فلوسوئیچ چیست : یک قطعه برای ایجاد ارتباط با سیستم اطفا حریق میباشد. به طور کلی وظیفه اصلی فلوسوئیچ ها در سیستم های اعلام حریق برای فعال کردن سیستم های مهار آتش است. به این صورت که در هنگام آتش پیام را از دتکتور ها دریافت کرده ، سپس تجهیزات مهار آتش را راه می اندازد. این فعالیت سرعت عمل را افزایش خواهد داد. که نتیجه آن کنترل سریع تر آتش میباشد. به دلیل وجود دسته های مختلف سیستم های اعلام حریق فلوسویچ ها نیز دارای انواع مختلفی هستند. در ادامه توضیحات بیشتری در این مورد میدهیم.

معرفی فلوسوئیچ ها چیست

معرفی فلوسوئیچ در سیستم اعلام حریق :

به طور کلی فلوسوئیچ یک قطعه مکانیکی در سیستم های اطفا حریق می باشد. در سرخط شبکه بارنده خودکار (اسپرینکر) نصب می شود و از آن جهت ارتباط شبکه بارنده خودکار با سیستم اعلام حریق استفاده می شود. این تیغه توسط آب تحریک می شود. لذا بعد از عمل جریان در اثر فعال شدن سیستم های اطفا حریق وضعیت را به سیستم های اعلام حریق میرساند. به عبارت دیگر هرگاه اسپرینکلر عمل کند، فشار آب عبوری از لوله تیغه را تحریک کرده و باعث می شود تیغه NO فعال شود و در نتیجه سیگنال حریق به کنترل پنل ارسال می گردد.

اجزای تشکیل دهنده فلوسوئیچ چیست :

اجزای تشکیل دهنده فلوسوئیچ شامل پدال یا ماشه‌ مغناطیسی (دستگاه اولیه) است. این ماشه به یک مدار متصل می‌شود که در کانالی قرار می‌گیرد که مایع یا گاز از آن عبور می‌کند. این پدال توسط جریان هر ماده‌ای در کانال یک سیگنال را به جزء دیگری به نام مبدل ارسال می‌کند.

مبدل این سیگنال خام را از پدال می‌گیرد. سپس آن را به شیوه‌ای مناسب به یک فرستنده ارسال میکند. فرستنده، به نوبه‌ی خود، این اطلاعات را با مجموعه‌ای از پارامترهای از پیش تعریف‌ شده اندازه‌ گیری میکند و هر سیگنال یا اقدامی که برای تنظیم رفتار اجزا و مکانیسم‌ها در نقاط دیگر لازم است، انجام می‌دهد. البته اجزای تشکیل دهنده فلوسوئیچ ها در انواع مختلف آن تفاوت زیادی دارد.

انواع دستگاه های فلوسوئیچ :

همان طور که گفته شد به دلیل روش های متنوع در اطفا و اعلام حریق فلوسوئیچ ها انواع بسیار متنوعی دارند. اما به طور کلی این تجهیزات به دو صورت فلوسوئیچ مناسب برای آب و مایعات یا فلوسوئیچ هوا و گاز (Air Flow Switches) تقسیم میشوند. در این مورد توضیحات بیشتری میدهیم.

فلوسوئیچ های مایعات چیست :

این فلوسویچ ها در سیستم های اطفاء حریق دارای اسپرینکلر ها بکار میرود. عملکرد این سیستم در اکثر فلوسوئیچهای آبی با استفاده از یک پدال (معمولا فیزیکی اما گاهی اوقات فراصوتی) کار میکند. این مورد به طور مستقیم به کانالی که آب یا مایعات دیگر در آن جریان دارد، سیم پیچی شده است. سرعت حرکت پدال میزان جریان به مبدل را نشان می‌دهد و یک فرستنده نیز این اطلاعات را دریافت کرده و به سیگنال یا یک عملکرد تبدیل می‌کند. انواع مختلفی از فلوسوئیچ‌های جریان آب موجود است که در ادامه برخی از رایج‌ترین آنها را معرفی و بررسی می‌کنیم.

انواع فلوسوئیچ های آبی به شرح زیر میباشد :

فلوسویچ گازی چیست :

به طور کلی فلوسوئیچ گازی برای سیستم‌های تصفیه و تامین هوا، گرمایش کانال، تهویه‌ی اگزوز و موارد دیگر مورد استفاده قرار میگیرند. این فلوسوئیچ‌ها همانند فلوسوئیچ آب، می‌تواند هم به عنوان یک فلوسوییچ مکانیکی طراحی شود و هم به عنوان انواع غیرنفوذی که سرعت عبور را با ابزارهای دیگری حس می‌کنند.

انواع فلوسوئیچ های گازی به به صورت زیر است :

نحوه نصب فلوسوئیچ ها :

به دلیل وجود انواع مختلف روش های اطفاء حریق ، برای مهار آتش از مواد بسیار متنوعی استفاده میشود. از این رو فلوسوئیچ های بسیاری متناسب با این روش ها تولید شدند. هر یک از این موارد دارای روش به خصوصی برای نصب میباشند. اما به طور کلی نکات نصب فلوسوئیچ ها به شرح زیر میباشد.

نکات نصب فلوسویچ ها :

نصب فلوسوئیچ بر روی قسمت مستقیم لوله یا کانال اهمیت زیادی دارد. (فلوسوئیچها باید در بالای لوله به صورت عمودی تعبیه شوند.) از طرفی هم اطمینان از وجود طول مناسب لوله مستقیم هم در جلو و هم در پشت فلوسوئیچ که به طور ایده آل باید معادل 10 برابر قطر لوله باشد. از طرفی هم باید از نصب یا سیم‌کشی فلوسوئیچ در نزدیکی خم‌ها، سایر اتصالات، دریچه‌ ها، زهکشی‌ ها، بخش‌های باریک یا وسیع‌تر لوله و هر ویژگی دیگری که ممکن است باعث ایجاد نوسانات آشکار در سرعت جریان در آن ناحیه گردد، خودداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید