نحوه استفاده از کپسول های آتش نشانی

نحوه استفاده از کپسول های آتش نشانی

یکی از مهم ترین مواردی که هر شخصی لازم است که آموزش ببیند تا در موقع آتش سوزی بتواند تا جایی که ممکن است  به اطفاء حریق بپردازد، چگونگی استفاده از کپسول آتش نشانی است. خونسرد و سریع بودن در هنگام روبرو شدن با حریق از اصلی ترین موضوعات است.

بعد از آن نوبت به شناسایی نوع آتش و موادی که منجر به حریق شده است می رسد و طبق آن از کپسول مناسب استفاده می شود. در ادامه برخی از نکات مهم درمورد روش استفاده از کپسول آتش نشانی را آورده ایم. با ما همراه باشید:

در هنگام آتش سوزی چه کپسولی مناسب است ؟

  آتش سوزی با مواد خشک: در آتش سوزی با مواد خشک مثل چوب و کاغذ و … باید خاموش کننده هایی که بر پایه آب هستند مثل کپسول آب و گاز بکار برود.

  آتش سوزی با تجهیزات کامپیوتری: در این نوع از آتش سوزی نباید از خاموش کننده های رسانا استفاده نمایید و بهترین نوع برای آتش سوزی های ناشی از تجهیزات کامپیوتری کپسول co2 است.

  مایعات: در آتش سوزی ناشی از مایعات مثل رنگ و تینر و … باید از روش خفه کردن که یکی از تکنیک های خاموش کردن آتش است، استفاده شود. مناسب ترین نوع برای این کپسول ها ، کپسول های فوم هستند که می توان اکسیژن را از مثلث آتش حذف نمود.

روش استفاده از کپسول آتش نشانی

اول نیاز است که نوع آتش را تشخیص بدهید و بعد از آن کپسول آتش نشانی را طبق نوع آتش انتخاب نمایید. بعد از تشخیص نو ع آتش و انتخاب کپسنمودنول مناسب باید از شارژ کپسول آتش نشانی مطمئن شوید. بعد از آن این مراحل را طی نمایید:

  •   اول ضامن کپسول را بکشید.
  •  در مرحله بعد، در فاصله ی مناسبی از آتش بایستید و سر نازل را به سوی آتش بگیرید.
  •   اهرم کپسول آتش نشانی را بفشارید و به حالت جارو کردن مواد را به سوی آتش بپاشید. فاصله تان تا آتش نباید به اندازه ای کم باشد که بسوزید و نه به اندازه ای زیاد باشد تا کپسول کارآیی لازم را نداشته باشد.
  •  بعد از اینکه آتش کم تر شد ، کم کم به طرف آتش بروید.

انواع کپسول آتش نشانی

نخستین موردی که در چگونگی کار با کپسول آتش نشانی لازم است بدانید طبقه بندی های گوناگون آتش سوزی است و دومین مسئله این است که بدانید با چه آتشی روبرو هستید و مطمئن شوید که کپسول طبق نوع آتش است. کپسول های آتش نشانی برای مقابله با طبقات خاص آتش سوزی بارگذاری می گردند.

بعضی از کپسول ها  در برابر برخی آتش سوزی ها بی تاثیر هستند، در حالی که بعضی دیگر در اصل می توانند آتش را شدیدتر کنند. قبل از اقدام به خاموش کردن آتش، اطمینان داشته باشید که از سوخت آتش سوزی آگاه هستید و تنها در صورت داشتن نوع خاموش کننده مناسب اقدام نمایید. دسته بندی انواع آتش عبارت است از:

کپسول کلاس Aمناسب برای پارچه ، چوب ، لاستیک، پلاستیک های گوناگون است. عامل خاموش کننده این کپسول آب یا کف است.

کپسول کلاس  Bبرای آتش سوزی های ناشی از بنزین، گریس و روغن کاربرد دارد .  عامل خاموش کننده در این کپسول دی اکسید کربن است.

کلاسC  برای آتش سوزی های الکتریکی استفاده می شود. عامل اتفاِ حریق دی اکسید کربن است.

 کلاسD برای فلزات قابل آتش گرفتن مناسب است. عامل خاموش کننده پودر خشک است.

کلاسK  برای آتش سوزی آشپزخانه مثل روغن ، چربی و چربی مناسب است. ماده خاموش کننده یک در این کپسول ماده شیمیایی مرطوب یا خشک است.

کلاسABC  یک کپسول آتش نشانی چند منظوره است که در آتش سوزی های کلاس A ، B و C فعال است. عامل خاموش کننده این کپسول یک ماده خشک است.

موقع آموزش کار با کپسول آتش‌نشانی به برچسب روی آن‌ها توجه کنید، به این دلیل که بر روی آن اطلاعاتی ذکر شده و نشان می‌دهد که آن کپسول برای چه دسته آتش‌سوزی‌ها مناسب است! بیش‌تر کپسول‌های آتش‌نشانی چندمنظوره هستند و جهت استفاده در کلاس‌های A ، B و C برچسب‌گذاری گردیده‌اند.

کپسول‌های گروه K وظیفه مهم‌تری دارند و باید به شکل جداگانه تهیه شود. درصورتی‌که علامت قرمز و ضربدری روی برچسب دیدید، این نشان‌دهنده این است که قادر نخواهید بود از این کپسول برای این نوع از آتش استفاده نمایید!

همچنین در دستور کار کپسول آتش‌نشانی توجه نمایید که آن‌ها طبق سایز آتش‌سوزی دسته‌بندی می‌شوند. هرچه رتبه آن بالاتر باشد، آتش زیادتری را قادر خواهند بود خاموش کنند. لازم است بدانید که کپسول‌های درجه بالاتر، معمولاً سنگین‌ترند. به همین دلیل باید در انتخاب سایز آن دقت نمایید!

اشتباهات معمول در هنگام کار با کپسول آتش‌نشانی

ازآنجایی‌که فرصت زیادی برای کار با کپسول‌های آتش‌نشانی نداریم، معمولاً در دستور استفاده کپسول آتش‌نشانی مرتکب اشتباهاتی می‌شویم. بهتر است با این خطاها آشنا شوید تا از انجام آن‌ها اجتناب نمایید.

توجه‌نکردن به دستورالعمل: برچسب کپسول‌ها را بادقت بخوانید. اطمینان داشته باشید که همه افراد خانواده شما کار با طرز استفاده کپسول آتش‌نشانی آشنایی دارند.

استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی نامناسب: هیچ موقع از کپسول آتش‌نشانی جهت خاموش‌کردن آتش‌هایی که بر روی برچسب نوشته نشده‌اند، استفاده نکنید. دقت کنید کپسول‌هایی که برای کلاس A مناسب هستند ، قابل‌استفاده برای آتش‌سوزی‌های ناشی از برق یا روغن نخواهند بود.

روش کار با کپسول آتش‌نشانی

در دستور کار با کپسول آتش‌نشانی این موارد را مورد بررسی قرار دهید:

دسترسی آسان در مواقع اضطراری: اطمینان پیدا کنید که هیچ چیزی موجب مسدودشدن دسترسی شما در خاموش‌شدن آتش نمی‌شود.

مقدار فشار توصیه شده: خیلی از کپسول‌های آتش‌نشانی دارای گیج هستند که نشان‌دهنده فشار خیلی زیاد یا کم است.

قطعات کاری: مطمئن باشید که قوطی، شلنگ و نازل دچار آسیب نشده باشند و زنگ‌زدگی نداشته باشند.

پاکیزگی: تمام گردوغبار و روغنی که در بخش خارج کپسول آتش‌نشانی وجود دارد را پاک کنید.

نتیجه‌گیری:

یادگیری کار با  کپسول‌های آتش‌نشانی بیوورسال مسئله خیلی ضروری است که هر فرد باید به این موارد آگاهی داشته باشد.  متأسفانه  بیشتر مردم با اشتباهات زیادی دررابطه‌با خاموش‌کردن آتش  مواجه می‌شوند  که با یادگیری روش استفاده از کپسول آتش‌نشانی شرکت تدبیر می‌توان خیلی از آسیب‌های ناشی از آتش‌سوزی را کاهش داد.

پست قبلی

استاندارد های استفاده از کپسول آتش نشانی

پست بعدی

کاربرد کپسول های آتش نشانی گازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه تولیدی و صنعتی تدبیر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید…