افزایش ایمنی در ساختمان با انواع سیستم اطفا حریق

سیستم اطفا حریق در ساختمان

سیستم‌های اطفا حریق باعث افزایش ایمنی در انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری می‌شوند. سیستم‌های اطفا مورد استفاده در ساختمان به دو نوع کلی دستی و اتوماتیک تقسیم می‌شوند. همچنین این سیستم‌ها را بر اساس مکانیزم می‌توان به انواع آیروسل، توپ اطفا حریق، CO2، هالوژنه و حاوی کف دسته‌بندی کرد.

اگر می‌خواهید با بهترین نوع سیستم اطفا حریق در ساختمان آشنا شوید، در این مطلب از شرکت تدبیر با ما همراه باشید.

هر نکته‌ای که باید درباره سیستم‌های اطفا حریق ساختمانی بدانید

در گذشته از سیستم‌های اطفا حریق در بناهای مسکونی کمتر استفاده می‌شد و از آن‌ها تنها در برخی ساختمان‌ها و مراکز اداری و تجاری استفاده می‌شد. اما در حال حاضر، برای افزایش ایمنی ساختمان‌ها، این سیستم در بسیاری از ساختمان‌ها از جمله مجتمع‌های مسکونی نیز استفاده می‌شود.

سیستم‌های اطفا حریق می‌توانند به راحتی آتش ایجاد شده در ساختمان را مهار کنند. در نتیجه، ایمنی ساکنین آن مجتمع چندین برابر می‌شود. این در حالی است که سالانه افراد زیادی به دلیل عدم برخورداری از سیستم اطفا حریق در ساختمان‌ها، در آتش گرفتار می‌شوند و جان خود را از دست می‌دهد.

انواع سیستم اطفا حریق در ساختمان

سیستم‌های اطفا حریق در ساختمان‌ها در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. به طوری کلی، این سیستم‌ها یا دستی هستند یا اتوماتیک. سیستم‌های دستی اطفا حریق را می‌توان به انواع خاموش‌کننده‌های پودری، CO2، هالوژنه، حاوی کف و توپ اطفا حریق تقسیم کرد.

سیستم‌های اطفا حریق دستی، همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است به صورت خودکار وارد مدار نمی‌شوند که این می‌تواند در آتش‌سوزی‌های ناخواسته و ناگهانی بسیار خطرناک باشد. اما در سیستم‌های خودکار، خبری از این موضوع نیست و اطفا حریق به محض تشخیص توسط سنسورها انجام می‌شود.

سیستم‌های اطفا حریف اتوماتیک دارای انواع مختلفی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به مه‌آب، ورتکس، هالون، آبی اسپرینکلر، آیروسل و فوم اشاره کرد. هرکدام از این سیستم‌ها عملکرد مخصوص خود را در مواجه شدن با آتش دارند.

چرا سیستم‌های آیروسل بهترین گزینه برای اطفا حریق هستند؟

اگر قصد راه‌اندازی سیستم اطفا حریق را برای ساختمان خود دارید، توصیه می‌کنیم حتما به سراغ سیستمی بروید که از نوع اتوماتیک است و می‌تواند با کمترین هزینه راه‌اندازی شود و در عین حال بیشترین بازدهی را داشته باشد. از میان تمام سیستم‌های اطفا حریق اتوماتیک، سیستم‌های اطفا حریق آیروسل می‌توانند گزینه مناسبی برای شما باشند که از تمام ویژگی‌های ذکر شده برخوردار هستند.

سیستم‌ اطفا حریق آیروسل دارای مزایای زیادی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به نصب آسان، عدم نیاز به لوله‌کشی، قدرت مهار آتش بالا، امکان نصب در ایران، قابلیت جابه‌جایی آسان و امکان استفاده برای محیط‌های غیرحساس به کثیفی اشاره کرد. تمام این موارد دست به دست هم داده‌اند تا بسیاری از مراکز و افرادی که قصد راه‌انداز سیستم اطفا حریق در ساختمان را دارند، به سراغ سیستم آیروسل بروند.

سیستم‌های اطفا حریق آیروسل چه انواعی دارند؟

سیستم‌های اطفا حریق آیروسل را می‌توان به انواع مدل‌های الکتریکی، حرارتی و مکانیکی تقسیم کرد. در مدل‌های الکتریکی، یک دیتکتور وجود دارد که بعد در صورت شناسایی حریق، سیگنال را با ولتاژ ۲۴ ولت به کانکتور کپسول ارسال می‌شود. در نهایت، بعد از ۶ ثانیه کپسول فعال می‌شود و آتش را مهار می‌کند.

کپسول‌های آیروسل حرارتی دارای یک سنسور حساس به دما هستند که اگر دما به ۴۷۵ درجه سانتی‌گراد برسد، کپسول فعال می‌شود و آتش را خاموش می‌کند. همچنین کپسول آیروسل مکانیکی کپسولی است که یک فتیله حساس به شعله دارد. زمانی که کوچک‌ترین جرقه‌ای در این فتیله رخ بدهد، در مدت ۳ ثانیه، تمام مواد درون کپسول آیروسل تخلیه خواهد شد.

از نظر نوع ذرات، سیستم‌های اطفا حریق آیروسل را می‌توان به دو دسته متراکم و پراکنده تقسیم کرد. در نوع پراکنده از ذرات کوچک ۱۰ میکرومتری استفاده شده است. در مدل پراکنده هم ذرات همین ابعاد را دارند، اما تحت فشار هستند که بعد از باز شدن محفظه کپسول، در محیط پخش می‌شوند.

کارکرد سیستم اطفا حریق آیروسل چگونه است؟

سیستم‌های آیروسل می‌توانند در سه مرحله آتش داخل ساختمان را مهار کنند. واکنش شیمیایی، کاهش دما و کاهش اکسیژن از جمله این روش‌ها هستند. اولین مرحله از مهار آتش توسط آیروسل مربوط به واکنش‌های شیمیایی می‌شود. به این صورت که کربنات پتاسیم داخل کپسول در اثر گرما تجزیه می‌شود و ماده‌ای جامد و پودری را ایجاد می‌کند.

این ماده با پخش شدن در محیط و انجام واکنش می‌تواند مانع از گسترش آتش شود. در ادامه، آیروسل می‌تواند با کمک واکنش شیمیایی و آزاد کردن برخی عناصر، دمای محیط را کاهش دهد. در نهایت، مواد موجود در کپسول میزان اکسیژن را کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند که آتش در مدت زمان کوتاهی مهار شود.

اجزای کپسول‌های آیروسل

یک کپسول آیروسل دارای بخش‌های مختلفی است که بتواند تمام وارد موجود در آن را بدون هیچ‌گونه خطری نگهداری کند. کاور پلاستیکی، صفحه جهت‌دار، قطعه فعال‌سازی حرارتی، توری جداکننده، عنصر خنک کننده جامد، توری جداکننده، روکش آلیاژ آلومینیوم، حلقه فاصله، عنصر تولید کننده آیروسل جامد، قطعه فعال‌سازی الکتریکی و دو شاخه اتصال به برق از جمله بخش‌های مختلف کپسول آیروسل هستند. هیچ‌کدام از این قطعات نباید آسیب ببیند. در صورت آسیب، ممکن است کپسول آیروسل از بین برود و دیگر بازدهی اولیه را نداشته باشد.

شرکت تدبیر؛ ارائه دهنده انواع سیستم اطفا حریق آیروسل

در حال حاضر انواع سیستم‌های اطفا حریق در ساختمان وجود دارند که از میان آن‌ها، توصیه می‌کنیم سیستم اطفا حریق خودکار آیروسل را انتخاب کنید. سیستم آیروسل سیستمی است که می‌تواند با کمک واکنش‌های شیمایی و ایجاد پودر، به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان آتش را مهار کند.

شما می‌توانید انواع سیستم‌های اطفا حریق آیروسل را از شرکت تدبیر خریداری کنید. مجموعه ما تلاش می‌کند تا بهترین کپسول‌ها را با کمترین قیمت در اختیار مشتریان قرار دهد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، کارشناسان ما پاسخگوی شما هستند.

سوالات متداول سیستم اطفا حریق ساختمان

بهترین سیستم اطفا حریق برای ساختمان کدام است؟

بهتریم سیستم اطفا برای ساختمان سیستم اطفا اتوماتیک است که با کمترین هزینه راه اندازی و در عین حال بیشترین بازدهی را داشته باشد.

چرا آیروسل بهترین سیستم اطفا حریق برای ساختمان های مسکونی و تجاری است؟

سیستم اطفا حریق آیروسل سیستمی است که با کمک واکنش های شیمیایی به راحتی و در کوتاه ترین زمان آتش را به صورت یکنواخت خاموش می کند.

پست قبلی

افزایش ایمنی فضای پارک ساختمان با سیستم اطفا حریق پارکینگ

پست بعدی

نحوه کار سیستم اطفا حریق آیروسل؛ ساده ولی کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…

شروع گفتگو