نحوه کار سیستم اطفا حریق آیروسل؛ ساده ولی کاربردی

نحوه کار سیستم اطفا حریق آیروسل

آژانس‌های حفاظت از محیط زیست در دهه ۱۹۹۰ استفاده از هالون را برای مهار آتش ممنوع کردند و بدین‌ترتیب، لازم بود جایگزینی برای آن ایجاد شود. این جایگزین باید به‌گونه‌ای می‌بود که اکثر انواع آتش را خاموش کند و در عین حال برای افراد و تجهیزات نیز ایمن باشد. از زمان ممنوع شدن هالون، در میان روش‌های اطفا حریق، سیستم اطفا حریق آیروسل توجه زیادی را به خود جلب کرده است. در این مطلب، قصد داریم به بررسی نحوه کار سیسم اطفا حریق آیروسل بپردازیم.

سیستم اطفا حریق آیروسل چیست؟

اصل سیستم اطفا حریق آیروسل مبتنی بر فرآیند تعلیق واکنش زنجیره‌ای شیمیایی اکسیداسیون در زبانه‌های آتش است. عنصر اصلی کپسول آتش‌نشانی آیروسل، یک ترکیب از آیروسل جامد است که در یک محفظه فلزی، مجهز به سیستم خنک‌کننده و واحد ماشه قرار گرفته است. سیستم‌های اطفا حریق آیروسل می‌توانند بسیار موثر واقع شوند. با این حال، اثربخشی این روش به غلظت ذرات نزدیک به شعله، محل سایر مواد قابل اشتعال و همچنین نوع سوخت درگیر بستگی دارد.

برای مهار آتش، عامل اطفا باید بر عناصر تشکیل‌دهنده آتش غلبه کند. این بدان معناست که مواد شیمیایی مهارکننده آتش، باید سوخت را کاهش دهند، اکسیژن را حذف کنند، گرما را دور کنند یا اینکه مانع از انجام واکنش زنجیره‌ای شوند. تا زمانی که گرما، سوخت و اکسیژن کافی وجود داشته باشد، آتش همچنان می‌سوزد. در واقع سیستم‌های اطفا حریق آیروسل، از طریق حذف گرما عمل می‌کنند:

  • سیستم‌های آیروسل میکروذرات بزرگی را آزاد می‌کنند که شعله را احاطه می‌کنند
  • ذرات در هنگام تماس، شعله را خنک می‌کنند و گرما را به خود جذب می‌کنند تا آتش خاموش شود

نحوه کار سیستم اطفا حریق آیروسل در مهار آتش

روش اطفا حریق آیروسل برای ایجاد جریان قدرتمند در منطقه آتش‌سوزی، از ترکیبی از ریزذرات و مواد گازی استفاده می‌کند. این ذرات تا زمانی که از دستگاه تخلیه شوند، در حالت بخار هستند. در زمان پخش شدن، یک واکنش زنجیره‌ای انجام می‌شود که باعث تولید ذرات جامد و ماده گازی می‌شود و همین امر باعث مهار شدن آتش می‌شود.

سیستم اطفا حریق آیروسل چه کلاس‌هایی از آتش را خاموش می‌کند؟

بر خلاف گازهای بی‌اثر سنتی، فوم، مه‌آب و عوامل اطفا حریق هالون، مواد اطفا حریق آیروسل نیازی به بیرون رانده شدن توسط گازهای تحت فشار ندارند و می‌توانند حریق‌های کلاس A، B، C، D و K را با چگالی ۳۰ تا ۲۰۰ گرم بر متر مکعب خاموش کنند.

لازم به توضیح است که کلاس A عبارت است از مواد جامد مانند چوب یا کاغذ، پارچه و برخی پلاستیک‌ها؛ کلاس B عبارت است از مایعات یا گازهایی مانند الکل، اتر، بنزین یا گریس؛ کلاس C عبارت است از خرابی الکتریکی ناشی از لوازم خانگی، تجهیزات الکترونیکی و سیم‌کشی؛ کلاس D عبارت است از مواد فلزی مانند سدیم، تیتانیوم، زیرکونیوم یا منیزیم؛ و کلاس K نیز عبارت است از آتش‌سوزی ناشی از پخت‌وپز. خوشبختانه همان‌طور که اشاره شد، سیستم اطفا حریق آیروسل قابلیت مهار تمام کلاس‌های گفته‌شده را دارد.

با این حال، اثربخشی این روش به غلظت ذرات نزدیک شعله، محل سایر مواد قابل‌اشتعال و همچنین نوع سوخت درگیر بستگی دارد.

مزایای سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل یکی از کارآمدترین سیستم‌ها برای مهار آتش است. از دیگر مزایای این روش می‌توان به فناوری پایدار آن اشاره کرد؛ چرا که ژنراتورهای آیروسل دست کم ۱۰ تا ۲۰ سال عمر دارند. همچنین، نصب تجهیزات آن کار بسیار ساده‌ای است.

در واقع ژنراتورهای آیروسل را می‌توان مستقیما در فضا یا در کنار جسم مورد محافظت نصب کرد و گذشته از آن، برای سیلندرهای گاز ایجاد فضاهای ذخیره‌سازی مجزا ضروری نیست.

برخی از دیگر مزایای این سیستم عبارتند از:

  • کارآیی بالا: بر اساس مطالعات، ترکیبات تشکیل دهنده آیروسل جامد در مقایسه با سایر وسایل اطفا حجمی، بالاترین قابلیت اطفا حریق را دارند
  • کاربردهای مختلف: این نوع روش مهار آتش می‌تواند حتی در مواردی استفاده شود که استفاده از روش‌های جایگزین برای خاموش کردن غیرممکن است
  • هزینه کم و نصب آسان: این روش در مقایسه با انواع دیگر سیستم‌های اطفا حریق، هزینه پایینی دارد؛ چرا که نیازی به نصب پمپ‌های گران قیمت، خطوط لوله، بشکه‌های تحت فشار، شیرها و تجهیزات اضافی نیست
  • بدون نیاز به اقدامات نگهداری: یکی از مزایای کپسول آتش‌نشانی آیروسل این است که نیازی به بازرسی منظم یا شارژ مجدد ندارد و همیشه آماده کار است
  • عدم آسیب‌رسانی به جسم: آیروسل به منطقه و یا محتویات ارزشمند موجود در اتاق آسیبی وارد نمی‌کند. در واقع پودر آیروسل به راحتی از سطح بیشتر مواد و اجسام جدا می‌شود
  • ایمن و سازگار با محیط زیست: آیروسل به لایه اوزون آسیب نمی‌رساند و هیچ تهدیدی برای انسان یا حیوانات به‌شمار نمی‌رود. همچنین، این ماده حاوی هیچ‌گونه سموم یا عناصر تحت فشار نیست و آلودگی نیز به‌همراه ندارد

ایمنی سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل، از طریق انجام یک واکنش شیمیایی عمل می‌کند که گرماده است. در نتیجه، دما در هنگام تخلیه ذرات می‌تواند به ۲۲۰۰ درجه سانتی‌گراد نیز برسد. شاید در نگاه اول به‌نظر برسد که این نکته می‌تواند یک نقطه ضعف برای سیستم‌های اطفا حریق آیروسل باشد؛ زیرا دمای بالا ممکن است خودش به آتش‌سوزی بیشتر دامن بزند. اما سیستم‌های اطفا حریق آیروسل مجهز به بلوک‌های خنک‌کننده‌ای هستند که دما را کاهش می‌دهند و از آتش‌سوزی بیشتر جلوگیری می‌کنند.

سیستم‌های اطفا حریق آیروسل معمولا به تجهیزات آسیب نمی‌رسانند. با این حال، ذرات آیروسل بزرگ می‌توانند بر روی اجزای بسیار حساس، باقی بمانند. باید سعی کنید سیستم‌های اطفا حریق آیروسل را به دور از هرگونه وسایل الکترونیکی حساس نصب کنید. البته این کار همیشه هنگام نصب در جاهایی که فضای کافی وجود ندارد امکان‌پذیر نیست.

خرید تجهیزات اطفا حریق آیروسل از گروه تولیدی صنعتی تدبیر

سیستم اطفا حریق آیروسل یکی از کارآمدترین و کاربردی‌ترین سیستم‌های مهار آتش در جهان به‌شمار می‌رود. گروه تولیدی تدبیر یکی از برترین مراکز تولید تجهیزات اطفا و تامین مواد اطفایی از برندهای اروپایی در ایران است. ما در گروه تولیدی تدبیر این افتخار را داریم که با بهره‌گیری از برترین تجهیزات و فناوری روز دنیا، موفق به بومی‌سازی سیستم اطفا حریق آیروسل شده‌ایم.

شرکت تدبیر علاوه‌بر فروش مستقیم تجهیزات آتش‌نشانی از طریق نمایندگی‌های خود در استان‌های ایران، محصولات خود را به کشورهای همجوار از جمله آذربایجان، عراق و اقلیم کردستان صادر می‌کند و در بازارهای جهانی نیز حضوری پررنگ دارد. برای خرید انواع تجهیزات سیستم اطفا حریق آیروسل یا کسب اطلاع بیشتر در مورد این سیستم‌ها می‌توانید از خدمات مشاوره کارشناسان ما در گروه تدبیر بهره‌مند شوید.

پست قبلی

افزایش ایمنی در ساختمان با انواع سیستم اطفا حریق

پست بعدی

سیستم اطفا حریق نیروگاه؛ ضرورتی برای حفظ ایمنی بیشتر نیروگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…

شروع گفتگو