استفاده‌ای از کپسول آتش نشانی نکنید، همچنان این احتمال وجود دارد که بر اثر گذر زمان و یا نقص کپسول، مواد خاموش کننده آن از بین رفته و یا خاصیت خود را از دست بدهند.

کپسول آتش نشانی در چه مواقعی نیاز به شارژ دارد؟

طبق استانداردهای مربوط به تجهیزات ایمنی ساختمان، در صورت رخ دادن هر یک از اتفاقات زیر باید بلافاصله و در اولین فرصت ممکن برای دریافت خدمات شارژ کپسول آتش نشانی اقدام کنید:

  • موعد مقرر برای سرویس دوره‌ای کپسول آتش نشانی و یا تست هیدرو استاتیک فرا رسیده است. این موعد برای انواع مختلف کپسول آتش نشانی متفاوت است و توسط کمپانی سازنده و بسته به مواد خاموش کننده کپسول مشخص می‌گردد.
  • کپسول مورد استفاده (حتی جزئی) قرار گرفته و یا فشار آن خالی شده است.
  • در بررسی‌های روتین کپسول آتش نشانی یک ایراد یا آسیب به کپسول دیده شده است.

توجه داشته باشید که اهمیت شارژ کپسول آتش نشانی در صورت وقوع هر یک از موارد بالا را به هیچ وجه دست کم نگیرید. کپسولی که در معرض هر کدام از این سناریوها قرار بگیرد، کارایی خود را به شکل چشمگیری از دست می‌دهد.

در نتیجه هنگام بروز آتش سوزی احتمالی نمی‌توانید از کپسول برای نجات جان و اموال ساکنین ساختمان استفاده کنید و ممکن است یک آتش سوزی کوچک که با یک کپسول سالم و شارژ شده قابل مهار بود، به یک حادثه سهمگین تبدیل شود.

آیا همه کپسول‌های آتش نشانی نیاز به شارژ دارند؟

نه؛ در واقع یکی از دسته بندی‌هایی که برای انواع کپسول‌های آتش نشانی در نظر گرفته شده است، دسته بندی کپسول‌ها به دو دسته قابل شارژ و غیر قابل شارژ است. کپسول آتش نشانی غیر قابل شارژ به کپسول‌های یک بار مصرف نیز معروف هستند.

دلیل این نامگذاری این است که با یک بار استفاده از این کپسول‌ها، دیگر نمی‌توانید مخزن آن را با مواد خاموش کننده جدید شارژ کنید. این کپسول‌ها نیازی به خدمات شارژ کپسول آتش نشانی ندارند و پس از استفاده بازیافت شده و یک کپسول نو جایگزین آنها می‌شود.

تفاوت کپسول‌ آتش نشانی قابل شارژ با کپسول آتش نشانی غیر قابل شارژ

اگر می‌خواهید بدانید که آیا کپسول شما جزو کپسول‌های قابل شارژ است یا نه می‌توانید با توجه به چند نشانه فیزیکی کپسول آتش نشانی غیر قابل شارژ را از کپسول قابل شارژ تشخیص دهید:

ویژگی‌های کپسول آتش نشانی غیر قابل شارژ

ویژگی کپسول های آتش نشانی غیر قابل شارژ شامل موارد زیر می شود:

  • قسمت گیره کپسول از جنس پلاستیک است.
  • در آمپر فشار کپسول فقط عبارت full/empty دیده می‌شود که پر یا خالی بودن کپسول را نشان می‌دهد.
  • عمر مفید این کپسول‌ها توسط کمپانی سازنده ۱۲ سال اعلام می‌شود و پس از آن، باید حتماً تعویض شوند.
  • یک برچسب واضح روی کپسول قرار دارد که روی آن عبارت non-rechargeable و یا غیر قابل شارژ دیده می‌شود.

ویژگی‌های کپسول آتش نشانی قابل شارژ

  • در اغلب موارد (نه همیشه) گیره کپسول از جنس فلز است.
  • آمپر فشار کپسول به سه قسمت undercharged/overcharged به معنای شارژ کم، شارژ بیش از حد و full zone که شارژ ایده آل است تقسیم بندی شده است.
  • یک برچسب واضح روی کپسول قرار دارد که روی آن عبارت rechargeable و یا قابل شارژ دیده می‌شود.

سوالات متداول شارژ کپسول آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی هر چند وقت یکبار نیاز به شارژ دارند؟

کپسول های آتش نشانی را حتی اگه استفاده نکنید باید سالانه آن را شارژ کنید و همچنین در صورتی که از آن استفاده می کنید باید بلافاصله آن را پر کنید.

هزینه شارژ کپسول آتش نشانی چقدر است؟

هزینه شارژ کپسول آتش نشانی طبق تعرفه اتحادیه محاسبه خواهد شد.

پست قبلی

نحوه انتخاب سیستم اطفا حریق

پست بعدی

تست هیدرو استاتیک کپسول آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…

شروع گفتگو