بهترین سیستم اطفا حریق در ایران کدام است؟

بهترین سیستم اطفا حریق

سیستم اطفا حریق مجموعه‌ای از تجهیزات است که برای خاموش کردن یا کنترل آتش‌سوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنین سیستمی توسط گرما، دود یا ترکیبی از این دو فعال می‌شود و شروع به کار می‌کند. سیستم‌های مختلفی برای مهار آتش وجود دارند که هر یک برای فرونشاندن آتش، از مواد مختلف استفاده می‌کنند.

ویژگی مشترک تمامی این سیستم‌ها این است که به‌طور خودکار با آتش مقابله می‌کنند و بسته به کاربرد موردنظر، در گستره وسیعی از محیط‌های قابل استفاده هستند. در این مطلب از گروه تولیدی صنعتی تدبیر قصد داریم به نحوه انتخاب بهترین سیستم اطفا حریق بپردازیم.

انواع سیستم‌های اطفا حریق

انواع مختلفی از سیستم‌های آتش‌نشانی وجود دارند که آتش را خاموش می‌کنند. هریک از این سیستم‌ها برای انواع مشخصی از حریق یا اصطلاحا «کلاس آتش» کاربرد دارند. سطح خطر آتش‌سوزی ناشی از کلاس‌های مختلف آتش در محل کسب‌وکار شما، تعیین می‌کند که به کدام نوع سیستم آتش‌نشانی نیاز دارید. در ادامه کارآمدترین و بهترین سیستم های اطفا حریق را مشاهده می‌کنید:

 • سیستم‌های بر پایه آب
 • سیستم‌های فومی
 • سیستم‌های گازی، همچون کپسول‌های دی‌اکسید کربن
 • سیستم‌های برخوردار از انواع مواد شیمیایی
 • سیستم‌های پودری

چرا آیروسل بهترین سیستم اطفا حریق است؟

آیروسل به‌عنوان یکی از بهترین سیستم های اطفا حریق می‌تواند در مهار آتش‌های کلاس A، B، C، D، E و K موثر واقع شود. با این حال، اثربخشی این روش به غلظت ذرات نزدیک شعله، محل سایر مواد قابل‌اشتعال و نوع سوخت درگیر نیز بستگی دارد. آیروسل را می‌توان به سیستم تشخیص و فعال‌سازی حریق الکتریکی یا خودکار نیز مجهز کرد. این سیستم هم برای حریق‌های بزرگ و هم برای کاربردهای کوچک در دسترس است.

خرید سیستم اطفا حریق آیروسل

نحوه کار سیستم اطفا حریق آیروسل

چهار عنصر لازم برای احتراق عبارتند از مواد سوختنی، اکسیدکننده، گرما و واکنش زنجیره‌ای مهارنشده. تا زمانی که گرما، سوخت و اکسیژن کافی وجود داشته باشد، آتش همچنان می‌سوزد. مکانیسم اطفا حریق آیروسل، با حذف یک یا چند عنصر از چهار عنصر احتراق عمل می‌کند.

از دیدگاه فنی، باید گفت عامل اطفا حریق جامد در سیستم اطفا حریق آیروسل نوع S، با الکتریسیته شروع به کار می‌کند. سپس تحت واکنش شیمیایی احیا قرار می‌گیرد تا تعداد زیادی آیروسل اطفا حریق آگلومره تشکیل شود. ترکیب حاصل، عمدتا نیتروژن، مقدار کمی دی‌اکسید کربن و نمک فلز به شکل ذرات جامد است.

اگر بخواهیم به‌طور ساده توضیح دهیم، باید بگوییم که کپسول آتش‌نشانی آیروسل با حذف گرما کار می‌کند: سیستم‌های آیروسل ذرات نمک فلزی را آزاد می‌کنند تا شعله را احاطه کنند. در مرحله بعد ذرات در نقاط تماس و با خنک کردن شعله، گرما را جذب می‌کنند تا آتش خاموش شود.

کپسول آتش‌نشانی آیروسل همچنین می‌تواند با ایجاد اختلال در واکنش زنجیره‌ای کار کند. یون‌های فلزی تحت تاثیر گرما تبخیر می‌شوند. سپس این یون‌ها تجزیه شده در آیروسل اطفا حریق می‌توانند با گروه‌های فعال در احتراق تعامل داشته باشند. بدین‌صورت، به طور مکرر مقدار زیادی از گروه‌های فعال را مصرف می‌کنند و باعث کاهش و کاهش سوزاندن رادیکال‌های آزاد می‌شوند.

روند کار به‌این شکل است که پس از دریافت اعلان حریق، سیستم اطفا حریق آیروسل توسط یک آشکارساز آتش، گرما یا دود به صورت الکترونیکی فعال می‌شوند. سپس در مناطق حفاظتی، آلارم‌های شنیداری و بصری در مورد تخلیه صادر می‌کنند. بدین‌ترتیب از پرسنل خواسته می‌شود تا محل را ترک کنند و پس از آن، سیستم شروع به کار می‌کند.

در مرحله بعد، ذرات آیروسل جامد و گاز بی‌اثر تولید و در سراسر مناطق حفاظت شده توزیع می‌شوند. دستگاه مهار آتش، تحت فشار گاز، مواد را از درگاه تخلیه خارج می‌سازد و در عرض ۳۰ ثانیه آتش را به‌طور موثر خاموش می‌کند.

موارد کاربرد آیروسل

یکی از دلایلی که آیروسل را به یکی از بهترین سیستم های اطفا حریق در جهان تبدیل کرده، طیف گسترده‌ای از کاربردهای آن است. این کاربردها بسیار متنوع هستند و در میان آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد: آپارتمان، ویلا، خودرو، مراکز آتش‌نشانی، صنایع سنگین، هتل‌ها، رستوران‌ها، معادن، موزه‌ها، چاپخانه‌ها، مدارس، اتاق سرور، سینما، محل برگزاری کنسرت و توربین بادی.

مزایای سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم‌های خاموش کننده آیروسل تقریبا برای هر منطقه‌ای که قبلا از سیستم‌های اطفا CO2 یا گاز استفاده می‌شده، مناسب هستند. در ادامه به عمده مزایای آیروسل به‌عنوان جایگزینی برای مکانیسم اطفا حریق CO2 نگاهی می‌اندازیم که آن را به یکی از بهترین سیستم های اطفا حریق تبدیل می‌کنند:

 • بدون نیاز به لوله
 • تمام اکسیژن را خالی نمی‌کند
 • لازم نیست در فضا هوا وجود نداشته باشد
 • بدون فشار
 • نداشتن موج فشار مخرب پس از فعال‌سازی
 • کاملا مقرون‌به‌صرفه
 • نصب آسان
 • نیاز کم به تعمیر و نگهداری
 • دارای گواهینامه VdS

مزایای اقتصادی سیستم‌های اطفا حریق آیروسل

روش اطفا حریق آیروسل به‌دلیل ساختار ساده و برخورداری از مواد خاموش‌کننده بسیار موثر، گزینه‌ای بسیار مقرون‌به‌صرفه به‌شمار می‌رود. از آنجایی که این سیستم‌ها به مخازن تحت‌فشار خارجی و لوله‌کشی نیاز ندارند، هزینه‌های نصب نیز به‌طور قابل‌توجهی کمتر از سیستم‌های اطفا گاز است. در ادامه به عمده مزایای اقتصادی سیستم مهار حریق آیروسل اشاره می‌کنیم:

 • هزینه بسیار پایین برای تعمیر و نگهداری: ژنراتورهای آیروسل تحت‌فشار نیستند و صرفا به‌صورت الکتریکی و بدون خطوط لوله کار می‌کنند. بنابراین به تعمیر و نگهداری چندانی نیاز ندارند
 • فناوری پایدار: ژنراتورهای آیروسل حداقل ۱۰ تا ۲۰ سال عمر دارند
 • نیاز به حداقل تلاش برای راه‌اندازی: ژنراتورهای آیروسل را می‌توان مستقیما در فضا یا اطراف جسم موردمحافظت نصب کرد. ایجاد فضاهای ذخیره‌سازی مجزا برای سیلندرهای گاز ضروری نیست
 • حداقل الزامات برای اشیایی که باید محافظت شوند: لازم نیست اشیایی که قرار است محافظت شوند را در برابر گاز قرار دهید یا منافذ موجود در اتاق را ببندید. مقاوم‌سازی نیز معمولا بدون هیچ مشکلی امکان‌پذیر است
 • حفاظت شخصی بهتر برخلاف سیستم‌های گاز و CO2: هنگام استفاده از سیستم آیروسل، خطر خفگی حاد وجود ندارد. از آنجایی که ژنراتورهای آیروسل تحت‌فشار نیستند، بنابراین خطر نشت خطرناک هم وجود ندارد
 • انعطاف‌پذیری: در هنگام استفاده یا جابه‌جایی جسم تحت محافظت، سیستم‌های خاموش‌کننده آیروسل به‌راحتی قابل جابه‌جایی هستند
 • عدم آسیب ناشی از فشار صوتی بر روی هارد دیسک: سیستم‌های اطفا گاز سطوح نویز بسیار بالایی تولید می‌کنند. به‌دلیل فشار کاری بالای این سیستم‌ها در هنگام فعال شدن، سطح نویز مربوطه گاهی اوقات بیش از ۱۲۰ دسی‌بل می‌رسد. این مساله می‌تواند در هارد دیسک‌های مدرن خرابی به‌بار بیاورد. خوشبختانه ژنراتورهای آیروسل حداکثر ۸۰ دسی‌بل صدا تولید می‌کنند

تهیه بهترین سیستم اطفا حریق از شرکت تدبیر

آیروسل به‌عنوان یکی از بهترین سیستم های اطفا حریق، می‌تواند در مواردی که امکان استفاده از روش‌های جایگزین برای خاموش کردن آتش وجود نداشته باشد (مثل محافظت از تجهیزات برقی و غیره) مورد استفاده قرار بگیرد. هزینه پایین و سهولت در نصب، در مقایسه با انواع دیگر سیستم‌های اطفا حریق، آیروسل را به راهکاری بهینه برای مهار کردن آتش تبدیل کرده است.

شرکت تدبیر به‌عنوان یکی از پیشگامان تامین و تجهیز سیستم‌های اطفا حریق در کشور، آماده است تا برای طیف وسیعی از کاربردها، بهترین سیستم اطفا حریق را با قیمت مناسب به مشتریان گرامی ارائه دهد. کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید.

پست قبلی

معرفی بهترین سیستم اطفا حریق مخازن نفتی + نحوه اطفا حریق

پست بعدی

قیمت شارژ کپسول آتش نشانی بیوورسال ۱۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…

شروع گفتگو