کاربرد کپسول های آتش نشانی گازی

کاربرد کپسول های آتش نشانی گازی

 

همان طور که در مقاله انواع کپسول های آتش نشانی گفته شد، کاربرد کپسول های آتش نشانی مانند نوع گازی آن ها بسیار با یکدیگر تفاوت دارد. در این تجهیزات از مواد اطفا کننده خاصی استفاده می شود. هر کدام از این مواد دارای ویژگی ها و خصوصیات مختلفی دارند.

در واقع عملکرد مواد مهار کننده آتش به دلیل خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن ها بسیار با یکدیگر متفاوت است. لذا هر یک از این تجهیزات را برای کاربری های خاصی استفاده می کنند. از طرفی هر یک از انواع کپسول های آتش نشانی دارای محدودیت های خاص خود هستند.

برای مثال در انواع گاز های اطفا حریق به دلیل کاهش سطح اکسیژن در محیط ، استفاده از آن ها در مکان های پر جمعیت و بسته مناسب نیست. و همچنین تجهیزات آبی رسانا و حلال واکنش های شمیایی است.

از این رو برای استفاده از آنها برای اماکن دارای تچهیزات وابسته به برق به هیچ وجه مناسب نیست. از طرفی هم یکی از مهمترین انواع سیستم اطفا حریق، سیستم های دستی است. شناخت کاربرد این انواع کاربرد این سیستم ها می تواند نقش بالایی در عملکرد افراد در هنگام آتش سوزی داشته باشد.

همچنین یکی از مهمترین سیستم های دستی برای اطفا حریق نوع گازی آن میباشد. در این مطلب به برسی کاربرد کپسول های آتش نشانی گازی می پردازیم. برای درک بهتر موضوع پیش از آنکه به معرفی کاربرد کپسول های آتش نشانی گازی بپردازیم به معرفی آن خواهیم پرداخت. در ادامه اطلاعاتی را در این مورد برای شما آماده کردیم.

معرفی کپسول های مهار آتش گازی

این تجهیزات یکی از تجهیزات دستی در مهار آتش است. همان طور که از نام این ماده پیداست با استفاده از برخی از انواع گاز ها عملیات اطفا را انجام می دهد. در واقع کاربرد این کپسول های آتش نشانی گازی به دلیل خصوصیت مواد اطفایی در آن ها است.

این مواد علاوه هزینه اندک برای تولید و استفاده مصرف کنندگان، در تمامی موارد نارسانا هستند. این ویژگی در این مواد موجب محبوبیت بالایی این تجهیزات در استفاده در فضاهای دارای لوازم و تجهیزات الکترونیکی شده است. همه این موارد در حالی است که گاز های موجود در  این کپسول ها عملکرد فوق العاده ای در زمینه مهار آتش دارند.

به خصوص در خصوص ناحیه پوشش هیچ ماده ای به اندازه گاز ها مناسب نمیباد. اگر چه این ماده پایداری کمتری در محیط دارد، اما به دلیل ویژگی های مناسب آن امروزه کاربرد کپسول های آتش نشانی گازی بسیار گسترده است. در ادامه به برسی و معرفی این کاربردها خواهیم پرداخت.

معرفی کاربرد کپسول های آتش نشانی گازی

کاربرد کپسول های آتش نشانی گازی تقریبا در تمامی فضا ها میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. این ماده اطفایی مناسب برای قرار گیری دیتا سنتر ها و اماکن دارای موضوعات حساس مانند موزه ها است. در خصوص نوع سیستم های اطفا حریق در این فضاها نیز از نوع گازی آن استفاده می شود.

در واقع مهمترین ماده اطفا کننده برای جلوگیری از ایجاد صدمه به عناصر موجد در محیط انواع گازها است. به عبارت دیگر این ماده دارای خصوصیات بسیاری است که آن را برای بکارگیری در جهت اطفا حریق ایده آل می کند. اما با این حال به دلیل برخی از ویژگی ها کپسول های آتش نشانی گازی محدودیت هایی برای استفاده از آن وجود دارد.

در واقع ویژگی های این تجهیزات باعث کاربرد و نوع استفاده از کپسول های آتش نشانی گازی شده است.

ویژگی های کپسول های اطفا حریق گازی

کپسول های اطفا حریق گازی از گازهای پایدار استفاده می کنند. این مورد یکی از مهمترین ویژگی های این تجهیزات میباشد. پایداری به معنای عدم واکنش با مواد دیگر و تغییر خواص شیمیایی گازها هستند. از طرفی یکی دیگر از مهمترین ویژگی مواد اطفایی در کپسول های مورد نظر، نا رسانایی در آن هاست.

این ویژگی باعث کاربرد بالای کپسول های آتش نشانی گازی در فضاهای دارای لوازم الکترونیکی شده است. از طرفی خصوصیت فیزیکی گاز ها این امکان را به آنها می دهد که با سرعت بسیار بالا در محیط گسترش یابند. این ویژگی باعث پوشش تمامی فضای مورد حریق می شود.

با این حال یکی از ویژگی های منفی در گاز های کاهش سطح اکسیژن محیط است. از این رو با تخلیه کامل آن در یک محیط بسته ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند.

پر استفاده ترین کپسول گازی مورد استفاده در خصوص اطفا حریق

کپسول هایی اطفا حریق بسیاری بر پایه گازها ایجاد شده است. یکی از پر استفاده ترین کپسول های آتش نشانی گازی نوع CO2 یا گاز کربنیک است. یکی از موارد مهم در رابطه با این گازها فراوانی آن ها است.

در واقع تولید و استفاده از آن هزینه کمی در دارد. از طرف دیگر این گاز ها دارای پایداری شیمیایی بسیار بالایی هستند. از این رو با مواد و عناصر موجود در محیط واکنش نشان نمی دهند. از این رو گازهای CO2 خورنده نبوده و از این رو استفاده از آن در محیط های دارای عناصر حساس مانند موزه ها بدون مشکل است.

از طرفی به دلیل ویژگی واکنش ناپذیری این ماده، در اکثر کپسول های آتش نشانی برای تأمین فشار مناسب داخل کپسول از گاز دی اکسید کربن استفاده می شود. به دلیل خصوصیات این ماده، محبوبیت و کاربرد کپسول های آتش نشانی CO2 نسبت به برخی از کپسولهای مشابه دیگر بالاتر است.

سخن آخر

در این مطلب به طور کامل در مورد کاربرد کپسول های گازی صحبت کردیم. اگر تمایل به خرید این نوع کپسول ها را دارید بهتر است با یک متخصص در این زمینه صحبت کنید. شرکت تدبیر با سابقه بیش از یک دهه در خدمت شما عزیزان است.

پست قبلی

نحوه استفاده از کپسول های آتش نشانی

پست بعدی

معرفی انواع سنسور های اعلام حریق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…