سیستم اطفا حریق چیست؟

اگر صاحب یک ملک یا کسب و کار هستید، احتمالاً درباره اهمیت سیستم اطفا حریق و سیستم‌های حفاظت در برابر  آتش شنیده‌اید. بنابراین، قبل از اقدام برای اینکار بهتر است بدانید سیستم اعلام و اطفا حریق چیست و تفاوت بین سیستم اسپرینکلر و سیستم خاموش کننده آتش چیست؟ می‌توانید در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا نحوه عملکرد سیستم‌های اطفاء حریق یا نحوه انتخاب سیستم اطفاء حریق مناسب برای کسب و کار خود را بیاموزید. 

بسیار مهم است که بدانید سیستم‌های اطفاء حریق چیست و کدام یک در مکان های مختلف بهترین عملکرد را دارند. انتخاب سیستم نامناسب این امکان را دارد که آسیب بیشتری نسبت به یک آتش سوزی واقعی داشته باشد. در اینجا گروه صنعتی تدبیر مواردی که باید در مورد سیستم‌های اطفاء حریق بدانید را برای شما ذکر می‌کند!

سیستم‌های اطفاء حریق گروهی از ابزارهای سازماندهی شده هستند که برای اطفاء حریق طراحی شده‌اند. این دستگاه‌ها دارای قطعات داخلی هستند که آتش سوزی را در مرحله اولیه از طریق گرما، دود و سایر سیگنال‌های هشدار تشخیص می‌دهند.

دستگاه هنگامی که آتش را تشخیص می‌دهد به شما هشدار می‌دهد و به یک سیستم اعلام حریق متصل می‌شود که اقداماتی را برای مهار آتش آغاز می‌کند. اکثر سیستم‌های اطفاء حریق پس از شناسایی و هشدار به طور خودکار عمل می‌کنند تا آتش را خاموش کنند. برخی از آنها برنامه با نسخه دستی دارند.

انواع سیستم اطفا حریق

محیط‌های مختلف شرکتی به انواع مختلفی از سیستم اطفا حریق نیاز دارند. بسیاری از مشاغل تجهیزات گران قیمتی دارند که باید در مواقع اضطراری محافظت شوند. به همین ترتیب، نوع مشاغل یا ساختمان‌ها بر نوع سیستم اطفاء حریق مورد نیاز تأثیر می‌گذارد. می‌توانیم پرکاربردترین سیستم‌های اطفای حریق را به شرح زیر فهرست کنیم:

سیستم‌های اطفا شیمیایی

این سیستم از مواد شیمیایی یا گاز برای کاهش آتش استفاده می‌کند. بسیاری از آنها اکسیژن را که منبع آتش سوزی است، با گاز مخصوص حذف می‌کنند. این ساختار پیچیده‌تر است نسبت به یک آب پاش استاندارد و نیاز به نگهداری بیشتری دارد.

سیستم‌های اطفاء حریق FM-200

سیستم خاموش کننده آتش FM-200 معمولاً سیستمی است که به طور خاص برای محافظت از تجهیزات الکترونیکی طراحی شده است. در این نمونه از سیستم اعلام و اطفا حریق از هر دو مکانیسم شیمیایی و فیزیکی استفاده می‌کند. گاز را مستقیماً به سطح مواد قابل احتراق تخلیه می‌کند.

سیستم معمولاً در ۱۰ ثانیه یا کمتر به سطوح خاموش می‌رسد. با توجه به این سرعت بیش از حد، آتش سوزی منجر به آسیب کمتر، هزینه تعمیر کمتر و زمان توقف کوتاه‌تر می‌شود.

سیستم آبپاش

اگر شغل شما اداره یک فروشگاه یا انبار است، آتش ممکن است بدترین کابوس شما باشد. به همین ترتیب، این خطر برای انواع ساختمان‌ها صادق است. در آتش سوزی احتمالی، شعله‌های آتش به دلیل مواد شیمیایی، مبلمان، پرده‌ و فرش، اسناد، محصولات و کل ساختمان به سرعت گسترش می‌یابد. حتی اگر آتش‌سوزی جان انسان‌ها را نگیرد، می‌تواند ویرانگر باشد. ممکن است سهام، وسایل یا ساختمان خود را از دست بدهید.

بنابراین داشتن سیستم اطفای حریق که نه تنها زنگ خطر را به صدا در می‌آورد، بلکه به طور خودکار آتش را خاموش می‌کند، ضروری است. این دقیقاً عملکرد سیستم اسپرینکلر است. رایج‌ترین سیستم‌های اطفاء حریق وسایل نقلیه آبپاش که از جمله آنها به حساب می‌آیند به عنوان اسپرینکلرهای آتش نشانی نیز شناخته می‌شوند.

این فواره‌ها نه تنها برای ساختمان‌های تجاری، بلکه به عنوان ابزار ضروری در خانه نیز متمایز هستند. وجود اسپرینکلر خاموش کننده آتش، احتمال مرگ در آتش سوزی خانه را تا ۸۲ درصد کاهش می‌دهد.

سیستم اطفا حریق اتوماتیک آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل یک سیستم گازی است که در هنگام اطفا از ذرات جامد و مواد گازی استفاده می کند.

این سیستم این قابلیت را دارد که به صورت اتوماتیک و با استفاده از تجهیزات اعلام حریق مانند دتکتور حرارتی یا دتکتور دودی و به عنوان سیستم اطفا حریق اتوماتیک یا دستی آن را فعال کرد.

سیستم اسپرینکلر چگونه کار می‌کند؟

سیستم اسپرینکلر که جای خود را در بین سیستم‌های اطفاء حریق باز کرده است، شبکه‌ای از لوله‌ها است که آب عبوری از سقف ساختمان را تحت فشار نگه می‌دارد. هر آبپاش در سیستم در واقع مانند یک شیر آب کار می‌کند. در یک شیر آب معمولی، شما پیچ را می‌چرخانید تا دریچه‌ای را باز کنید که به آب اجازه جریان می‌دهد. در سیستم اسپرینکلر، یک دوشاخه مقاوم در برابر حرارت وجود دارد که در صورت آتش سوزی به طور خودکار باز می‌شود.

سیستم اسپرینکلر توسط لوله‌های آب در سقف تغذیه می‌شود. هر آبپاش دارای دو بازوی فلزی فنر مانند است. این فلز از آلیاژی ساخته شده است که در دمای معینی ذوب می‌شود. در صورت آتش سوزی، گازهای داغ به سمت سقف می‌چرخند. هنگامی که دما افزایش می‌یابد، آب شروع به ریختن از لوله‌های روی مکانیسم می‌کند.

نتیجه گیری

در این مطلب خلاصه‌ای از مطالب مفید در زمینه آشنایی با سیستم اطفا حریق را در اختیار شما قرار دادیم. چنانچه دارای مشاغل ملزوم به وجود سیستم اعلان و اطفا حریق هستید و برای حفظ ایمنی ساختمان‌ مسکونی یا تجاری خود قصد خرید سیستم خاموش کننده آتش را دارید، می‌توانید از پس از مشاوره‌ از کارشناسان گروه صنعتی تدبیر اقدام به خرید آنلاین کنید.

پست قبلی

نحوه شارژ کپسول آتش نشانی بیوورسال

پست بعدی

زمان شارژ کپسول آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…

شروع گفتگو