درجه کپسول آتش نشانی

خیلی از افراد تصور می‌کنند که داشتن یک کپسول آتش نشانی در محل، به معنای آمادگی برای مقابله با آتش سوزی احتمالی است؛ اما اگر به شکل منظم درجه کپسول آتش نشانی را بررسی نکنید، ممکن است کپسول شما از حالت ایده آل خود خارج شده باشد و خبر نداشته باشید.

در این حالت نه تنها کپسول آمادگی لازم برای خاموش کردن حریق را نخواهد داشت، بلکه ممکن است هنگام استفاده به شخصی که در حال استفاده از آن است آسیب جدی برساند.

کاربرد درجه کپسول که به آن فشار سنج کپسول آتش نشانی نیز گفته می‌شود این است که میزان آمادگی کپسول آتش نشانی را نشان دهد. این درجه که به شکل یک عقربه است، میزان فشار داخل کپسول را نشان می‌دهد. اگر فشار کپسول به اندازه مطلوب نباشد، کپسول نمی‌تواند مواد خاموش کننده را به بیرون بپاشاند.

گاهی اوقات حتی ممکن است کپسولی که فشار کافی ندارد به یک تهدید برای انسان‌ها و اموالی که در مجاورت کپسول قرار دارند تبدیل شود. در ادامه این مطلب نحوه خواندن درجه کپسول آتش نشانی را توضیح می‌دهیم.

عقربه کپسول آتش نشانی چه چیزی را نشان می‌دهد؟

فشار سنج کپسول آتش نشانی دارای یک عقربه است که میزان فشار فعلی کپسول را به شما نمایش می‌دهد. به طور معمول صفحه فشار سنج در کپسول‌های آتش نشانی به سه منطقه قرمز، سبز و زرد رنگ تقسیم شده است.

بسته به فشار داخل کپسول، این عقربه روی صفحه رنگی حرکت می‌کند که هر کدام از رنگ‌های این صفحه معنا و مفهوم مشخصی دارند. در اینجا هر سه حالت قرارگیری عقربه روی رنگ‌های مختلف فشار سنج در کپسول آتش نشانی را توضیح می‌دهیم:

۱.    معنای قرارگیری عقربه کپسول آتشنشانی روی رنگ قرمز

اگر فشار داخل کپسول کمتر از ۱.۰ MPa (مگا پاسکال) باشد، عقربه در محوطه قرمز رنگ فشار سنج قرار می‌گیرد. این به آن معنا است که فشار کپسول برای آن که مواد اطفاء حریق به شکل مؤثر از کپسول خارج شوند، کافی نیست. در نتیجه اگر بخواهید از کپسول استفاده کنید، خواهید دید که مواد خاموش کننده یا اصلاً خارج نمی‌شوند و یا مقدار اندکی و با فشار کم از آن بیرون می‌آید.

اگر نشانگر کپسول آتش نشانی شما روی محوطه قرمز قرار دارد، باید در اولین فرصت ممکن برای شارژ کپسول آتش نشانی اقدام کنید. این کار باید توسط افراد متخصص و معتبر انجام شود که دانش و تجربه لازم در خصوص خدمات سرویس کپسول آتش نشانی را دارند.

۲.    معنای قرارگیری عقربه کپسول آتشنشانی روی رنگ سبز

اگر نشانگر کپسول آتش نشانی روی منطقه سبز قرار داشته باشد، یعنی فشار کپسول در حد طبیعی خود است و همه چیز مرتب است. این فشار برای خروج مواد درون کپسول کاملاً ایده آل بوده و هیچ اختلالی در عملکرد کپسول آتش نشانی ایجاد نمی‌کند.

در نتیجه زمانی که فشار سنج کپسول آتش نشانی را بررسی کردید و دیدید که عقربه آن در منطقه سبز قرار دارد، می‌توانید مطمئن شوید که کپسول شما سالم و آماده به کار است.

۳.معنای قرارگیری عقربه کپسول آتشنشانی روی رنگ زرد

چنانچه نشانگر کپسول آتش نشانی در محوطه زرد رنگ قرار داشته باشد، به معنای آن است که فشار داخل کپسول بیش از حد نرمال است. در این حالت اگرچه مواد داخل کپسول به خوبی به بیرون پخش می‌شوند، اما خطر انفجار کپسول بر اثر فشار زیاد وجود دارد؛ بنابراین لازم است تا در اولین فرصت ممکن، کپسول را توسط مراکز معتبر ارائه خدمات سرویس کپسول آتش نشانی تعمیر و تخلیه شارژ کرده تا به فشار نرمال برسد.

لازم به ذکر است که در بعضی از کپسول‌های آتش نشانی، صفحه فشار سنج رنگ زرد ندارد و در عوض محدوده فشار بیش از حد مانند محدوده فشار ناکافی، با رنگ قرمز نشان داده می‌شود.

درجه کپسول آتشنشانی باید را هر چند وقت یک بار چک کنیم؟

فشار سنج کپسول آتش نشانی به شما می‌گوید که آیا کپسول مورد نظر قابل استفاده هست یا نه؛ بنابراین لازم است تا در فواصل زمانی کوتاه، فشار سنج را چک کرده و ببینید که عقربه آن در چه منطقه‌ای قرار دارد. به عنوان یک قانون کلی توصیه می‌شود که هر ماه یک بار کپسول آتش نشانی خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که نشانگر آن در منطقه سبز رنگ قرار دارد.

در غیر این صورت، یعنی اگر عقربه در منطقه زرد یا قرمز قرار داشت، بلافاصله برای سرویس و شارژ مجدد کپسول اقدام نمایید. چرا که اگر درجه کپسول آتش نشانی در حالت ایده آل خود نباشد، عملاً کپسول مورد نظر کارایی ندارد و حتی ممکن است باعث تشدید خسارت ناشی از آتش سوزی شود.

لازم به ذکر است که یکی از خدمات گروه صنعتی تدبیر ارائه خدمات مربوط به سرویس و تعمیر انواع کپسول‌های آتش نشانی است. شما می‌توانید همین حالا با کارشناسان گروه تدبیر تماس گرفته و شرایط دریافت این خدمات را جویا شوید.

پست قبلی

راهنمای شارژ کپسول آتش نشانی

پست بعدی

نحوه شارژ کپسول آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…

شروع گفتگو