کپسول آتش نشانی مناسب خودرو

کپسول آتش نشانی مناسب خودرو

بروز آتش سوزی در خودرو به علت تصادف یا نقص فنی از جمله اتفاقات ناگواری است که امروزه شاهد آن هستیم. این مشکل ممکن است سبب وارد آمدن خسارت‌های جانی و مالی بسیار زیاد و جبران ناپذیری شود پس به همراه داشتن یک کپسول آتشنشانی برای اطفاء حریق خودرو از اهم لازمات هر خودرویی است که در چنین شرایطی می‌توان با بهره‌گیری از آن شرایط به وجود آمده را کنترل کرده و آتش را مهار نمود.

کپسول‌های بسیار زیادی در بازار وجود دارند که هر کدام با دیگری تفاوت دارد. مطمئنا انتخاب از تعداد زیاد کپسول‌های آتشنشانی خودرو کاری سخت بوده و لازمه آن توجه و آگاهی زیاد است. بنابراین این موضوع که چه نوع کپسول آتشنشانی را خریداری کرد امری مهم بوده که در این مقاله از سایت شرکت تدبیر به آن می‌پردازیم.پشنهاد ما خرید کپسول بیوورسال است.

دلایل بروز آتش سوزی در خودرو

از مشکلات خطرناک و جبران ناپذیر، بروز آتش سوزی است که خسارات زیادی به دنبال دارد. این حادثه چه جانی و چه مالی، ضررهای زیادی وارد آورده و تا ابد در ذهن‌ها می‌ماند. همیشه می‌گویند پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین در وهله اول در این مقاله به بررسی دلایل بروز آتش سوزی در خودرو می‌پردازیم تا با شناخت و رفع آن‌ها قبل از بروز حادثه بتوان از آن جلوگیری کرد.

نشت در سیستم سوخت رسانی یکی از عواملی است که باعث ایجاد آتش سوزی در خودرو می‌شود. این عامل از جمله رایج‌ترین دلایل بروز آتش سوزی در خوردو است که آمارها نشان می‌دهد. نقص در سیستم الکتریکی خودرو از عوامل دیگر آتش گرفتن خودرو است.

این مشکل با بروز مشکل در سیم کشی برق اتومبیل رخ می‌دهد پس بهترین کار این است که در بازه‌های زمانی مرتب، سیستم الکتریکی خودرو بازرسی شده و در صورت مشاهده هر گونه خللی به برطرف کردن آن پرداخت. چکه کردن و ریختن مایعات خودرو از عوامل خطرناک دیگری است که باعث آتش سوزی خودرو می‌شود.

داغ شدن بیش از حد موتور و مبدل کاتالیستی خودرو و نقص در طراحی خودرو و تصادفات خودرو و نگهداری ضعیف و نامناسب از خودرو از جمله دلایلی بروز آتش سوزی در خوردو است. بهترین کار آشنایی با دلایل بروز آتش سوزی در خودور بوده تا بتوان از این طریق قبل از رخ دادن حادثه مانع از آن شد.

اما با این حال داشتن یک کپسول آتشنشانی خوب لازمه ایمنی و شرط عقل است. بنابراین در اولین فرصت برای خرید کپسول بیوورسال اقدام نمایید.

انواع آتش سوزی در خودر

بروز آتش سوزی‌ به طور عمده در چهار گروه دسته بندی می‌شوند.  این دسته بندی براساس استاندارد NPFA توسط انجمن ملی آتشنشانی آمریکا بررسی و تایید شده و ارائه گردیده است. برای این که بتوان به خوبی با آتش سوزی مبارزه کرد و به بهترین نحو آن را خاموش نمود بهتر است با این چهار دسته آشنایی داشت.
آتش سوزی کلاس A: آتش سوزی این کلاس عمدتا به موجب موادی مانند چوب و کاغذ و پارچه به وجود می‌آید. این نوع از آتش سوزی کمترین مقدار خطر برای خودور را داشته و جای نگرانی از آن کمتر است.
آتش سوزی کلاس B: مایعات قابل اشتعالی مانند بنزین و گازوئیل و گریس و هر نوع مایع دیگر با قابلیت احتراق از عوامل آتش سوزی هستند که در گروه آتش سوزی B جای می‌گیرند. این گروه از آتش سوزی بسیار خطرناک است و چنانچه به سرعت و به موقع مهار نگردد، زیان‌های غیر قابل جبرانی به دنبال خواهند داشت.
آتش سوزی کلاس C: این نوع از آتش سوزی به موجب گازهای قابل اشتعال روی داده و از خطرناک‌ترین انواع آتش سوزی است.
آتش سوزی کلاس E: یکی دیگر از گروه‌ بندی انواع حریق در دسته چهارم به آتش سوزی ناشی از تجهیزات برقی و الکتریکی مربوط می‌شود.
کپسول آتشنشانی برای مقابله با آتش و مهار آن در چنین شرایطی بسیار مفید است. بنابراین عقل حکم می‌کند که همواره یک کپسول آتشنشانی به همراه داشت در نتیجه کار منطقی خرید کپسول بیوورسال است.

کپسول آتشنشانی باید در کجای خودرو نصب شود؟

محل قرارگیری کپسول آتشنشانی باید به گونه‌ای باشد که دسترسی به آن آسان بوده تا در شرایط لازم به راحتی و به سرعت به آن دسترسی داشت. بهترین مکان برای قرارگیری کپسول آتشنشانی در خودرو، زیر صندلی شاگرد است. علاوه بر این زیر داشبورد نیز بسیار مناسب و قابل دسترسی سریع است.

قرار دادن کپسول آتشنشانی خودور در این مکان‌ها بهترین کار است. زیرا هم راننده و هم سرنشینان به راحتی و در کمترین زمان به آن دسترسی داشته و امکان استفاده از آن را خواهند داشت.
گاها امکان قرارگیری کپسول در خودور وجود ندارد. پس باید آن را در صندوق عقب ماشین گذاشت. با قرار دادن کپسول آتشنشانی در صندوق عقب خودرو، شما در زمان بروز حادثه ناچار به خروج از خودور خواهید بود. بنابراین چنانچه شرایط مطابق با برنامه پیش نرفت، موقعیت شما برای واکنش بهتر و سریع‌تر خواهد بود. بهترین انتخاب برای مبارزه با حریق، خرید کپسول بیوورسال است.

مناسب‌ترین کپسول آتشنشانی برای خودرو کدام است؟

کپسول پودرو و گاز ۱ کیلوگرمی یا ۲ کیلوگرمی، ایده‌آل‌ترین و مناسب‌ترین گزینه برای استفاده در خودرو است. این نوع از کپسول‌ها سبک وزن بوده و فضای کمتری را اشغال می‌کنند. بنابراین در صورت بروز حریق دسترسی به آن‌ها آسان‌تر خواهد بود.

علاوه بر کارآمدی، این نوع کپسول‌ها مقرون به صرفه هستند. از نکات بسیار مهم و حائز اهمیت در بک کپسول آتشنشانی، زمان تخلیه آن است. کپسول آتشنشانی پودر و گاز ۱ کیلوگرمی در عرض ۶ ثانیه و کپسول پودرو گاز ۲ کیلوگرمی در ۱۰ صانیه به طور کامل تخلیه خواهند شد.

کپسول‌های آتشنشانی با وزن کمتر هم در بازار عرضه شده‌اند اما متاسفانه قدرت کافی و لازم برای مهار آتش را نداشته و موثر واقع نخواهند شد.
برای وانت‌بارها و خودروهای سنگین، کپسول‌هایی با وزن ۲ کیلوگرم و ۳ کیلوگرم موثر خواهند بود. کپسول آتشنشانی مناسب برای وسایل نقلیه سنگین مانند اتوبوس و کامیون باید وزن بیشتری دارد. یعنی وزن ماشین با وزن کپسول به طور مستقیم در ارتباط است.

بنابراین کپسول‌های خاموش کننده سنگین‌تر با وزن‌های ۶ کیلوگرمی یا ۱۲۳ کیلوگرمی مناسب‌ترین انتخاب برای این نوع ماشین‌ها هستند. باید به این نکته توجه داشته باشید که براساس مقرارت خاصی که برای کپسول‌های آتشنشانی تعیین شده، کپسول مناسب را انتخاب کنید.

یکی از بهترین انواع کپسول آتشنشانی، کپسول پود خشک است که تحت عنوان کپسول ABC معروف شده است. این کپسول بسیار پرقدرت بوده و قابلیت خاموش کردن انواع حریق در هر کلاسی را دارد. خرید کپسول بیوورسال نیز بسیار مفید و کارآمد خواهد بود.

همچنین استفاده از کپسول آتشنشانی فوم نیز موثر خواهد بود. از این عیوب کپسول فوم، یخ زدگی آن درون کپسول است. بنابراین توصیه کارشناسان همان کپسول پودر خشک است. برای خاموش کردن آتش نباید کلاه کاپوت را به صورت کامل باز نمود. چون رسیدن اکسیژن، اتش را تشدید کرده و سرعت آتش سوزی را بالا می‌برد. بنابراین سعی کنید از طریق شکاف‌های ریز، خاموش کننده به داخل اسپری نمایید.

جمع بندی

آتش سوزی از جمله حوادثی است که ممکن است برای هر خودرویی پیش آید. برای همین رعایت اصول ایمنی و همراه داشتن کپسول آتشنشانی از جمله نکات مهمی است که حتما باید به آن توجه داشت. قبل از هر چیز سعی کنید با بازرسی‌های مکرر خودرو در بازه‌های مشخص زمانی از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کنید.

در درجه دوم نیز همراه داشتن یک کپسول آتشنشانی خوب می‌تواند به شما در مهار آتش کمک مکرده و خسارت را به حداقل برساند. با توجه به توضیحاتی که در متن داده شده، بهترین و ایده‌آل‌ترین کپسول را انتخاب کنید. خرید کپسول بیوورسال می‌تواند بهترین گزینه باشد. پس همین حالا با تماس با کارشناسان ما خود را در آتش سوزی و برای مهار آن، ایمن کنید.

سوالات متداول کپسول آتش نشانی خودرو

بهترین کپسول برای داخل خودرو کدام است؟

بهترین کپسول ها برای داخل خودرو، بیوورسال هستند و کپسول های ۱ یا ۲ کیلویی نیز برای خودرو مناسب هستند. برای اطلاعات بیشتر با مشاوران شرکت تدبیر همین حالا تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

کپسول آتش نشانی در خودرو باید کجا قرار بگیرد؟

در خودروف کپسول آتش نشانی باید در جایی باشد که دسترسی به آن آسان باشد تا در موقع لزوم بتوان از ان استفاده کرد.

کپسول آتش نشانی خودرو را از کجا بخریم؟

برای خرید کپسول آتش نشانی خودرو بهتر است که آن را از فروشگاه های آنلاین معتبر خریداری کنید و راهنمایی های لازم را نیز دریافت کنید. می توانید با کارشناسان ما در شرکت تدبیر نیز همین حالا تماس بگیرید.

پست قبلی

گاز های موجود در کپسول های آتش نشانی

پست بعدی

کدام کپسول آتش‌نشانی بهتر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…