کپسول های آتش نشانی CO2

کپسول های آتش نشانی CO2

همان طور که از نام کپسول های آتش نشانی CO2 مشخص است ، مواد اطفا کننده در این کپسول ها گاز دی اکسید کربن میباشد. این گاز محدودیت های بالایی در رابطه با استفاده در سیستم های اطفا حریق دارد. اما تأثیرگذاری آن در خصوص مهار آتش بسیار بالا میباشد. همچنین این گاز مشکلات بالایی در زمینه زیست محیطی دارد. با این حال به دلیل حفظ تجهیزات حساس به خصوص در موارد الکترونیکی کاربرد بسیار زیادی خواهد داشت. در این مطلب برای معرفی و برسی کپسول های آتش نشانی CO2 توضیحاتی داده شده است.

معرفی کپسول های آتش نشانی CO2

کپسول های آتش نشانی CO2 با پایه گاز کربن دی اکسید عملیات مهار آتش را انجام میدهد. این گاز دسترسی آتش را به اکسیژن میگیرد. لذا به تجهیزات موجود در محیط صدمه وارد نمیکند.

از طرفی هم دی اکسید کربن گازی است غیر قابل احتراق ، بی بو ، غیر رسمی وسنگین تر از هوا که داری چگالی ۵/۱ بوده وهادی الکتریسته نیست. عملکرد این گاز این امکان را به کپسول های CO2 میدهد که برای استفاده در اماکن خاص مانند دیتا سنتر ها مناسب باشد.

عملکرد گاز های CO2

عملکرد گاز های موجود در کپسول آتش نشانی CO2 هنگام حریق به سه صورت است : ابتدا با تشکیل یک لایه سنگین مقاوم در مقابل عبور هوا ، آتش را خفه می کند ، سپس اکسیژن هوای اطراف حریق راکاهش ونهایتاَ آتش را سرد می کند .یکی از خصوصیات مهم گاز CO2  این است که باعث ایجاد خسارت به مواد موجود در محیط حریق نمی شود . لذا در مواردی که مواد باارزش دچار حریق می شوند ، مناسب تر از آب است .

CO2 برای حریق های الکتریکی والکترونیکی بسیار مناسب است. زیرا تا حدودی بدلیل هدایت برق وخصوصا حذف مواد خاموش کننده باقیمانده ، باعث اتصالی یا خرابی در قطعات حساس نمی گردد. لیکن هنگام استفاده ، بدلیل جایگزین شدن با اکسیژن محیط ، می تواند موجب خفگی فرد اطفاگر وساکنین گردد.

تمامی این کپسول ها دارای مزایا و معایب بسیاری میباشند. لذا برای خرید کپسول آتش نشانی باید این موارد را دانست.

مزایا استفاده از کپسول های آتش نشانی CO2

عدم جا گذاشتن پس مانده یکی از مهمترین ویژگی های کپسول های آتش نشانی CO2 میباشد. با اینکه برخی از اطفا کننده های ترکیبی با گاز دچار پساماند میشوند اما گاز کربن دی اکسید به تنهای هیچ پسماندی ندارد. به طور کلی این کپسول ها کپسول پاکسازی کمی دارند. به همین دلیل هیچ آسیبی به عناصر موچود در محیط وارد نمی کنند.

عدم واکنش شیمیایی با برخی از عناصر حساس از ویژگی های مهم دیگر است. به همین دلیل در برخی از اماکن مانند بانک ها و محل نگهداری جواهرات از این سیستم استفاده میشود. از طرفی این گاز هادی الکتریسیته نیست. لذا استفاده از آن به تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی مانند دستگاه های CNC و دیتا سنتر ها آسیبی وارد نمیکند. لذا بیشترین استفاده از آن در این اماکن است.

کپسول های آتش نشانی CO2 سرعت عملکرد بالایی دارند. روش موثر این نوع کپسول ها می تواند آتشسوزی در تجهیزات حساس را سریع و با حداقل آسیب خاموش کند.

گاز های CO2 یکی از مواد مقرون به صرفه در تولید کپسول های اطفا حریق میباشند. قیمت کپسول اطفا حریق co2 هر یک از تامین کننده ها متفاوت باشد.

کربن دی اکسید مقاومت مناسبی در خصوص شرایط جوی دارد. از طرفی گاز های CO2 به طور کلی یخ نمی زنند. و همچنین گاز CO2  هنگامی که آزاد می شوند سرد هستند. شیپورها طوری طراحی شده اند که در برابر یخ زدگی مقاومت می کنند. البته باید توجه داشت که کپسول های آتش نشانی CO2 مانند دیگر مواد اطفا کننده دارای معایبی نیز میباشد. در ادامه توضیحات مختصری در این خصوص داده میشود.

معایب کپسول های آتش نشانی CO2 :

یکی از مهمترین معایب استفاده از کپسول های اتش نشانی CO2 غلظت این ماده زیاد است. این مورد باعث خفگی افراد در محیط میگردد. لذا تخلیه اتوماتیک آن نیاز به ایزوله شدن محیط دارد تا جان افراد به خطر نیفتد. به همین دلیل استفاده از آن در مجتمع های مسکونی چندان مناسب نیست.

گاز های CO2 در برخی از فضا ها و در شریط خاص منجر به خنک شدن هوا و میعان میگردد. این مورد باعث حوادث غیر پیشبینی شده خواهد شد. به همین دلیل برای استفاده از آن نیاز به پیش بینی های احتمالی زیادی میباشد.

استفاده از کپسول های آتش نشانی کربن دی اکسید باعث افزایش فشار محیط ها یا مکان‌های بسته می‌شود. لذا برای برخی از این اماکن چندان مناسب نیست.

نتیجه گیری :

کپسول های آتش نشانی دارای انواع بسیار زیادی میباشد. یکی از مهمترین آن ها کپسول CO2 است. به دلیل ویژگی های شیمیایی مواد اطفا کننده درون این کپسولها استفاده از آن در محیط های دارای تجهیزات حساس با تعدا افراد کم بسیار مناسب است. از طرفی این کمپسول ها را نمیتوان در محیط های عمومی کوک و در بسته استفاده کرد. چرا که خطرات جانی ناشی از کمبود اکسیژن را در بر دارد.

پست قبلی

معرفی سیستم اطفا حریق آبی

پست بعدی

معرفی سیستم های IG در اطفا حریق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…