معرفی بهترین سیستم اطفا حریق خودکار دنیا

سیستم اطفا حریق خودکار

برای افزایش امنیت ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی، سیستم اطفا حریق خودکار بهترین گزینه است. این سیستم‌ها دارای انواع مختلفی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به آئروسل اشاره کرد. سیستم اطفا حریق خودکار آئروسل به سیستمی گفته می‌شود که از طریق پودر مخصوص عمل اطفا حریق را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

سیستم‌های اطفا حریق آیروسل می‌توانند آتش شعله‌ور شده را به راحتی و بدون نیاز به هیچ‌گونه آب خاموش کنند. در این مطلب از شرکت تدبیر به بررسی سیستم اطفا حریق خودکار از نوع آئروسل خواهیم پرداخت.

سیستم‌های اطفا حریق خودکار چند نوع هستند؟

در حال حاضر، انواع سیستم‌های مخصوص اطفا حریق وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به هالون، آئروسل و CO2 اشاره کرد. هرکدام از این سیستم‌ها دارای عملکرد خاص خود هستند و می‌توانند به روش خاصی آتش شعله‌ور شده را خاموش کنند.

سیستم اطفا حریق خودکار آئروسل چه نوع سیستمی است؟

یکی از جدیدترین روش‌های اطفا حریق، سیستم آئروسل است که می‌تواند با کمک پودری خاص آتش را خاموش کند. در این نوع سیستم، پودر داخل کپسول از طریق یک واکنش به حالت فشرده تبدیل و گاز سیال ایجاد شده از سیستم خارج می‌شود.

سیستم‌های اطفا حریق آئروسل یا پودری به شکلی ساخته شده‌اند که می‌توانند گاز سیال را به صورت ۳۶۰ درجه پراکنده کنند. در نتیجه، این گاز به شکل یک ابر بزرگ درمی‌آید. زمانی که این ابر به آتش می‌رسد، رادیکال‌های پتاسیم خنثی‌کننده آن آتشی بزرگ را تولید می‌کنند که این باعث خاموش شدن آتش می‌شود. نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که چگالی آئروسل باید حتما زیاد باشد تا بتواند آتش را تحت کنترل خودش قرار دهد. اما اگر میزان چگالی آئروسل کم باشد، تنها می‌تواند دمای آتش را کمتر کند.

خرید سیستم اطفا حریق آیروسل

انواع سیستم آئروسل خودکار

در حال حاضر، از نظر نوع فعال‌سازی می‌توان سیستم اطفا حریق آئروسل خودکار را به سه نوع الکتریکی، حرارتی و مکانیکی تقسیم کرد. اما از نظر نوع غلظت، این نوع سیستم به دو دسته متراکم و پراکنده تقسیم می‌شود که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

سیستم‌های آئروسل الکتریکی

سیستم اطفا حریق آئروسل الکتریکی را می‌توان یکی از رایج‌ترین مدل‌های این نوع سیستم معرفی کرد که در آن از یک دیتکتور (Detector) استفاده می‌شود. این سنسور می‌تواند سیگنالی را به پنل مرکزی ارسال کند که با ولتاژ ۲۴ ولت به کانکتور کپسول آئروسل می‌رسد. تمام این فرانید ۶ ثانیه طول می‌شود و در طی این مدت، تمام آئروسل موجود در کپسول تخلیه می‌شود.

آئروسل‌های حرارتی

سیستم‌های آئروسل حرارتی دارای سنسورهای حساس به دمایی هستند که در دمای ۴۷۵ درجه فعال می‌شوند. به این معنی که اگر این سنسورها تشخیص دهند که مقدار دما به این حد رسیده است، آئروسل به صورت اتوماتیک فعال و گاز داخل کپسول آن به سرعت تخلیه می‌شود.

آئروسل‌های مکانیکی

کپسول‌های آئروسل مکانیکی دارای یک فتیله حساس به شعله هستند. به محض اینکه کوچک‌ترین جرقه‌ای در این فتیله رخ بدهد، در مدت کمتر از ۳ ثانیه، تمام گاز موجود در کپسول آئروسل تخلیه و آتش به‌وجود آمده خاموش می‌شود.

سیستم‌های آئروسل متراکم و پراکنده

از نظر میزان غلظت می‌توانی سیستم اطفا حریق خودکار از نوع آئروسل را به دو دسته متراکم و پراکنده تقسیم کرد. در سیستم آئروسل متراکم، از ذرات کوچک ۱۰ میلی‌متری استفاده می‌شود. در مدل پراکنده هم از ذرات کوچک ۱۰ میلی‌متری استفاده می‌شود. با این تفاوت که در سیستم پراکنده، ذرات تحت فشار هستند و در محیط پخش می‌شوند.

مهم‌ترین مزایای استفاده از سیستم اطفا حریق آئروسل

استفاده از سیستم اطفا حریق آئروسل خودکار دارای مزایای مختلفی است که از جمله آن‌ها می‌توان به طبقه‌بندی آتش اشاره کرد. به این معنی که این سیستم مانع گسترش آتش می‌شود و از بیشتر شدن حرارت جلوگیری می‌کند.

سیستم‌های اطفا حریق دارای مزایای دیگری هم هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به بازدهی بیشتر با توجه به وزن، بازدهی بیشتری نسبت به هالون ۱۳۰۱، هزینه نگهداری پایین، عدم نیاز به لوله‌کشی و مخزن تحت فشار، وزن و حجم کم و ایجاد کمترین مقدار آلودگی بعد از اطفا حریق اشاره کرد.

کپسول آئروسل از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

یک کپسول آئروسل از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به کاور پلاستیکی، صفحه جهت‌دار، قطعه فعال‌سازی حرارتی، توری جداکننده، عنصر خنک‌کننده جامد، توری جداکننده، روکش آلیاژ آلومینیوم، حلقه فاصله، عنصر تولیدکننده آئروسل جامد، قطعه فعال‌ساز الکتریکی و دوشاخه مخصوص اتصال به برق اشاره کرد.

سیستم آئروسل چگونه اطفا حریق را انجام می‌دهد؟

سیستم اطفا حریق آئروسل خودکار می‌تواند با کمک گاز سیال تحت فشار خود، تا حد زیادی آتش را مهار کند. البته مقدار بازدهی آئروسل بستگی به مقدار مواد و میزان غلظت آن دارد. همچنین مساحت آتش هم می‌تواند روی تاثیرگذاری آئروسل تاثیر بگذارد. اما به طور کلی، هرچقدر که مواد آئروسل سریع‌تر پخش شود، حریق زودتر مهار خواهد شد.

عملکرد آئروسل به این صورت است که ابتدا با کمک رادیکال‌های موجود در خود می‌تواند سوخت را ایزوله کند. در نتیجه، از گسترش آتش جلوگیری می‌شود. در ادامه، نوع به کاهش حرارت می‌رسد که با کمک فناوری موجود در آئروسل دمای محیط و آتش کمتر می‌شود. با ایزوله کردن اکسیژن، آتش مهار و خاموش می‌شود. به دلیل این پروسه استاندارد و بازدهی بالا، در حال حاضر از آئروسل به عنوان بهترین گزینه برای استفاده به عنوان سیستم اطفا حریق خودکار یاد می‌شود.

خرید تجهیزات سیستم اطفا حریق خودکار آئروسل از شرکت تدبیر

اگر قصد خرید سیستم اطفا حریق خودکار از نوع آئروسل را دارید، ما در شرکت تدبیر بهترین تجهیزات این سیستم را در اختیار شما قرار می‌دهیم. برای خرید از مجموعه ما تنها کافی است وارد بخش محصولات شوید و تجهیزات سیستم دلخواه خود را به سبد خرید اضافه کنید. سفارش شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن پردازش خواهد شد و به دستتان خواهد رسید.

پست قبلی

سیستم اطفا حریق هوشمند؛ یک گزینه برتر برای حفظ ایمنی در برابر آتش

پست بعدی

افزایش ایمنی فضای پارک ساختمان با سیستم اطفا حریق پارکینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…

شروع گفتگو