گاز های موجود در کپسول های آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی دارای فشار بسیار بالایی هستند. این تجهیزات با استفاده از این فشار مواد اطفا کننده را برای مهار آتش در مدت زمان مشخص منتشر میکنند. بر خلاف تصور برخی از افراد این مواد تنها از گاز تهیه نشدند. در واقع کپسول های CO2 از نسل های اولیه این کپسول ها بود. در حالی که امروزه به دلیل مشکلات ایجاد شده توسط این گاز بر محیط زیست محدودیت بسیاری در استفاده از این کپسول ها وجود دارد. در حال حاضر انواع مختلفی از مواد اطفا کننده از فوم ها تا ترکیبی از مواد همچون آب و گاز در این تجهیزات استفاده میشود.

با پیشرفت تکنولوژی و تأثیر آن بر سیستم های اطفا حریق مواد اطفایی در این سیستم ها از نظر سرعت عملکرد، هزینه و عدم صدمه به محیط و انسان بهینه شده اند. لذا در جواب به سوال اینکه کپسول های آتش نشانی از چه گازی پر شده است؟ باید گفت که مواد اطفایی در این تجهیزات شامل گازهای بسیاری است که هر کدام نقش خواصی در عملیات مهار آتش را به عهده دارند. در ادامه به برسی این موارد خواهیم پرداخت.

معرفی کپسول های آتش نشانی  گازی

مواد اطفایی در کپسول های گازی بسیار متنوع است. یکی از مهمترین مواد تشکیل دهنده آن ها گاز دی اکسید کربن میباشد. امروزه کپسول های آتش نشانی گازی CO2 به دلیل مشکلات زیست محیطی تنها در بخش هایی مورد استفاده قرار میگیرد که دارای سیستمها و تجهیزات حساس باشند. این تجهیزات دارای فشار بسیار بالایی بوده و در مدت زمان کوتاهی اجازه اطفا را به فرد متصدی میدهند. استفاده از این تجهیزات نیاز به تجربه قبلی دارد.

از این رو بکارگیری آن توسط افراد بی تجربه توصیه نمیشود. کپسول های CO2 از قدیمی ترین مواد اطفا کننده آتش پس از آب ها میباشند. این گاز ها هیچ پسماندی ایجاد نمیکنند لذا به هنگام انجام عملیات اطفا به تجهیزات نیز صدمه وارد نمیشود. با این حال به دلیل مشکلات زیستی این مواد را با گاز های دیگر مخلوط کرده که به همراه استفاده از نکات مثبت آن ، مشکلات این مواد را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند. در ادامه به برسی و معرفی گاز های درون کپسول های آتش نشانی خواهیم پرداخت.

معرفی گاز های درون کپسول آتش نشانی

معمولا در کپسول های تماماً گازی از گاز دی اکسید کربن استفاده میشود. اما همان طور که گفته شد این گازها مضرات بسیاری برای محیط زیست ایجاد می کنند. از این رو برای کاهش صدمات آن از گاز های نجیب در برخی از این کپسول ها بکار گرفته میشود. این گازهای نجیب که با نام اختصاری آن IG نیز شناخته می شود، برای عملیات اطفا دارای هزینه های بالاتری هستند.

تأثیر گذاری این مواد در کنار عدم ایجاد صدمات جانی به افراد داخل ساختمان باعث محبوبیت آنها برای بکارگیری به عنوان ماده اطفایی در کنار گاز های CO2 شده است. با اینحال معمولاً در بسیاری کپسول هایی که به عنوان کاملاً گازی تولید می شوند، از دی اکسید کربن تهیه می شود.

اما در کپسول های پودر گاز و آب گاز این مورد کاملا متفاوت هستند. البته همان طور که گفته شد به دلیل ویژگی عدم صدمه به تجیهیزات و کاربرد این گاز های آتش نشانی در حال حاضر امکان حذف آن ها نیست.

کاربرد گاز های درون کپسول آتش نشانی

کاربرد اصلی گاز های آتش نشانی برای مواد اتش سوزی های ناشی از مواد کربنی ، مایعات آتش زا و همچنین در اماکن دارا تجهیزات الکترونیک هستند. تمامی گاز های موجود در کپسول های آتش نشانی با محیط واکنش نمیدهند. این به معنای ثبات در اجرای عملیات مهار آتش هستند. تا حدی که گازهای نجیب به گازهای تنبل ( بی اثر ) نیز شهرت دارند. همچنین واکنش دی اکسید کربن نیز گازی با ثبات بالا است.

به عبارت دیگر مواد اطفایی در این کپسولها با مواد آتش زا واکنش نداده و باعث تشدید آتش نمیشوند. از طرفی به دلیل مشکلات تنفسی در هنگام استفاده از این تجهیزات استفاده از آن ها در مناطق دربسته با مساحت کوجک توصیه نمیشود. چرا که به دلیل کاهش سطح اکسیژن محیط خود میتواند باعث صدمات جانی در محیط گردد. با این حال این تجهیزات دارای زایای بیشماری است. در ادامه به برسی این مزایا از کپسول های آتش نشانی گازی خواهیم پراخت.

مزایای استفاده از کپسول های گازی برای اطفا حریق

یکی از مزیت های بزرگ گاز های مورد استفاده در کپسول های آتش نشانی ثبات آن ها در برابر واکنش های شیمیایی هستند. در این مواد از نظر واکنش های شیمیایی بسیار پایدار هستند. با اینکه برخی از گاز های نجیب دارا قیمتی نسبتا بالا تر از سایرین میباشد، اما گاز CO2 هزینه بسیار کمی برای تهیه آن صرف خواهد شد.

یکی دیگر از مزایای مهم گاز های درون کپسول های آتش نشانی، عدم تولید پسماند هستند. البته در کپسول های ترکیب شده با گاز این ویژگی وجود ندارد. در واقع معمولاً در این کپسول ها گازها جهت تولید فشار مناسب به کپسول اضافه میشوند.

کپسول های آتش نشانی برای آتش های گسترده بهتر عمل میکند. به دلیل خصوصیت گسترش گاز ها در محیط پوشش مناسبی در این زمینه داند. در واقع گاز ها در تمامی منافذ دیوار ها ، قفسه ها ، کمدها و… وارد میشود. هرگونه تورفتگی نفوذ می‌کند که آب و فوم قادر به چنین کاری نیستند.

به دلیل عدم پسماند و عدم رسانایی در گاز های موحود در کپسول های آتش نشانی گازی به تجهیزات الکتیکی و الکترونیکی صدمه نمیزد. همچنین به دلیل این ویژگی استفاده از آن در محیط های دارای بار الکتریکی بر خلاف سیستم های آبی برای افراد خطرات جانی نخواهد داشت.

پست قبلی

کپسول های آتش نشانی CO2

پست بعدی

کپسول آتش نشانی مناسب خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…