سیستم های اطفا حریق گازی یکی از دستگاه های مهم در مهار آتش میباشد. تجهیزات موجود در این سیستم با استفاده از حذف اکسیژن از آتش آن را خاموش میکنند. به دلیل گسترش راحت گاز ها ، تأثیر گذاری این سیستم بسیار بالا است. چرا که به دلیل خاصیت گازها تمامی محیط را به راحتی و به سرعت پوشش میدهند. از طرفی هم به دلیل این ویژگی طراحی و نصب سیستم های اطفاء حریق گازی با سهولت بالاتری انجام میشود. در این مطلب به معرفی سیستم های مهار آتش گازی میپردازیم.

معرفی دستگاه سیستم های اطفاء مهار آتش گازی

معرفی سیستم های اطفاء حریق گازی :

به تجهیزاتی که با استفاده از گازها آتش را مهار میکنند ، سیستم اطفاء حریق گازی میگویند. تجهیزات مهار آتش گازی با به کارگیری گاز های بی خطر گوناگون موجب خاموشی حریق در محیط می شود. روش های اطفاء حریق گازی در مواقعی به کار برده می شوند که به دلیل حساسیت بالای محیط ممکن است استفاده از آب و فوم به وسایل و تجهیزات موجود در محیط آسیب وارد کند. به عبارت دیگر این تجهیزات به کمک یک عامل خاموش کننده گازی یا از طریق جابجایی اکسیژن محیط (کاهش میزان اکسیژن) و یا با استفاده از کاهش حرارت ، آتش را خاموش می‌کند. این مورد به دلیل عدم ایجاد مواد بر سطح دارای اهمیت زیادی هستند. از این رو صدمات به محیط بعد از عملیات خاموش سازی بسیار کمتر میشود.

کاربرد های سیستم های مهار آتش گازی :

بر خلاف دیگر سیستم های اطفاء حریق عملکرد در این سیستم زیانی به تجهیزات داخل محیط وارد نمیکند. از این رو برای استفاده در اتاق های سرور بسیار کاربرد دارد. چرا که بر خلاف آب ، گاز ها به سیستم ها الکترونیکی صدمه وارد نمیکنند. در زیر برخی از مهمترین کاربرد های این سیستم را معرفی میکنیم.

معرفی کاربرد های سیستم اطفاء حریق گازی

مزایای سیستم های اطفاء حریق گازی :

یکی از مزایای اصلی سیستم های اطفاء حریق گازی بدون پسماند میباشد. در واقع این تجهیزات مهار آتش “تمیزترین” نوع از این سیستم ها است. در زیر برخی از مهمترین مزایای این سیستم را مورد برسی قرار دادیم.

گاز های مورد استفاده در این سیستم های اطفاء حریق :

به طور کلی سیستم های اطفاء حریق گازی انواع متنوعی دارند. هر یک از این سیستم ها از نوع خاصی از گاز استفاده میکنند. در ادامه توضیحاتی در خصوص مهمترین انواع آن میدهیم.

سیستم اطفاء حریق گاز نوک :

سیستم اطفا حریق گاز نوک به انگلیسی (Novec) 1230 یکی از موارد پر استفاده در این سیستمها میباشد. البته این تجهیزات نسبتا گران قیمت میباشند. به طور کلی سیستم مهار آتش نوک ، به دلیل نداشتن اثر تخریبی بر روی محیط زیست، یکی از روش های اطفاء حریق گازی پاک بشمار می رود. نحوه عملکرد سیستم اطفاء حریق گاز نوک 1230 از طریق حذف عامل حرارت صورت می گیرد و موجب ایجاد وقفه در فرایند حریق می شود. این عامل اطفای حریق به صورت مایع ذخیره، اما به صورت گاز آزاد می شود.

سیستم مهار آتش گاز هالوکربن :

گاز هالوکربن کاملا بی زیان میباشد. از این رو استفاده از این گازها برای مهار آتش برای ساکنین و تجهیزات بی خطر است. به عبارت دیگر عوامل مورد استفاده در اطفاء حریق هالوکربن عوامل پاک هستند. لذا این مواد خاصیت سمی ندارند. هالوکربن در برابر جریان برق عایق میباشد. زمان فعال سازی در این سیستم کمتر از 10 ثانیه می باشد.

نتیجه گیری :

تجهیزات مهار آتش بر پایه گاز یکی از مهمترین انواع سیستم های اطفاء حریق میباشد. عوامل مورد استفاده در اطفاء حریق هالوکربن عوامل پاک هستند و فاقد خاصیت سمی می باشند. هالوکربن در برابر جریان برق عایق است و زمان فعال سازی آن کمتر از 10 ثانیه می باشد. این روش شامل انواع زیر است. اتوماتیک میباشند. به دلیل عدم تولید پسماند برای مراقبت از تجهیزات داخل محیط در مناطق حساس از این تجهیزات استفاده میشود. همچنین به دلیل خصوصیت گازها عملکرد بسیار مطلوبی دارد. در این مطلب به برسی سیستم های اطفاء حریق گازی پرداخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید