معرفی بهترین سیستم اطفا حریق مخازن نفتی + نحوه اطفا حریق

سیستم اطفا حریق مخازن نفتی

آتش‌سوزی‌های ناشی از اشتعال مایعات قابل اشتعال مانند نفت، بنزین، گازوئیل و … از خطرناک‌ترین انواع آتش‌سوزی به‌شمار می‌آیند. چرا که سرعت سرایت بسیار بالایی دارند و اطفا حریق آن‌ها نیز بسیار دشوار است. این امر در مخازن نفتی که پتانسیل بالایی برای اشتعال دارند نیز بسیار پررنگ است.

به همین خاطر در صنایع پتروشیمی و نفت‌وگاز، باید از بهترین سیستم اطفا حریق مخازن نفتی استفاده کرد تا مهار آتش‌سوزی در این مخازن به حداقل برسد. یک سیستم اطفا حریق مناسب برای این مخازن باید اثربخشی بالایی داشته باشد و بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن، سوخت را ایزوله کرده و از سرایت آتش به مخازن دیگر جلوگیری کند. در این مطلب با بهترین سیستم اطفا حریق مخازن نفتی آشنا می‌شویم.

سیستم اطفا حریق آیروسل؛ بهترین گزینه برای مخازن نفتی

از میان تمام سیستم‌های اطفا حریق موجود در بازار، سیستم اطفا حریق آیروسل را می‌توان بهترین گزینه برای مخازن نفتی دانست. علت این انتخاب، ویژگی‌های فوق‌العاده این سیستم اطفا حریق مدرن است. مواد آیروسل درون سیلندرهای بدون فشار قرار می‌گیرند و در صورت آتش‌سوزی، به شکل شیمیایی و الکتریکی فعال می‌شوند.

با فعال شدن سیستم اطفا حریق آیروسل، ذرات ریزی به اندازه ۲ میکرون و به شکل گاز، در فضا پخش شده و باعث مهار آتش می‌شوند. به علت حجم بالای این ذرات ریز، آتش در سریع‌ترین زمان ممکن مهار شده و خسارات آتش‌سوزی به حداقل می‌رسند. در ادامه با مهم‌ترین دلایل مناسب بودن آیروسل به‌عنوان یک سیستم اطفا حریق مخازن نفتی آشنا می‌شویم.

 

اثرگذاری بسیار سریع در مهار آتش

یکی از خاص‌ترین ویژگی‌های آیروسل به‌عنوان سیستم اطفا حریق مناسب مخازن نفتی، اثرگذاری بسیار مناسب و سریع آن است. همان‌طور که عنوان شد، با فعال شدن آیروسل، حجم بالایی از ذرات ریز به‌صورت گاز منتشر شده و آتش را احاطه می‌کنند. در نتیجه زنجیره آتش در سریع‌ترین زمان ممکن قطع می‌شود.

به‌طور کلی آیروسل با دو روش، آتش‌سوزی در مخازن نفتی را مهار می‌کند. در مرحله اول با کاهش حرارت شعله، آن را خنک کرده و از سرایت بیشتر آن جلوگیری می‌کند. در مرحله بعد نیز با احاطه مولکول‌های سوخت، واکنش شیمیایی اشتعال آن‌ها را قطع می‌کند تا دیگر نتوانند با اکسیژن واکنش نشان داده و بسوزند.

امکان مهار انواع دیگر کلاس‌های آتش

یک سیستم اطفا حریق حرفه‌ای مخازن نفت باید بتواند علاوه‌بر مهار آتش‌سوزی‌ درون این مخازن، با انواع دیگر کلاس‌های آتش نیز مقابله کند. چرا که در یک محیط صنعتی، تنها نفت درون مخازن دچار حریق نمی‌شوند و ممکن است در صورت سرایت آتش به قسمت‌های دیگر محیط، مواد قابل اشتعال دیگری مانند کربن‌ها نیز دچار حریق شوند.

سیستم اطفا حریق آیروسل علاوه‌بر امکان مهار آتش نفت و دیگر مایعات قابل اشتعال، توانایی مهار آتش کلاس‌های A، C، E و F را نیز دارد. این امر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم اطفا حریق آیروسل به‌شمار می‌آید.

نصب آسان و بدون هزینه نگهداری سالیانه

برخی از سیستم‌های اطفا حریق مورد استفاده در مخازن نفتی، هزینه نگهداری سالیانه بسیار بالایی دارند. به همین خاطر صاحبان صنایع پتروشیمی و نفت‌وگاز همواره به دنبال یک سیستم اطفا حریق با کم‌ترین هزینه نگهداری هستند. از طرف دیگر نصب سیستم‌های اطفا حریق در محیط‌های صنعتی نیز پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

به همین خاطر بهترین سیستم اطفا حریق مخازن نفتی، باید هزینه نگهداری سالیانه کم و نصب آسانی داشته باشد. اینجاست که سیستم اطفا حریق آیروسل به‌عنوان بهترین سیستم اطفا حریق برای مخازن نفتی می‌درخشد. چرا که این سیستم هیچ‌گونه هزینه نگهداری سالیانه‌ای ندارد و از طرف دیگر نصب آن نیز بسیار آسان است.

عدم نیاز به شبکه توزیع

همان‌طور که عنوان شد، نصب سیستم اطفا حریق در محیط‌های صنعتی مانند پتروشیمی‌ها و مخا‌زن نفتی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. چرا که فضای تحت پوشش سیستم اطفا در این محیط‌ها مساحت بسیار زیادی دارد و به همین خاطر پیاده‌سازی شبکه توزیع می‌تواند موانع فنی و هزینه بالایی داشته باشد.

اما باید گفت که سیستم اطفا حریق آیروسل به علت سادگی بسیار زیاد، برای نصب به شبکه توزیع نیاز ندارد و می‌توان آن را به‌صورت یونیت‌های جداگانه در مخازن نفتی نصب کرد. این امر در کنار کاهش هزینه نصب، کارآمدی سیستم را نیز بسیار بالا می‌برد.

سیستم اطفا حریق آیروسل بسیار مقرون‌به‌صرفه است

یکی دیگر از دلایل مناسب بودن آیروسل به‌عنوان یک سیستم اطفا حریق مخاز‌ن نفتی، قیمت بسیار مناسب این سیستم است. درواقع شما با استفاده از سیستم اطفا حریق آیروسل می‌توانید در تمام زمینه‌ها صرفه‌جویی کنید؛ از هزینه نصب گرفته تا نگهداری سالیانه. از طرف دیگر این سیستم به مخازن و انبار مخازن نیز نیازی ندارد و شما می‌توانید بدون شبکه لوله‌کشی سیلندرهای آن را در قسمت‌های مختلف مخازن نفتی خود قرار دهید.

به همین خاطر اگر به دنبال تهیه یک سیستم اطفا حریق مقرون‌به‌صرفه برای مخا‌زن نفتی هستید، سیستم اطفا حریق آیروسل می‌تواند گزینه‌ای بی‌نظیر برای شما باشد.

سازگاری با محیط زیست و پوست انسان

بسیاری از سیستم‌های اطفا حریق قدیمی با محیط زیست سازگار نیستند و می‌توانند به گیاهان، حیوانات و حتی انسان‌ها آسیب زیادی بزنند. طی سال‌های اخیر استفاده از سیستم‌های اطفا حریق سازگار با محیط زیست اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. به همین خاطر سیستم اطفا حریق آیروسل نیز به‌صورت کامل با محیط زیست سازگار است.

این ویژگی باعث می‌شود که مواد آیروسل برای بدن و پوست انسان نیز ضرر نداشته باشند و شما بتوانید با خیال راحت از این سیستم در انواع محیط‌های صنعتی از جمله مخازن نفت استفاده کنید.

برای اطفا حریق مخازن نفتی، سیستم آیروسل شرکت تدبیر را بخرید

شرکت تدبیر یکی از مراجع اصلی عرضه‌کننده سیستم اطفا حریق آیروسل در کشور است. شما می‌توانید تمام تجهیزات و مواد اولیه این سیستم مانند کپسول‌، ژنراتور و … را به‌صورت مستقیم از مجموعه ما خریداری کنید. باید اشاره کرد که تمام مواد اطفا حریق آیروسل شرکت تدبیر، به‌صورت کامل ساخت کشور آلمان هستند و کیفیت بسیار بالایی دارند.

همچنین تکنسین‌های ما می‌توانند از صفر تا صد اجرا و نصب این سیستم در مخازن نفتی شما را نیز برعهده بگیرند تا شما یک سیستم اطفا حریق مدرن، کارآمد و البته اقتصادی داشته باشید. برای خرید سیستم اطفا حریق آیروسل شرکت تدبیر تنها کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به بهترین شکل ممکن راهنمایی شوید.

پست قبلی

مهار آتش با سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی

پست بعدی

بهترین سیستم اطفا حریق در ایران کدام است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…

شروع گفتگو