کپسول های آتش نشانی یکی از مهمترین تجهیزات مورد نیاز در زمان وقوع حریق میباشند. همچنین این کپسول ها به افراد کمک میکنند که خود برای مقابله سریعتر با آتش آماده باشند. انواع کپسول های آتش نشانی دارای عملکرد متفاوتی هستند. در هر یک از این تجهیزات نوع خاصی از ماده برای مقابله به آتش تعبیه شده است. از این رو شناخت انواع آن برای خرید کپسول های آتش نشانی دارای اهمیت بالایی میباشد. لذا در این مطلب به برسی انواع این کپسولها توضیحاتی برای شما داده میشود.

معرفی کپسول های آتش نشانی :

به طور کلی این تجهیزات یکی از اجزای اصلی سیستم های اطفا حریق دستی میباشند. در واقع کپسول آتش ‌نشانی نوعی دستگاه برای خاموش نمودن آتش با عملکردی مشابه به سیستم های اطفاء حریق اتوماتیمک است. چرا که با موادی نسبتاً مشابه پر میشود. این دستگاه جزء خاموش ‌کننده‌ های آتش قابل حمل دستی بوده و با توجه به نوع آتش ترکیبات مختلف مانند آب، پودر و گاز، گاز دی‌اکسید کربن و بیورسال را با فشار بر روی آتش می ‌افکند.

ساختار کپسول های اطفا حریق :

عموماً ساختار کپسولهای اطفا حریق از جنش فلزاتی محکم و با توان تحمل بالا برای نگهداری فشار مواد درون کپسول میباشد. به عبارت دیگر کپسول های آتش‌ نشانی از استوانه های فلزی محکمی تشکیل شده اند. درون این تجهیزات با آب یا یک نوع مادهٔ خفه‌کننده مانند دی‌اکسید کربن پر شدند.  در صورت فشردن اهرم واقع در بالای استوانه، ماده با فشار زیادی از کپسول خارج می‌شود. در این کپسول‌ها یک لوله، مخزن تحت فشار کپسول را به قسمت بالای کپسول متصل و یک شیر فنری نیز ارتباط میان لوله را با دهانه خروجی مسدود کرده‌است. در بالای سیلندر، سیلندر کوچک دیگری وجود دارد که با گاز فشرده‌ای مانند دی‌اکسید کربن پر شده‌است و یک شیر جلوی انتشار دی‌اکسید کربن را می‌گیرد.

معرفی و برسی نحوه کار با انواع کپسول های آـش نشانی

نحوه استفاده از انواع کپسول های آتش نشانی :

نحوه استفاده از انواع کپسول های آتش نشانی تا حد بسیار زیادی با یکدیگر شباهت دارد. به طور کلی عملکرد این تجهیزا به این صورت است که باید ضامن کپسول را کشیده و اهرم آن را فشار داد. این اهرم یک میله را فشار می‌دهد تا شیر فنری را به پایین فشار دهد و مسیر خروجی را باز کند. گاز فشرده شده بر اثر فشار رها می‌شود و با نیروی قابل ملاحظه‌ای از مخزن به دهانه خروجی منتقل شده، خارج می‌شود. همچنین اهمیت هدف گیری بسیار مهم است. به دلیل فشار این کپسول ممکن است که در ابتدا شخص ناوارد را غافلگیر کند. لذا باید آن را مستقیماً روی سوخت هدف‌گیری و روی تمامی سوخت پخش کرد. کپسول را با اندازه‌های مختلف و گازهای مختلف می‌سازند. در ادامه به انواع کپسول های آتش نشانی میپردازیم.

انواع کپسول های آتش نشانی :

معموملاً انواع کپسول های آتش نشانی از لحاظ نوع ماده درون آن شناخته میشوند. مواد خاموش کننده در این کپسولها تأثیرات متفاوتی بروی آتش میگذارند. برخی از آن ها باعث کاهش دما و در نتیجه خاموش کردن آن میشوند. این در حالی است که برخی از آن ها تمرکز اصلی آن بر خفه کردن آتش بدون صدمات به تجهیزات میباشد. از این رو در خرید این تجهیزات باید با خصوصیات آن آشنا باشید. انواع این کپسول ها به شرح زیر میباشد :

معرفی انواع کپسول های آتش نشانی پودر و گاز :

از کپسول های آتش نشانی پودر و گاز بیشتر برای حریق های ایجاد شده توسط مایعات در کنار فلزات مورد استفاده قرار میگیرد. بع عبارت دیگر این تجهیزات برای اطفاء هر نوع حریقی استفاده می شود. اما مؤثرترین کاربرد آن برای خاموش کردن حریق مایعات و فلزات است.

برسی انواع کپسول های آتش نشانی

معرفی کپسول CO2 :

همان طور که از نام آن پیداست ماده اطفا کننده در این تجهیزات گاز CO2 میباشد. کاربرد کپسول CO2 بیشتر در اماکن سربسته و برای حریق های الکتریکی و تجهیزات الکترونیکی استفاده می شود، زیرا هادی الکتریسیته نیست و تأثیری بر روی اینگونه وسایل باقی نمی گذارد. این تجهیزات به دلیل خصوصیات آن یکی از مهمترین انواع کپسول های آتش نشانی میباشند.

کپسول اطفا حریق فوم :

یکی از انواع کپسول های آتش نشانی برای مهار حریق های ایجاد شده توسط مایعات صورت میگیرد. به دیلیل ویژگی فیزیکی و شیمیایی این فوم ها مانند آب بر روی برخی کالاها مانند تجهیزات برقی و یا کاغذی اثر نامطلوب داشته و نباید از آن استفاده نمود. کاربرد این نوع کپسول نسبت به سایر خاموش کننده ها کمتر بوده اما بهترین خاموش کننده جهت اطفاء مایعات قابل اشعال می باشد. فوم به سرعت سطح مایع را پوشانده و با جلوگیری کردن از رسیدن اکسیژن مانع گسترش آن می شود. این نوع کپسول مناسب برای اطفاء حریق نوع B می باشد.

کپسول آب و گاز :

ماده آب در انواع کپسول های اطفا حریق آب و گازی باعث خنک شدن آتش میشود. این در حالی است که عامل گازی در این تجهیزات منجر به خفه شدن آتش خواهد شد. از این رو تأثیرگذاری در این کپسول ها بسیار بالا میباشد. اما به دلیل وجود آب استفاده از آن ها در برخی از اماکن میتواند منجر به صدماتی به تجهیزات شود.  

کپسول بیوورسال :

از با اهمیت ترین انواع کپسول های آتش نشانی بیوورسال است. در ماده مهار کننده آتش درون کپسول ها از مواد بدون ضرر برای محیط زیست استفاده میشود. به عبارت دیگر این نوع خاموش کننده آتش مناسب برای عملیات اطفاء حریق از نوع A (با منشا جامدات) و نوع B ( با منشا مایعات قابل اشتعال) میباشد یکی از ویژگی‌های بارز و دوست داشتنی کپسول آتش نشانی بیوورسال دوستدار محیط زیست بودن این کپسول باشد.

دیدگاهتان را بنویسید