آیروسل چیست؟

آیروسل چیست؟

زندگی پیشرفته و مدرن امروزی به صورت روزانه با خطراتی همراه است که در کمین ما نشسته‌اند. یکی از این خطرات بروز آتش سوزی است. آتش سوزی از خطرناکترین حوادثی است که انسان را تهدید می‌کند. اما خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی، زمینه مقابله با این خطرات فراهم آمده است.

سیستم اطفاء حریق آیروسل یکی از پیشرفته‌‍ترین تکنولوژی‌هایی است که قادر به خاموش کردن آتش در اولین دقایق شروع آن است. این سیستم به تازگی توسط شرکت تدبیر به بازار ارائه شده که بسیار قدرتمند و کارآمد است. در ادامه این مقاله سیستم اطفاء حریق مذکور را معرفی کرده و ویژگی‌های آن را بررسی خواهیم کرد. تا پایان با ما همراه باشید.

معرفی سیستم اطفاء حریق آیروسل

یکی از بهترین انواع سیستم اطفاء حریق، سیستم آیروسل است. این سیستم از اشکال سیستم خاموش کننده حریق گازی یا همان سیستم اطفاء حریق خشک است که مبتنی بر ذرات آتش سوزی را خاموش می‌کند. آیروسل از عامل‌های بسیار کاربردی است که برای خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم با استفاده از ذرات خیلی ریز جامد و ماده گازی آتش سوزی را خاموش می‌کند.

ذرات ریز آیروسل به صورت متراکم و گاز سیال خروجی در این سیستم اطفاء حریق طی یک واکنش گرمازا تولید خواهند شد. ذرات و مواد درون آیروسل تا زمان خارج شدن در داخل سیستم به صورت گازی باقی خواهند ماند. برخلاف سایر سیستم‌های اطفاء حریق که فقط قادر به خروج دادن گاز هستند و همچنی برعکس عامل‌های شیمیایی خشک که با استفاده از ذرات پودر با سایزهای بزرگ آتش سوری را خاموش می‌کنند؛ سیستم اطفاء حریق آیروسل قادر به خاموش کردن حریق با استفاده از ذراتی با ابعاد بسیار کوچک در حدود ۱۰ میکرومتر است.

این قابلیت آیروسل از جناب انجمن حفاظت حریق آمریکا تحت عنوان NFPA، تایید شده است.ذرات آیروسک که جامد هستند به نسبت ذرات سایر عوامل خاموش کننده آتش و سیستم‌های اطفاء حریق، ابعاد جرمی خیلی کوچکتر و ریزتر دارند در نتیجه برای مدت زمان بیشتری در هوا معلق خواهند ماند، همچنین کمترین میزان پسماند را در فصای تحت محافظت به جای خواهند گذاشت.

این سیستم خاموش کننده آتش یکی از پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین خاموش کننده‌های آتش است. زیرا تنها با هدف گیری مستقیم به شعله‌ها کار نمی‌کند؛ بلکه این سیستم اطفاء حریق متراکم دارای عوامل خاموش کننده‌ای است که آتش را احاطه کرده و بدون در نظر گرفتن محل و ارتفاع آتش با بیشترین سرعت ممکن محیط را اشباع کرده و با قدرت بسیار زیادی آتش را خاموش خواهند کرد. سیستم آیروسل انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

معرفی انواع سیستم اطفاء حریق آیروسل

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، سیستم اطفاء حریق آیروسل بر سه نوع است. اکنون هر کدام از انواع آیروسل را به شما معرفی می‌کنیم.
۱- کپسول آیروسل الکتریکی:

یکی از انواع سیستم‌های خاموش کننده آتش آیروسل، کپسول الکتریکی است. این کپسول به صورت الکتریکی فعال می‌شود. نحوه کار به این صورت است که سیگنال از دتکتور به بخش کنترل پنل ارسال شده و سپس ولتاژی به بزرگی ۲۴ ولت به کانکتور سیستم آیروسل ارسال می‌گردد. بعد از طی این مراحل در مدت ۶ ثانیه تمامی آیروسلی که در سیلندر کپسول ذخیره شده به طور کامل آزاد و تخلیه خواهد شد.

۲- کپسول آیروسل حرارتی:

از دیگر انواع سیستم آیروسل، کپسول آیروسل حرارتی است که از سنسورهایی حساس به حرارت ۴۷۵ درجه سانتیگراد در آن‌ها استفاده شده است. با توجه به این امر، چنانچه دمای محیط به حرارت تعیین شده باشد، سنسورها فرمان آزادسازی آیروسل درون سیلندر را به صورت خودکار و کاملا اتوماتیک صادر می‌کنند.

۳- کپسول آیروسل مکانیکی:

سومین نوع از سیستم آیروسل، مکانیکی است. کپسول آیروسل مکانیکی مجهز به یک فتیله است که به گونه‌ای طراحی شده تا به شعله حساس باشد. بنابراین در صورت بروز جرقه‌ای بسیار کوچک، فعال شده و تنها در ۳ ثانیه کلیه محتوای درون کپسول را تخلیه خواهد کرد.

سیستم اطفاء حریق یاد شده از نظر غلظت به دو دسته تقسیم می‌شود، یکی متراکم و دیگری پراکنده؛ سیستم آیروسل متراکم حاوی ذرات بسیار ریز و کوچک ۱۰ میکرومتری است و سیستم آیروسل پراکنده متشکل از ذرات ریز ۱۰ میکرومتری تحت فشار است. علاوه بر این سیستم خاموش کننده مذکور به دو صورت قابل حمل و ثابت طراحی شده تا در هر دو حالت قابل استفاده باشد.

سیستم اطفاء حریق آیروسل چگونه عمل می‌کند؟

آیروسل یک سیستم خاموش کننده است که با بهره‌گیری از دتکتور و ترموکورد و همچنین ترمومتر، فرمان خاموش کردن آتش را دریافت کرده و در واکنش به این فرمان بلافاصله آیروسل موجود در سیلندر را در محیط منتشر می‌کند. سیستم اطفاء حریق آیروسل برای خاموش کردن آتش از ۳ روش استفاده می‌کند. این ۳ روش کاهش دما و واکنش شیمایی و کاهش اکسیژن هستند.

آیروسل در ابتدا برای اطفاء حریق عملیات واکنش شیمایی را انجام می‌دهد. طی این عملیات ذرات آیروسل متراکم با گرما واکنش داده و تجزیه می‌شوند، این ذرات همان کربنات پتاسیم K2CO3 هستند. در نتیجه این واکنش ماده جامد و پودری مانند آیروسل به وجود می‌آیند.

مواد به وجود آمده نیترات پتاسیم هستند که قابلیت اکسیدکنندگی دارند. ذرات آیروسل بعد از برخورد با شعله‌های آتش چون تحت تاثیر آتش، انرژی گرما دریافت کرده‌اند، تجزیه شده و در اثر این واکنش یون پتاسیم را آزاد می‌کنند. در مرحله بعدی هیدروکسید پتاسیم و آب در اثر ترکیب یون پتاسیم با هیدروکسید و هیدروژن و اکسیژن تولید می‌شود. طی این عملیات ذرات آیروسل با ابعاد ۱ میکرومتری و ۲ میکرومتری آتش را در برگرفته و باعث سرد شدن آتش و کمک به اطفاء آن خواهند شد.

جمع بندی

اگر قصد سیستم اطفاء حریق دارید، پیشنهاد ما برای شما  خرید سیستم اطفاء حریق آیروسل است. این سیستم در هر دو حالت قابل حمل و ثابت طراحی شده و دارای ۳ نوع مکانیکی، الکتریکی و حرارتی است. توجه داشته باشید که این وسیله خاموش کننده آتش از جمله پیشرفته‌ترین‌ سیستم‌های اطفاء حریق و عامل‌های خاموش کننده آتش است که بسیار کارآمد و پرقدرت است.

آیروسل با مکانیسمی متفاوت آتش را خاموش می‌کند و برای خاموش کردن آتش در هر مترمکعب کمترین مقدار آیروسل را مصرف می‌کند. این سیستمم اطفاء حریق بر کلاس‌های A,B,C,E,F تاثیری قوی‌تر و سریع‌تر دارد. همچنین دوستدار محیط زیست بوده و هیچ گونه اثرات مخربی برای انسان یا محیط به همراه ندارد.

سوالات متداول سیستم اطفا حریق آیروسل

آیروسل چیست؟

یکی از بهترین سیستم های اطفا حریق سیستم اطفا آیروسل است. این سیستم همان سیستم اطفا حریق خشک و مبتنی بر ذرات ذرات آتش است.

چرا سیستم اطفا حریق آیروسل بیشترین فروش را دارد؟

سیستم اطفا حریق آیروسل یکی از پر کاربرد ترین سیستم ها برای اطفا در همه کلاس های آتش است و برای انسان و وسایل هیچ گونه ضرری ندارد.

پست قبلی

کپسول آتش نشانی مناسب برای حریق الکتریکی

پست بعدی

انواع سیستم اطفا حریق خودکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…

شروع گفتگو