سیستم اطفا حریق نیروگاه؛ ضرورتی برای حفظ ایمنی بیشتر نیروگاه‌ها

سیستم اطفا حریق نیروگاه

اساس تامین امنیت فضاهای تجاری، اداری، مسکونی و صنعتی هزینه‌هایی را به همراه دارد. اما در صورتی که به این هزینه‌ها توجهی نشود، ممکن است روزی به ناچار، چندین برابر آن را به‌عنوان خسارت پرداخت کنیم. آینده‌نگری و انجام پیشگیری‌های ایمنی به‌ویژه در نیروگاه‌ها، سرمایه یک کشور را از خطر نجات می‌دهد.

از این رو باید سیستم اطفا حریق نیروگاه که شامل انواع دستی و اتوماتیک هستند، قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن را به منظور انتخاب بهترین و مناسب‌ترین سیستم خاموش کننده متناسب با نوع نیاز فضای نیروگاه را بشناسیم. به همین خاطر در این مطلب با انواع اصلی سیستم اطفا حریق نیروگاه و نوع آیروسل این سیستم آشنا می‌شویم.

سیستم‌های اطفا حریق دستی

از انواع سیستم اطفا حریق نیروگاه، نوع دستی آن است و مجموعه تجهیزاتی هستند که به طور کلی توسط یک فرد متخصص و یا آتش‌نشان برای خاموش کردن آتش بکار گرفته می‌شوند. از جمله سیستم‌های اطفا حریق دستی مورد استفاده در نیروگاه‌ها، کپسول‌های آتش‌نشانی هستند که حتی در منازل و یا خودروها نیز معمولا وجود دارند. این کپسول‌ها انواع متعددی دارند که بر اساس نوع و یا کلاس آتشی که می‌توانند خاموش کنند دسته‌بندی می‌شوند.

از جمله سیستم‌های اطفا حریق و یا خاموش کننده‌های دستی نیروگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • سیستم اطفا حریق پودر خشک شیمیایی
 • سیستم اطفا حریق پودر تر شیمیایی
 • سیستم اطفا حریق دی اکسید کربن
 • سیستم اطفا حریق حاوی ترکیبات هالوژنه
 • خاموش کننده‌های حاوی کف (فوم)

خرید سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم‌های اطفا حریق اتوماتیک

دیگر انواع سیستم اطفا حریق نیروگاه به‌صورت اتوماتیک برای کنترل و مهار کامل آتش طراحی شده است تا در همان مراحل اولیه آتش‌سوزی و قبل از به وجود آمدن آسیب جدی و گسترش آتش، آن را خاموش کند. باید اشاره کرد که این سیستم کاملا خودکار آتش را خاموش می‌کند و دخالت انسان در آن جایی ندارد.

سیستم‌های اطفا حریق نیروگاه، بسته به تعداد سالن‌ها، اتاقک‌ها، قطعات مورد استفاده و نوع ساختمان و فضای قابل دسترسی انواع مختلفی دارند. نیروگاه باید مجهز به هوزریل، کپسول آتش‌نشانی و اسپرینکلر باشد و تمامی فضای نیروگاه دارای سیستم تر(جعبه آتش‌نشانی) در کل بنا باشد.

به ‌طور کلی سیستم‌های اطفا حریق اتوماتیک نیروگاه را می‌توان به موارد زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک آبی
 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک CO2
 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک پودری (آیروسل)
 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک فوم
 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی
 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک مه یا پودر آب
 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک Vortex

آیا سیستم اطفا حریق آیروسل را می‌شناسید؟

سیستم اطفا حریق آیروسل به نوعی مهم‌ترین سیستم اطفا حریق نیروگاه به شمار می‌رود که بر اساس آزاد شدن مواد جامد بسیار ریز و متکی بر گاز است که به‌صورت الکتریکی یا واکنش گرمازا فعال شده و می‌تواند عملیات خاموش کردن و کنترل آتش را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

برخلاف سیستم اطفا حریق گازی و سیستم اطفا حریق شیمیایی که باید به طور مستقیم بر روی شعله آتش پاشیده شوند، آیروسل می‌تواند بدون در نظر گرفتن مکان و یا ارتفاع آتش، به سمت حریق پاشیده شود.

آیروسل از طرفی پسماند و باقی‌مانده کمتری از خود به جای می‌گذارد. همچنین تا زمانی که به‌صورت الکتریکی یا واکنش گرمازا فعال نشود، کاملا پایدار می‌ماند که مهم‌ترین قابلیت این سیستم برای تامین ایمنی نیروگاه است. باید اشاره کرد که قیمت سیستم اطفا حریق آیروسل نسبت به سایر مواد و سیستم‌های خاموش کننده اتوماتیک کم‌تر و مقرون‌به‌صرفه تر است.

سیستم خاموش کننده آیروسل برای کدام کلاس آتش استفاده می‌شود؟

سیستم اطفا حریق نیروگاه از نوع آیروسل برای کلاس‌های حریق A,B,C,F مناسب است و بدون آسیب زدن به محیط زیست، انسان و تجهیزات مورد استفاده در نیروگاه، فرایند خاموش کردن آتش را به طور مطمئن و سریع انجام می‌دهد. از طرفی این سیستم به‌ویژه در نیروگاه‌ها که در آن تحت هیچ شرایطی امکان استفاده از سیستم‌های اطفا حریق آبی وجود ندارد، بهترین گزینه برای مهار آتش است.

روش عملکرد سیستم اطفا حریق آیروسل

باید اشاره کرد که عملیات اطفا حریق در نیروگاه‌ها، باید به این صورت انجام شود که سیستم اطفا حریق نیروگاه بر اثر گرد و غبار محیط فعال نشود، بلکه زمانی فرایند مهار آتش را شروع کند که حریق واقعی اتفاق افتاده باشد چرا که نیروگاه‌ها فضای بسیار حساسی هستند. از این رو باید سنسورهای مورد نظر، هر دو عامل دود و حرارت را تشخیص داده و به پنل کنترل گزارش دهند تا تخلیه انجام شود.

هنگام استفاده از سیستم اطفا حریق آیروسل، عناصر و یا رادیکال‌هایی که باعث بروز آتش‌سوزی می‌شوند تحت تاثیر قرار می‌گیرند. چرا که آیروسل به طور کلی از ذرات پتاسیم تشکیل شده است و در هنگام بروز آتش‌سوزی، این ذرات بر رادیکال‌های موثر بر گسترش آتش و عناصر اکسیژن، هیدروژن و هیدروکسید اثر گذاشته و با توقف واکنش زنجیره‌ای حریق، باعث خاموش شدن آتش می‌شوند.

سیستم اطفای حریق آیروسل به‌عنوان سیستم غرقه سازی آتش و یا سامانه اطفا حریق موضعی در نیروگاه‌ها استفاده می‌شود. به این صورت که این سیستم بر روی دیوار و یا سقف نصب شده و حداقل میزان فضا را اشغال می‌کنند. دلیل امکان نصب آن به سقف این است که این سیستم نیازی به هیچ‌گونه شبکه توزیع ندارد و به‌صورت یک مخزن ذخیره‌سازی عمل می‌کند.

خرید باکیفیت‌ترین سیستم اطفا حریق نیروگاه آیروسل از شرکت تدبیر

سیستم اتوماتیک آیروسل مهم‌ترین سیستم اطفا حریق نیروگاه به شمار می‌رود. این سیستم اطفا حریق نیروگاه بر پایه گاز و پودر عمل می‌کند. زمانی که سنسورها هر دو عامل دود و حرارت را شناسایی کردند، کپسول آیروسل فعال شده و به‌صورت مه ذرات ریز جامد (قطر کمتر از ۱۰ میکرومتر) را بر روی آتش پخش می‌کند و موجب اطفای حریق در تمامی فضای نیروگاه می‌شود.

گروه تولیدی صنعتی تدبیر با اخذ نمایندگی انحصاری و رسمی، اقدام به واردات اقلام و تجهیزات آتش‌نشانی به‌ویژه مواد اطفایی فوق مدرن بیوورسال از کشور آلمان کرده است. تولید انواع محصولات و خاموش کننده‌ها از جمله کپسول‌های بیوورسال، پودر و گاز، فوم، آب و گاز و سیستم اتوماتیک آیروسل با برندهای تدبیر و آتا از افتخارات مجموعه ما است و شما می‌توانید برای خرید باکیفیت‌ترین سیستم خاموش کننده آتش از نوع آیروسل به سایت گروه تولیدی ما مراجعه کنید.

سوالات متداول سیستم اطفا حریق نیروگاه

بهترین سیستم اطفا حریق برای نیروگاه چه سیستمی است؟

سیستم اتوماتیک آیروسل مهمترین سیستم اطفا حریق نیروگاه است چرا که برپایه پودر و گاز بوده و زمانی که سنسورهای آن هر دو عامل دود و حرارت را شناسایی می کنند کپسول آیروسل فعال می شود و به صورت مه ذرات ریز جامد روی آتش پخش می شود.

چرا سیستم اطفا حریق آیروسل بهترین گزینه برای اطفا حریق در نیروگاه است؟

آیروسل برای کلاس‌ حریق A,B,C,F مناسب است و بدون آسیب زدن به محیط زیست، انسان و تجهیزات مورد استفاده در نیروگاه، آتش را خاموش می کند.

پست قبلی

نحوه کار سیستم اطفا حریق آیروسل؛ ساده ولی کاربردی

پست بعدی

سیستم اطفا حریق سقفی سیستمی نوین برای مهار سریع آتش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…

شروع گفتگو