مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال

مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال

یکی از نکات جالب در زمینه کپسول‌های آتش‌نشانی، مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها است. بسیاری از افراد علاقه‌مند هستند تا بدانند که در این کپسول‌ها از چه موادی استفاده می‌شود که می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن انواع کلاس‌های آتش‌ را در سریع‌ترین زمان و با بیشترین ایمنی مهار کنند.

از میان تمام کپسول‌های آتش‌نشانی موجود در بازار، کپسول‌های بیوورسال را می‌توان از کارآمدترین‌ها دانست. مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال تفاوت‌هایی جزئی با مواد تشکیل‌دهنده دیگر کپسول‌های آتش‌نشانی دارد. به همین خاطر در این مطلب به‌صورت کامل مواد تشکیل‌دهنده کپسول بیوورسال را معرفی می‌کنیم.

مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال به‌عنوان یک کپسول اطفا حریق برتر

به‌طور کلی نمی‌توان مواد تشکیل‌دهنده کپسول بیوورسال را به‌صورت کامل معرفی کرد. چرا که در این کپسول از صدها ماده با درصد متفاوت استفاده شده است تا بتوانند به‌خوبی با انواع آتش‌سوزی‌ها مقابله کنند. با این حال، مواد تشکیل‌دهنده کپسول بیوورسال را می‌توان در چهار دسته‌بندی کلی قرار دارد.

البته باید گفت که هر یک از این دسته‌بندی‌ها نیز شامل مواد دیگری می‌شوند. این دسته‌بندی‌ها عبارت‌اند از گاز پیشرانه، فوم یا کف، کنسانتره و آب. باید اشاره کرد که بسته به نوع کپسول بیوورسال، این مواد تشکیل‌دهنده می‌توانند تفاوت‌هایی داشته باشند. در ادامه با انواع مواد تشکیل‌دهنده کپسول بیوورسال آشنا می‌‌شویم.

گاز پیشرانه؛ از مهم‌ترین مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال

یکی از مهم‌ترین مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال، گاز پیشرانه آن است. همان‌طور که می‌دانید کپسول‌های آتش‌نشانی باید با فشار بسیار بالا، مواد اطفا حریق، فوم و آب را روی حریق بپاشند. تامین این فشار در کپسول‌های بیوورسال برعهده گاز پیشرانه است. این گاز در کپسول‌های بیوورسال عموما از نوع نیتروژن و ازت می‌باشد که با بدن انسان و محیط زیست سازگاری بالایی دارند.

همچنین می‌توانند در روند اطفا حریق نیز کمک کنند. چرا که گازهایی غیر قابل اشتعال هستند و اکسیژن محیط را تخلیه می‌کنند که باعث کاهش حجم آتش و احتمال سرایت آن می‌شود.

فوم یا کف آتش‌نشانی

یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال، فوم یا کف آتش‌نشانی است. در این کپسول‌ها و تمام کپسول‌های آتش‌نشانی، از فوم یا کف برای اطفا حریق برخی از کلاس‌های آتش مانند آتش کلاس A استفاده می‌شود. البته برخی از کپسول‌های آتش‌نشانی نیز به‌جای فوم یا کف، دارای پودر هستند که عموما برای آتش‌های ناشی از اشتعال مایعات قابل اشتعال یا گازها کاربرد دارند.

فوم، کف یا پودر حجم زیادی از کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال را اشغال می‌کنند و بیشتر برای خفه‌کردن آتش یا محدود کردن دسترسی آن به اکسیژن استفاده می‌شوند.

کنسانتره‌های فرموله شده

همان‌طور که اشاره شد، از مواد زیادی در کپسول‌های بیوورسال استفاده می‌شود. برای فرموله کردن این مواد، از کنسانتره‌های غلیظ استفاده می‌شود. حال اگر غلظت این کنسانتره‌ها از حد مجاز بیشتر باشد، کپسول کارایی مناسبی نخواهد داشت.

به همین خاطر برای کاهش این کنسانتره‌ها از آب استفاده می‌کنند. ماده‌ای که در مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال نقشی بسیار پررنگ دارد.

آب؛ از دیگر مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال

تقریبا در تمام کپسول‌های آتش‌نشانی مایع، از آب استفاده می‌شود. کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال نیز از این قاعده جدا نیستند. البته باید اشاره کرد که بسته به کاربری کپسول، میزان آب به‌کاررفته در آن می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال در برخی از کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال از هشت لیتر آب در کنار مواد دیگر استفاده می‌شود.

به‌طور کلی باید گفت که آب از مهم‌ترین مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال به‌شمار می‌آید. چرا که در کنار کاهش غلظت کنسانتره فرموله شده، می‌تواند به‌خوبی در اطفای حریق برخی از کلاس‌های آتش کاربرد داشته باشد.

مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال چه مزایایی دارند؟

با مهم‌ترین مواد تشکیل‌دهنده کپسول آتش نشانی بیوورسال آشنا شدیم. حال نوبت آن است که به سراغ مزایای این مواد برویم. چرا که همان‌طور که می‌دانید، کپسول‌های خاموش کننده بیوورسال از پرفروش‌ترین و موثرترین کپسول‌های بازار هستند.

یکی از مهم‌ترین دلایل این فروش بالا، استفاده از مواد تشکیل‌دهنده‌ای است که در کنار اطفا حریق، به سلامت انسان‌ها و محیط زیست نیز توجه ویژه‌ای دارند. برای مثال مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال هیچ اثر منفی روی محیط زیست اطراف خود نخواهند گذاشت که مزیتی بسیار مهم به‌شمار می‌آید. در ادامه با مزایای مواد تشکیل‌دهنده کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال آشنا می‌شویم.

قابلیت اطفا حریق انواع کلاس‌های آتش

یکی از مهم‌ترین مزایای مواد به‌کاررفته در کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال این است که می‌توانند آتش‌سوزی پنج کلاس آتش را مهار کنند. به‌طور کلی این کپسول‌ها می‌توانند بدون دردسر و در سریع‌ترین زمان ممکن، حریق کلاس A، B، C و F را مهار کنند. درواقع تفاوتی ندارد که شما با یک آتش‌سوزی ساده ناشی از اشتعال کاغذ طرف هستید و یا می‌خواهید آتش‌سوزی یک پمپ بنزین را مهار کنید، در هر صورت کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال می‌توانند به شما کمک کنند.

کنترل آتش در کم‌ترین زمان ممکن

در اطفا حریق، کنترل آتش در کم‌ترین زمان اهمیت بالایی دارد. چرا که هرچه آتش به قسمت‌های دیگر محیط سرایت کند، مهار کردن آن دشوارتر می‌شود و خسارات مالی و جانی بیشتری را به وجود می‌آورد. به همین خاطر می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین مزایای مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال این است که می‌توانند با محدود کردن اکسیژن، از بین بردن زنجیره آتش و کاهش حرارت، آتش را در مدت زمانی بسیار کوتاه کنترل کنند.

مواد تشکیل‌دهنده کپسول بیوورسال با محیط زیست سازگار هستند

سازگاری با محیط زیست در زمینه اطفا حریق اهمیت بسیار زیادی در کشورهای پیشرفته دارد. چرا که در برخی موارد، شما باید از کپسول‌های آتش‌نشانی برای اطفا حریق جنگل‌ها استفاده کنید.

همچنین اگر مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال با محیط زیست سازگار نباشند، با بدن انسان نیز سازگار نیستند و می‌توانند به آن آسیب بزنند. به همین خاطر مواد بیوورسال مورد استفاده در کپسول‌های آتش‌نشانی به‌صورت کامل با محیط زیست و بدن انسان سازگار هستند.

برای تهیه کپسول‌های بیوورسال مجموعه تدبیر را انتخاب کنید

استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی در محیط‌های مختلف مانند ساختمان‌های اداری، تجاری، نظامی و مسکونی به یک امر ضروری و رایج تبدیل شده است. همچنین بسیاری از افراد این لوازم اطفا حریق را در خودروی خود نیز حمل می‌کنند. حال اگر می‌خواهید کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال را که یکی از بهترین‌ها هستند برای خود خریداری کنید،

پیشنهاد می‌شود از شرکت تدبیر کمک بگیرید. شرکت ما به‌صورت تخصصی در زمینه تولید و فروش انواع مدل‌های کپسول آتش‌نشانی بیوورسال فعالیت می‌کند. برای خرید این کپسول‌ها تنها کافی است از طریق درگاه‌های ارتباطی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول از مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال

مواد تشکیل دهنده کپسول بیوورسال چیست؟

در کپسول بیوورسال از صدها ماده استفاده شده است تا بتواند به خوبی با آتش مقابله کند که به طور نمی توان از همه آن ها اسم برد.

چرا مواد کپسول بیوورسال با محیط زیست سازگارند؟

اگر مواد کپسول بیوورسال با محیط زیست سازگار نباشند با بدن انسان نیز سازگار نخواهند بود و به آن ها آسیب می رساند به همین دلیل سازگاری مواد با بدن انسان و محیط زیست در این کپسول مورد توجه قرار گرفته است.

پست قبلی

خرید کپسول آتش نشانی در تبریز

پست بعدی

موارد استفاده کپسول بیوورسال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…