کپسول آتش نشانی مناسب برای حریق الکتریکی

کپسول آتش نشانی مناسب برای حریق الکتریکی

اولین چیزی که باید بدانید طبقه بندی های مختلف آتش سوزی است و دوم اینکه باید بدانید که ممکن است با چه نوع آتش سوزی هایی مقابله کنید و مطمئن شوید که کپسول آتش نشانی شما می تواند کار را انجام دهد. اکثر آتش سوزی ها به یکی از دسته های زیر تقسیم می شوند:

کلاس A: این آتش‌ها توسط مواد قابل احتراق جامد مانند چوب، کاغذ و پارچه ایجاد می‌شوند.

کلاس B: این آتش سوزی ها توسط مایعات قابل اشتعال مانند نفت و بنزین ایجاد می شود.

کلاس C: این آتش سوزی ها توسط سیم کشی معیوب، جعبه فیوز و وسایل برقی شروع می شوند.

کلاس K: این آتش‌ها توسط گریس‌ها و روغن‌های پخت و پز، چربی‌های حیوانی و چربی‌های گیاهی ایجاد می‌شوند.

همه کپسول های آتش نشانی بیوور سال شرکت تدبیر برای نشان دادن اینکه در کدام دسته قرار دارند برچسب گذاری شده اند. اکثر کپسول های آتش نشانی خانگی چند منظوره در نظر گرفته می شوند و برای استفاده در کلاس های A، B و C برچسب گذاری شده اند. خاموش کننده های کلاس K سنگین تر هستند و باید جداگانه خریداری شوند.

معرفی کپسول آتش نشانی مناسب برای حریق الکتریکی

آتش سوزی های الکتریکی باید توسط ماده ای خاموش شود که برخلاف آب یا کف موجود در کپسول های آتش نشانی کلاس A، نارسانا باشد. اگر کسی بخواهد آتش الکتریکی را با چیزی شبیه آب خاموش کند، خطر برق گرفتگی زیاد است زیرا آب رسانا است.

به همین دلیل است که کپسول های آتش نشانی کلاس C وجود دارند. موادی که در این نوع خاموش کننده ها یافت می شوند عبارتند از: مونوآمونیم فسفات، کلرید پتاسیم یا بی کربنات پتاسیم. گزینه دیگر خاموش کننده کلاس C حاوی دی اکسید کربن است. CO2 برای خاموش کردن آتش عالی است زیرا منبع اکسیژن آتش را از بین می برد و همچنین گرمای آتش را کاهش می دهد.

محتویات خاموش کننده ذکر شده در بالا مواد غیر رسانا هستند و به منظور کمک به خاموش کردن آتش های ناشی از برق هستند. با این حال، بسته به اینکه چه مواد قابل اشتعال دیگری در اطراف وجود دارد، همیشه خوب است که یک کپسول آتش نشانی کلاس A یا نوع دیگری در دسترس داشته باشید، فقط در صورتی که آتش به چیز دیگری سرایت کند.

به طور کلی، بهترین راه برای جلوگیری از این آتش سوزی های الکتریکی این است که یک متخصص آموزش دیده برای تکمیل کارهای برقی در صورت نیاز به جای انجام آن به تنهایی و بدون اطلاعات مناسب، وارد شود. به غیر از آن، بازرسی منظم بر روی اشیایی که برای عملکرد به برق نیاز دارند و همچنین بازرسی سالانه کپسول های آتش نشانی ضروری است.

دستورالعمل نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

هنگامی که انواع مختلف کپسول های آتش نشانی و کاربرد آنها را درک کردید، باید بتوانید به درستی با یکی از آنها کار کنید. بهترین راه برای آماده شدن برای آتش سوزی در خانه این است که مراحل زیر را مطالعه کرده و به طور منظم آنها را مرور کنید تا بتوانید از خانه و خانواده خود محافظت کنید.

  1. مشخص کردن مسیر خروج

قبل از استفاده از کپسول آتش نشانی، مطمئن شوید که مسیر خروج مشخصی دارید. زیرا اگر نتوانید آتش را خاموش کنید، باید یک خروجی امن داشته باشید. این را باید زمانی که محل نگهداری کپسول آتش نشانی را تعیین می کنید بخاطر داشته باشید و مطمئن شوید که پس از بازیابی آن، چندین گزینه خروج در این نزدیکی خواهید داشت.

  1. عقب بایستید

رو به آتش بایستید و پشت خود را به سمت خروجی واضحی که قبلاً شناسایی کرده اید نگه دارید. هنگام آماده شدن برای کار با کپسول آتش نشانی، باید بین شش تا هشت فوت از شعله های آتش دور بمانید.

  1. خاموش کننده تخلیه

فکر کردن واضح در مواقع اضطراری ممکن است دشوار باشد، بنابراین مخفف مراحلی که باید هنگام آتش سوزی انجام شود بر روی کپسول بیوورسال نوشته شده است تا به شما کمک می کند مراحل مربوط به کار با کپسول آتش نشانی خود را به یاد بیاورید. هنگام خاموش کردن آتش، عبارت PASS را به یاد بسپارید:

P: پین را روی کپسول آتش نشانی بکشید.

A: نازل خاموش کننده روی شلنگ به سمت پایین و به سمت پایه آتش نشانه بگیرید.

S: دستگیره یا اهرم را فشار دهید تا کپسول بیوورسال تخلیه شود.

S: نازل را به جلو و عقب بکشید. کپسول آتش نشانی را رو به آتش نگه دارید و آن را به طرف راست و چپ حرکت دهید تا آتش خاموش شود.

  1. مراقب آتش باشید

پس از خاموش شدن شعله ها، منطقه آتش سوزی را با دقت نگاه کنید تا مطمئن شوید که دوباره شعله ور نمی شود. اگر آتش دوباره شروع شد، فرآیند PASS را تکرار کنید.

  1. به یک مکان امن بروید

پس از خاموش شدن آتش، یا اگر نتوانستید آتش را خاموش کنید، محل را ترک کنید و مکانی امن پیدا کنید.

اولین اقدام جهت استفاده از کپسول آتش نشانی چیست؟

  • اطمینان حاصل کنید که همه افراد در خانه یا دفتر محل همه کپسول ها و نحوه استفاده از آنها را می دانند.
  • فقط در صورت ایمن بودن کپسول با آن کار کنید. اگر شک دارید، بیرون بروید.
  • سنجاق ایمنی را با کشیدن تند آن جدا کنید (این کار باعث شکستن مهر و موم پلاستیکی نیز می شود). تست کنید تا مطمئن شوید که کپسول بلافاصله قابل استفاده است.
  • برای ایمنی همیشه سعی کنید جفت کار کنید.
  • کپسول آتش نشانی را به محل آتش سوزی ببرید.

از کدام ماده در کپسول آتش نشانی استفاده می شود؟

کپسول های آتش نشانی بسته به کاربرد، حاوی مواد شیمیایی مختلفی هستند. خاموش‌کننده‌های دستی که معمولاً در فروشگاه‌های سخت‌افزار برای استفاده در آشپزخانه یا گاراژ فروخته می‌شوند، با نیتروژن یا دی‌اکسید کربن (CO2) تحت فشار پر می شوند تا آتش را خاموش کند.

ماده فعال ممکن است پودری مانند بی کربنات پتاسیم (KHCO3)، آب مایع، فلوئوروکربن تبخیر کننده یا خود عامل پیشران باشد. موثرترین و رایج ترین فلوروکربن که تا همین اواخر برای این کاربرد استفاده می شد، بروموکلرودی فلورومتان (CF2BrCl) بود که به آن هالون ۱۲۱۱ گفته می شد. با این حال، طبق توافق بین المللی، تولید انواع هالون ها در سال ۱۹۹۴ متوقف شد زیرا اتم های برم و کلر در این ماده شیمیایی بودند.

از چه گازی در کپسول آتش نشانی استفاده می شود؟

گاز استفاده شده در کپسول بیوورسال شرکت تدبیر، دی اکسید کربن غیر قابل احتراق است. این گاز از آتش زوی جلوگیری می کند، از این رو در کپسول های آتش نشانی استفاده می شود. هنگامی که این گاز روی جسم در حال سوختن اسپری می شود، اکسیژن رسانی را متوقف می کند و آتش را خاموش می کند.

سوالات متداول حریق الکتریکی

بهترین کپسول آتش نشانی برای حریق الکتریکی چه ویژگی هایی دارد؟

کپسول آتش نشانی مناسب برای حریق الکتریکی باید برای کلاس A مناسب باشد ولی از طرفی ممکن است در اطراف حریق الکتریکی، مواد اشتعال زایی دیگری نیز باشد به همین دلیل بهترین کپسول آتش نشانی برای حریق الکتریکی باید توانایی خاموش کردن همه کلاس های آتش را داشته باشد.

ایا کپسول بیوورسال تدبیر برای حریق الکتریکی ماسب است؟

کپسول بیوورسال تدبیر دارای تاییدیه اروپا است و برای همه کلاس های آتش مناسب است بنابراین برای اطفای حریق نیز مناسب است.

پست قبلی

سیستم اطفا حریق پارکینگ

پست بعدی

آیروسل چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…