کپسول های آتش نشانی فوم یا همان کف

کپسول های آتش نشانی فوم

کپسول های آتش نشانی فوم که با استفاده از کف های اطفا حریف آتش را مهار میکنند. این تجهیزات یکی از انواع کپسول های آتش نشانی محبوب بوده که به وسیله مواد اطفایی مرطوب حریق را کنترل میکند. در واقع یکی از مهمترین ویژگی ها و خصوصیات این کپسول ها توانایی کنترل آن در خصوص گسترش آتش میباشد.

به طور ذاتی فوم های مورد استفاده در این روش به سطح میچسبند. از طرفی هم به دلیل وجود برخی از ترکیبات فوم های بکارگرفته شده ، دمای سطحی را با سرعت بالا کاهش خواهند داد. از طرفی به دلیل ماندگاری بالاتر نسبت به تجهیزات آبی ، امکان آتش سوزی در مناطق اطفا شده توسط این تجهیزات تا مدت بیشتری غیر ممکن خواهد شد.

لذا با سهولت بهتری عملیات اطفا را با کپسول های آتش نشانی فوم یا کف انجام میدهند. البته به دلیل حساسیت بالای عملیات مهار آتش در زمان بروز مشکل ، توجه به ویژگی ها و خصوصیات سیستم های اطفا حریق چه از نوع دستی و یا چه اتوماتیک آن دارای اهمیت بسیاری میباشد.

از طرفی هر سیستم و تجهیزات مهار آتش به خصوص کپسول های آتش نشانی فوم دارای معایب و مزایای خود هستند. به همین علت متخصصین مربوطبه با شناخت این موارد ، کپسولها و تجهیزاتی را که متناسب با کاربری ساختمان هستند را انتخاب و تنظیم میکنند. در این مطلب به برسی کپسول های آتش نشانی فوم ( کف ) خواهیم پرداخت.

معرفی کپسول آتش نشانی فوم یا همان کف

یکی از مهمترین کپسول های آتش نشانی در خصوص عملیات اطفا به خصوص کنترل آتش تجهیزات دارای مواد اطفایی فوم و یا کف میباشد. همان طور که گفته شد این تجهیزات با کمک مواد تشکیل دهنده آن ها به سطوح آتش گرفته شده چسبیده و ضمن کاهش دمای سطحی آن ها ، از آتش سوزی دوباره آن جلوگیری میکنند.

در واقع کپسول آتش نشانی کف ( فوم ) برای اطفاء حریق مایعی است که  روی مواد در حال اشتعال را می پوشاند و مانع از برخاستن گاز قابل اشتعال از روی مواد می شود و از رسیدن اکسیژن به آتش جلوگیری  می شود.

از طرفی مواد تشکیل دهنده در این سیستم ، دمای سطحی را  نیز از طریق تماس با سطح کاهش میدهد. لذا تأثیر گذاری این سیستم جهت کنترل و اطفا آتش بسیار بالا بوده و از این رو محبوبیت فراوانی در برخی کاربرد ها دارد. نحوه عملکرد این کپسولها به این گونه است که مواد اطفایی در هنگام پاشیده شدن توسط سر لوله کفساز باهوا وآب مخلوط شده و حباب ایجاد می نماید. این حباب ها باعث افزایش تراکم و در نتیجه گسترش ناحیه پوشش میشود.

کف های مورد مصرف در این سیستم های اطفاء حریق از طریق مواد پروتئینی تخمیری آلایش های دامی غیر خوراکی نظیر خون ، شاخ ، پشم و … وانواع شیمیایی تولید میشود. همچنین در ساختار مواد اطفایی در کپسول های آتش نشانی فوم آن از ترکیب برخی مواد شیمیایی خاص برای ثبات شیمیایی مواد اطفا کننده استفاده شده است.

از این رو این ماده غیر خورنده بوده و لذا برای مهار آتش در برخی از زمینه ها مناسب است. البته به دلیل حساسیت بعضی از اماکن مانند دیتا سنتر و موزه ها به عبت وجود تجهیزات و موارد با اهمیت استفاده از این کپسول ها چندان مناسب نیست.

ساختار تجهیزات دارای فوم نیز مشابه ساختار کپسول های آتش نشانی دیگر میباشد. به طور کلی این تجهیزات از موارد زیر تشکیل شده است :

  • استفاده از فولاد کربن با پوشش اپوکسی در بدنه کپسول آتش نشانی کف جهت جلوگیری از زنگ زدگی
  • استفاده از ترتیلیتی تریتییلن گلیکول و هگزیلن گلیکول با درصد نسبتاً بالا
  • استفاده از الوار لوریل در تولید فوم اطفا کننده
  • به همراه درصد کمی سورفکتانت‌ در مواد اطفایی

کاربرد کپسول مهار آتش کف

همان طور که گفته شد این کپسول ها به دلیل عملکرد بسیار مطلوب آن ها دارای محبوبیت بسیار زیادی میباشند. البته به دلیل رسنایی در مواد اطفایی مورد استفاده در این تجهیزات نمیتوان از آن در اماکن و آتش سوزی هایی با عامل الکتریکی بکارگرفت. در واقع استفاده از ان در اماکن دارای تجهیزات الکترونیکی علاوه بر افزایش خسارات مالی امکان بروز صدمات جانی هم وجود خواهد داشت.

اما استفاده و بکارگیری کپسول های آتش نشانی فوم یا همان کف در بسیاری از فضا های دیگر عملکرد بهتری خواهد داشت. با این حال بهترین کلاسهای آتشسوزی کپسول آتش نشانی فوم کلاس A و B میباشد.

از طرفی منظور از کلاس آتش سوزی A حریق های ایجاد شده توسط مواد جامد مانند کاغذ ها و چوب میباشد. که اغلب در مکان های عمومی و مسکونی مانند منازل صورت میگیرد. استفاده از فوم به دلیل سرعت بالای عملکرد و همچنین نفوذ مواد مایع (کف ) در مواد جامد کاربرد بسیاری دارد. کلاس آتش سوزی B  نیز شامل اطفای حریق مایعات آتشزا را در بر دارد. اطفای حریق در کلاس های بی  نیز با پاشش فوم بسیار سازگارتر خواهد بود.

پست قبلی

اهمیت وجود کپسول های آتش نشانی

پست بعدی

بهترین مکان برای نصب کپسول های آتش نشانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…