گاز های IG مانند IG-55 به عنوان گازهای دوستدار محیط زیست شناخته میشوند. بخش عظیمی از مواد تشکیل دهنده این ماده خاموش کننده شامل گاز هایی است که با محیط اطراف خود واکنشی نمیدهند. به همین دلیل این گاز صدماتی به تجهیزات نمیرساند. به همین دلیل گاز IG 55 برای استفاده برای اطفا حریق در بسیاری ایز موقعیت ها و مکان ها مورد استفاده قرار میگیرد. البته هزینه استفاده از تجهیزات سیستم اطفا حریق گازی با گاز های پاک نسبتاً بالا است. اما به دلیل تأثیرگذاری بالای این گاز برای مصارف خاص مانند اتاقک های خاص با تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده قرار میگیرد. در این مطلب به معرفی بیشتر در خصوص گاز های IG55 در اطفا حریق بیشتر توضیح داده شده است.

معرفی گاز IG-55 برای اطفا حریق :

گاز های IG-55 یکی ازمؤثر ترین گاز های بی اثر اطفا حریق میباشد. این گاز شامل ترکیبی از ۵۰% آرگون و ۵۰% نیتروژن که هر دو از گازهای جوی می باشند. سیستم IG-55 با پتانسیل تخریب لایه اوزون صفر، پتانسیل گرمایش جهانی صفر و طول عمر جوی صفر، بهترین استانداردهای زیست محیطی را دارا می باشد. بنابراین این سیستم های اطفاء حریق ، راه حلی برای این مشکلات ارائه میکند. لذا استفاده از این گازها برای اطفا حریق در تمامی سازمان ها میتواند سیاست مناسبی در زمینه حفظ محیط زیست باشد. در ادامه به اهمیت استفاده از گاز های بی اثر خواهیم پرداخت.

معرفی سیستم های گاز های IG-55 برای اطفا حریق

اهمیت استفاده از گاز های بی اثر :

به طور کلی اهمیت استفاده از گاز های بی اثر در اطفا حریق به دلیل عدم مشکلاتی زیست محیطی بعد از آن میباشد. با توجه به مخاطرات محیط زیست گاز CO2، گازهای بی اثر به عنوان نمونه های بهتری برای سرکوب آتش معرفی شدند. دلایل بسیار قانع کننده ای برای استفاده از سیستم اطفاء حریق گاز IG55 وجود دارد. ای گاز امنیت جانی افراد را تضمین می کند. محیط زیست دوست است و علاوه بر این ها تاثیر گذاری مثبت و موثر تری در مهار آتش دارد. البته به دلیل قیمت بالاتر امروزه در برخی موارد استفاده از آن به صرفه نمیباشد.

نحوه عملکرد سیستم های اطفا حریق گاز IG 55 :

عملکرد در سیستم های اطفا حریق گاز IG-55 از طریق خفه کردن اکسیژن آتش صورت میگیرد. در واقع در بسیاری از گازهای بی اثر شیوه اطفا این گونه است. در واقع سیستم IG55 از طریق کاهش اکسیژن محیط آتش را خاموش می کند. به منظور خاموش کردن آتش، سطح اکسیژن باید به ۱۴ درصد یا کمتر کاهش یابد. یک سیستم نرمال بسته به نوع منطقه خطر، طوری طراحی می شود که که اکسیژن را بین ۱۳٫۸ تا ۱۲% کاهش دهد.

کاربرد گاز IG 55 :

کاربرد اصلی سیستم های اطفا حریق گازIG-55  برای محافظت از اتاقهای کامپیوتری و مخابراتی، دارایی های با ارزش، مصنوعات گرانبها و اتاقهای بایگانی میباشد. در واقع به دلیل ویژگی های آن ، استفاده از این گاز جهت استفاده در این اماکن ایده آل است. سیستمIG55 در سیلندرهای گاز فشرده می شود و کاملا خشک است. زمانی که تخلیه می شود بدون تراکم بوده و باعث صدمه دیدن تجهیزات حساس و بحرانی نمی شود. سیستمIG55، با ۲۰۰ و ۳۰۰ با فشار می تواند به صورت اتوماتیک و یا دستی تخلیه شوند. این گاز از طریق شبکه لوله کشی شده در محیط حفاظت شده و از طریق نازلهای ویژه، تخلیه و پخش می شود. در زیر برخی از مهمترین کاربرد های گاز IG-55 بیان شده است :

برسی گاز بی اثر IG-55 برای اطفا حریق

مزایا استفاده از این گاز :

مزایای استفاده از گاز IG-55 تفاوت چندانی با دیگر گازهای بی اثر ندارد. به طور کلی مزیت های استفاده از این ماده برای اطفا حریق شامل موارد زیر میباشد :

مهمترین مزیت سیستم اطفا حریق گاز IG-55 برای اطفا حریق :

مهمترین مزیت استفاده از سیستم های گاز IG-55 برای اطفا حریق عدم پسماند آن میباشد. در واقع سیستم اطفاء حریق گاز IG55، پس از سرکوب آنش هیچ پسماند و ضایعاتی از خود به جا نمی گذارد، بی  رنگ و بی بو است و نارسانای جریان برق می باشد. به همین دلیل است که تجهیزات اعلام حریق سیستم اطفاء حریق گاز IG55 برای محافظت از مکان هایی که تجهیزات الکترونیکی در ان ها مستقر است بسیار کارامد و موثر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید