نحوه سیم کشی سیستم اعلام حریق

نحوه سیم کشی سیستم اعلام حریق

نحوه انجام سیم کشی سیستم اعلام حریق بسیار حساس میباشد. پیام های هر سنسور در هر منطقه باید به مرکز کنترل با سرعت و دقت بالا انتقال یابد. از این رو حساسیت بالایی در انجام این سیم کشی وجود دارد . از طرفی با ایجاد یک سیم کشی منسجم بین دو سیستم اطعلام و اطفا حریق میتوان عملیات اطفا را با سرعت بسیار بالا تری نسبت به همیشه انجام داد. به این صورت که با تشخیص حریق توسط سنسور های این سیستم و ارسال اطلاعات از آن ها با استفاده از سیم کشی اصولی به مرکز کنترل و سیستم های اطفا ، عملیات مهار آتش در همان لحظه آتش به صورت اتوماتیک شروع میشود. برای این منظور باید یا سیم کشی را از خود مرکز کنترل به همراه تجهیزات خاص به سمت سیستم های اطفا حریق اتوماتیک ارسال کرد. همچنین نوع سیم مورد استفاده در این عملیات باید دارای ویژگی های به خصوصی باشد. در ادامه به نحوه  سیم کشی در سیستم های اعلام حریق توضیحات بیشتری خواهیم داد.

معرفی سیستم های اعلام حریق

سیستم های اعلام حریق شامل تجهیزاتی برای تشخیص و اعلام حریق را هستند. به طور کلی وظیفه اصلی این تجهیزات تشخیص و اعلام آتش آن به افراد و مرکز کنترل ( تجهیزات دستی و یا الکترونیکی به صورت خودکار) را دارند. در واقع تجهیزات اعلام حریق نقش به سزایی در اطفا حریق و خاموش کردن آتش در اسرع وقت دارند. زمانی که آلارم این هشدار دهنده ها خبر از آتش سوزی می دهند قبل از این که آتش گسترش پیدا کند امکان اطفا آن وجود خواهد داشت. حتی در صورتی که نوع آتش طوری باشد که نتوان آن را سریعا مهار کرد، سیستم های اعلام حریق باعث صرفه جویی در زمان می شوند تا آتش نشان ها هرچه زودتر به محل حادثه برسند.

نحوه سیم کشی در سیستم اعلام حریق

نحوه سیم کشی در سیستم های اعلام حریق دارای نکات بسیار زیادی است. از طرفی سیم کشی این سیستمها برای راه اندازی سیستم اطفا حریق در ساختمان‌های مسکونی و غیر مسکونی نیز لازم و با اهمیت است. نحوه انجام این عملیات بر پایه نقشه های سازه ساختمان ها صورت میگیرد. از طرفی نیز با استفاده از نقشه خوانی اعلام حریق و استفاده از نقشه سیم کشی اعلام حریق سنس در راستای اجرای اصولی این مدل سیم کشی در قسمت‌های تعیین شده ساختمان صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر در نقشه های اجرایی مکان و فواصل این تجیهزات رعایت شده است. لذا برای سیم کشی سیستم های اعلام حریق باید با نقشه خوانی شروع کنید. سپس طبق مراحل سیم کشی در این سیستم ها عملیات را انجام دهید. البته انجام سیم کشی در انواع سیستم های اعلام حریق نسبتاً با یکدیگر تفاوت دارد.

انواع سیم کشی در تجهیزات اعلان آتش :

نوع سیم کشی در انواع سیستم های اعلام آتش دارای تفاوت های جزئی در اجرای آن ها میباشد. اما همچنان به طور کلی میتوان گفت که این عملیات در تمامی انواع آن به یک صورت انجام میگردد. مهمترین انواع این تجهیزات برای سیم کشی به شرح زیر میباشد :

 • سیم کشی سیستم اعلام حریق خانگی (نوع ساده کاربری عمومی )
 • سیستمهای آدرس پذیر
 • سیستم های اعلام حریق هوشمند
 • نوع سیم کشی در سیستم وایرلس
 • اعلام حریق سنس
 • و…

مراحل سیم کشی در سیستم های اعلام حریق :

مراحل سیم کشی با توجه به قوانین و مقررات ایجاد شده توسط سازمان های مربوطه تعیین شده است. رعایت این نکات میتوان از عملکرد صحیح این سیستمها را تضمین میکند. در زیر این مراحل را به ترتیب آورده ایم :

 • در شروع باید با استفاده از نقشه خوانی موقعیت کلیه قسمت‌ها را داخل نقشه اعلام حریق مشاهده نمایید.
 • کابل کشی را متناسب با نقشه نوع اعلام حریق خود انجام دهید.
 • بعد از کابل کشی، دتکتورهای حرارتی و سنسور های تشخیص دود باید شستی‌ها را نصب کنید.
 • سپس باید تابلوی کنترل مرکزی را در محلی تعیین شده در نقشه های مربوطه در جای خود نصب کنید.
 • سیم erath یا همان سیم زمین را به بدنه فلزی پانل وصل کنید. سپس بر مبنای دستورالعمل‌ های آزمایش ارائه شده در داخل کاتالوگ دستگاه ، عملکرد مرکز کنترل را با دقت آزمایش کنید. این مرحله به دلیل حساسیت بالا نیاز به دقت فراوان دارد.
 • توجه داشته باشید که سیمهای ورودی را قبل از آزمایش کامل دستگاه به ترمینال‌های آن وصل نکنید. سایر تجهیزات را به تابلوی کنترل مرکزی وصل و کلیه دتکتورها را تا اتمام کارهای ساختمانی (که با گرد و غبار احتمالی همراه است) از پایه‌های آن خارج کنید، تا به دلیل ورود گرد و غبار به داخل آن‌ها، آژیر مزاحمت ایجاد نکند.
 • در انتتها بعد از پاک سازی محیط و جمع آوری گرد و غبار ها مطمئن شوید که برق ۲۲۰ ولت دستگاه قطع شده باشد. به این صورت که اتصال باطری‌ها از سیستم باید جدا شده باشد. سپس تکمیل مدار سیم کشی را به وسیله یک اهم متر آزمایش کنید.
پست قبلی

استاندارد های در سیستم های اعلام حریق

پست بعدی

انواع سیستم های اعلام حریق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…